Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#601] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@wuk, post #597

Już ci napisałem, że samo Commodore zrezygnowało z produkcji i rozwoju układów AAA i zostało przy AA+.


Nic nie masz na potwierdzenie tych rewelacji.


[#602] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #601

A co masz na potwierdzenie istnienia AAA, lub chocby fizyczny dowod? W zadnej seryjnej amidze nie zostaly zastosowane. Commodore nie wydalo karty graficznej opartej o nie.Te kosci mialy miec wydajnosc na poziomie maksimum sredniej jakosci kart graficznych w 95/96 roku. W 93 byly w zasadzie spoznione, bo do produkcji najwczesniej weszlyby w 94. Mieli je wprowadzic, owszem ale nie do konca byla pewnosc jak i kiedy. Koszt produkcji i wprowadzenia lub przerobienia ich na karte pecetowa okazal sie zbyt wysokim zadaniem, po upadku Commodore. Zwlaszcza biorac pod uwage, w jakim balaganie sie to odbywalo.

Te wytyczne itp. to takie dosc luzne wskazowki, biorac pod uwage fakt, ze firma nie wprowadzila produktow na rynek. Co z tego, ze amerykanski stealth bomber jest podobny w ksztalcie do supertajnych projektow wojennych nie istniejacego panstwa skoro po uplynieciu wielu lat od wdrozenia do masowej produkcji zastosowano zupelnie inne materialy, oraz inne rozwiazania. Technicznie moze i jest kompabitylny, bo profil skrzydla jest dosc podobny (zeby nie powiedziec, ze to kalka, ale wiekszosc odkryc i postepu to tak naprawde rozwiniecia poprzednich pomyslow), ale ciezko zarzucic mu, ze to wlasnie identyczna kopia czy zgodne z blizej nieznanymi zamyslami naukowcow sprzed x lat.

Euforia NatAmi nie polega na jakims nagle ujrzeniu cudu czy super przydatnego sprzetu. To cos w rodzaju - o jaka ciekawa zabawka! Autorzy projektu tez sie raczej tym bawia - zobaczymy jak wzmocnia uklady, byc moze zrobia karte do A2000 (wiem, powtarzam sie, ale chcialbym to zobaczyc i moze kupic jak bedzie dzialalo ). Owszem trwa to im dluzej niz raczej autorom AmigaONE - ale zazwyczaj trudniej jest wykonac kopie niz po prostu porzucic kompabitylnosc na poziomie hardware i zaadoptawc w wiekszosci gotowe rozwiazania z PPC.

Zachowujesz sie tak, jakbys probowal za wszelka cene bronic rynku dla AmigaONE. Ale poza kilkoma przypadkami ja nie sadze by ktos ten rynek zmniejszyl dzieki NatAmi.

Oba produkty sa przeznaczone dla dwoch roznych grup docelowych. NatAmi to raczej cos w rodzaju nowego MiniCoopera czy New Beetle/nowego garbusa - niby pozbawione sensu, ale calkiem sporo ludzi to bawi. I nic, ze ze starych idei nie zostalo nic - bo taki nowy garbus ani nie jest tani (a to mial byc glowny cel starego), ani superwydajny.

AmigaOne to z jednej strony proba gonienia swiata, a z drugiej
chec oddzialywania na uczucia ludzi przez nawiazania do dawnej marki. Wydawaloby sie, ze bajecznie droga plyta, bez wielu nowoczesnych rozwiazan, ani nawet naklejki nie ma sensu. A jednak jest to na tyle ciekawe, ze sporo ludzi (jak na nasze warunki) wydalo na to pieniadze i ma/mialo przyjemna zabawe.

SzaryWilk z tym "Amiga to my" to wyrosl niemalze na Gandhiego wspolczesnych amigowcow . Ale cos w tym jest, bo komputery raczej nie beda myslaly abstrakcyjnie na tyle by inwestowac/kreowac nowe rozwiazania bez czynnika chaosu czy wczesniejszego ich wpisania.

Ostatnia edycja: 12.02.11 22:58:43
[#603] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #598

Panowie (V)(I)mothe(P) i zxcvb8000 - nalegam, żeby przestać obrzucać się obelgami i powrócić do argumentów. A najlepiej - po prostu zakończyć jałową dyskusję i powrócić do niej jak NatAmi trafi do sprzedaży.
[#604] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #603

Chwila, moment - jaka jałowa dyskusja ?

Jest tu 600 komentarzy z czego 80% (a może i więcej) jest nie na temat. Ktoś niezaznajomiony z tematem, wchodzi w newsa i co widzi jakieś za przeproszeniem ,,bzdety,, które powinny wylądować w hyde parku a nie tutaj.

Chyba że moderatorzy wybierają sobie tematy w których można dyskutować - o niczym?
[#605] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #601

AAA został wycofany na rzecz Hombre. Z tym, że Hombre to już były tylko plany planów. Znając oszczędność Commodore produkcję AA+ pewnie by podjęto. Łatało największe dziury i było tańsze od AGI. Proste Chunky z prockiem 030 pozwoliłoby ruszyć temat 3D, a cena utrzymać sprzedaż.

Sprawdź Hombre
http://en.wikipedia.org/wiki/Hombre_chipset

Ostatnia edycja: 12.02.11 22:59:22
[#606] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #602

co masz na potwierdzenie istnienia AAA, lub chocby fizyczny dowod?


http://www.youtube.com/watch?v=hHI7_pU0y70 - 2:25
[#607] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@G. Kraszewski, post #583

Ojejku Grzesiek, mówimy o nowoczesnych browserach, nie czepiaj się słówek. O tym że prędkość nie będzie "wstrząsająca" też napisałem, więc nie wiem o co Ci chodzi. Mówimy o używaniu, a nie o uruchomieniu, a to już pewna różnica, nowoczesny browser uruchomi się pewnie i na 486 pod win98 (a może i niżej), ale czy będzie używalny. Z dzisiejszymi stronami absolutne minimum to jakiś P300+ a i tak zakrawa to o masochizm, bez minimum PIII i to jeszcze z rdzeniem Tualatin za dużo dzisiaj w necie nie zdziałasz. (aaaa czytałem, że używasz m.in. 400mhz/128mb efiki więc może prędkość/powolność P166 nie jest dla Ciebie taka straszna) OK
[#608] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #606

Rzeczywiscie zle sformulowalem pytanie. Ale nazwa filmu mowi za siebie: "Deathbed Vigil extended trailer"

Ciekawe gdzie ten prototyp aktualnie jest. Az dziw, ze przez tyle lat ktos go nie ustawil w gablotce i pobieral oplaty od ex-amigowcow. Zreszta w polskich warunkach takie Elwro (Junior) Pc po upadku znalazlo sie w ilosci sztuk kilku)nastu) na bazarach... Ale Amerykanie bazarow fizycznych za bardzo nie maja wiec pewnie lezy gdzies w magazynie.

Zeby tak popisac flamastrem obudowe A2000, widocznie sporo ich ginelo skoro kazdy swojej wlasnosci bronil

A tak co do NatAmi - to w sumie nie idzie im tak zle, uklady FPGA tez sie rozwijaja wiec moga spokojnie dojsc z czasem do mocy powerow dla klasyka. Co tylko zwiekszy im rynek, w przypadku gdy wydadza turbo jako osobna karte.

Im bardziej sie zastanawiam nad sukcesami (choc malymi) amigowych, atarowskich nowych usprawnien/komputerow tym bardziej jestem zadziwiony. Chyba autor wstepniaka do jednego z ACS-ow mial racje - chodzi o to, zeby miec cos. Moze innego, moze tylko troszke lepszego jesli chodzi o jakies drobne szczegoly, a nawet gorszego w wiekszosci innych. Ale najwazniejsze jest odkrywanie, tworzenie gdy standardowe i tansze rozwiazania wydaja sie nudne, czy minimalnie gorsze w jakims niewielkim zakresie.

Ostatnia edycja: 12.02.11 23:21:33
[#609] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #604

Jałową nazywam dyskusję, która donikąd nie prowadzi. Przerzucacie się nawzajem argumentami i wyzwiskami i trwacie dalej przy swoim. W ten sposób możecie dobić nawet do 1000 postów, tylko po co?

Sugerujesz, że 480 komentarzy nie dotyczy w żaden sposób NatAmi. To ciekawe spostrzeżenie. Jesteś w stanie jakoś je udowodnić?

Co do Hyde Parku - bardzo dobry pomysł (w ostateczności mógłby być nawet Pręgierz). Temat może założyć każdy, nie krępuj się. Wątek może nosić tytuł "Czy NatAmi jest kontynuacją prawdziwej Amigi".
[#610] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #602

bo taki nowy garbus ani nie jest tani (a to mial byc glowny cel starego), ani superwydajny


No tu się stary bardzo mylisz bo najmocniejszy NewBeetle miał 225HP co przo masie ok 1200kg sprawiało że był bardzo "superwydajny", a przeważnie miał 2.0 115HP, no ale to offtop, więc sorki już spadam.

PS. Tani rzeczywiście nie był, ale za to "superwydajny"
[#611] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #606

Pamiętam ten filmik na którymś z CD Magazynu Amiga, chyba Haynie go nagrał. pomysł
[#612] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #609

Przerzucacie się nawzajem argumentami i wyzwiskami i trwacie dalej przy swoim.


hmmm, a to ciekawe, ja tu tylko tak sporadycznie, no ale cóż moje dwa, trzy posty mówią wszystko. OK, ok.

Ja nie sugeruje, ja czytam i widzę. Ale dobrze, już dobrze, będę siedział cicho.
[#613] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #612

Pisałem ogólnie - NatAmi-entuzjaści vs NatAmi-sceptycy. Zresztą sam przecież zauważyłeś parę stron temu, że tego typu dyskusja jest nudna i zasmucająca. Zostawmy więc tego newsa w spokoju, a jak ktoś nie wytrzyma, to niech pisze na forum. I żadnych mi tu Pentiumów trzecich, czy Volkswagenów.
[#614] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #613

OK postaram się, bo widzę, że to wszystko do mnie.
[#615] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pinior, post #607

nowoczesny browser uruchomi się pewnie i na 486 pod win98

Nie wiem dlaczego wciąż się odwołujesz do procesorów x86 i systemu Windows. Przecież rozmawiamy o NatAmi.
[#616] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@G. Kraszewski, post #615

Oczywiście, że rozmawiamy o NatAmi problem w tym, że ona nie istnieje dla przeciętnego/zwykłego usera aby można było sprawdzić jej prawdziwą prędkość, więc porównujemy do istniejącego procesora, wszak była mowa, że procesor w Natami nie ma być superscalarny więc i wydajność w przeliczeniu ma takt będzie mniejsza niż w superscalarze. Z tego wcześniejszego porównania wynika, że nawet superscalar przy 166mhz nie wyrobi z nowoczesnym browserem, a przecież takie zastosowanie Natami proponują jej zwolennicy, więc jak to jest?

PS. Łobuz z Ciebie, chciałeś żebym napisał zakazane przez moderatora Recedenta słowo na P, a kysz.
[#617] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pinior, post #610

To daje jakies 0.1875 konia mechanicznego na kilogram. Taki Antonov 24 ma 0.268571429 konia mechanicznego na kilogram. To rzeczywiscie moze byc calkiem niezly wspolczynnik, biorac pod uwage to, ze nie lata. Ale dla odmiany ferrari f40 ma 0.428181818 konia mechanicznego na kilogram i znacznie mniejszy jak mniemam(nie chce mi sie sprawdzac) wspolczynnik oporu powietrza. Nie sadze po prostu, zeby tak zbudowany samochod (a chodzilo glownie o zachowanie przedwojennego ksztaltu i stylistyki) mial jakies szczegolnie lepszy ksztalt od wspolczesnych. Zreszta ja sie nie znam na samochodach - dla mnie sa furmankami w porownaniu do samolotow, 3 wymiar to cos czego brakuje w korkach .

Co to ma wspolnego z Natami - ano, ze aktualnie raczej kupuje cos na x86 bo maszyny z PPC nie maja za wiele wspolczesnych symulatorow lotu . A to dosc pamiecio i obliczeniozerne programy, wiec emulacja nawet na X1000 okaze sie raczej za slaba. Zwlaszcza, ze karty gfx przy FSach czesto nie wyrabiaja w wyzszych detalach. Wiec z tej strony NatAmi raczej nie zaspokoi moich oczekiwan, ale moze sprobowac z innej strony podejsc do tej branzy.

Swoja droga to dosc ciekawe- bo NatAmi mogloby sprobowac sprzedawac procesory armii USA, czy na badania kosmiczne na zasadzie probnych serii czy nietypowych rozwiazan. Raz, ze im dziwniejsza architektura tym trudniej ja zlamac, a dwa, ze procesory 68k chyba nadal siedza w rakietach.

Pytanie do zespolu NatAmi brzmi - na czym testujecie zgodnosc sprzetu? W warunkach amigowych mogloby byc to genialne Wings, albo chocby Birds of Prey? Czy rzeczywiscie macie w planach (realnejszych) stworzenie jakis nowych gierek, wykorzystujacych nowe kosci? Bo jesli tak, to pewnie juz autorzy cos tam zaczeli szykowac?

Moznabyloby rowniez najpierw stworzyc jakis model/emulator do testowania i powstawania software na inny sprzet (taki devpack). Calkiem rozsadne - bo np. kernel Linuxa na x86/64 powstal bodajze zanim pierwsze procki pojawily sie w produkcji
[#618] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #617

Aleś wypłodził To chyba jasne żeby pokonać grawitację potrzeba większej mocy (jeszcze z takim ładunkiem jaki A...w może zabrać).

Ale na temat: wątpię, aby Natami przydała się obecnie USArmy, 68k (060) to oni używali w 90's a teraz to już tylko możesz się domyślać, raczej jest to najpilniej strzeżona tajemnica, na pewno coś szybszego niż ~166mhz

PS. Pewnie SuperSuperScalar


Ostatnia edycja: 13.02.11 00:21:15
[#619] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #553

O Natami zespół Natami i jego klakierzy trąbią na ppa od trzech lat.

No i co z tego? Natami nikomu nie szkodzi, a wręcz może "stworzyć" kolejnych userów amigowania ogólnie pojętego.



W tym czasie firma Acube zaprojektowała i wyprodukowała
trzy płyty z procesorami ppc (Sam440ep,Sam440ep-flex,Sam460).


I bardzo dobrze. Im więcej dzieje się w środowisku (AOS4/MOS/AROS/klasyk), tym lepiej :)



Zespół Natami gotowego produktu nie ma.
Może nieudacznicy którzy nie potrafią skończyć projektu, nie powinni ryć pod ludźmi którzy umieją coś zrobić i coś robią?


Zazdrość przemawia przez kolegę. To smutne.



Jeśli komputer ma procesor ppc to nie jest pecetem.

A dlaczego? Nawet komputer z 68k lub Z80, też może być pecetem.



Komputery AmigaOne, sam440, sam460 są prawdziwymi Amigami i są kompatybilne na tyle na ile powinny być.

Czy można je uważać i używać jak Amigi? Oczywiście że można. Pegazosa 2 też można. Ale komputery te na pewno nie są Amigami 68k i nie są z nimi kompatybilne. Temat newsa dotyczy Natami, czyli amigowania 68k. Komputery ppc są z innej bajki i nie są kompatybilne sprzętowo z Amigą 68k.



Jeśli ktoś po tym jak te materiały trafiły w ręce developerów, po styczniu 1993, popełnił na Amigę software które używa rejestrów bezpośrednio, to jest to tylko jego i jego klientów problem.

Ale komu to przeszkadza? To żaden problem. Niektórzy wolą odpalać soft 68k na UAE, 5 klatek na sekundę, a inni wolą płynnie na Natami. :)

Ostatnia edycja: 13.02.11 01:23:38
[#620] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Minniat, post #558

Jestem ciekaw co by było gdyby ta firma nie zbankrutowała.

Nie mielibyśmy tyle problemów. Używalibyśmy komputerów x86. Z jakim systemem to nie wiem. Wtedy nie było jeszcze Win95.
Nie powstał by WinUAE. Być może część sympatyków retro 68k funkcjonowałaby tak jak dzisiejsi użytkownicy Atari.

Historia potoczyła się jednak inaczej. Amigowcy 68k przez te około 15 lat, tak zżyli się ze swoimi klasykami, że dla nich nie ma już innej drogi. Dlatego tak żywo wierzymy w Natami.
Szkoda że niektórzy nie potrafią tego zrozumieć. My wcale nie jesteśmy przeciwni komputerom PPC pod kontrolą AOS4/MOS/AROS. I część zwolenników Natami ma przecież komputery PPC. Dokładnie wiedzą też, że nie zastąpią im one klasyka.
[#621] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pinior, post #570

Raczysz żartować oczywiście, ale znalazłeś amigowy autorytet. :P


Szary Wilk jest lepszym autorytetem niż nie jeden z nas. Nikogo jeszcze nie obraził. Myśli tak jak trzeba. A My dopisujemy do wszystkiego za dużo niepotrzebnej filozofii.
[#622] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #574

Natami nie ma nic wspólnego z klasykiem.
Plany układów Amigi przepadły i żadnego powrotu do klasyka nie ma i nie będzie.


Jezusie Chrystusie, ale głupoty.
[#623] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@G. Kraszewski, post #578

NatAmi będzie miała chipset kompatybilny z AGA na poziomie rejestrów.

Nowa Paula też będzie grać sobie jak stara Paula. A dzięki sterownikowi do AHI, będzie 16 bit na sofcie systemowym.

Ostatnia edycja: 13.02.11 02:10:30
[#624] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pinior, post #580

(CSS, JS, Flash)

Flasha nie ma nawet na AOS4/MOS/AROS. Zresztą YouTube pomału odchodzi od tej technologi. A CSS i JS, spokojnie działa na Pentium 200 MHz. Ba! Nawet na 68k (040) pod SDLem, coś nawet działa, jak ktoś ma czas na otwarcie strony.
[#625] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #595

68060 to procesor superscalar wyrabiający zwykle więcej niż jedną instrukcję na takt.


N68k tez ma wyrabiac kilkanascie instrukcji na cykl, w szczegolnych sytuacjach.

Moim zdaniem cztery razy tyle co 040/40


w Natami jest DDR2, o tym nie zapominaj.
[#626] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #584

Fakty są takie że mimo że praca zespołu natami nie jest oparta na oryginalnych planach firmy Commodore ci ludzie oszukują innych pisząc o kontynuacji tego co robiła firma Commodore.

Nieprawda. Natami jest podsumowaniem Naszej około 15-sto letniej egzystencji przy komputerach Amiga 68k. My nie skończyliśmy amigowania 68k wraz z upadkiem C=. My je cały czas kontynuujemy na Amigach 68k. Jeżeli to zrozumiałeś, to powinieneś zrozumieć że Natami jest dla Nas nowym modelem Amigi klasycznej.
[#627] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #592

Zostawia sie niedokonczone projekty/marzenia etc.

Czy mogę napisać coś o teorii spiskowej i kosmitach?
A kim był geniusz który wydał Win95? A komu były sprzedane technologie C=? ;)
[#628] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #606

Tu jest jeszcze kilka zdjęć chipsetu AAA
Link

Ale jak sam twórca mówił, skupili się na Hombre.
We had decided to scrap AAA in favour of Hombre.

Można więc podsumować, że Commodore miało do wyboru dwie drogi. W krótszej perspektywie weszłoby w AA+, czyli AGĘ z chunky, a w dłuższej w Hombre, czyli komputer oparty o procesor Hewlett-Packarda PA-7100. Natami jest takim AA+
[#629] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #617

Moznabyloby rowniez najpierw stworzyc jakis model/emulator do testowania


strata czasu, przeciez to fpga, lepiej niech puszcza ukonczona pierwsza wersje plytki do userow, a potem user moze sobie sam fleszowac, dolaczajac tym samym kolejne rozszerzenia/usprawnienia itd., az do wyczerpania zasobow tego jednego fpga. Potem moga wypuscic kolejna wersje plytki z lepszymi fpga razy 2 (ddr3 itd.) i nazwac Natami 2 :)
[#630] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Może jeszcze pewna sprawa. Spróbujcie połączyć dwa moje posty - 620 i 627.

Mam na myśli to, że być może C= wcale nie było takie złe, jeśli chodzi o plany w związku z A1300/5000.
Tylko że ich "wywiadowcy", za późno spotrzegli kolosalną przewagę Billa Gatesa. Gdy już odkryli nadchodzący Win95 i geniusz Billa, to wszystko rzucili na jedną kartę - rozpaczliwą produkcję pecetów x86 by C=.
Ale czy chodziło o ten rozpaczyliwy krok, aby uchronić statek przed zatonięciem, czy tylko wzbogacenie się jednostkowych osób w związku ze sprzedaniem firmy, czy jeszcze w ogóle czymś innym, tego się już nigdy nie dowiemy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem