Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#211] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #210

Poproszę o wersję SF na pięćsetkę.
[#212] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #203

ma byc wygodnym narzedziem do wspolczesnych zadan, takich jak mp3, Internet


z tym zgoda, ale co do filmow to nie. 68070 90-100Mhz bez FPU, SIMD, nie wystarczy mocy nawet na H.263 w rozdzielczosci typowej dla popularnego divx. to sa za duze zadania dla fpga. tu moze pomoc tylko jakas karta turbo z ppc, arm, x86 itp.
[#213] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #212

i znowu kanapka? :D
ale dlaczego? przeciez 68k jest najpotezniejsze ,a super aga zjada wszystko na sniadanie...czyz nie?
[#214] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@MaaG^dA, post #173

maag^da: ale licencji na co? hyperion to moze licencje na os 4 dac, ale z praku ppc to nie ma sensu. w kwestii os3 to raczej z amiga inc trzeba by gadac a to jak wiadomo nie ma wiekszego sensu.

no i w zasadzie po co sie meczyc?
[#215] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #203

Natami bedzie odtwarzac filmy i ma byc wygodnym narzedziem do wspolczesnych zadan, takich jak mp3, Internet czy wlasnie filmy.


Mozna by to w nieskonczonosc powtarzac, ale do typowej malkontenckiej marudy, ktora uwaza sie za Amigowca a sama nie wie czego chce, za cholere to nie dotrze :)

Tak w ogole, to ja bym z mila checia wysluchal czego chcieli by ci panowie. Tylko oczywiscie w granicach realistycznych mozliwosci, a nie SF.

Wyzej byla poruszona kwestia ceny Sam'a, ACF i NATAMI (gdzie ma sie znajdowac cenowo i ze cena o wiele przewyzszajacego Natami moca Sama jest bardzo blisko). Jestem w stanie zrozumiec, ze kogos NATAMI moze nie podniecac, bo to wedle wspomnianych, dzisiejszych norm wydajnosci slabizna. Nie jestem jednak wstanie pojac jak ktos nie moze zrozumiec, ze to nie ma byc sprzet do scigania sie z PeCetami czy wypasnymi MAC'ami, bo w glownym przeznaczeniu ma to byc sprzet do uzytku domowego a nie profesjonalnej pracy.

Co do ceny i mozliwosci... auta skladane recznie i oferujace specyficzny feeling uzytkownikowi kosztuja czasami wielokrotnosc wartosci seryjnych aut, ktore potrafia byc rownie wygodne i wielokrotnie mocniejsze i szybsze od tych skladanych recznie. Nikt sie jednak nie dziwi, ze te pierwsze znajduja jednak nabywcow, sa dla nich warte kazdych pieniedzy mimo tego ze "masówki" sa o wiele szybsze, ekonomiczniejsze itp. itd.

i znowu mozna w tym kontekscie powtorzyc (co i tak do malkontentow nie dotrze) - NATAMI jest projektem nawiazujacym bezposrednio do komputera LEGENDY, probujac ja wskrzesic poprzez danie nowych mozliwosci, przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilnosci/ciaglosci. Moze nie hipernajlepszych mozliwosci, ale bardzo istotnych z punktu widzenia sentymentalnego ale i praktycznego. Przy tym bedzie mala, rgonomiczna, taka ze bedzie sie ja chcialo przytulic przed snem ;) ...a nie jakas plytka wstawiona w port PCI zimnej blachy PeCetowej, ktora jedynie udaje Amige a nie jest samowystarczalna i zywa.

Zreszta sprawa jest banalnie prosta i cale to torpedujace NATAMi blablanie jest zwyczajnie wyrazem jakiejs... ksenofobii? Na zlosc mamie odmroze sobie uszy itp. - Przeciez nie chcesz, to nie kupisz i proste. Dalej bedziesz zyc sobie w swoim swiecie i dla ciebie nic sie nie zmieni. Ale jest cala masa takich ktorzy w swiecie AMIGI pragna NATAMI i wyczekuja jej od lat.

Ostatnia edycja: 04.02.11 08:02:34
[#216] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #215

ja bym chciał oprogramowania opartego na amigowych technologiach i z nimi kompatybilnego, a także w pełni wykorzystującego sprzęt i umożliwiającego oglądanie filmów HD, to na czym będzie odpalone jest dla mnie sprawą drugorzędną

[#217] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #216

Każdemu wedle potrzeb.
Na szczęście każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. O gustach się nie dyskutuje.
[#218] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #217

Tak tak, ale trzeba mówić o ograniczeniach NATAMi, w dawnych amigowych czasach sprzęt i oprogramowanie było recenzowane przez względnie obiektywne miesięczniki. Obecnie trudno poznać aktualną wartość sprzętu bo kupują go ci co go mieć chcą i trudno od nich oczekiwać obiektywizmu. Z oprogramowaniem jest podobnie, morphos ma tryb demo, digibooster bedzie miał tryb demo. Pozostałe oprogramowanie takich wersji nie ma a ja nie kupię np. Holywoodu w ciemno.
Podobnie jest ze sprzętem. Jesteśmy informowani o cudownieśrednich możliwościach LATAMI. Co więcej, możliwości te są bronione jak Westerplatte a nawet nie wiadomo czy takie będą (podobnie jak pamiętne naciąganie faktów z ochroną pamięci w OS4). Lepiej poczekać i po wprowadzeniu na rynek sprawdzić co LATAMI oferuje pod względem oprogramowania i sprzętu np. w porównaniu do a1200 z PPC
[#219] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #218

Dlatego najlepiej POCZEKAĆ na produkt finalny i dopiero wtedy _wieszać psy_ lub _zachwycać się_ (niepotrzebne skreślić).

Przysłowie ludowe:
"Obiecanki, cacanki a głupiemu radość".
[#220] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #216

Sam nie wiesz czego chcesz, MALKONTENCIE i KSENOFOBIE ;)

Filmow HD zachciewa sie, za 1000ojro nie za duzo wymagasz ;), nie rozumiesz o co chodzi tym swoim scislym umyslem ;). Natami to amigowy Ford T, kiedys krol szos, dzis krol podworka, na autostrade dzis tym nie wyjedziesz, no chyba jak wepchniesz sobie klasyka na lawete, tak to mozesz popyrkac sobie bezproduktywnie wokol chalupy i nazywac sie prawdziwym Fordziarzem :). A tak serio, to porownanie do Forda T jest nieadekwatne, bo kazdy prawdziwy kolekcjoner najwyzej ceni sobie repliki z oryginalnych elementow, a Natami nie ma nic - poza idea, z oryginalnej Amigi, tak samo jak UAE.
[#221] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #212

Ale gdzie jest napisane, ze Natami bedzie bez FPU czy SIMD?

Wlasnie po to planowane jest dodanie do Natami calej baterii jednostek wspomagajacych obliczenia multimedialne. Nie na darmo opisuje sie Natami jako porownywalna wydajnoscia z Playstation 2, a przeciez PS2 odtwarza filmy.

Bedziesz mile zaskoczony, ile mozna wycisnac z architektury Amigi, cierpliwosci:)
[#222] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #161

Bo wyprodukowana NatAmi juz była bardzo dawno. Tytuł strasznie mylący!
[#223] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #221

Ale gdzie jest napisane, ze Natami bedzie bez FPU czy SIMD?


chocby tutaj http://www.natami.net/68070.htm

zadnych instrukcji FPU nie widze, o SIMD nie wspomne... Po co dorabiac cala baterie dodatkowych drogich jednostek fpga, co wydatnie podniesie cene koncowa i wydluzy dlugi czas oczekiwania na finalna wersje, kiedy wystarczy karta z PPC czy innym.
[#224] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #210

Tyle, że nie kupisz już nowej A500, a Natami będzie się składać z nowych części, chyba :) Dni każdej A500 są już policzone ;)
[#225] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #223

Jeżeli NATAMI ma mieć PPC to po co mi ona. Nie chce klasyka z PPC tylko z 68k jeżeli już.
[#226] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Ender, post #225

Tylko w Natami karta PPC lub inna moze pelnic tylko funkcje akceleratora, a nie CPU. CPU jest jeden, 68k, na zawsze:).

Ostatnia edycja: 04.02.11 10:55:41
[#227] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #220

Natami to amigowy Ford T, kiedys krol szos, dzis krol podworka, na autostrade dzis tym nie wyjedziesz, no chyba jak wepchniesz sobie klasyka na lawete, tak to mozesz popyrkac sobie bezproduktywnie wokol chalupy i nazywac sie prawdziwym Fordziarzem . A tak serio, to porownanie do Forda T jest nieadekwatne, bo kazdy prawdziwy kolekcjoner najwyzej ceni sobie repliki z oryginalnych elementow, a Natami nie ma nic - poza idea, z oryginalnej Amigi, tak samo jak UAE.


Ja to widze inaczej. Klaskiem nie wyjedziesz na autostrade, ale NATAMI juz tak, i to pomijajac nawet to co wielokrotnie podkreslaja entuzjasci NATAMI, ze NATAMI nikt nie chce sie scigac, a jedynie miec mozliwosc uzywania jej w codziennych domowych rozrywkach multimedialnych (gry, internet, film, muzyka), czyli w gruncie rzeczy m.w. to co chcialby Rzookol bedac jednak malkontentem w stosunku do NATAMi. NATAMI owszem nie bedzie miala oryginalnych podzespolow, ale bedzie miala wszystko to, co romantycy mojego pokroju nazywaja jej "dusza", a co tworzylo klimat Amigi. Tp wszystko wraz ze naplywem badz co badz sporo nowszej techniki w stosunku do klasyka, a ze nie najnowszej to naprawdę nie jest istotne, bo NATAMI NIE JEST DO WYSCIGOW!

Rzookol, daj jej szanse, a nie krytykujesz ja za wczasu. Pare tygodni wczesniej byla dyskusja gdzie praktycznie mnie zakrzyczano, ze na NATAMI nie ma szans pojawic sie OS 4.1. Ok. argumenty byly logiczne, ale ja mowie, poczekajcie! Wszystko zalezy od tego jak NATAMI zostanie odebrana po swojej premierze i jak bedzie sie sprzedawac.

Nie stac was na odrobine luzu i romantycznego optymizmu w jej kierunku?

Dajcie jej szanse samej sie obronic, a nie z miejsca atak, ze za malo mocy, ze emulacja
[#228] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #204

Tak i morphos też pójdzie ;)
[#229] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #227

Dajcie jej szanse samej sie obronic, a nie z miejsca atak, ze za malo mocy, ze emulacja

Właśnie. Po co bić pianę teraz. Niech panowie projektanci doprowadzą projekt do stanu sprzedawalności i uruchomią produkcję. A potem dobrze by było wiedzieć orientacyjnie ilu ludzi kupiło. Bo może się okazać, że bardziej się opłaca robić komercyjne oprogramowanie na Natami niż na AmigaOS 4 i MorphOS-a... Chociaż z drugiej strony NatAmi może być kupowana jako odpaladełko do starych gier i nowym oprogramowaniem nikt nie będzie zainteresowany...
[#230] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #223

Drogi 1989, to nie tak - bateria ukladow typu SIMD bedzie W ISTNIEJACYM FPGA. Jest w nim wiele miejsca na tego typu 'bajery'. Nie zwiekszy to ani ceny, ani czasu oczekiwania:) na tym polega wlasnie piekno tego rozwiazania!

Zalinkowany przez Ciebie opis jest baardzo stary. Najnowsze informacje sa na Forum. Nasza wina:>

Dzialajacy prototyp FPU juz jest i bedzie on w koncowej wersji nieporownywalnie wydajniejszy od dowolnego amigowego FPU.
[#231] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@G. Kraszewski, post #229

sam fakt ze dla niektorych najwieksza zaleta natami jest odpalanie dyskietek swiadczy o tym ze ma byc to droga nie amigowa plyta pcb do odpalania superfroga....
[#232] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@DRACOX, post #231

Skoro tylko "dla niektorych", to dlaczego bierzesz te grupe jako reprezentatywna i swiadczaca o tym czym ma byc NATAMI???

I durga kwestia? Nie darowal bys sobie gdybys nie wcisnal do zdania stwierdzenia, ze to "nie amigowa plyta"?

Dla mnie jest ona najbardziej amigowa ze wszystkich plyt po upadku Commodore, a opieram to na pelnej, sprzetowej kompatybilnosci zachowujacej ciaglosc "rodziny" komputerow amigowych.

Na czym zatem ty opierasz stwierdzenie, ze jest "nie amigowa"? Na zlosliwosci, czy na takim przedszkolnym przekomarzaniu sie typu:

- glupi jestes i brzydki i masz nierowerkowy rowerek.
- nie, to ty jestes brzydki i glupi, a rowerek mam dobry, rowerkowy i kolarkowy
- nie! masz nierowerkowy rowerek!
- a wlasnie ze rowerkowy rowerek mam!



Jest jakas bardziej godna uwagi, amigowa plyta i stad sie tak boczysz na NATAMI? Ja takowej nie widze, po wszelkich Amiga One, Pegasosach, Samach, Efikach... to pierwszy sprzet ktory zaintrygowal starych Amigowcow, a z jakiego powodu, to nasuwa sie samo, no ale nie dla kogos, kto uwaza X1000 i pozostale "amigi" za Amigi.

Ostatnia edycja: 04.02.11 12:54:29
[#233] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #232

Bo jest nieamigowa.
Chodzi o kwestie prawne.
Więcej we wcześniejszych wątkach o Natami.
[#234] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #233

Prawo byla glupie, abstrakcyjne i wrecz idiotyczne (patrz niektore przepisy UE okreslajace np. banana).

To tak jakby ktos ci prawnie zasankcjonowal iz "krowia kupa", to nie kupa, tylko odmiana pozywnego papu, albo jakby ktos ci okreslil w przepisach, ze milosc, to nie cos wznioslego, nienamacalnego, metafizycznego, tylko zestaw reakcji chemicznych w twojej mozgownicy, stymulowany pierwotnymi instynktami. Albo gdyby mamusia twojej ukochanej wmawiala jej, ze tak naprawdę to cie nie kocha, tylko jej sie tak wydaje, bo to zauroczenie.

Jak ktos czuje, ze NATAMI jest Amigowa, to wie lepiej niz "pprzepisy prawne", a usilne, irracjonalne powtarzanie tego swoim oponentom jest zwyczajna zaawulowana zlosliwoscia wykorzystujaca emocjonalne podejscie do NATAMI jej zwolennikow.

Ostatnia edycja: 04.02.11 13:01:58
[#235] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #227

To może umówmy się tak: Zwolennicy Natami nie będą z triumfalizmem pisać o "niedowiarkach", "ksenofobach" i "malkontentach" (zwłaszcza, że na tryumfalizm jest grubo za wcześnie, skoro nic istotnego tak naprawdę się nie wydarzyło, tylko poczta dostarczyła (z czterotygodniowym obsuwem) partię płyt do dalszego montażu), a przeciwnicy - wstrzymają się ze zgryźliwymi i złośliwymi komentarzami dopóki sprzęt nie wyjdzie i nie poznamy jego możliwości oraz ceny. A póki sobie "gdybamy", to róbmy to bez niepotrzebnych awantur i kategorycznych stwierdzeń, żeby później nikomu nie było głupio, że coś obiecywał/stwierdzał/wieszczył. To jak, stoi?
[#236] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #234

Ty jako (przyszły) użytkownik w swoim domu możesz nazywać Natami nawet "Zulu Gula", składać ofiary i tańczyć co wieczór nago dookoła.
Masz do tego pełne prawo i nikt Ci tego nie zabroni.
Ale organizacja sprzedająca dany produkt już nie może wykorzystać w nazwie "Amiga" oraz nie może reklamować/insynuować że to jest Amiga . Koniec i kropka.

Nawet na stronie natami.net jest napisane że:
"beeing an Amiga compatible design"
I nie znajdziesz tam informacji że Natami to nowa Amiga.
Myślę że za bardzo się tym wszystkim przejmujesz. Za dużo TVN-u?


Ostatnia edycja: 04.02.11 13:12:26
[#237] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #233

Moim zdaniem jest jak najbardziej amigowa, inaczej nie dyskutowano by tak zawziecie nad jej 'amigowoscia' na amigowych portalach:P

Kwestie prawne zostawiam prawnikom. Niestety wystarczajaco juz duzo zlego narobili w amigowym swiatku.

Z praktycznego punktu widzenia Natami to komputer kompatybilny z Amiga, wznawiajacy kontunuacje amigowej linii 68k. I zadne definicje prawnikow tego faktu nie zmienia.

Natami jest zgodna sprzetowo z Amiga i kontunuuje filozofie funkcjonowania Amigi, bardziej amigowo sie nie da, chyba, zeby ja jeszcze nazwac AMIGA. Tylko czy nazwa to wszystko? Amiga mozna nazwac dzisiaj nawet platforme PPC, a zwyklego peceta nowym C64, takie czasy.

Dla mnie osobiscie Natami to nowa Amiga, tak samo jak dla kogos jest nia Efika czy X1000 i kazdy ma prawo do swoich przekonan:)

PS. Dodam, ze dla mnie Natami jest oczywiscie najbardziej amigowa z nich wszystkich, no ale ja tu jestem stronniczy
[#238] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #235

OK., ale co zlego jest w entuzjazmie? Czy nie jest zdecydowanie zdrowszy od malkontenctwa, pesymizmu i czarnowidztwa?

Akurat w srodowisku Amigowym od lat skazanym na wegetacje, powinno to byc chyba najbardziej zrozumiale.

I uprzedzam odrazu odpowiedz, ze to nie entuzjazm tylko naiwnosc. Jak narazie wbrew wszelkim przeciwnikom i czarnowidzacym prorokom NATAMI posuwa sie do przodu. Brak zyczenia powodzenia dla tego zespolu i jego projektu ze strony Amigowcow szerokorozumianych jest dla mnie czyms niezrozumialym, szkodliwym i wrecz zasmucajacym.

Stachu100
Po czesci masz racje, ale tak jak podalem przylady irracjonalnosci prawnych wyzej, tak chyba jasnym jest, ze nie mozna sie dac zwariowac tylko dlatego, ze swiat wedle przyslowia oparty jest na d... i pieniadzu.

Tworcy NATAMI pisza tak a nie inaczej z oczywistych wzgledow, aby nie narobic sobie klopotow z procesami i przepychankami psia mac prawnymi. Akurat tego teraz im najmniej potrzeba, a przeciez w amigowej rzeczywistosci nie raz juz przez malostkowosc "biznesmenow" przepadalo wiele fajnych idei.

p.s.
Co do TVN'u ostatnio mialem szpital w domu bo mi dzieci chorowaly i pardoksalnie nie musialem ogladac tej prorzadowej szczekaczki ;) Ale fakt, jak ogladam to sie przejmuje, bo dziwi mnie, ze na szczekaczce TRWAM wieszaja wszyscy psy, ale ta prorzadowa jest jak najbardziej cool mimo zawartej tam na skale masowa propagandowej, cynicznej, pelnej hipokryzji, orwellowskiej rzeczywistosci ;)

Ostatnia edycja: 04.02.11 13:27:43
[#239] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #236

No proszę jaka w nas wewnętrzna tkwi potrzeba dzielenia się na frakcje i walki każdego z każdym. Wydawało się, że NatAmi jakoś natualnie wpisuje się do frakcji zwolenników klasyka z racji utrzymania sprzętowej kompatybilności z klasykiem, o czym sprzęt neoamigowy (pegazy, samanty, A1, strucle) może sobie pomarzyć. A tu niespodzianka, NatAmi największym wrogiem A1200? A jutro co? Użytkownicy MorphOS-a na Pegasosach pokłócą się z użytkownikami MorphOS-a na Makach?
[#240] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@G. Kraszewski, post #239

Wszystko jest możliwe ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem