Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#61] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #50

O rentę księżniczki
[#62] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@esial, post #23

wciaz czekaja az bedzie gotowy produkt i cena. ani jednego ani drugiego. ot z fabryki rpzyjechaly nowe pcb. wpierw to trzeba zmontowac ,przetestowac, poprawic.... i gwiazdka 2011 jak nic.
[#63] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@tszczurek, post #44

tak jak opakuja to w ladna amigowa obudowe, i wycenia na mniej niz 300E. w innym przypadku nie ma szans. a zapowiada sie ze bedzie to samo mobo pewnie w cenie wyzszej od FireBee (ACP), ktora wiekszosc wsadzi w ordynarna pecetowa bude za 60 pln lub amigowe pudelko p[o butach .. coz ...amigowy XXI wiek. technologia z lat 80 poprzedniego wieku i garstka ekstremistow ktorym nie przetlumaczysz ze ewolucja dawno poszla inna drogą.
[#64] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@altcomputing, post #39

No to tytuł newsa wprowadza w błąd tak jakby...
[#65] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@DRACOX, post #63

300E

Zapomnij że będzie tak tania jak Efika.


amigowy XXI wiek. technologia z lat 80 poprzedniego wieku i garstka ekstremistow ktorym nie przetlumaczysz ze ewolucja dawno poszla inna drogą.

No, proszę, wytłumacz Nam co jest lepszego od klasyka.
I nie jesteśmy garstką, tylko większością, a tym bardziej nie jestśmy ekstremistami, tylko grzecznie czekamy i czas już nie ma znaczenia. Żyjesz w jakimś innym świecie. Masz duży problem. Walcz sobie z brunatnym portalem, i za przeproszeniem odczep się. :)
[#66] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@DRACOX, post #62

Super wiadomość jak mają problemy z montażem to chętnie pomogę zmontuje po pracy ze 3 sztuki dziennie tak bez pośpiechu.
[#67] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@arti4-92, post #48

Gdzie w tym poście wypowiadam się za kogokolwiek poza sobą ?

To Was pytam czego spodziewacie się po NATAMI ?

Ja nie widzę tam nic poza wartością kolekcjonerską. NATAMI nie oferuje praktycznie nic czego nie można by uzyskać obecnie na OS4/MOS/AROS/Minimag. Do tego wsparcie przez programistów będzie bliskie zero jeśli chodzi o nowy układ "AGA".
[#68] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #37

Chyba "wystarczy" zrobić sterownik do Posejdona i MiamiDX. W końcu Natami to Amiga.
A ciekawe jak zarejestrujesz Posejdona. MimamiDX albo Genesis.. pewnie wyboru specjalnego nie ma...
[#69] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #65

Jako użytkownicy to userzy 68k (nie posiadacze i niedzielni gracze) stanowią podobną ilość co userzy morphosa w Polsce. Natomiast jako programisci stanowią powiedzmy 15% programistów okoloamigowych w Polsce (20% stanowi aros (z czego to jest silna reprezentacja :) )) a reszta oczywiscie to morphos (jakies ~30 osób). Kupujący LATAMI staną sie wiecznie oczekującymi userami podobnie jak wiecznie oczekujący na usb2.0 userzy OS4 :)

Ostatnia edycja: 02.02.11 20:17:07
[#70] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #52

Powiedzmy, że ostami argument mnie przekonał bo jestem fanem muscle carów :D

Co nie zmienia faktu, że NATAMI ma dawać coś więcej niż minimag (jeśli komuś WinUAE)nie wystarcza. A płacić tysiące PLN za to aby odpalić demo z karty FDD zamiast karty SD to przesada.

To "więcej" wzrost wydajności w stosunku do klasyka 68k (tym się ludzie podniecając na forum NATAMI) tylko co to da jak nie ma softu sterowników a i tak będzie to wolniejsze niż PPC. Widzę sprzeczne oczekiwania.

AROS to raczej powstał aby biegać na x86. Cały fan to używanie AOS 3.X tyle, że nie wiem czy to będzie używalne.

Swoją drogą jak wypada wydajność NATAMI w stosunku do klasyka PPC 603e ?

Ostatnia edycja: 02.02.11 20:22:37
[#71] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #70

Swoją drogą jak wypada wydajność NATAMI w stosunku do klasyka PPC 603e ?

Z jakim systemem? :)
[#72] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #71

OS3.X z WOS.
[#73] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #69

No co Ty? Zapoznaj się z liczbą użytkowników PPA i brunatnego portalu. Nie jest to 30 osób tu i tam. Klasykowcy/byli klasykowcy są na całym świecie.
[#74] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #72

OS3.X z WOS.

Biorąc pod uwagę mikroskopijną ilość użytkowników PPC na klasykach i mikroskopijną ilość oprogramowania pod WOS, Natami ma duże szanse. :)
[#75] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #73

Ej, nie wymawiaj imienia brunatnego portalu nadaremno, pisałem o 30 programistach mosowych w Polsce, nie użytkownikach
[#76] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Sventevith: Co wam da NATAMI ? Softu nowego na to mniej niż, a MOS'a i OS4 ? Stary soft można odpalić na UAE. Cena tego będzie taka jak za X1000.

eMac za 300 PLN bije to wydajnością na głowę.
Jeszcze jedna rzecz na OS4 i MOSA powstają porty które dość łatwo zrobić. Natywnego Softu na Natami nikt pisać nie będzie bo programistów Amigowych raczej nie przybywa a już są podzielenie na OS4/MOS/AROS.

Do odpalania gierek można mieć minimig jeśli komuś nie wystarcza UAE. Zresztą chyba trwają pracę nad tym aby minimig obsługiwał AGA.
Przy obecnej cenie NATAMI nie ma szans, ani zastosowania.


Pamiętaj, że nie wszyscy muszą myśleć w ten sposób co Ty. Przecież dziś już chyba nikt o zdrowych zmysłach nie traktuje Amigi jako "normalnego komputera do pracy". Amiga to hobby i Ktoś już porównywał ją do Garbusa - i właśnie to jest klucz do (potencjalnego sukcesu) Natami.

Hobby to przecież coś po części irracjonalnego - tu nie chodzi o słupki "wydajności", nowoczesne kombajny/programy, czy kartę graficzną z 100GB pamięci. Zresztą, gdyby o to chodziło, to dziś już chyba nikt nie pozostał by przy jakiejkolwiek około-amigowej platformie, bo PC wyprzedził ami-świat pod każdym względem. Ale jednak wiele osób nadal kręci Amiga. Hobby i ten - dla niektórych pewnie - nieco naiwny - komputerowy retro-romantyzm, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć sprawiają, że wiele osób interesuje projekt Natami. Oznacza on bowiem możliwość zakupu "nowej" (na gwarancji :) klasycznej "Amigi" w konfiguracji mega-wypasionej, która nie rozsypie się po włączeniu (jak dzisiejsze A4000 czy kanapkowe A1200), wzbogaconej o kilka bardzo ułatwiających życie bajerów (USB, możliwość podłączenia do nowożytnych monitorów). I w dodatku to wszystko ma mieć "formę" normalnego małego komputerka. To jest to, na co wiele osób czeka.

I owszem, pewnie większość z tego można osiągnać na PC z UAE, ale coż z tego, skoro dla owej 'irracjonalnej części mózgownicy" to nie jest to, o co nam chodzi.

Jedyne co może zabić ten projekt (zakładając, że spełni on te wszystkie nieco "fantasyczne" założenia techniczne) to cena. Rozumiem, że niska nie będzie, ale mam nadzieję, że nie dojdziemy do absurdu, bo nawet hobby ma swoje granice w swej irracjonalności :) Acha, od razu odpowiadam na pytanie, w tej chwili nie wiem ile byłbym w stanie za Natami zapłacić, pierw muszę zobaczyć gotowy produkt.
[#77] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #67

Spodziewamy się tego co piszą na stronie głównej Natami.net, czyli
- brak warstw abstrakcji
- brak emulacji
- brak "błędów poprzedników" (no legacy drawbacks)

I tym się różni od AmigaOS4.x/MorphOS.

Czyli Super Frog 2 będzie chodził natywnie a nie pod SDL :) Może wypuści go Team 17, który po wyjściu NatAmi zainteresuje się na powrót tą platformą. Wiem, że to są marzenia, ale samo wyjście NatAmi jest realizacją marzenia.

Co do zerowej ilości programistów to polemizowałbym z tego względu, że nadal programistów piszących pod klasyka jest więcej niż na tzw. NG. Przykładem nadal poprawiana standardowa biblioteka graphics.library z AmigaOS. Wielu programistów uprawia taki "sport".

Co do "masowej" produkcji to powinieniem poprawić na "seryjnej" produkcji, bo też o to mi chodziło. Seryjna produkcja już zacznie się od kilkuset sztuk :)

Bardzo liczę na sukces komercyjny NatAmi, bo jeśli tak się stanie to może pójdą w dół ceny poszczególnych komputerów (konkurencja na rynku jak wiadomo jest pozytywnym zjawiskiem).

Trzymam kciuki za NatAmi i czekam na pierwszy sprzedany egzemplarz OK

Ostatnia edycja: 02.02.11 20:43:05
[#78] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #75

Brunatny portal jest ślepym zaułkiem. Nic już na to nie poradzę.
Tutaj przynajmniej można rozmawiać, kłócić się i myśleć co dalej.
Zobaczymy co będzie dalej. Póki co, Natami nie jest w sprzedaży. Gdy będzie, zobaczymy co dalej. :)
[#79] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@slay, post #76

NatAmi to kontynuacja skrytego marzenia wieeelu amigowców wychowanych na przełomie lat 90./00. przez wszystkie gazety amigowe na Świecie i po prostu kontynuacja nurtu jaki zapoczątkowała Amiga 500. W Amidze zawsze było coś magicznego co przyciągało ludzi!
[#80] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@slay, post #76

:)
[#81] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Ciekawe czy jak już w ludzi pójdzie, to pojawią się orientacyjne dane o ilości użytkowników. I czy program skompilowany pod klasyka ruszy bez testowania.
[#82] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@slay, post #76

Nie próbuje dyskutować z sentymentem rozumiem go w 100%. Masz rację, że nie wszyscy muszą myśleć jak ja. Ja z sentymentu też wiele lat czytałem ppa. Emocjonując się OS4 i czekając na niego. W końcu wybrałem MOSa. To co przeważyło to jednak podejście racjonalne nie chciałem wydawać XXX PLN na coś co nie pozwoli mi wykonywać najprostszych czynności.

Przestawianie ikonek mnie nie bawi grać mogę na PS3. Gdy okazało się że mogę używać tego w jakimś celu (internet/filmy) zdecydowałem się na zakup szczególnie, że kosztowało mnie to 300 PLN sprzęt + cena MOSA. Tyle mogę sobie pozwolić wydać nawet jak będzie stało większość czasu nie włączone. Pomijam już inne aspekty często wymiennie między zwolennikami OS4 i MOSA.

I jaki by sentyment nie był, NATAMI musi coś oferować poza tym co można obecnie uzyskać na klasykach w stosunku do ceny. Z tego co piszesz jedyna zaleta to gwarancja. Jak ktoś ma klasyka z PPC to nie wiem czy NATAMI go zainteresuje bo co dostanie więcej ? Na takim klasyku przynajmniej chodzi OS4/MOS.

Sam OS3.X na NATAMi bez sterowników, bez aplikacji nie wiele zaoferuje szczególnie przy kosmicznej cenie.

Czy ktoś może mnie oświecić czy nadal trwają prace nad minimag z obsługą AGA czy to jakiś inny projekt miał być ?

Ostatnia edycja: 02.02.11 21:11:35
[#83] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Minniat, post #77

To wymien mi programistów 68k w Polsce: ja kojarze Phibrizzo, Ciebie i Artura Jarosika, dodatkowo można dodać z max 3 osoby ze sceny co daje zawrotna liczbe 7 osób. Mamy także dwóch programistów Arosa czyli msarosa i deadwooda, a w MorphosTeamie jest 1/3 Polaków, dodatkowo programuję ja, maag, widelec, error, virago, marx, korni i paru innych.

Powiem tak, jeśli LATAMI będzie działało na AROSIE 68k wtedy ok, przypływ oprogramowania będzie stały a i superwolna maszyna taka jak LATAMI przyda sie Arosowcom do testów predkosciowych i poprawiana algorytmow. Jeśli LATAMI będzie forsowało wlasne rozwiązania to niech szczeznie :)

Ostatnia edycja: 02.02.11 21:12:31
[#84] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #83

Czy na AROSIE 68k działają natywne programy z AOS 68k ?
[#85] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #84

yhy, nawet opusa5 uruchomil deadwood:
http://download.aros3d.org/pictures/aros-m68k-2011-01-02-01.png

Ostatnia edycja: 02.02.11 21:21:55
[#86] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Zal ze nie bedzie w obudowie typowej dla Amigi np desktop A3000D lub A600 .. czy ktorys inny maly model .. zal ze nie bedzie napisu
AMIGA ... do ktorego ma prawo jakas badziewna X1000 ktora wogole nie jest targetem wiekszosci starych userow.

to tak jak z samochodem ..albo bedzie ladny ..albo bedzie przypominal ten ktory juz mamy "na biurku" wsiadasz wiesz gdzie co jest i jazda !!
[#87] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@rzookol, post #83

Należy pamiętać, że lista, którą wymieniłeś dotyczy programistów udzielających się czynnie na PPA i biorących udział w dyskusjach. Do tego trzeba doliczyć programistów niezależnych, spoza PPA, eXeca, ale na ten temat nie mam danych.

NatAmi z tego co się orientuję nie będzie forsować własnych rozwiązań, wszystko zależy od tego co też będą robić programiści którzy zainteresują się tą platformą. To oni będą decydować o kierunku rozwoju tej platformy. Takie systemy jak AHI/CGX/Warp3D zadziałają więc nie ma problemu (oczywiście po napisaniu odpowiednich sterowników do podzespołów NatAmi).

Jednakże według mnie nic nie stoi na przeszkodzie by powstały nowe biblioteki, które będą przeznaczone przede wszystkim na Amigę (NatAmi). Zobaczymy jak to się dalej potoczy jeśli chodzi o NatAmi w kwestii oprogramowania. Zauważ, że NatAmi już na starcie będzie dobrze oprogramowana (odpalisz na niej chyba prawie wszystko z klasyka) i nie będzie trzeba masowo portować by zapełnić braki w oprogramowaniu.

Ostatnia edycja: 02.02.11 21:39:42
[#88] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Najbardziej irytują i martwią mnie jednocześnie malkontenci, co to wypisują jakieś bzdety o technologii co to poszła dawno na przód a im ktoś chce serwować jakiś przeżytek w postaci NATAMI.

W ogóle nie pojmujecie czym jest NATAMI i że jej aspiracją nie jest konkurowanie z wydajnością szybkich PC czy MACów. Ale najwyraźniej do niektórych choćby jak dziecku tłumaczyć to nie dotrze.

I po co to gadanie, że to przestarzałe? Jak przestarzałe, skoro masz tam większość dostępnych dzisiaj w elektronice rozwiązań. A to, że jako poszczególne elementy nie są jakąś rewolucją? A kogo to obchodzi? Jako całość NATAMI będzie w pewnym sensie rewolucją... oczywiście dla tych którzy zdają sobie sprawę z tego czym NATAMI ma być.

A czym ma być? Ci którzy na nią czekają pisali o tym wielokrotnie, ale jak mówiłem... do niektórych i tak nic nie dociera.

Kupcie sobie X1000, albo MACa, zainstalujcie sobie na nim jakiś z waszych ulubionych systemów i dalej kręćcie się wokół własnego ogona, nie wiedząc czego tak naprawdę chcecie.
[#89] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #88

Kupcie sobie X1000, albo MACa, zainstalujcie sobie na nim jakiś z waszych ulubionych systemów i dalej kręćcie się wokół własnego ogona, nie wiedząc czego tak naprawdę chcecie.

No tu, to już chyba przesadziłeś...
[#90] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Minniat, post #87

Należy pamiętać, że lista, którą wymieniłeś dotyczy programistów udzielających się czynnie na PPA i biorących udział w dyskusjach. Do tego trzeba doliczyć programistów niezależnych, spoza PPA, eXeca, ale na ten temat nie mam danych.


a ja mam, wystarczy spojrzeć na wrzuty na aminet i newsy, nie ma nikogo więcej
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem