Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#271] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #261

Nie piszę konkretnie o Tobie. Mam na myśli to, że niektórych poniosła fantazja i rozbuchane marzenia. Przyjrzałem się stronie Natami i nigdzie nie zauważyłem tam informacji, że będzie w stanie odtwarzać filmy FullHD. Jest mowa po prostu o filmach. To spora różnica.

Cena to osobna sprawa - Andrzej Drozd pisze, że twórcy Natami po prostu muszą ustawić cenę niższą niż SAM460. Moim zdaniem muszą ustawić taką cenę, żeby nie sprzedawać sprzętu poniżej kosztów produkcji (oraz zamortyzować koszty jego projektowania). Czy wyjdzie mniej, niż SAM? To się okaże.

To, czy Hyperionowi będzie się chciało przepisać OS4 z powrotem na 68k zależy przede wszystkim od tego, czy Natami się ukaże i jaką zdobędzie popularność. Jeśli sprzeda się... ja wiem? 10 tysięcy egzemplarzy, to kto wie? Hyperion nie jest jednak firmą z nieograniczonymi zasobami - coś za coś. Sam widzisz, że skoncentrowanie wysiłków na X1000 zaowocowało opóźnieniem i niewystarczającym ukończeniem wersji OS 4.1 na SAM460. Jak na razie (wnioskując ze słów jednego z Friedenów z wywiadu na Amiga Roundtable, a nie z pobożnych życzeń) twórcy OS4 w ogóle nie biorą 68k pod uwagę jeśli chodzi o wersję swojego systemu.

Spekulacje spekulacjami, ale trzymajmy się jakichś faktów i rzeczywistości. W ten sposób nikt nie będzie musiał się tłumaczyć w przyszłości, że "nie kupuję Natami chociaż obiecałem, bo...
a. cena za wysoka
b. specyfikacja nie taka
c. słabo oprogramowana
d. nie odtwarza mi FullHD
itp.
[#272] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #262

X1000 nie oferuje mi nic co mogło by mnie zainteresować.


x1000 na razie oferuje bardzo fajna specyfikacje. Nie zapowiada sie nic lepszego w temacie PPC, choc lepsze nie musi byc dobre i np: cos w temacie odswiezonej Efiki mogloby byc ciekawsza propozycja.
[#273] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #271

jezeli natami "natiw" osem bedzie boing os to ja spale w kominku:)
[#274] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #237

PS. Dodam, ze dla mnie Natami jest oczywiscie najbardziej amigowa z nich wszystkich, no ale ja tu jestem stronniczy

Wszyscy są stronniczy. Ja też.
Z jednej strony jak dziecko potrafię bawić się AOS4. Ostatnio Lokaty podał mi fajne prefsy. Ale miałem radochę. :) Dzięki temu częściej teraz odpalam na klasyku AOS4. Właściwie to już nawet nieważne czy będzie wsparcie 3D dla Permedi czy nie. Jak wyjdzie AOS4.1 to sobie kupię. A z drugiej strony, jak przypomnę sobie brunatny portal i to że na siłę chcą mi udowodnić że jestem "głupkiem", dlatego że nie uważam Sam i X1000 za Amigi, to wszystkiego się odechciewa. Po prostu trzeba się izolować, zapomnieć o nich i po swojemu używać AOS4. :)
Trochę inaczej jest w klimatach MOSowych. Część ludzi jest otwarta na nowe projekty, niestety część jakby z zrozpędu związanego z walką z brunatnym portalem, negują przy okazji wszystko jak leci. W tym także klasyki i Natami.
Są jeszcze pecetowcy z WinUAE. Alfy i omegi. Mają super sprzęt i są najmądrzejsi. :P
Zwolennicy Natami też coś odburkną czasami, ale jak tu się nie bronić, gdy atak jest widoczny ze wszystkich stron (AOS4/MOS/pecet).
Najbardziej pokojowi są AROSowcy.

Tak czy inaczej - Amiga RULEZ!
[#275] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Dlaczego uważacie że X1000+AOS4.x lub Peg/Efika/Mac+MOS to konkurencja dla NatAmi?

To są kompletnie różne światy - głównie chodzi o procesor. Uważam, że wogóle nie będą sobie wchodzić w drogę, a jeśli już to z korzyścią dla obu linii - programy napisane dla nowszych systemów i przeniesione na NatAmi mogą "zareklamować" je, w drugą stronę "uśpieni programiści" mogą zasilić wszystkie systemy, w końcu API to AmigaOS.

Jak słusznie Stachu100 zauważył NatAmi wpisuje się w podzbiór klasyków, a nowsze amigi oraz AOS4/MOS to nowa linia, która zawsze będzie wydajniejsza sprzętowo.
[#276] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #241

1) Jeżeli ktoś zakupi Natami to raczej nie zakupi X1000+AOS4.1 co wpłynie negatywnie (w jakimś tam stopniu) na dalszy rozwój AOS4.1 i przysłość Hyperionu.
2) Jeżeli ktoś zakupi Natami to raczej nie zakupi licencji MOS-a co wpłynie negatywnie (w jakimś tam stopniu) na rozwój MOS-a.
3) Niektórzy posiadacze wypasionych klasyków będą sobie pluć w brodę że wydali grube pieniądze na stary sprzęt a ich koledzy wydali tyle samo (a może nawet mniej) na nówki sztuki Natami o większych możliwościach.


Nieprawda. Natami nie konkuruje ze sprzętami PPC i ich aktualnie nie zastąpi. To jest linia klasyczna.
Środowisko jest nasycone. Kto miał kupić sprzęt z AOS4 lub MOS, już to dawno zrobił.
[#277] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #237

Dokładnie.
Szum bierze się (wg mnie) stąd, że Natka kontynuuje linię 68k a nie PPC. A więc wraca do klasyka w pełnym tego słowa znaczeniu. PPC miało być skokiem z klasyka w lepszy świat. Tu nie ma kontynuacji linii PPC, bo to kontynuują Samy, Pegi i inne. Tu widzę kontynuację właśnie klasycznej linii. Dyskusje, czy to amiga czy nie, biorą się stąd, że tak naprawdę to właśnie Nat najbardziej przypomina np. A1200 w sensie architektury.
Dla mnie to Amiga. Może bez naklejki ale jakie to ma znaczenie?
I jeszcze jedno. W którymś z postów tu wyczytalem, że AOS 4.1 powinien powstać na Natami. Przecież to system przepisany pod PPC, więc jak by to miało wyglądać. Przepisać z powrotem na 68k?? Gdzie tu logika??
Pzdr
c3
[#278] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #241

Stachu, sorki, ale nie masz racji z tymi przykladami. Bo:

1) Zakup Naty i X1000 nie są powiązane ze sobą. To dwie różne maszyny. Tak jak niektórzy mają i klasyka i neoamigę. Czemu dwa kompy? Bo są to różne maszyny i inna filozofia im przyświeca :)

2) Jeśli ktoś zakupi Natami, to nie oznacza jednak że nie posiada/nie kupi licencji na MOS-a

3) Wątpię. Uroku starej A1200 o mniejszych możliwościach nie sposób odebrać. Więc raczej widzę to tak, że kupią.
[#279] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@c3h6, post #277

Dyskusje, czy to amiga czy nie, biorą się stąd, że tak naprawdę to właśnie Nat najbardziej przypomina np. A1200 w sensie architektury.
Dla mnie to Amiga. Może bez naklejki ale jakie to ma znaczenie?


Właśnie. To nie ma żadnego znaczenia.
Amigowości Nam nie odbierze nikt i nie ma znaczenia czy używamy AOS3, AOS4, MOS, AROS czy...AOS5 na komputerach C=. ;)

"Każdy inny, Wszyscy równi"

Dodane: Zacytuję samego siebie: "AOS5 na komputerach C=."
Przecież i tak wiemy że Nasze wszystkie pokłócone klany nie zaakceptują Linuxa, a ludzie z poza środowiska nawet się tym nie zainteresują. Ale, gdyby system pod nazwą AmigaOS5 stał się jakimś systemem naprawdę amigowym, to byłaby niezła rewolucja. Prawda? :)

Ostatnia edycja: 05.02.11 00:45:09
[#280] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Skotos, post #275

"uśpieni programiści" mogą zasilić wszystkie systemy, w końcu API to AmigaOS.


Jak poczytasz na forum Natami to ludzie (być może ci "uśpieni programiści") aż przebierają nogami, żeby "rzeźbić bezpośrednio po kościach", więc z tym zasilaniem next-genów oprogramowaniem z Natami to bym nie przesadzał.
[#281] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
lel po liczbie komentarzy widac ze natka juz sukces osiagnela:)
[#282] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@fazior, post #281

Równie dobrze mógłbyś stwierdzić, że skoro w Hyde Parku ten wątek rozrósł się do 333 komentarzy to oznacza to, że wszyscy przechodzimy na wegetarianizm :)
[#283] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #258

AROS'a tutaj jakoś nie widzę i nie widzą go sami twórcy NATAMI

Gdzie wyczytałeś takie stanowisko twórców Natami?
[#284] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #282

e tam:), szczerze wali /nie 7/ to czy odniesie sukces - sprzeda sie 200 sztuk. fajny pis of rer sie szykuje i to mi sie podoba. My nie borg, my ba ppa sa:)
[#285] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #282

Równie dobrze mógłbyś stwierdzić, że skoro w Hyde Parku ten wątek rozrósł się do 333 komentarzy to oznacza to, że wszyscy przechodzimy na wegetarianizm

Niekoniecznie, ale sam weźmiesz broszurę, poczytasz i zamiast jeść 1:1, bedziesz jadł 5/4 do 3/4 na korzyść roślinek. Na zdrowie :)

Wątek o wegetarianiźmie osiągnął sukces. Kto wiedział, to wiedział, a kto nie, to się zainteresował tym, jak ważne są rośliny w codziennej diecie i że ich przewaga jest po prostu tym co najbardziej potrzeba. :)
[#286] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@tomek, post #283

Oczywiscie to nieprawdziwa informacja - tworcy Natami nie tylko widza AROS'a jako system dla Natami, ale wrecz go oficjalnie rekomenduja i pomagaja mu jak moga, wspominajac chociazby banner zachecajacy do wsparcia Kickstart Bounty Phase II, jaki umiescilismy na glownej stronie projektu.

Celem AROS 68k jest miec z powrotem stary Amiga OS, z ta istotna roznica, ze open-source oraz darmowy Kickstart. Na bazie tego otwartego kodu zrodlowego wyrosnie nowa epoka w dziejach Amigi. Przy AROSie 68k pracuje sam Toni Wilen, co gwarantuje kompatybilnosc nawet z Kickstartem 1.2.

Tak wiec z AROS'em 68k bedzie mozliwie pisanie pod amigowy system, a z Natami bezposrednie odwolania do sprzetu, jak w Amidze.

:D

[#287] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #286

heil
[#288] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #121

Nie do konca. Raz, ze firmie(a raczej grupce osob) niezaleznej od 'wielkich' (jesli mozna sie tak wyrazic) amigowego swiata zrobilo cos co jest po pierwsze niemalze kopia 1:1 ukladow Amigi


Wsad do FPGA zespół NATAMI zrobił sam.
Nie jest to zrobione na podstawie oryginalnych planów Commodore,
to znaczy że ani to kopia ani rozwinięcie, tylko podróbka.


[#289] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ntx, post #129

ale na bazie FPGA można wyprodukować układy ASIC, o czym zresztą można poczytać na forum Natami (tz. że nie ma przeszkód aby takie rozwiązanie było w przyszłości, gdy FPGA zostanie dopracowane).


To się zgadza.
Jak w przyszłości zostaną wyprodukowane ASIC, Natami przestanie być emulatorem i zostanie komputerem w jakimś stopniu zgodnym z Amigą.
[#290] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #131

To nie jest nastepna kanapka PPC, Natami to oryginalna, unowoczesniona prawdziwa amigowa architektura.


Nie ma wsadu do FPGA na podstawie oryginalnych planów Commodore,
to nie jest to kopia ani unowocześnienie.
Natami to nie oryginał, to podróbka.

Dodam, ze ASIC tez jest zaprogramowany tylko wypalony w krzemie - cos jak CD-R, natomiast FPGA to takie CD-RW.


Zapomniało ci się dodać że w przypadku ASIC mamy prawdziwe ścieżki między elementami, a w przypadku FPGA tylko program w pamięci.
[#291] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@c3h6, post #277

Dokładnie. Nowe systemy amigowe sa niejako kontynuatorkami wizji rozwoju zaczętej przez Phase 5. To Phase 5 wprowadziło na rynek pod koniec 1997 roku akceleratory PPC i zaplanowało opracowanie na nie AOSa. Niestety zanim to się stało firma zbankrutowała, jakoś pod koniec 99, ale ludzie z niej stali za projektem Pegasosa. Współczesny świat systemów amigowych wywodzi się bezpośrednio z linii PPC Phase 5 i dlatego jest z nią kompatybilny. Choć tu Morphos stoi gorzej niż AOS.
[#292] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@AS, post #147

Ja myślę, że karta PCI jest bez sensu. Natami ma być nową Amigą klasyczną i jako karta nie spełni tego oczekiwania.


Ale Natami nową Amigą klasyczną nie jest i nigdy nie będzie.
To nie jest zrobione na podstawie oryginalnych planów Commodore.
Natami nie ma nic wspólnego z układami OCS,ECS,AGA.
A skoro tak to zespół Natami powinien zrobić ten sprzęt tak by był tani.
Natami powinno być kartą PCI z procesorem 68030,pamięcią i FPGA, kosztującą max 200 PLN.
68030 żeby wszystkie gry działały.
Niech to tylko tworzy obraz i zrzuca gdzieś do pamięci.
Po co mają być powielane elementy które i tak już mam w PC.


[#293] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@wuk, post #291

przeciez morphos jest tworzony przez 2 głównych programistów phase5 to jak moze stac gorzej ?
[#294] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@wali7, post #162

A skąd właściwie wzięło się przekonanie, że w Natami mają być układy specjalizowane oparte o oryginalne schematy układów Amigi?


Jeśli Natami nie jest "oparte o oryginalne schematy układów Amigi"
To nie jest kontynuacją ani unowocześnieniem.


Przecież oryginalne schematy zaginęły, co przyznawali byli inżynierowie Commodore.


Dlatego właśnie, nigdy nie będzie nowej Amigi klasycznej.


Zresztą chyba nie jest możliwe (nawet gdyby twórcy Natami dysponowali tymi schematami) wykorzystanie ich, skoro układy te mają oferować wiele nowych funkcji.


Tylko po co?
Od 16 lat jest Picasso96, jeszcze więcej lat ma Cybregraphics.
Po co mi te nowe funkcje jak niczego nowego to nie wniesie, a będzie droższe i będzie chodzić gorzej od kart do PC.


Zdaje się, że układy te mają być reimplementacją, czyli będą zgodne na poziomie rejestrów (dokładnie tak jak w przypadku minimiga), być może także wyprowadzeń, ale w środku mogą działać zupełnie inaczej.


To jak będą działać zupełnie inaczej, to nie jest to klasykk.

Efekt finalny ma być taki sam... i o to właśnie chodzi.


Chodzi o to że karty oparte o układy stosowane w PC, działają w Amigach od 20 lat.
Chodzą nieźle i są tanie.
A na pewno dużo szybciej od oryginalnych układów.
I nie ma powodu żeby ktoś to zmieniał.
[#295] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@wuk, post #291

Choć tu Morphos stoi gorzej niż AOS.
Wyjaśnij dlaczego (Morphos stoi gorzej niż AOS) proszę jestem ciekawy.
[#296] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #232

Dla mnie jest ona najbardziej amigowa ze wszystkich plyt po upadku Commodore, a opieram to na pelnej, sprzetowej kompatybilnosci zachowujacej ciaglosc "rodziny" komputerow amigowych.


Firma Commodore jasno w swoich materiałach dla developerów stwierdziła że przyszłe Amigi nie będą zgodne sprzętowo.

Jeśli ktoś po styczniu 1993 po konferencji dla developerów DevCon 93, zrobił jakiś software który nie działa pod system, to jest to jego problem.


Na czym zatem ty opierasz stwierdzenie, ze jest "nie amigowa"?


Nowy amigowy sprzęt opracowany w 2010 powinien mieć:

-FPU
-procesor PowerPC
-działać pod Morphosem lub Amiga Os 4
-sterowniki do Picasso96 lub Cybregraphics


Jest jakas bardziej godna uwagi, amigowa plyta i stad sie tak boczysz na NATAMI? Ja takowej nie widze, po wszelkich Amiga One, Pegasosach, Samach, Efikach...


AmigaOne oczywiście.


to pierwszy sprzet ktory zaintrygowal starych Amigowcow, a z jakiego powodu, to nasuwa sie samo,


stare gierki działają


no ale nie dla kogos, kto uwaza X1000 i pozostale "amigi" za Amigi.


To już twój problem.
[#297] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #288

tylko podróbka.

Nie używaj słów kb na naszym portalu. :P
Sam jesteś podróbka :P
[#298] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #289

Jak w przyszłości zostaną wyprodukowane ASIC, Natami przestanie być emulatorem i zostanie komputerem w jakimś stopniu zgodnym z Amigą.

Dajcie już spokój z tą execomową. No ileż można?!
[#299] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #261

Drugi punkt, to nie stwierdzenie (przynajmniej w moim wypadku), tylko niebezpodstawne domniemanie/nadzieja człowieka, który liczy że pragmatyzm, zdrowy rozsądek i dobro Amigi zwycięży nad zawiścią i ślepą utopią u właścicieli Amiga OS 4.x.


Dlaczego właściciele Amiga Os mają wspierać ludzi którzy mają gdzieś to czym Amiga była przez ostatnie naście lat?

Mineło tyle lat, że ktoś powinien wreszcie z tego wzajemnego zagryzania się i poniewierania marki Amiga wyciągnąć wnioski.[/quote]

Właśnie zespół Natami i jego klakierzy nie wyciągnęli właściwych wniosków.

[#300] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@zxcvb8000, post #292

Ale Natami nową Amigą klasyczną nie jest i nigdy nie będzie.
To nie jest zrobione na podstawie oryginalnych planów Commodore.
Natami nie ma nic wspólnego z układami OCS,ECS,AGA.
A skoro tak to zespół Natami powinien zrobić ten sprzęt tak by był tani.
Natami powinno być kartą PCI z procesorem 68030,pamięcią i FPGA, kosztującą max 200 PLN.
68030 żeby wszystkie gry działały.
Niech to tylko tworzy obraz i zrzuca gdzieś do pamięci.
Po co mają być powielane elementy które i tak już mam w PC.


Piszesz jak nakręcona i zaprogramowana katarynka. I to źle zaprogramowana. Daj spokój. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem