Komentowana treść: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0
[#31] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0
dawno sie tak nie usmialem jak po przeczytaniu specyfikacji tego super sprzetu



I ta cena...



Po prostu brak mi slow. Naprawde, wielka szkoda ze OS4 bedzie musial sie marnowac na sprzetach takiej klasy (A1, uA1, a teraz Amy).



Moim zdaniem (i zdaniem wielu Amigowcow z AmigaWorld) OS4 powinien szukac przyszlosci w PS3, bo na amigowych sPRZETACH wstyd sie pokazywac.

To juz lepiej zostac przy classicu na zawsze.
[#32] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0
No a gdzie ISA? Taki fajny sprzet ale brakuje mi do komletu ISA.



A cytat miesiaca to "rynek biznesowy". To bylo piekne. :P
[#33] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0
A najlepsze jest to, ze ta plyta (prawdopodobnie) nie ma portow PS/2 Mouse, PS/2 keyboard, nie wspomnajac o Parallel i Serial!!! Wskazuje na to ze USB trzeba zapchac myszka i klawiatura.
[#34] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #24

Płyta troiki jest krokiem do przodu (USB2.0,ATA133,RAID)



Biorąc pod uwagę procesor G3 (bez możliwości upgrade), wolniejsze pamięci SDRAM oraz brak AGP płyta Troiki nie jest krokiem do przodu.



a SDRAM można były jeszcze spotkać w nowych pecetach kupowanych ze 2-3 lata



No właśnie. A teraz się nie spotyka. Więc jakiż to krok do przodu?

[#35] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@grxmrx, post #2

Plotki z AmigaWorld.net mówią, że za projektem sprzętu stoi Ian Steadman i to jest informacja dość pewna. Natomiast plotki mówią o Martinie Steigerwaldzie jako szefie całego przedsięwzięcia. Pana Martina znamy jako byłego szefa firmy iWin...
[#36] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@reactor, post #33

Akurat IMO to maly problem bo mozna sobie sprawic huba USB i po problemie. Coprawda to kolejny wydatek, ale jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.
[#37] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@krismiszcz, post #22

Przegieli troche z tym PCI 33MHz, ja miałem 66MHz w komputerze z 1998r



I jaką kartę miałeś w tym slocie i dlaczego pracowała w trybie 33 MHz?
[#38] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #24

Wybacz ale nie wiem czy jesteś złośliwy, zaślepiony czy taki głupi jeżeli Amiga twoim zdaniem nie ma nic do pokazania.



Jestem złośliwy (przecież jestem trOLLO ) , zaślepiony ( mam okulary ) a głupi to już zdecydowanie jestem, bo nie znam jeszcze mądrego trolla . Pokaż mi więc co taka Amy ma do pokazania na tzw. rynku biznesowym . Cenowo odpada (pc jest tańszy, a jak wiadomo w biznesie liczy się kasa), sprzętowo też (PCI i SDRAM to nie jest rewelacja), programowo też (brak podstawowych pakietów biurowych i sterowników do np. skanerów).



Wszystkie twoje tezy są formułowane chyba tylko po to aby sprowokować jakiś brednioserial (zresztą nie pierwszy raz bo z moich obserwacji to w tym przodujesz)



Znaczy, moje tezy, jak to nazwałeś, są złe bo nie mam dobrego zdania na temat tej śmiesznej konstrukcji . Widzisz jeżeli sprzęt ma być przeznaczony dla biznesu to MUSI sobą coś reprezentować, a Amy nie pokazuje nic. Każdy szanujący się biznesmen szuka oszczędności,a jaką oszczednością jest dla niego płyta za ok £400 , do tego trzeba doliczyć o ok. 20-30% droższe SDRAM-y od DDR-ów i drogie karty na PCI ( R9250se PCI jest o prawie 100zł od tej samej karty na AGP ). Pozatym dochodzi kwestia sterowników do np. takiego skanera, albo drukarki z zintegrowanym skanerem.



Płyta troiki jest krokiem do przodu (USB2.0,ATA133,RAID) a SDRAM można były jeszcze spotkać w nowych pecetach kupowanych ze 2-3 lata temu więc nie przesadzaj z tą starością



Nie chce Ciebie martwić ale 2-3 lata w świecie komputerów to masa czasu. W 2002 r, np. karty graf, pracowały pod kontrolą DirectX 7.0 ( kupiłem wtedy mega GF2Ti 32 MB to był wypas ), directX 8.1 był super mega HITEM był R8500, a teraz



Brak AGP może zastanawiać ale jeszcze przez jakiś czas karty gfx na PCI będą zapewniać dostateczną moc jak na Amigowe opraogramowanie dlatego nie ma co lamentować



Taaaaaaak, R9250se AGP kosztuje 160-180zł, natomiast R9250se PCI 250-300 zł, świat biznesu oszaleje z radości, będą mogli więcej wydać . No i PCI w Amy to stary standart PCI 2.0 niużywany od 1994 roku, kiedy to wszedł PCI 2.1 , ot taki mały szczegół...nie ma to jak nowoczesne rozwiązania



Co do ceny to ma1-I kosztuje 399Ł a troiki ma kosztować >400Ł czyli co najmniej 399



mA1 kosztuje £349 bez 256 SDRAM , plyta troiki kosztuje ok £400 bez SDRAM i bez grafiki, £399 kosztuje mA1 z 256 RAM i R7000 na pokładzie, więc jakby się nie patrzeć to mA1 jest znacznie przystępniejsza cenowo. Pozatym w zapowiedziach było mówione że troka będzie kosztować znacznie mniej niż mA1, dla mnie znacznie mniej to np £200 . A wiesz czemu tak trolluje , bo znowu kolejna firma stara się wcisnąć tzw. "g...o w sreberku" , czyt. tandetną płytą z nalepką za ogromne pieniądze licząc na to że dorobi się na paru frajerach którzy to kupią. Wiesz chciałbym choć raz zobaczyć nową amige która, nie będzie zlepkiem starych części które ktoś gdzieś znalazł w jakimś zapyziałym magazynie .

[#39] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@Olo, post #38

Takie cos znalazlem na amigaworld.net "Eyetech has emailed some dealers that they will not be delivering any ľA1-C boards anytime soon, if ever. And excused themselves that it was out of their control." Nie wiem czy to jest prawdziwe, no ale jesli tak to coz, raczej nie ma juz co porownywac Amy do MA1 ;)
[#40] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@Grzegorz Kraszewski, post #37

No ale wiesz, to się nazywa przyszłościowe myślenie. Kartę mógł później zmienić. A tu co? Niby są różne karty na PCI, z różnymi slotami, ale to takie kanapkowanie nadal. A może właśnie o to chodzi w amigowaniu? ;)
[#41] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #7

A coś znowu uczepił Boskiego Pegaza? Przecież news jest o Troice...

A co do Boskiego Pegaza (pamiętaj aby zawsze pisać z dużej litery, bo Boski ukarze Cię czymś paskudnym...). Oczywiście że boski:

- ma boski procesor G4 1 GHz

- boskie PCI 2.1, boskie działające AGP (a w nim boskie, bosko tanie karty graf. AGP)

- boski Morphos1.4.5 który jest całkiem używalny

- boski działający dzwięk onboard, boską kartę sieciową

- da się to wepchnąć w bosko niewielką obudowę SlimTower

- ma jeszcze kilka boskich, akurat w obecnym Morphosie niedostępnych gadżetów, może w przyszłości znajdziemy się w niebie i będziemy mogli użyć np. FireWire

- i to wszystko za boską cenę nieprzekraczającą 600 $

Całkiem lubię ten mój boski komputerek....

A co do (cytując trafne sformułowanie przedmówcy) "g... w sreberku", to też odnoszę wrażenie że kolejny ktoś zamierza z sentymentalnych amigowców wycisnąć trochę zielonych za jakiś szrot magazynowy. Cóż, każdy robi ze swoją kasą co chce... choćby funduje jakimś cwaniakom wczasy na Karaibach i dostatnią emeryturkę w przyszłości.
[#42] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@wali7, post #41

za jakiś szrot magazynowy



Toż to ponoć jest dopiero projektowane, i wdrażane do produkcji...
[#43] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@MinisterQ, post #42

widać inżynierowie z Troiki są tak genialni, że potrafią zaprojektować sprzęt który jeszcze na deskach kreślarskich jest szrotem ;)

[#44] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #10

rynek biznesowy




ROTFL

[#45] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@ravek, post #44

Może dla nich taki rynek, to taki, gdzie są pieniądze, gdzie ten towar będą sprzedawać (w sklepach). ;) Czyli wyjście poza forme home-made/garaż-seller.
[#46] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@Grzegorz Kraszewski, post #37

ATI RAGE Pro 16Mb - PCI
[#47] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0
Jesli chodzi o nowoprojektowany sprzet to minimalnych wymagan ta konstrukcja nie spelnia wogole. Ot porownujac taki sprzęt z 2002 roku zaprojektowany przez jedna z firm na swiecie.



Procesor G4 (zegar od 733 do 1420 MHz)

w tym obsługa dwoch procesorów

USB 1.1

4xPCI (64bit)

AGP

Modem

FireWire 400

Sieciówka 10/100/1000

do 1,5GB pamięci RAM na kościach SDRAM

Jakas tam karta dzwiękowa na płycie

ATA 100

Obsługa WiFi (specjalne miejsce przygotowane pod taką kartę)



I to wszystko juz było jakieś 3-4 lata temu. Po co taką płytę projektuje się w 2005 roku? Może ktoś zna odpowiedź?
[#48] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@wali7, post #41

Zapomniałeś o boskim usb1.1

Czy może to już nie jest takie boskie bo byle Amy ma 2.0
[#49] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #48

No to juz wiemy, ze jedyna rzecza jaka sprawia ze A1/Pegasos nie podbily swiata byl brak USB 2.0. Ale Amy je ma wiec tylko czekac az sprzedadza pierwszy milion sztuk :P.
[#50] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #48

Zapomniałeś o boskim usb1.1



Lepiej jest mieć pegaza 2 z normalną konstrukcją (AGP, DDR-y i takie tam rózne "niepotrzebne" głupoty) i dokupic karte z usb 2.0 za marne 40 zł , niż kupić super wypasioną Amy z dwona Boskimi PCI za jakże marne 400 funciszy i szukać części do niej (znajdź mi gdzieś tanią i łatwo dostępną karte na PCI ) .

Widać wystarczy na byle gówienko nalepić boską nalepke i już banda owieczek z wielką radością odda pieniędze żeby dostać ten Boski sprzęt
[#51] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #48

o właśnie - boskie USB 1.1, zdecydowanie lepsze niż jego brak, a gdy szczególnie mi będzie doskwierał brak 2.0 (a na razie mam tylko jedno urządzenie korzystające z dobrodziejstw 2.0), to kupie sobie stosowną kartę za 40 zł
[#52] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@amigafan, post #48

No fakt, i w to USB2.0 można sobie wsadzić fajne karty graficzne, podpiąć więcej kart PCI, szybkie dyski (akurat nawet w porównaniu z ATA100 blado wypadają), no faktycznie dużo to daje w porównaniu z resztą.

Ja wiele lat temu chciałem namówić Krashana, aby zamiast projektem PCI zajął się slotami ISA (a może to byłe jeszcze zanim zaczął?), wtedy szybciej by były takie karty graficzne, muzyczne i sieciówki. No ale to były "za stare". Już nie pamiętam ile się czekało na te sloty PCI, ale wielu mogłoby używać sobie tanich i starych kart...

Ale to było rozszerzanie klasyka, a tu chodzi o nowy sprzęt, więc takie mieszanie lepszego z gorszym, to na mój rozum wciskanie kitu. :/

Ja bym olał ten sześciokanałowy dźwięk, pięcio by wystarczył, a można choć to wykorzystać? Jest coś, co gra przestrzennie?

A na co mi sieciówka 1Gbit? O ATA133 już pisałem. ;)



Zapraszam do tego wątku na Forum
[#53] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0
No to może ja wymienię jakieś plusy tej płyty:



USB 2.0 i brak przestarzałych złącz typu serial , PS2 i tak dalej .

ATA 100/133/RAID .

Ethernet Gb/100/10 .



Minusy tej płyty to :



Karty graficzne PCI .

Pamięci SDRAM .

5 złącz USB ( klawiatura , mysz , drukarka ). Zostają tylko dwa wolne .



Jak zwykle zadecyduje CENA i DOSTĘPNOŚĆ . :D

[#54] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@ems, post #53

Brak czegokolwiek (nawet przestarzałego) nie może być plusem. Pominę ps2 bo zawsze można użyć myszy i klawiatury USB podpiętej bezpośrednio. Ale brak RS232 to czasami jest poważna wada. Przez serial łączy się wszystkie tunery cyfrowe w celu update oprogramowania czy wgrania listy kanałów. Serial jest też ciągle powszechnie używany w komunikacji urządzenie pomiarowe - komputer. Wiele urządzeń cyfrowych (programatory, emulatory, systemy alarmowe itp) komunikuje się ze światem właśnie przez to złącze. Nic nie wskazuje na to, by serial został wyparty przez USB w ciągu najbliższych lat. Ja się bardzo ucieszyłem z seriala w Pegasosie, bo nie musiałem kupować przejściówki USB-RS232.

[#55] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@Brodek, post #47

"przyszpanowałeś" QS :ppp oczywiście Mac
[#56] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@SOE, post #54

Wlasnie - a nie wystarczy po prostu przejsciowka USB-RS232 ? Co do ps2 itp wynalazkow sie nie wypowiadam, bo nie mam ich w swoim komputerze (no seriala tez, ani przejsciowki , ale nie narzekam....).

Ogolnie: brak czegos przestarzalego (np. stacji dyskietek) JEST plusem...

[#57] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@X-Type, post #56

Ogolnie: brak czegos przestarzalego (np. stacji dyskietek) JEST plusem...



A dlaczego właściwie?
[#58] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@Grzegorz Kraszewski, post #57

A dlaczego właściwie?




Bo to jest tak (to TYLKO moje zdanie): pewne rzeczy "odchodza", a raczej zastepuje sie je innymi... ktore predzej czy pozniej staja sie standardami. I tak PS2 zastepuje sie USB, stacje dyskietek np. pamieciami usb itd...

Niektore firmy (np. Apple) juz od kilku lat nie montuja stacji dyskietek (a np. taki PM G4 z 1999 roku ma ZIPa zamiast stacji dyskietek...) nie wspominajac juz o zlaczach do klawiaturki czy myszy (sa po prostu na USB).



Ale to takie moje, skromne zdanie. Po prostu USB jest bardziej multiplatformowe niz np. PS2 czy inne "wynalazki" (takze byle apple'a np...).





[#59] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@X-Type, post #58

pewne rzeczy "odchodza", a raczej zastepuje sie je innymi...



To prawda, ale z Twoich słów wynika, że komputer który ma USB, gniazdo PS/2 oraz np. stację dyskietek, jest gorszy od komputera, który ma tylko USB tylko dlatego, że ma tę stację i PS/2. Tego nie rozumiem.
[#60] Re: Amy - nowy sprzęt pod AmigaOS 4.0

@Grzegorz Kraszewski, post #59

... że komputer który ma USB, gniazdo PS/2 oraz np. stację dyskietek, jest gorszy od komputera, który ma tylko USB tylko dlatego, że ma tę stację i PS/2.


Troche to zakrecone, ale... Chodzi mi nie o to ktory jest lepszy/gorszy, tylko o to, ze nie mozna powiedziec w druga strone, ze jak czegos "nie ma" (np. PS2) to jest gorzej niz jakby bylo, ale bylo niepotrzebne. wlasciwie nie niepotrzebne, co nie wykorzystywane.

To troche tak, ze lepiej jest miec komputer z USB i BEZ PS2, bo np. taki komputer ma i irde i BT, FW itp zlacza...

Po prostu lepiej miec zamiast nieuzywanego PS2 np. dodatkowy port USB, ktory z powodzeniem jest uzywany.



ps. a tak wogole, to nie lubie PS2 hueheuehue :D

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem