Wątek zamknięty
[#1] Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!
Spokojnie :)
To tylko mała propaganda, ale gra jak najbardziej działa na Amidze, pod PC-Taskiem. Swojego czasu chwaliłem się że w latach 90-tych odpaliłem TR na Amidze, a teraz na identycznej konfiguracji zrobiłem to ponownie i nagrałem film.
Gra prezentowana jest na A1200 z Apollo 040/40, 32 MB RAM i AGA.
Oprócz filmu, zamieszczam także bootującą się plikopartycje z wersje DEMO Tomb Raidera. Polecam wypróbować. :)


Film na YouTube http://www.youtube.com/watch?v=Ou4LhtKoDLs


Startująca plikopartycja Tomb Raider DEMO http://www.easy-share.com/1911172419/tombraid_demo

Pełna i darmowa wersja PC-Taska http://lilliput.host-cafe.com/Files/PC-Task.zip
[#2] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

Amiga Magazyn Nr 05-1998 Heh a w tym nr. jeden z Pampuchowych mitomanow opisuje jak to najpierw pojawil sie port tylko na ppc,ale na szczescie po kilku dniach mógł juz zassac wer. na 68k.
[#3] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

To tylko mała propaganda, ale gra jak najbardziej działa na Amidze, pod PC-Taskiem.
Działa? pół/ćwierć klatki na sekundę nazywasz działaniem przecież to jest kompletnie nie grywalne. Andrzej nie ośmieszaj się, lepiej skasuj ten filmik bo odstraszysz resztę amigowców. Teraz po 25 latach Amiga będzie kojarzona z kalkulatorem.
I gdzie jest ta sensacja? Gdzie pytam się? Właśnie zabiłeś amigę tym filmem normalnie trup jak się patrzy.

[#4] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Leon, post #3

Może Andzrejowi chodziło o to że jak uruchomi się na klasyku to na Natami będzie śmigać

[#5] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Leon, post #3

Przesadzasz, Amiga jest kalkulatorem, ta stara - fajnym klimatycznym - ta nowa emm drogim :). Kurcze calkiem calkiem to chodzi jak na apollo i aga. Musze sie przyznac ze nigdy nie testowalem na klasyku emulatorow pc

[#6] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

Zgadzam się z przedmówcami: "działa" to za dużo powiedziane.
Może na 060@80MHz byłoby znośnie jeżeli chodzi o liczbę klatek.
Ale gratuluję dobrze wykonanego filmiku z ciekawym podkładem muzycznym. OK
[#7] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Leon, post #3

Drogi Leonie. Film ukazuje sprzet 40 MHz w dzialaniu i jest dokladnie napisane, ze jest to sprzet z roku okolo 1996. Przeciez zaprezentowalem antyk 68k, a nie nowy komputer z PPC. Wsrod uzytkownikow peceta, film ten nie wzbudzi zadnego zainteresowania, a jezeli juz, to ten ktos na pewno przeczyta te krotkie, choc czytelne plansze.

Dla mnie to kawalek mojego amigowania. To nie byly tylko gierki i uzytki, ale wlasnie zabawa z emulatorami. Jak Arbuz zauwazyl, w przyszlosci zrobie film z Natami dla porownania (choc odpali sie raczej wersja z wylaczonym FPU).

Moze nastepnym razem pokaze w dzialaniu Win95 w tej konfiguracji ;)


A co do predkosci TR, to chyba nie chcialbys abym odpalil Alien Breed 2 3D w wersji AGA? Na tym komputerku gra nawet "smignie", natomiast na takiej X1000 (a tym bardziej Sam), bedzie to smiech na sali, poniewaz UAE na tych kompach z PPC, po prostu kuleje.

Amiga RULEZ!
[#8] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #7

Andrzej,
Jesteś miłośnikiem Klasyka - to fajnie! OK
Ja też jestem miłośnikiem Klasyka.

I gdybyś napisał: "TR się uruchamia, ale użytek jest niewielki z powodu niskiego frame rate" to każdy by się z tobą zgodził.
Być może taki frame rate jest dobry dla Ciebie: ja wyłączyłbym to w przeciągu 10 sekund od uruchomienia - dla mnie to mordęga.
[#9] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

WoW! Biorąc pod uwagę że to tylko 040/40MHz i AGA to i tak pokazało że gry na amigę mogły być bardziej zaawansowane niż były! Framerate mały ale trzeba pamiętać że to też emulacja PC! Gdyby wydano tą grę na Amigę (nawet z jeszcze bardziej uproszczonymi texturami) to myślę że 040+GFX by wystarczyła a mając 060 to już by było pięknie ( 060 to już wydajność porównywalna z pentium)

[#10] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@stachu100, post #8

"TR się uruchamia, ale użytek jest niewielki z powodu niskiego frame rate"

Nie ma takiej potrzeby. Film jest dla waskiej grupy odbiorcow. Kto mądry od razu zauwazy zegar 40 MHz i prowna sobie go z dzisiejszymi 4 GHz.
Pozatym jest to emulacja 486.
Zapewne wielu z Was nawet nie widzialo jak i czy w ogole dziala TR pod PC-Taskiem.
Jak widac, "nawet" dziala, a jest to przeciez EMULACJA komputera IBM 486, ktory w 1994 (rok w ktorym wyszedl TR) uzywal prockow podobnie taktowanych do Apollo040.

Zastanowmy sie, czy Tomb Raider mialby szanse plynnie dzialac bezposrednio na 040/40 i AGA? A moze z GFX?

Doom pokazal ze tak, ale Quake (port ClickBoomu), niestety juz nie daje rady plynnie w 320x200 i trzeba "kroic" detale orsz zmniejszyc okno.
[#11] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@atarens, post #9

Zgdzam się. Gra jest uruchomiona na emulatorze, który też obciąża procesor. Gdyby gra była napisana pod system amigi, a nie ms_dos, no i optymalizowana pod motorolę 6860 i kartę graficzną to pewnie wyglądałaby lepiej. Co było a nie jest ... . ;)



Ostatnia modyfikacja: 01.07.2010 09:41:34
[#12] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

Tytuł tematu (pierwsze słowo) mocno przesadzony IMO. ;) Myslalem, ze to ktorys z nowszych TR na MOSie albo OS4.

[#13] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Ender, post #11

Gdyby gra była napisana pod system amigi, a nie ms_dos, no i optymalizowana pod motorolę 6860 i kartę graficzną to pewnie wyglądałaby lepiej. Co było a nie jest ...

No niestety najczęstszym powodem dla którego jakieś gry nie wychodziły na Amigę nie były zbyt słabe możliwości sprzętu czy programistów tylko brak motywacji, samozaparcia, cierpliwości, odpowiedniej ekipy. Większość gier z czasów pierwszego Tomb Raidera mogłaby działać na sensowniejszych Amigach, bo już wtedy opanowano techniki dzięki którym i na Amigach jakieś 3D jakoś działało. No ale duża gra to przede wszystkim przedsięwzięcie organizacyjne, a Amigowcy raczej charakteryzują się słomianym zapałem i brakiem zorganizowania się. Zresztą nie tylko Amigowcy. :)

Andrzej D.
Gdybym miał strzelać jak taki Tomb Raider może działać na PC-Task 040@40/32MB/AGA to strzelałbym, że dużo wolniej. To ma coś ok. 1-2 FPS. Ja bym się spodziewał, że jeżeli się w ogóle uruchomi to skok byłby co 3-4 sekundy. :) Pod ShapeShifterem albo Fusion byłoby lepiej ale na PC-Tasku taka prędkość jest całkiem niezła. Znam ludzi, którzy w takiej prędkości przechodzili Alien Breen (część pierwsza). Już wtedy wydawało mi się to chore. :)



Ostatnia modyfikacja: 01.07.2010 10:12:12
[#14] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #7

Drogi Leonie. Film ukazuje sprzet 40 MHz w dzialaniu i jest dokladnie napisane, ze jest to sprzet z roku okolo 1996.

Ale nikt nie załapie tych subtelności. Każdy będzie widział tylko tyle, że kilkunastoletnia gra, która działa płynnie nawet na samym kablu od peceta, tutaj się niemiłosiernie tnie. Będzie ROTFL.

Ja sobie w szkole, w roku 1996 strzeliłem takiego samoboja. Dopóki pokazywałem TV-Painta i wypasione demka, Amiga budziła podziw. Ale zachciało mi się pochwalić pierwszym portem Quake. Nikt nie mógł zrozumieć jak to jest, że na komputerze za 7.000, z kartą procesorową za 4.000 i kartą graficzną za 1.400, który ja przedstawiam jako 8 cud świata, ta gra się wlecze 3 FPS w 320x200, chociaż na byle 486 (odchodzącym już wtedy na emeryturę) działa o niebo lepiej. I czar Amigi prysł.
[#15] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Daclaw, post #14

Moze i jest tak jak mowisz, ale czas w koncu zaprzestac praktyk na sile wychwalajacych Amige. Jest jak jest i juz. I nic tego nie zmieni.
Film dotyczy PC-Taska na A1200 i Tomb Raidera ktory na Amidze nigdy nie zaistnial. Nie wiem kto bedzie ROTFLOwal? Ale mi rzecz, nabijac sie z emulatora PC-Task. :)
[#16] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #15

Nie chcę być złośliwy, ale rozdmuchanie sprawy mocno prowokuje. Proponuję opatrywać nagłówkiem "sensacja" każde historycznie pierwsze uruchomienie jakiejś gry na emulatorze Też wyczyn Jak zainstalowałem Debiana Potato na mojej Ami też się cieszyłem, ale nie było to jakąś sensacją ;)



Ostatnia modyfikacja: 01.07.2010 10:38:17

Poza tym to NIE JEST "Tomb Raider dla Amigi", bo to sugeruje wersję natywną. Poziom dziennikarstwa jak we wczorajszej debacie wyborczej ;)



Ostatnia modyfikacja: 01.07.2010 10:39:28
[#17] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

nie działałoby to szybciej z DosBox?

[#18] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

Bardzo ladny filmik. Niespodziwalbym sie ze TR bedzie tak pomykal. Dawalbym ze w najlepszym wypadku, nawet gdy sie odpali bedzie klatka na kilkanscie sekund. A tu niespodzianka. Czekac tylko az ktos przetestuje PC-Taska i Tomb Raidera na (podkreconym) 060.
Dziekuje Andrzeju i prosze o jeszcze takich filmikow OK

[#19] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@FOrest, post #17

nie działałoby to szybciej z DosBox?

Wlasnie sciagnalem wersje 68k (v.58) z Aminetu.
Probowalem odpalic na powyzszej konfiguracji, jednak DosBox wymaga cybergraphics.library.
Udalo mi sie tąwersje (68k) odpalic na BPPC z 040/40 MHz pod BVision.
Emulator sie wlecze i dosc znacznie spowalnia kursor myszy juz przy samym DOSie. Nic dziwnego, bo pracuje na sdl.library.
Gry nie odpalilem, bo proba zamontowania katalogu, np.
mount c roboczy:, resetuje system (chyba ze robie cos nie tak).

Ale DosBox z wydajnoscia raczej nie ma wiele wspolnego.:)
[#20] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Leon, post #3

"Właśnie zabiłeś amigę tym filmem" Trochę dystansu może?

Zaskakujące jak ludzie maja krótką pamięć. To gra która cięła się też (w lepszych ustawieniach) na PC; to dla takich gier kupowało się wtedy karty 3dfx. P75 i 16MB na Win95 to był wtedy wypas.

Film pokazujący "jednak można było" (po Doomie i Quake). Szacunek dla Andrzeja że mu się chciało zmontować i wstawić ten filmik - obejrzałem go z przyjemnością.
[#21] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@MDW, post #13

No niestety najczęstszym powodem dla którego jakieś gry nie wychodziły na Amigę nie były zbyt słabe możliwości sprzętu czy programistów tylko brak motywacji, samozaparcia, cierpliwości, odpowiedniej ekipy.

Nie masz racji. Motywacja, zamozaparcie i ekipa wystarczą, kiedy chodzi o przeportowanie jakiejś gry, której źródła uwolniono. W czasie kiedy dana gra jest obowiązującym hitem nie ma o tym mowy - źródła trzyma wydawca i nie ma zamiaru z nikim się nimi dzielić. Oczywiście może wydać port na Amigę i prawie zawsze ma do tego wystarczające zaplecze, ale tutaj wchodzi kwestria opłacalności.

W połowie lat 90-tych na pewno nie opłacało się portować takich gier po to, żeby mogli sobie je po godzinach uruchamiać pracownicy stacji TV kablowych i 18 ludzi z NASA. W domach było zapotrzebowanie raczej na produkcje klasy "Za żelazną bramą".
[#22] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Daclaw, post #21

A to prawda. Jeżeli chodzi o projekty z innych platform to tak. Ja jakoś tak w myślach skoczyłem do amigowych projektów autorskich. W przypadku portów gier dużych firm oczywiście decydującą sprawą jest opłacalność, rynek, prawa autorskie. Po prostu źle się wyraziłem. :)

[#23] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Leon, post #3

"Ośmieszasz się", "Zabiłeś Amigę", "Samobój", ludzie wyluzujcie. Chcecie jeszcze coś komuś w sprawie Amigi udowadniać? Komu lub czemu ma zaszkodzić pokaz działającego z prędkością 1 fps'a TR na emulatorze?

[#24] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #19

A nie ma PC-Taska na PPC? Ciekaw jestem co na 060 by się działo... Ogólnie fajny filmik i też oglądałem go z przyjemnością. Jeśli tyle klatek jest na emulacji to jakby wyszła natywna wersja mogłoby być całkiem całkiem przyjemnie (troszkę mniej detali, może mniejsza patela...) .

[#25] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@pong777, post #24

mniejsza rozdzielczość (160x120) i brak textur ;)

[#26] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #19

DosBox nie ma nic wspólnego z wydajnością? Chyba zapomniałeś że mówisz o wersji dla 68k.

[#27] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Andrzej Drozd, post #1

Andrzej - Zassałem w/w archiwa z grą i emulatorkiem. Uruchomiłem to pod WinUAE na laptoku z Celofanem M 1,46GHz. Tryby wyświetlania ustawione pod UAE, TR chodzi najwyżej 2-3 klatki na sekundę.

[#28] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@Leon, post #3

Właśnie zabiłeś amigę tym filmem normalnie trup jak się patrzy.

A niby dlaczego zabił? trzeba pamiętać, że emulator zżera sporo zasobów systemowych i zazwyczaj do emulowania jakiegoś sprzętu w pełnej szybkości potrzeba około 10 krotnie szybszego komputera, a czasami i to jest za mało. Trzeba pamiętać, tęż, że zostało to uruchomione na powolnych kościach AGA. Gdyby TR był napisany natywnie na 68k z kartą graficzną, to podejrzewam, że prędkość gry wachała by się w granicach 10-15 klatek, a na 060 być może że 25 co już można uznać za prawie płynne.


Gdyby wtedy w domach powszechnie królowały A1200 z akceleratorami, prawdopodobnie mielibyśmy własnego TR na amigę, a tak to sobie możemy tylko powzdychać. Jednak robienie wszystkiego na 1MB nie było do końca trafionym pomysłem, taka polityka w ogóle nie pobudzała rynku do rozwoju a amiga w 90%stała w miejscu jak posąg kamienny, podczas gdy PCtowcy biegali do sklepu i sobie nowe karty kupowali.

[#29] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@stachu100, post #6

Na 060/50 (CSPPC) nie jest odczuwalnie lepiej, niż na tym filmie. Grać się w to na pewno nie da, nawet przy wielkim samozaparciu. Potrzebna by była maszyna szybsza o rząd wielkości a nie o kilkanaście procent. Bo taka w praktyce średnia różnica dzieli 040/40 i 060/50.

Z tą "sensacją" to tak nie do końca...
[#30] Re: Sensacja! Tomb Raider dla Amigi!

@waldiamiga, post #27

Jak to uruchomiłeś na winuae? Mi wyskakuje błąd : "fatal error opening or using: screen" na classicwb68k, a na classicwb dla AGA jest podobnie tylko, ze pojawia się na końcu TIMER

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem