Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#481] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #476

@Andrzej: Nie wyzywaj ludzi od idiotów (nawet z uśmieszkami), bo przede wszystkim to niekulturalne. Poza tym - bana też można złapać. Nie tylko za inwektywy, ale głównie za prowokację. Możesz traktować to jako ostrzeżenie. Twój hit Enigmy na dzisiaj to "Mea Culpa".

@Duracel: Piszesz, że od Amigi wymagasz rygorystycznej zgodności z wcześniejszymi modelami. Czy to oznacza, że Amigi z (w mniejszym stopniu) ECS i (w większym stopniu) AGA, oraz nowszymi niż 1.x kickstartami, czy szybszymi procesorami nie spełniają Twoich oczekiwań? Przecież nie są "rygorystycznie zgodne" z poprzednikami. Gdyby tak było, to każda gra z A500 poszłaby bez problemu na escomowskiej A4000T z 060, nikt nie potrzebowałby killaga, degraderów, tricków wbudowanych w WHDLoad... Idąc dalej tym tokiem rozumowania można by stwierdzić, że Natami będzie bardziej amigowa od Amig (skoro docelowo ma być zgodna z wszystkimi programami/grami które powstały...).
[#482] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #478

A kto powiedzial, ze Natami nie da sie rowniez wykorzystac praktycznie:). To zalezy od tego, kto co przez to rozumie oraz dostepnosci wlasciwego oprogramowania pod Natami.

Wielu moze dzis juz nie pamieta, ale do pisania ksiazek/podan/artykulow etc., kalkulowania i robienia wykresow, przegladania ppa.pl itd. nie potrzeba min. 1000Mhz we wszystkim, zeby wygodnie pracowac.

Ostatnia edycja: 09.02.11 10:42:02
[#483] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #482

no 1000 mhz sie przydaje przy google docsach
[#484] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #481

Recedent: Oczywiście masz rację co do braku tej rygorystycznej kompatybilności pomiędzy klasycznymi Amigami, jednak wtedy był to kompromis pomiędzy tkwieniem w miejscu, a jakimś tam progresem rozwoju. I tak zarzucano (i słusznie), że ten progres jest zbyt słaby, chyba większość z nas to pamięta (brak wsparcia dla 3D, brak większej ilości kanałów dzwiękowych w 16bit itd). Tak, tak więm do czego zmierzasz, Amiga One i Pegasos był takim większym progresem, tyle, że krok ten (mimo iż wymuszony) był wtedy zbyt duży, bo zabrakło choćby częściowej kompatybilności ze starym oprogramowaniem (a mówiąc wprost głównie z grami) w przypadku "klasyków" była zachowana jednak ciągłość, byli ludzie cały czas byli przy Amidze, cała masa ludzi i nie musieli oni nabywać nowych nawyków i przyzwyczajeń, bo czymś naturalnym dla nich było przesiadanie się na nowy model Amigi Commodore.

Potem nastąpiła śmierć i wielu ludzi (jedni zaślepieni 3D w PC inni po prostu zmuszeni) przeniosło się na PC i chcąc nie chcąc nauczyło się czegoś nowego, ułomnego pod wieloma względami wtedy, ale jednak czegoś co stało się głównym nurtem. Chwilę później wytrwali "partyzanci" zaczęli upatrywać przyszłości właśnie w Amiga One i Pegasosie, tyle, że nastąpiła już przerwa, nie było mistycznego znaczka Amigi, nie było klimatu i wielu innych składowych, które pozwalały by traktować te nowe "Amigi" jako prawdziwą ciągłość. Dlatego część poszła w tym kierunku a inni w ogóle nie traktowali tych tworów jako sprzęt Amigowy. Zbyt duże skojarzenia były ze światem PC a zbyt mało powiązań z klasykiem. I właśnie dlatego tak duże znaczenie miał kompletny brak kompatybilności z klasykiem. Co więcej gdyby za czasów Commodore zaryzykowano z jeszcze mniejszą kompatybilnością pomiędzy poszczególnymi modelami to wielu użytkowników by się na to zgodziło w imię rozwoju Amigi, rozsądku i jej przetrwania. Wtedy po prostu wiedzieli by, że to jest wciąż ta sama linia komputerów, wciąż ta sama myśl połaczona nicią ciagłości.

Tak to mniej wiecej wyglądało.
[#485] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #483

no 1000 mhz sie przydaje przy google docsach


nalozmy zaslone milczenia na takie badziewia.

To jest wlasnie efekt edukacji wspolczesnych programistow, ktorzy nakladaja abstrakcje na abstrakcje na abstrakcje itd. w koncu ich kalkulator przestaje dzialac sprawnie na 1000Mhz procesorze. Tak to mozna zarznac kazda architekture, takze niedlugo zarzna 5000Mhz procesory swoim kalkulatorem wysysajacym energi tyle co mala frezarka ;)

Ostatnia edycja: 09.02.11 12:18:42
[#486] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
No to i ja dorzucę swoje 4 grosze. Nie bedę pisał czy Natami to Amiga czy też nie, ani kto jest prawdziwym amigowcem. I tak juz za duzo bełkotu padlo o tym w tej dyskusji... nawet niektórych przydługawych postów to już czytać mi sie nie chciało.

Co do samej Natami to fajnie, że cały czas prace posuwają się do przodu. Osobiście jednak uważam, że natami team wykonał skok na zbyt głęboką wodę. Lepsze byłoby posuwanie sie małymi kroczkami. Mam tu na myśli wykonanie w pierwszej kolejności płyty w 100% zgodnej z A1200, takiej Natami1240, uzbrojonej w:
- port VGA zamiast RGB
- gniazda myszy i klawiatury PS/2
- złącze IDE3.5
- zasilanie AT/ATX
oraz co najważniejsze procek 040/40 i gniazda na standardową pamięć (lepszą od SIMM :)) lub po prostu wbudowane jakieś z 256MB. Nie pogardziłbym tez jakimś układem RTL8139 i portem USB lub czytnikiem kart SD.
To wszystko na początek za powiedzmy miesiąc, dostepne w ludzkiej cenie np. w sprzedazy wysyłkowej.

Piszę to bo miałem ostatnio "przyjemność" składać 3 mobo A1200 (1 padła) i nie było to zbyt przyjemne. Do każdego portu szukać przejściówki, modlić się aby wszystko się nie pogryzło, dociskać FastATE, przełączać się z TV na monitor bez przerwy, itd... Nie wspominam nawet o zajmowaniu miejsca w domu zbędnymi gratami oraz o dochodzeniu do granicy wytrzymałości nerwowych podczas takich "operacji".
Wiem, że czekamy już ponad dekade i kolejne 1-2 lata nie zrobią już różnicy, ale myśle ze wypuszczenie zamiennika wysłużonych płyt A1200 już od dawna jest potrzebne. I właśnie takim zamiennikiem w pierwszej kolejności powinna być Natami :)

A jak już taka Natami1240 zadomowiłaby się u użytkowników to team może sobie nawet i Extra Hyper Lux SAGA projektować. (przyznam że ficzer o oglądaniu filmów HD nieźle mnie rozbawił :) ).

Mielibyśmy wtedy sprzęt Natami1240 dla zwykłych userów, którzy sobie demka i gierki chcą odpalić oraz NatamiFX dla deweloperów i testerów.

Tak ja to widzę.



Ostatnia edycja: 09.02.11 12:39:50

Ostatnia edycja: 09.02.11 12:40:38

Ostatnia edycja: 09.02.11 12:41:37
[#487] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #484

Duracel, co Ty z tą kompatybilnoscią ? HD od Amigi i soft systemowy przecież działa z AOne i Pegasosem ! stare gierki w większości też działają pod E-UAE pomysł mało Ci kompatybilności regorystycznej chyba ..
[#488] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@virago, post #486

Mam tu na myśli wykonanie w pierwszej kolejności płyty w 100% zgodnej z A1200, takiej Natami1240


Obawiam się że projekt takiej Natami1240 pochłonąłaby 90% czasu i środków na stworzenie Natami w znanej obecnie specyfikacji.
Najwięcej czasu zajmuje projektowanie emulacji procka 040 (lub 060) i układów specjalizowanych. Implementacja LAN, USB, PS/2 to "pikuś".
Podsumowując: moim zdaniem "Natami1240" to marnotrastwo pieniędzy i czasu.
I dlatego team podjął decyzję jaką podjął. Słuszną moim zdaniem.
[#489] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ede, post #487

A jak już taka Natami1240 zadomowiłaby się u użytkowników to team może sobie nawet i Extra Hyper Lux SAGA projektować.


Na taki tryb, może pozwolić sobie firma o zupełnie innym potencjale osobowym i finansowym. Moim zdaniem to co robi zespół NATAMI jest sporym ryzykiem, złotym strzałem. Albo się uda, albo się nie uda. Przesłanki, że się uda są większe, ale lepiej ryzykować z takim projektem niż ze słabszym, bo wymierne zyski mogą być w tym wypadku o wiele większe. Kto nie ryzykuje nie jedzie, kto mało ryzykuje mało zyskuje.

A że łatwiej trafić w Totka raz nić dwa razy pod rząd to chyba jest oczywiste.
Co do trybu HD nie śmiał bym się zbyt wcześnie.

uracel, co Ty z tą kompatybilnoscią ? HD od Amigi i soft systemowy przecież działa z AOne i Pegasosem ! stare gierki w większości też działają pod E-UAE mało Ci kompatybilności regorystycznej chyba ..


Tiaaaa, na PC też działa ze 100% kompatybilnością na tej samej zasadzie.

Starałem się dosyć dokładnie opisać o co chodziło starym Amigowcom w tej kwestii, których jak sądzę była i jest zdecydowana większość, ale dla zwolenników AOne i Pegasosa jak widać jest nie do przeskoczenia zrozumienie tego punktu widzenia. I to mimo tego, że dla tych mojego pokroju jest to bardzo logiczne i nadzwyczaj oczywiste co tylko wzmaga nasze zdumienie jak sądzę.
[#490] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #489

Co do trybu HD nie śmiał bym się zbyt wcześnie.


Tryby wyswietlania HD/FullHD to Natami ma obslugiwac :)

Natami1240 - AGA/040, po co, przeciez A1200 mozna jeszcze dostac z turbo 040 i UAE x86 daje rade.

Nikt nie podejmowal proby kontynuacji 68k i ukladow spec., i oto wlasnie chodzi tworcom Natami, przy zachowaniu sprzetowej kompatybilnosci z 68k/AGA.
[#491] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #480

ale to właśnie dzięki owym przełomowym rozwiązaniom komputer ten zaczął zdobywać rzesze fanów, bo czegoś takiego wcześniej świat komputerów i multimediów nie widział.


W roku 1985, w roku 1992 to już niestety ale nie były przełomowe rozwiązania.

Główny rdzeń tej ówczesnej społeczności, który dzisiaj pracuje na PC i MACach i który chcąc nie chcąc się do nich przyzwyczaił, chciałby wrócić do Amigi, ale do takiej która dawała by im pewien stan ducha z minionej epoki.


Jak chcą wrócić to muszą się przyzwyczaić do paru rzeczy.
Minimum to twardy dysk, karta z chunky pixels, net i procesor ppc.
A jak ktoś chce powrotu do Amigi 500 to lepiej niech nie wraca.

Jak wielokrotnie już tu o tym mówiono, NIE MA SZANS, na walkę z profesjonalnym zastosowaniem i rynkiem PC i MAC


Nawet Apple dalej sprzedaje sprzęt słabszy od mojego G4.
(MacBook Air).
Jeśli się nie robi gier, to soft opracowywany dzisiaj jutro i w ciągu powiedzmy najbliższych dwu trzech lat i tak i tak będzie musiał działać na pc słabszych od naszych G4.
Powinieneś się zapoznać z pomysłem pt. "minimalne wymagania sprzętowe"
[#492] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #489

Starałem się dosyć dokładnie opisać o co chodziło starym Amigowcom w tej kwestii, których jak sądzę była i jest zdecydowana większość, ale dla zwolenników AOne i Pegasosa jak widać jest nie do przeskoczenia zrozumienie tego punktu widzenia.


Ależ oczywiście że "zwolennicy AOne i Pegasosa" cię rozumią.
Chodzi o to że gry nie działają.


[#493] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #492

W roku 1985, w roku 1992 to już niestety ale nie były przełomowe rozwiązania.


Widziales tam gdzies jakies daty? Kiedy Amiga wchodzila do sprzedazy i mozna bylo sobie porownac tryb wyswietlania grafiki Amigi i PC CGA, to chyba wybor byl oczywisty. To samo tyczylo sie jakosci dzwieku z Amigi i glosniczka PC.

Jak chcą wrócić to muszą się przyzwyczaić do paru rzeczy.
Minimum to twardy dysk, karta z chunky pixels, net i procesor ppc.
A jak ktoś chce powrotu do Amigi 500 to lepiej niech nie wraca.


Tak, tak wiem, jestes kolejnym z tych co to naleza do tej "lepszej grupy" a ci co chca NATAMI ledwo wyszli z jaskini i nie maja pojecia co to takiego dysk twardy itd...

Procesor PPC nie jest nam niezbedny, dysk twardy znamy jak i internet, a twoje zdanie i życzenia kto ma wracać a kto nie, mogą służyć jedynie jako statystyczny głos ironicznego narcyza.

Ależ oczywiście że "zwolennicy AOne i Pegasosa" cię rozumią.
Chodzi o to że gry nie działają.


Jeżeli mnie "rozumią" a nie rozumieją, to jestem tym bardziej zaniepokojony, bo nie chodzi tylko o gry, a o całą gamę dem i programów.

Nawet jeżeli chce się być tylko złośliwym to trzeba się jednak trochę wysilić intelektualnie.


Ostatnia edycja: 10.02.11 08:19:02
[#494] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #493

Myślałem że już się Wam znudziło, ale nie, trzeba ciągnąc to w nieskończoność.

smutne :(
[#495] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #491

No ale przeciez Natami ma mozliwosc podlaczenia twardego dysku, w dodatku unikalna, bo amigowego, SuperAGA w Natami posiada NATYWNE tryby chunky pixels, no i oczywiscie Natami jest zaprojektowana pod "net", wspominajac chocazby jej port Ethernet.

Mam nadzieje, ze zxcvb8000 pozwoli nam teraz wrocic;)
[#496] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #494

Nuda, to sie czlowiek przynajmniej troche podroczy
[#497] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #493

Procesor PPC nie jest nam niezbedny


niezbedny, raczej zbedny OK
[#498] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #497

No tak forma gramatyczna: "jest nam zbędny" jest bardziej poprawna od tej z podwójnym zaprzeczeniem ok, racja ale ta z podwójnym zaprzeczeniem naznaczona jest delikatnym sarkazmem.

Ostatnia edycja: 10.02.11 11:46:08
[#499] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #498

naprawdę?
[#500] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@fazior, post #499

pincet!
[#501] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@fazior, post #500

Specjalnie to zrobiłeś! :D
[#502] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #501

nieprawda
[#503] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@fazior, post #502

Fazior, trzymaj się z łaski swojej tematu, bo nie zdzierżę i... cisza
[#504] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #498

i bez sarkazmu PPC ma pod gorke ;)
[#505] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #493

Widziales tam gdzies jakies daty? Kiedy Amiga wchodzila do sprzedazy i mozna bylo sobie porownac tryb wyswietlania grafiki Amigi i PC CGA, to chyba wybor byl oczywisty. To samo tyczylo sie jakosci dzwieku z Amigi i glosniczka PC.


Ale to w dalszym ciągu nie zmienia faktu, że AGA była w 1992 daleko w tyle za PC.

jestes kolejnym z tych co to naleza do tej "lepszej grupy"


Skądże znowu.
To po prostu ty nie jesteś zbyt bystry.
I na dodatek uparty.


Procesor PPC nie jest nam niezbedny, dysk twardy znamy jak i internet, a twoje zdanie i życzenia kto ma wracać a kto nie, mogą
służyć jedynie jako statystyczny głos ironicznego narcyza.


Amiga jest i była interesującym hobby w ciągu ostatnich kilkunastu lat tylko dlatego że ktoś opracował do niej karty z procesorem PPC oraz karty z kości graf. z pc.

Twoje zdanie co jest amigą a co nie może służyć jako statystyczny głos upartego i niezbyt bystrego narcyza.

Nawet jeżeli chce się być tylko złośliwym to trzeba się jednak trochę wysilić intelektualnie.


Ty się niestety nie wysilasz.
A może wysilasz, tylko to wszystko na co cię stać.
[#506] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #495

No ale przeciez Natami ma mozliwosc podlaczenia twardego dysku, w dodatku unikalna, bo amigowego, SuperAGA w Natami posiada NATYWNE tryby chunky pixels, no i oczywiscie Natami jest zaprojektowana pod "net", wspominajac chocazby jej port Ethernet.


Na razie samej Natami nie ma.
[#507] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #290

#288
"Wsad do FPGA zespół NATAMI zrobił sam.
Nie jest to zrobione na podstawie oryginalnych planów Commodore,
to znaczy że ani to kopia ani rozwinięcie, tylko podróbka."


#290
"Nie ma wsadu do FPGA na podstawie oryginalnych planów Commodore,
to nie jest to kopia ani unowocześnienie.
Natami to nie oryginał, to podróbka."


Podałeś fakty - NatAmi nie powstała na bazie projektów Commodore, nie jest też kopią. Poza tym podróbka to towar, który nielegalnie został oznaczony znakiem towarowym zarejestrowanym przez inną firmę. Nie mamy tutaj te sytuacji.

Sam więc podajesz argumenty za tym, że NatAmi jest rozwiązaniem oryginalnym, i jednocześnie upierasz się że ona jest podróbką. Twoja teza nie ma oparcia w faktach.
[#508] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #505

Amiga jest i była interesującym hobby w ciągu ostatnich kilkunastu lat tylko dlatego że ktoś opracował do niej karty z procesorem PPC oraz karty z kości graf. z pc.

I w dalszym ciągu jest interesującym hobby dla wielu osób, dzięki m.in. takim konstrukcjom jak np. najnowsze karty od Individual Computers dla Amig klasycznych, czy projektowi NatAmi.
[#509] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #506

przecież jest "wreszcie wyprodukowana"
[#510] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #506

Na razie samej Natami nie ma.

Powiedz z kim ty walczysz?

Z Amigowcami którzy nie prowadzą firmy za pomocą AmigiPPC, która nigdy nie zastąpi im pecetów z Windowsem? Na której nie ma i narazie nie będzie oprogramowania do profesjonalnej obróbki wideo oraz nagrań studyjnych (jest jeszcze kilka dziedzin w których specjalizują się tylko pecety i Mace)?
Linux, nawet ten x86 też jest bardzo do tyłu.

Chcesz mi wcisnąć x1000? I do czego będę tego komputera używał?
Do tego samego co mam na A1200 (z PPC i GFX)?
Nie, do tego mam A1200, dobrze rozbudowaną. Natomiast ja, chcę mieć dużo szybszą i nowoczesną A1300.
Tak, nie będę wciąż używał jej do tego, do czego nawet na X1000 nie można użyć (brak softu). Natami będę używał do tego, do czego można, ponieważ soft 68k, wcale nie jest tak do tyłu jak na AOS4/MOS, tylko to co jest i działa, nie jest używalne ze względu na słabą moc 040/060.

Natami dodatkowo ma jeszcze jedną ważną cechę, której nie mają pecety z PPC - jest kompatybilna z prawdziwą Amigą 68k.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem