Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#91] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #82

Obudź się!

Zrozum wreszcie, że nie ma takiego czegoś jak "bardziej amigowcy, mniej amigowcy itd."
Wszystkie teorie brunatnego portalu są do kitu, więc dlaczego w Tobie tyle emocji?
Daj spokój i zostaw ich. To nie ma znaczenia czy używasz MOS, AROS czy AOS4, czy WinUAE lub klasyka i Natami.


Jak ktoś ma klasyka z PPC to nie wiem czy NATAMI go zainteresuje bo co dostanie więcej ? Na takim klasyku przynajmniej chodzi OS4/MOS.

Ja mam klasyka z PPC, na którym działa AOS4 i MOS. Ale co to ma wspólnego z klasykowaniem i Natami?
Drugą A1200 mam z 040/40 i AGA.
[#92] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
do końca nie wierzyłem
[#93] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #83

Tzn. piszesz o asemblerze 68k, czy o multiplatformowym C?
Bo nawet dziecko chyba sobie nie wyobraża, że AROS 68k będzie jechał na asemblerze i po rejestrach nowej AGA? ;)
[#94] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #93

Bo nawet dziecko chyba sobie nie wyobraża, że AROS 68k będzie jechał na asemblerze i po rejestrach nowej AGA?

Na którymś poziomie musi "jechać" po tych rejestrach. Czy to w asemblerze czy w C (a podejrzewam, że w asemblerze będzie pisane dużo kodu systemu operacyjnego).
[#95] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #93

Czy uruchamiając system AmigaOS 3.9 czy 3.5 na NaTami będę piratem komputerowym ?

Czy uruchamiam sobie emulator Amigi na Pc, dajmy na to AmiKit`a i zainstaluje sobie system ( który jest wymagany do działania ) z oryginalnej płytki to też będę piratem komputerowym ?

Pytania zabłąkanej duszyczki :(






Ostatnia edycja: 02.02.11 21:56:50
[#96] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #90

a ja mam, wystarczy spojrzeć na wrzuty na aminet i newsy, nie ma nikogo więcej

To troszkę pesymistyczne podejście ;) Ja myślę, że gdzieś tam w Polsce są osoby co kodują po cichu na Amigach. Zobaczymy co się stanie jak wyjdzie NatAmi - może muzycy jazzowi zainteresują się programowaniem (patrz: autor portu Qt dla AmigaOS4.x) ;)
[#97] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #93

akurat aros68k jedzie po assemblerze :)
[#98] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Minniat, post #96

tak, ja właśnie liczę najbardziej na muzyków jazzowych
[#99] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #91

Nie wiem o jakich emocjach piszesz ?? Gdzie ja twierdzę, że coś jest bardziej lub mniej amigowe. Nawet wprost napisałem, że pomijam inne aspekty MOS vs OS4. Interesowała mnie przy wyborze cena i możliwość korzystania z tego do czegoś sensownego.

Ja się nie emocjonuje tylko zastanawiam co może Tobie dać NATAMI.

Skoro masz klasyka PPC to powiedz mi czego oczekujesz od NATAMI ? Myślę, że jesteś najlepszą osobą aby mi to wytłumaczyć. Chodzi tylko o sam sentyment, że będzie sprzęt wstecznie kompatybilny ?

[#100] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #99

Tego to chyba nigdy nie zrozumiesz :P Ale tak Andrzej może ci napisać dlaczego...
[#101] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #95

Czy uruchamiając system AmigaOS 3.9 czy 3.5 na NaTami będę piratem komputerowym ?

Jak sobie kupisz Cloanto i "pudełkowy" AOS3.9, to będziesz mógł używać legalnie na każdym emulatorze. :)
[#102] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #97

akurat aros68k jedzie po assemblerze

Aha, czyli nie da się tworzyć dodatkowego oprogramowania użytkowego w C? No to bida...
[#103] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #101

To znaczy ze nie będę mógł uruchomić legalnie systemu na Natami ? ;P

A resztę mam legalna :)

[#104] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #101

Chwilka, ja mam pudelkowy os3.5, sliczny i pachnacy, a nawet kosci 3.1 dokupilem i nie moglbym sobie zainstalowac tego na natami?
Afair na plytce jest aos3.1 takze.
[#105] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #103

To znaczy ze nie będę mógł uruchomić legalnie systemu na Natami ? ;P

Hmmm, nie wiedziałem że Natami nagle zmienił status z "emulatora", na klon Amigi. Hmmm, no to lipa, potrzebna będzie licencja :)

Albo użytkownicy sami sobie kupią Cloanto, AOS3.9 i dodatkową licencję oleją. W końcu na AROS 68k, będzie działać wszystko to, co na AOS3.9 :)
[#106] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #102

aros68k to nie oprogramowania dodatkowe tylko system operacyjny i uzywaja asemblera zeby bylo szybciej
[#107] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #103

oczywiscie, że bedziesz mogl legalnie uruchomić AmigaOS3.x na Natami, ten zapis w licencji nie jest zgodny z polskim prawem, podobnie mozna zainstalowac MacosXa na Pegasosie pod molem choc także w jego licencji także jest takie obostrzenie.

Ostatnia edycja: 02.02.11 22:19:51
[#108] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #105

Hmmm, nie wiedziałem że Natami nagle zmienił status z "emulatora", na klon Amigi.

No właśnie, najpierw przecież NatAmi była sprzętowym emulatorem, a teraz nagle automagicznie zmieniła się w klona Amigi. Szybko się to wszystko zmienia, niczym w kalejdoskopie. W zależności od potrzeby i sytuacji...
[#109] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #105

W końcu na AROS 68k, będzie działać wszystko to, co na AOS3.9 usmiech


Celem jest kompatybilność z 3.1. "Powyżej" 3.1 AROS ma kilka funkcji z 3.5/3.9 ale również z MOS jak i OS4, ale o żadnej kompatybilości raczej bym tutaj nie mówił.
[#110] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #99

koro masz klasyka PPC to powiedz mi czego oczekujesz od NATAMI ? Myślę, że jesteś najlepszą osobą aby mi to wytłumaczyć. Chodzi tylko o sam sentyment, że będzie sprzęt wstecznie kompatybilny ?


Chodzi też o sentyment i dlatego że odpali się przysłowiowy Super Frog z dyskietki. Chodzi też o to, żeby dużo rzeczy działało lepiej niż na 040/40 MHz. WinUAE mnie nie bawi (to całe przebijanie sie przez Win i konfiguracje WinUAE, choć jest super i czasami używam).
Dokładnie chodzi mi o szybszą i wydajniejszą A1200. Lepszą przełość, pomost z 1994 do teraz, i być może lepszą przyszłość. Jeżeli projekt wypali, to będzie to także dobry sprzęt użytkowy.

Jest jeszcze dużo innej magii, ale to hobby. A każde hobby się idaelizuje. :)

Dobra, zostawmy na chwilę hobby i przejdźmy do rzeczywistości.
Dlaczego nie AOS4 i MOS? Ponieważ oprogramowanie którego potrzebuję, istnieje tylko na Win.

Ale AOS4 i MOSem też lubię sie bawić, ale najlepszym hobby jest Amiga Classic. I coś czuję że będzie to nie tylko powrót do przeszłości, ale także lepsza przyszłość.


Chyba nie chcesz żebym ci pisał, co myślą fani Garbusa i Mustanga na temat przesiadki na inne samochody, bo dokładnie tak samo jest z klasykowcami. I wcale nie jesteśmy 100 lat do tyłu. Natami też sprawdzi się jako sprzęt nowoczesny.
[#111] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #106

aros68k to nie oprogramowania dodatkowe tylko system operacyjny i uzywaja asemblera zeby bylo szybciej

Czyli AROS 68k nie będzie miał tylko 5-7 koderów w asemblerze 68k i oprogramowanie dodatkowe będzie mógł robić kazdy, np. w C. Czyli fantastycznie. Ty też możesz coś fajnego napisać lub przeportować, ale chyba wcześniej będzie potrzebny port nowego MUI :)
[#112] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #111

No właśnie port nowego MUI, odpowiednie sterowniki itp. Programistów się więcej niż jest nie pojawi. Znowu kilka lat zajmie aby AROS68k był tak używalny jak MOS. AOS 68k to będzie łata na łacie.

No nic poczekamy zobaczmy po części rozumiem, po części obawiam się, że cena oraz brak softu ostudzi dużo osób. Na co stać będzie NATAMI zobaczymy, czy mocy wystarczy na OBW lub filmy.

Zresztą nie wiemy na ile NATAMI tak naprawdę jest zgodne z Amigą klasyczną. Były już jakieś większe betatesty ?

Ostatnia edycja: 02.02.11 22:45:43
[#113] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
nie było mnie. Może ktoś napisać cenę ?

pzdr
[#114] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Hubez, post #113

Tysiąc pięćset sto dziewięćset :D
[#115] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Hubez, post #113

Ceny jeszcze nie ma... Ale jest wizja, która miejmy nadzieję przeistoczy się w istniejącą maszynkę. Czego Wam i sobie życzę!
[#116] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Jak wygląda rozwój OWB na 68k ?
[#117] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #110

dlatego że odpali się przysłowiowy Super Frog z dyskietki


mocny argument ZA , za czym wlasciwie ?, przeciez kazdy amigant jak tylko mogl to pakowal sie od razu w hdd.., a dyskietek uzywal awaryjnie, kopi bezp., przenoszenia danych itp.. dla mnie stacji dyskietek mogloby w ogole dzis nie byc - takze w A1200. IBM PC tez mial stacje dyskietek (wiec to nie jest cos szczegolnego), a dzis PC nie ma, nawet portu fdd. Natami to nie jest amiga 1300 czy 5000, raptem proba sprzetowego zastapienia zwyklej poczciwej 1200/4000 z 1992 roku, czyms na pozor nowym, bo sentyment to mozna miec raczej do rzeczy starych. I tylko dla takich osob stanowi jakas atrakcje, tylko taka sama atrakcja jest dzis UAE, w tym sek.

nie wiem czy nie lepszym rozwiazaniem byloby zrobienie Natami jako karty PCI i/lub pudelka USB (do PC z x86,PPC,ARMemem itd.)...zalety takiego rozwiazania sa liczne... zalety ktorych nie ma UAE.

Ostatnia edycja: 03.02.11 00:30:19
[#118] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #117

jakie zalety? prosze cie wymien je bo nie jestem w stanie pojac jakie to beda zalety ...
[#119] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@DRACOX, post #118

Zapewne szybsza, sprzetowa emulacja odciazajaca system. Dzialajaca wszedzie gdzie bylyby sterowniki na pci ;)
Moze kiedys sie doczekamy wtedy uae umrze smiercia naturalna i wszyscy z pci mieliby cos a'la xorro
[#120] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@deadwood, post #109


Celem jest kompatybilność z 3.1. "Powyżej" 3.1 AROS ma kilka funkcji z 3.5/3.9 ale również z MOS jak i OS4, ale o żadnej kompatybilości raczej bym tutaj nie mówił.

z tego co rozumiem celem toni willena jest kompatybilnosc kickstartu ze wszystkimi wersjami aosa, czyli aros68k ma byc ekwiwalentem pozwalajacym uruchomic wszelkie gry i aplikacje jakie zostaly napisane na "prawdziwa" amige, taka bez ppc.;)
nie wiadomo czy uda sie to osagnac ale taki cel, czy to nie rewelacja?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem