Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#151] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@AS, post #147

Chcesz, aby Natami było jako karta PCI, a następnie chcesz uruchamiać Arosa na x86.


AROS moze uzywac tej karty jak kazdej innej np: AROS nie wspiera na okreslonej plycie kodeka audio,usb itd.., to uzywa do tego tej karty. Oczywiscie mowa o sytuacji kiedy karta nie jest zajeta Amiga.

Zauważyłem, że ludzie którzy odeszli całkowicie od Amigi na rzecz PC, a chcą być amigowcami mają jakieś kompleksy.


to nie kompleksy, tylko brak uprzedzen.
[#152] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Co do ceny NATAMI mozemy obstawiac i zobaczymy kto wygra. Moze PPA zafunduje jako nagrode dla zwyciezcy pół NATAMI :D

Ja obstawiam, ze na nasze będzie to jakies 2200zł, a zadowolony bym był gdyby to było 1500zł.

Ile jestem w stanie zapłacić jeżeli będzie drożej? Na pewno chce mieć na 100%, a jeżeli będzie drożej to będę ciułał. Czy się uda? Wolał bym się nad tym nie zastanawiać i w zamian otrzymać wiadomość, że będzie kosztować 1500zł
[#153] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@AS, post #147

Natami ma być nową Amigą klasyczną i jako karta nie spełni tego oczekiwania. Ja wolę Natami jako oddzielny komputer, bo mam Amigę, a nie programo-sprzętowy emulator dla PeCeta.


Natami jest programowo-sprzetowym emulatorem, tak jak napisal recedent. Odlaczasz od pradu i "program" jest tracony. Wlaczasz i "program" najpierw jest ladowany tj. kod konfigurujacy matryce...:)
[#154] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #153

Co wy z tym klepaniem jak mantry, ze NATAMI to emulator.
To jakas obsesja chyba, zlosliwosc, albo strach jeszcze pomyslec co glupszego.

Byle tylko strzelic focha, ze to jednak nie prawdziwa Amiga... ehh... z pewnoscia prawdziwsza niz wszystko inne co pojawilo sie po "klasykach".
[#155] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #150

przelecialo mi to przez mysl, tylko nie miec PieCa, a miec Natami, mozliwe, lecz dzis malo prawdopodobne, nawet wsrod wiernych klasykowcow

W swoim rozumowaniu zapomniałeś o użytkownikach Makówek, których też jest sporo.

to mi akurat przyszlo do glowy..., ale NatAmi nie jest w zalozeniach mobilne, wiec najlepiej pasuje do niemobilnego PieCa jako karta PCI.

Większego absurdu nie słyszałem. Ja mam laptopa to już Natami się dla mnie nie nadaje, bo nie jest mobilna? Czy fakt, że nie mam stacjonarnego PC oznacza, że wszystko co jest niemobilne jest be?

tak myslac to NatAmi jest calkiem bez sensu jako samodzielny komputer za powiedzmy 750euro

Dla Ciebie wiele rzeczy jest bez sensu ale to już nie nasze zmartwienie ;)
[#156] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #154

Co przywodzi nas z powrotem do wątku "OMGWTF is teh real Amiga?", który klepaliśmy namiętnie przez eony (nie mylić z A-Eon).

Piszesz "z pewnością prawdziwsza niż wszystko inne co pojawiło się po "klasykach"", bo jako Amigę definiujesz komputer (wszystko jedno jaki) używający układów specjalizowanych i zgodny w dół z Amigą klasyczną. Inni mają inne definicje (jak na przykład: "komputer marki Amiga", albo "komputer działąjący pod kontrolą systemu AmigaOS"). Nie wałkujmy tego ponownie, bo znowu do niczego konstruktywnego nie dojdziemy.

Co do ceny - ja też sobie strzelę - w wątkach na forum Natami, które zapoczątkowały tego newsa ktoś (nie wiem, czy z Natami dev teamu) rzucił kwotę 800$. Nie mam pojęcia skąd wziął tę kwotę i na ile jest ona zgodna z rzeczywistością, ale w tej cenie Natami z pewnością znalazłaby wielu nabywców (może nawet tylu, ilu potrzeba by było, żeby tszczurek wygrał zakład, którego jakoś w końcu nie postawił).

Czekam z niecierpliwością na więcej newsów, debiut, a potem pierwsze recenzje sprzętu. Co jak co, ale w czekać to amigowcy potrafią.
[#157] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pampers, post #155

W swoim rozumowaniu zapomniałeś o użytkownikach Makówek


wiele makowek ma zlacze PCI.

mam laptopa to już Natami się dla mnie nie nadaje


To nie absurd, tylko ograniczenia kazdego laptopa. Laptopy nie maja PCI, wiec pozostaje USB o wielu ograniczeniach w przypadku urzadzen mobilnych.

Czy fakt, że nie mam stacjonarnego PC oznacza, że wszystko co jest niemobilne jest be?


nie uzylem slowa wszystko, tylko NatAmi.

Dla Ciebie wiele rzeczy jest bez sensu ale to już nie nasze zmartwienie


Ty dyskutujesz o mnie, ze mna hehe:)
[#158] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #156

Toż to była figura retoryczna. :P

A co do czekania... Niestety, w większości pozostali przy Amidze już tylko ci, którzy potrafią właśnie jedynie czekać. Ci którzy potrafili cokolwiek więcej, w większości od Amigi już odeszli.
[#159] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@tszczurek, post #158

No dobra wyjdzie będzie kosztować 800 $. Nawet trochę osób to zakupi i co ?

Devi z OS4 i MOSa rzucą wszystko dla NATAMI ? OS3.X nie będzie rozwijane. Zostaje AROS. Jakoś tego nie widzę.

Ostatnia edycja: 03.02.11 15:51:38
[#160] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #156

używający układów specjalizowanych


tylko czy w amigowej definicji fpga ALTERA sam w sobie anplakt jest ukladem specjalizowanym, czy dopiero po zaladowaniu "programu" staje sie w amigowej definicji ukladem specjalizowanym ?:)
[#161] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Natami MX wreszcie wyprodukowana!

Ten tytul jest wielce mylacy, bo w pierwszej chwili pomyslalem, wyprodukowana, czyli do kupienia OK

Taki chlyt marketidogy:)

-----

Osobiscie projektwi kibicuje i swoja wysluzona A1200 do muzeum odstawie, dopoki jeszcze dziala :). Od FPGA do ASIC droga niedaleka.

Ostatnia edycja: 03.02.11 16:01:47
[#162] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #154

A skąd właściwie wzięło się przekonanie, że w Natami mają być układy specjalizowane oparte o oryginalne schematy układów Amigi? Przecież oryginalne schematy zaginęły, co przyznawali byli inżynierowie Commodore.
Zresztą chyba nie jest możliwe (nawet gdyby twórcy Natami dysponowali tymi schematami) wykorzystanie ich, skoro układy te mają oferować wiele nowych funkcji.
Zdaje się, że układy te mają być reimplementacją, czyli będą zgodne na poziomie rejestrów (dokładnie tak jak w przypadku minimiga), być może także wyprowadzeń, ale w środku mogą działać zupełnie inaczej. Efekt finalny ma być taki sam... i o to właśnie chodzi.
[#163] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #157

To nie absurd, tylko ograniczenia kazdego laptopa. Laptopy nie maja PCI...


Nieprawda. Pomijając jakieś budżetowe "przeszczepy", laptopy posiadają złącze "miniPCI" lub "miniPCIe".
Jeśli ten wariant się komuś nie podoba, to ma jeszcze opcję wykorzystania dedykowanych kart PCMCIA lub ExpressCard wraz z zewnętrznymi slotami PCI (takimi jak w komputerze stacjonarnym).

Poza tym obstawiam, że cena brutto za płytkę NatAmi wynosić będzie gdzieś od 2400 - 3500 zł. Byłbym bardzo zaskoczony gdyby zmieszczono się w cenie poniżej dolnych widełek.






[#164] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #117

nie wiem czy nie lepszym rozwiazaniem byloby zrobienie Natami jako karty PCI i/lub pudelka USB (do PC z x86,PPC,ARMemem itd.)...zalety takiego rozwiazania sa liczne... zalety ktorych nie ma UAE.

Jako karty PCI do peceta? Co za nonsens. :)
[#165] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pampers, post #155

Dlatego to powinno działać jak zewnętrzna karta muzyczna na usb, skorzystało by wielu.
[#166] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Ha, i głupio wam niedowiarki :) Jedna z nich będzie moja, na bank.
[#167] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Ender, post #165

Ale po co? Przecież dawniej robiono sprzętowe emulatory (i.e. Emplant) gdyż wydajność ówczesnego sprzętu uniemożliwiała wygodne emulowanie innych architektur komputerowych, a zwłaszcza wykorzystanie ich specyficznych peryferiów.
Obecnie komputery PC (bo przecież w nie mialaby być wsadzona ta karta minimigowa), a nawet sprzęty dla MOSa i OS4 (Pegaz, miniaki, A1, Sam) oferują wydajność wystarczającą do wiernej emulacji klasycznej Amigi. W przypadku PC zastosowany w UAE emulator JIT umozliwia emulację wielokrotnie szybszą od najszybszego oryginału, zaś sprzęty PPC oferują wydajność emulowanej Amigi (zależnie od mocy ich CPU) pomiędzy A500 a A1200 z fastem. Czyli do większości zastosowań wystarczającą.
Trzeba też pamietać, że po wsadzeniu takiej karty do PC też trzeba odpalić z poziomu systemu hosta jakieś oprogramowanie obsługujące. Co daje feeling dokładnie ten sam co uzywanie UAE, a zwolennikom hardwarowej amigi chyba nie o to chodzi. Jedyna różnica w cenie.
[#168] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@wali7, post #167

Panowie - chyba za bardzo wszystkich poniosło, jakie płytki wsadzane da slotów PCI ?? co to ma być? - nie doczytałem wszystkiego... Natami ma być tym czym jest Minimig ( który zresztą daje masę frajdy )lub czymś więcej jak Amiga 1200/4000. A to, do czego będę jej używał i co z nią będę robił to tylko moja sprawa jest i to co na niej zainstaluje. Nowy sprzęt na gwarancji. Nowe możliwości retro :P i czego chcieć więcej.


No i NATAMI RULEZ !!! i tak ma być !!! OK
[#169] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@wali7, post #167

Pomysł urodził się w zwiazku z tematem bounty UAE/JIT na Morphos-a. Uznałem, że takie rozwiązanie pewnie droższe, ale może łatwiejsze do zrealizowania (w postaci układu FPGA z wyjściem USB) niż integracja Morphos-a, Trance z JIT-em / emulacją układów AGA w celu bezproblemowego odpalania starych gier pod Motylkiem. Może samo wykorzystanie układu SuperAGA/minimigAGA w tym celu i wcisnięcie go w FPGA miałoby sens (skoro oryginalnej dokumentacji nie ma) i nie było kosmicznie drogie.
[#170] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Ender, post #169

Na upartego można by zrobić taki patent - NatAmi upchnąć w jakimś sprzęcie z Mosem,
Podłaczyć do monitora z dwoma gniazdami (do takiego który potrafi się przełączyć sam w zależności skąd dostanie sygnał) i do tego jakiś układ programowy serwer/client wszak NatAmi ma mieć gniazdko LAN. Taki serwer miałby za zadanie wyłaczyć sygnał obrazu z jednego komputera a na drugim właczyć. Dodatkowo widziałbym to tak że wybieram sobie z panelu Ambienta aplikację/grę którą chcę uruchomić na NatAmi a resztę zrobi serwer/client.

:)
[#171] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ede, post #170

A jakie ma mieć płyta NatAmi wymiary - bo szukam i znaleźć nie mogę ? :(

Ostatnia edycja: 03.02.11 18:56:27
[#172] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #171

Pojęcia nie mam. Jeśli to PCB będzie wymiarów wersji LX to można sobie w miarę dokładnie oszacować. Czyli wziąć zdjęcie LX z Prockiem 060 i przekombinować sobie po wymiarach sześćdziesiątki.

Ps. albo może na forum NatAmi zapytać

Ostatnia edycja: 03.02.11 19:04:18
[#173] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #131

@Banter:
Czy oprócz "rekomendacji" używania AmigaOS3.x były jakieś próby porozmawiania w tej sprawie np. z Hyperionem (w temacie licencji czy cóś) ?
[#174] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ede, post #170

Po co całą Natami, skoro Trance emuluje procek? Mnie chodziło tylko o emulacje układów AGA, Paula, reszta niechby korzystała z tego co ma eMac, PM, itd. Ta emulacja sprzętowa miałaby tobić to, czego nie robi Morphos systemowo, czyli np. emulacja AGA, a jest niezbędne żeby uruchomić grę, program z klasyka.
[#175] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #152

2200? 1500?n :D

Atari coldfire project czyli atarynkowa natami ale na ciut mniejsza skale to koszt 600 ojro + 23%VAT+ przesylka.


ktorys z projektantow natami na forum natami wycenil ze koszt samej karty porcesorowej to moze byc ponad 300 euro :D

ja sie nie zdziwie jak gola natami bedzie drozsza od calego komputera z dyskiem napedem,zasilaczem obudowa i ramem opartego o sam460+0s4:)
[#176] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@przemysław, post #163

Nieprawda. Pomijając jakieś budżetowe "przeszczepy", laptopy posiadają złącze "miniPCI" lub "miniPCIe".


jak nieprawda, jak prawda, PCI nie posiadaja. miniPCIe to nie jest PCI, ale moze gdzies tam w swiecie istnieja jakies unikatowe serie z PCI... ja jeszcze takich nie widzialem :)

jezeli istnieja takie adaptery z PCI do laptopow, to wystarczy taki adapter dokupic i problemu byc nie powinno :)

Ostatnia edycja: 03.02.11 19:50:44
[#177] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #164

Jako karty PCI do peceta? Co za nonsens.


nie nonsens, a sonda :)
[#178] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #177

Zalinkuj do tejze sondy, chetnie poczytam bo powiem szczerze, ze nie slyszalem o niej.
[#179] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@eastone, post #178

sonda, czyli sondowanie opinii na temat takiej hipotetycznej karty z Natami do komputerow z PCI i/lub USB... Wiekszosc zdecydowanie jest na NIE.

Ostatnia edycja: 03.02.11 20:16:46
[#180] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Gdzie mogę znaleźć jakieś filmy z dziłającym AOS lub grami na NATAMI ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem