Komentowana treść: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
[#121] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #67

Nie do konca. Raz, ze firmie(a raczej grupce osob) niezaleznej od 'wielkich' (jesli mozna sie tak wyrazic) amigowego swiata zrobilo cos co jest po pierwsze niemalze kopia 1:1 ukladow Amigi (chyba brakuje jeszcze tylko w pelni sprawnego kickstartu) - co oznacza, ze teoretycznie bedzie mozliwa produkcja czesci zamiennych do naszych amig za nastepne 20 lat . Po drugie projekt wyglada na zblizajacy sie do konca, czego nie mozna powiedziec o amidze od commodere usa . Po trzecie i najwazniejsze- patrzac na plytki rozwojowe i plany z procesorem wydaje sie, ze beda w stanie to ukonczyc, biorac pod uwage dotychczasowe osiagniecia w NatAmi. A to oznacza, ze byc moze uzyskamy nowe turbo do klasyka (np. A2000)
Choc w sumie to dziwne, ze nie ma starych portow, ale teoretycznie jest Catweasel.
[#122] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Sventevith, post #67

Nie do konca. Raz, ze firmie(a raczej grupce osob) niezaleznej od 'wielkich' (jesli mozna sie tak wyrazic) amigowego swiata zrobilo cos co jest po pierwsze niemalze kopia 1:1 ukladow Amigi (chyba brakuje jeszcze tylko w pelni sprawnego kickstartu) - co oznacza, ze teoretycznie bedzie mozliwa produkcja czesci zamiennych do naszych amig za nastepne 20 lat . Po drugie projekt wyglada na zblizajacy sie do konca, czego nie mozna powiedziec o amidze od commodere usa . Po trzecie i najwazniejsze- patrzac na plytki rozwojowe i plany z procesorem wydaje sie, ze beda w stanie to ukonczyc, biorac pod uwage dotychczasowe osiagniecia w NatAmi. A to oznacza, ze byc moze uzyskamy nowe turbo do klasyka (np. A2000)
Choc w sumie to dziwne, ze nie ma starych portow, ale teoretycznie jest Catweasel.

Jedyne czego mi brakuje to skopiowania antica i reszty specjalizowanych z Atari 65XE
[#123] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #121

Czytam sobie te wasze posty odnośnie Naty i kicku dla niej. Sorki za może głupie pytanie (zatrzymałem się z Natami na samym początku, później już nie zaglądałem do nich do momentu aż pojawią się konkrety jak ten news), ale jeśli dobrze zrozumiałem, to kick będzie czymś w rodzaju emulacji bądź też "innym układem ale zgodnym". I tu moje pytanie - czy nie można było zrobić podstawki na oryginalny kick 3.1 z oryginalnej Ami? Tak, żeby nabywca sam uzupełnił płytę o kostkę z kickiem? Jest to czymś obwarowane? Jakimiś umowami albo raczej ich brakiem?
[#124] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@AmiChris, post #119

tak w erze Intelowskiego Sandy bridge i nadciągającego Buldożera od AMD..takie rozwiazanie rzeczywiscie ma sens.not


przeciez uae nie spoci nawet budzetowego 4 rdzeniowca od amd za 300 pln .do amig ppc tez niema to sensu wiekszego. procki coraz szybsze dostepne czy to pod mos czy os4, jedyne co to brak JIT...a skoro jit brak ..to myslisz ze sterownik do takowej karty bylby? :D

Ostatnia edycja: 03.02.11 02:50:55
[#125] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@(V)(I)mothe(P), post #95

nie bedziesz piratem. mozesz sobie spokojnie instalowac i uzywac, nikt ci tego prawnie nie zabroni.

ciekawe jak sie toto bedzie sprawowac, w codziennym uzyciu. choc powrotu z mosa do os3.9 sobie troche w tej chwili nie wyobrazam :)

ale nie ma rzeczy niemozliwych...
[#126] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #122

grupce osob (...) zrobilo cos co jest po pierwsze niemalze kopia 1:1 ukladow Amigi


Chyba się mylisz. Ta grupka osób zrobiła rozszerzoną reimplementację owych układów za pomocą FPGA (to znaczy: programowalnego układu logicznego - zwróć uwagę na to, że taki układ tworzy się krócej i łatwiej od ASIC, zaś sam fakt, że można go potem dowolnie "przeprogramować" czyni go - przynajmniej w moich oczach - trochę mniej "sprzętowym" od amigowych "kości"). Nie jest to więc ani 1:1, ani tak naprawdę kopia (do Twojej definicji trochę bliżej jest Minimigowi).

Co do kopii układów Amigi - czymś takim miał być, zdaje się, Clone-A od Individual Computers. I wydawało mi się, biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia Jensa, że będą w stanie to ukończyć. Niestety, o Clone-A wszelki słuch zaginął.
[#127] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #126

Nie jest to więc ani 1:1, ani tak naprawdę kopia (do Twojej definicji trochę bliżej jest Minimigowi).

Ani o milimetr bliżej. Układ Xilinx Spartan 3, który jest sercem MiniMig jest również układem FPGA. Chyba, że chodzi Ci o to, że twórca MiniMig nie bawił się w dodawanie dodatkowych funkcjonalności (no ale MiniMig generuje obraz w standardzie VGA co jednak jest jakimś rozszerzeniem ).

Ostatnia edycja: 03.02.11 08:50:50
[#128] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@G. Kraszewski, post #127

Właśnie o to mi chodziło, że w przypadki Minimiga nie było (albo, dokładniej: mniej było) tych "rozszerzeń".
[#129] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@recedent, post #126

taki układ tworzy się krócej i łatwiej od ASIC, zaś sam fakt, że można go potem dowolnie "przeprogramować" czyni go - przynajmniej w moich oczach - trochę mniej "sprzętowym" od amigowych "kości"


ale na bazie FPGA można wyprodukować układy ASIC, o czym zresztą można poczytać na forum Natami (tz. że nie ma przeszkód aby takie rozwiązanie było w przyszłości, gdy FPGA zostanie dopracowane).


Niestety, o Clone-A wszelki słuch zaginął.


Rozwiązania z Clone-A zostały częściowo wykorzystane w scandoublerach Indivision :o
[#130] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Andrzej Drozd, post #105

Niekoniecznie

Tak samo mam pełne prawo zainstalować MacOsX na PC ponieważ punkt licencji który mi to zabrania jest sprzeczny z prawem UE a co za tym idzie, nie wiążący dla użytkownika.

Zostało to już potwierdzone na myapple.pl

A więc instalowanie AOS na Natami jest w pełni legalne :)
[#131] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #117

Drogi 1989, cholernie cenie sobie Twoje opinie, jednak w tym przypadku nie moge sie zgodzic - Natami nie jest proba zastapienia A1200/A4000 i to jest wyraznie napisane na stronie projektu, tylko jest wlasnie taka nowa Amiga 1300/5000 w jednym: z jedej strony kompatybilnosc z A500/A1200 wieksza niz A4000, z drugiej duzo szybsza od poczciwej Amigi 4000.

To po co ludzie kupuja Maki, Efiki czy SAMy? Przeciez wszystko mozna zaemulowac? Ano kupuja bo chca miec sprzet, a nie emulator. Czy to tak trudno zrozumiec:P Z tych samych powodow kupuje sie dzis klasyka - mimo, ze jest tysiac odmian UAE, sprzet to sprzet.

Gdybym w latach 90'tych nazwal sie amigowcem, podczas gdy wylacznie emulowalbym Amige na PC, no chyba by mnie smiechem zabili. Podobnie dzisiaj ludzie kupuja oryginalne SEGi CZY SNESy wlasnie z tego powodu, zeby miec sprzet. A przeciez mogliby jechac na emulatorze. Tu chodzi wlasnie o magie sprzetu.

To wlasciwie o co walczyli amigowcy przez te wszystkie lata, na co czekali, skoro UAE bylo dostepne od dawien dawna? Odpowiedz brzmi - na sprzet. Po to wlasnie powstaly te wszystkie AmigiOne, Amigi NG, Pegasosy, z tej tesknoty za prawdziwym sprzetem. Natami wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, co wiecej oferuje taki sprzet, jaki kazdy amigowiec zyczylby sobie kiedys miec - nowy model Amigi 1300/5000, to moje odczucia.

To nie jest nastepna kanapka PPC, Natami to oryginalna, unowoczesniona prawdziwa amigowa architektura. Dla mnie marzenie - nie kupilem nigdy nic z PPC, jakos mnie to nie krecilo. Wciaz czekalem na nowy model 68k, no i sie doczekalem:)

Odnosnie stacji dyskow, wiekszosc uzytkownikow A500 korzystala glownie z dyskietek i duzej rzeszy uzytkownikow Amigi wlasnie z tym sie ona kojarzy. W Natami chodzilo o odtworzenie tego aspektu retro, poza tym to daje klimat! Nawet WinUAE emuluje dzwieki stacji dyskow, po co? Ano po ten retro-feeling wlasnie:) Natami, badz co badz jest komputerem retro, dla pasjonatow przede wszystkim.

A tak, to wsadzasz Natami w obudowe Amigi, wrzucasz dyskietke i natywnie ja odpalasz, jak na Amidze.
Zwroc uwage, ze Natami w wersji standalone nadal posiada liczne zalety, ktorych nie ma UAE:>
---
Podstawka pod oryginalny Kickstart zajela by za duzo miejsca na plycie i mocno zwiekszyla by koszty, o powolnej predkosci nie wspominajac.
---
Dodam, ze ASIC tez jest zaprogramowany tylko wypalony w krzemie - cos jak CD-R, natomiast FPGA to takie CD-RW. Tresci zapisu jakosci nie ubywa tylko dlatego, ze jest na nosniku wielokrotnego zapisu. Implementacje w FPGA mozna bez problemu wypalic w ASICu, kwestia kosztow. FPGA to tez jest sprzet. Slowem, zaden to dla mnie argument:>
[#132] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@ruberum_ignis, post #122

Czytasz mi w myślach. ;)
[#133] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #131

Zgadzam się.
Jeżeli jeszcze cena będzie odpowiednia to Natami jest odpowiedzą na marzenia klasykowców o nowym sprzęcie.
Moje oczekiwania co do ceny:
Cena używanej A1200 x2 + cena używanego Blizzarda 1260 x1,5 + cena nowej Indi AGA + cena nowej Fast ATA + 250EUR za ekstra "ficzery": LAN, USB2.0 + klawa i mysz na PS/2
A jeżeli cena będzie niższa to już całkiem wypas! :D
[#134] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #131

@Banter

Czy jako osoba niejako "siedząca w interesie" możesz pokrótce powiedzieć co jeszcze musi zrobić ekipa zanim Natami będzie można kupić? Polutują te MX, przetestują, usuną jakieś być może błędy i co, gotowa?
[#135] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #131

Dodam, ze ASIC tez jest zaprogramowany tylko wypalony w krzemie - cos jak CD-R, natomiast FPGA to takie CD-RW. Tresci zapisu jakosci nie ubywa tylko dlatego, ze jest na nosniku wielokrotnego zapisu. Implementacje w FPGA mozna bez problemu wypalic w ASICu, kwestia kosztow. FPGA to tez jest sprzet. Slowem, zaden to dla mnie argument:>


Dodam tylko, że emulator to też taki sprzęt, tylko zaprogramowany w kodzie programu. Zdaję sobie sprawę, że FPGA to też sprzęt, dlatego napisałem sam fakt, że można go potem dowolnie "przeprogramować" czyni go - przynajmniej w moich oczach - trochę mniej "sprzętowym" od amigowych "kości". Jak już zrobicie z tego ASIC, to (w moich oczach) będzie to fajniejsze/lepsze/bardziej "amigowe". Nie poradzisz, człowiek "tęskni za prawdziwym sprzętem" :)
[#136] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Banter, post #131

Drogi Banter:). Widze to nowoczesne klasykowanie na NOWYM! sprzecie nieco nowoczesniej, na starym sprzecie wszystko zostaje po staremu... Amiga "1300" 68k w postaci karty PCI.. ma szereg zalet. Odpada zakup zasilacza, zakup obudowy, zakup klawiatury, myszki itd. Wszystko w jednym pudelku, wlacznie z PCetem, tym PCetem moze byc cos mocnego lub nowy mikro sprzecik x86 za 150euro z "malym" prockiem x86 i wbudowana grafika np: GA-D425TUD, a dzisiaj ze sprzetu x86 tak czy owak nikt! nie zrezygnuje, za to bedzie wieksza pokusa do korzystania z nowej retroAmigi, pokusa rowniez dla Nas...:). Taka karta moze byc rowniez wykorzystana przez np: AROS'a x86 (grafika, dzwiek, usb, ethernet itd. zaleznie od potrzeby), a napisanie sterownikow dla AROS'a jest duzo latwiejsze, bo to sprzet w srodowisku b.dobrze znany i b.dokladnie udokumentowany.

'retroAmiga PCI' bylaby obecna na rynku osprzetu PC, co potencjalnie zwieksza grono zainteresowanych... jest to polaczenie konformizmu z oszczednoscia (nie kazdy moze 'utrzymac' dwa komputery, stanowiska itd...), a nowy sprzet amigowy powstaje:)

---
W Amidze FDD to byl owczesny standard, przelomu lat 80/90... po to zeby porozumiec sie z reszta swiata, analogicznie HDD jest adoptowane ze swiata itd... Nic nie stoi na przeszkodzie zeby karta PCI miala port na podlaczenie stacji dyskietek dla retro maniakow.
[#137] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #136

Wiesz, jest sopro sensu w tym co piszesz.
ALE:
1) Pewnie większość klasykowców woli urządzenie w formie "stand alone" bez konieczności podłączania do pieca (awersję do PC z lat 90-tych pomijam, bo obecnie bez PC ciężko się żyje).
2) Gabaryty i mobilność: łatwiej jest zabrać małe pudełeczko + monitor niż duże pudło + monitor.
3) PC to obecnie w sporej mierze laptopy. A tam PCI nie ma. Można oczywiście pomyśleć nad czymś w formie przystawki na USB, ale wiele "smaku" przez to się traci. To już znacznie lepsze jest WinUAE.
[#138] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
Sadze, ze czepialstwo malkontentow w stosunku do wydajnosci NATAMI i w konktekscie dzisjeszych "obowiazujacych standardow predkosci" wynika z tego, ze przez lata przyzwyczailismy sie uzywajac czy to klasycznych Amig, czy PC, ze wciaz brakuje nam mocy, aby dany program czy gra chodzila tak jak sobie tego zyczymy.

W przypadku rynku PC, w pewnym momencie doprowadzilo to niektorych uzytkownikow do szalenstwa czy tez mowiac lagodniej jakiegos snobizmu. Kazdy chce miec najszybszy mozliwy procesor, karte GFX, pamieci itd (czy to w ogole, czy tez w miare mozliwosc swojego portfela).

U niektorych przybralo to forme paranoiczna, a tak czy inaczej dla praktycznie wszystkich forme ambicji i statusu wsrod posiadaczy sprzetu.

To czy owy procesor czy karta wystarcza do naszych zastosowan powoli przestalo miec znaczenie, liczylo sie aby bylo szybciej niz u innych i najszybciej z mozliwie dostepnych opcji.

Mam jednak wrazenie, ze na szczescie ten idiotyczny ped, wytraca swoi impet. Wszystko za sprawa tego, ze poziom wydajnosci najnowszych procesorow i kart graficznch po chyba poraz pierwszy przekracza wymagania dostepnych gier i programow.

Jaki to ma zwiazek z NATAMI, ktora wydajnoscia bedzie odbiegac od "dzisiejszych standardow"? A no taki, ze o ile owa wyzej wspomniana choroba zatraci swoj sens, o tyle zacznie do ludzi docierac, ze wydajnosc NATAMI bedzie dokladnie taka jaka powinna byc. Przeciez chodzi o to, aby moc swobodnie poruszac sie w przyzwoitym na dzisiejsze czasy srodowisku okienkowym, w wysokiej rozdzielczosci, moc ogladac filmy w obowiazujacych dzisiejszych standardach, sluchac muzyki i korzystac z pozostalych multimediow, uzywac programow w standardzie domowych potrzeb, a takze grac w gry ktore nie maja konkurowac graficznie z nexgenowymi konsolami, tylko czerpac najlepsze wzorce z gier retro w odswiezonej formie.

Do tego co powyzej wydajnosc NATAMi w zupelnosci wystarczy i wiedza to jej projektanci, ktorzy mam wrazenie doskonale przemysleli co do najdrobniejszego szczegolu, czym NATAMI ma byc.
[#139] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!
przegladam posty.. i czekam tylko kiedy znowu sie poklocicie :))
zawsze tak jest przy jakims newsie ;-]
[#140] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@HOŁDYS, post #139

Jak jest jakiś koment powyżej 400 znaków, to nawet nie czytam. Polecam! :)
[#141] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #136

A przyszło Ci do głowy, że może ktoś nie ma / nie chce mieć pieca? Może ktoś ma pieca ale tylko w postaci laptopa?

Natami jako karta PCI to pomysł z lekka bez sensu, mając winuae. Ja wolę Natami jako samodzielny komputer.
[#142] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pampers, post #141

Zmieściłeś się- przeczytałem :)

Tylko i wyłącznie Natami jako samodzielny komputer! Natami jako karta pci sucks.
[#143] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #133

Stachu, chyba nie policzyłeś tej wyceny:
1. używana A1200 w dobrym stanie to 300 zł - x2 (jak piszesz) = 600 zł
2. Blizzard 1260 - 1500 zł (a nawet więcej) - x 1.5 = 2250 zł
3. Cena nowej IndiAGA = ok 800 zł
4. Nowa FastATA = 600 zł
5. 250 EUR za ficzery = 1000 zł (zaokrąglając)

Sumując: 5250 za samą płytę.
Stachu, masz ciekawe oczekiwania. :D Jakby Natami tak kosztowała, to myślę, że mało kto by kupił taki sprzęt.
[#144] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@parallax, post #140

Jestes podly ;) przeciez jezyk polski jest tak piekny i zawiera tyle wspanialych zwrotow, ze ciezko sie oprzec i z niektorych zrezygnowac przy werbalizacji swoich mysli i pogladow

p.s
zmiescilem sie? OK
[#145] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@Duracel, post #144

Coś pewnie koło 200 znaków jest tak na oko- inaczej bym nie odpowiedział :D

Trzeba się będzie zaopatrzyć w nową stację dyskietek, bo do natami chyba nie będzie dołączona, ale może będzie, najwyżej będzie zapasowa :D
[#146] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@AS, post #143

Chyba nieco za wyskoie ceny dałeś. ;)
Mi wyszło równo 4000PLN:
200 2 400
1200 1.5 1800
500 1 500
300 1 300
1000 1 1000
[#147] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@1989, post #136

Nie bardzo rozumiem, to co piszesz. Chcesz, aby Natami było jako karta PCI, a następnie chcesz uruchamiać Arosa na x86. To po co Ci Natami, zwłaszcza, że dla Arosa pisze się pełny emulator Amigi.
Ja myślę, że karta PCI jest bez sensu. Natami ma być nową Amigą klasyczną i jako karta nie spełni tego oczekiwania. Ja wolę Natami jako oddzielny komputer, bo mam Amigę, a nie programo-sprzętowy emulator dla PeCeta.
Zauważyłem, że ludzie którzy odeszli całkowicie od Amigi na rzecz PC, a chcą być amigowcami mają jakieś kompleksy. Wtedy piszą, że nowe systemy (AOS4 i MorphOS) mają jedyną szansę na x86, a sprzęt jak Natami ma jedynie szansę być jako karta do PC. Wtedy to by uspokoiło ich sumienie, że wybrali dobrą drogę kidyś tam. Myślę, że wielu amigowców czeka na sprzęt, a nie emulatory.

A tak nawiasem pisząc: nie posiadam i nie miałem sprzętu x86, a zawodowo pracuję i tworzę na komputerach - nie pisz więc proszę, że nikt nie zrezygnuje z x86. Znam kilka firm, które nie posiadają komputerów x86, a zajmują się grafiką, DTP, czy muzyką.
[#148] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@stachu100, post #146

Chyba nie. Amiga 1200 w dobrym stanie to 300 zł ("nowa" ponad 600). Za 200 zł to można kupić z lekka wyświechtaną. Blizzard 1260 ostatnio poszedł za 1500 zł, a w idealnym stanie szły i za 1800-2000 zł. Może w USA będzie za 1200 zł, ale dolicz przesyłkę. IndiAGA - tu może dałem za wysoką cenę - 500 zł podałeś, a FastATA nowe w Elboxie 600 zł (ceny na stronie są netto i doliczyć trzeba Vat. - dokładnie 119,95 EUR netto) - to wyjdzie ok 5000 zł.
Ale jeśli przyjmiemy cenę 4000 zł to jest to moim zdaniem wysoka cena (zwłaszcza, że nie wiemy nic o systemie).
[#149] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@AS, post #148

Czyli jak mawiają "pożyjemy, zobaczymy".
Też jestem ciekaw na ile NatamiTeam wyceni swoją pracę.

Ktoś coś wspomniał o 5 latach pracy kilku(nastu??) osób.
No chyba że wszystko było robione jako hobby. Rzecz jasna do sprzętu (układy scalone, PCB, montaż, dystrybucja, serwis gwarancyjny) nikt raczej nie będzie chciał dokładać z własnej kieszeni. Ale praca nad prototypami, debugowanie, support techniczny to nawet 90% kosztów całego projektu.
Także czekam.
Też chętnie sobie kupię jeżeli cena nie będzie zaporowa. OK

Tak z innej beczki: Jens stwierdził że do ACA630 musiał dołożyć z własnej kieszeni i nie planuje drugiej partii w przyszłości. Przynajmniej po tej cenie. Także szcześliwi Ci co kupili. OK
Ech te twarde realia kapitalizmu...
[#150] Re: Natami MX wreszcie wyprodukowana!

@pampers, post #141

A przyszło Ci do głowy, że może ktoś nie ma / nie chce mieć pieca?


przelecialo mi to przez mysl, tylko nie miec PieCa, a miec Natami, mozliwe, lecz dzis malo prawdopodobne, nawet wsrod wiernych klasykowcow :)

może ktoś ma pieca ale tylko w postaci laptopa?


to mi akurat przyszlo do glowy..., ale NatAmi nie jest w zalozeniach mobilne, wiec najlepiej pasuje do niemobilnego PieCa jako karta PCI.

mając winuae


tak myslac to NatAmi jest calkiem bez sensu jako samodzielny komputer za powiedzmy 750euro. Zamiast wyglupiac sie w programowanie FPGA mozna emulator UAE z JIT'em przeniesc do BIOSu jakiejs nowej taniej plyty ALL in One, oraz dorobic odpowiedni konfigurator i tez bedzie smigac "nowa Amiga" z dyskietek

I tu mozna zrobic amigowy test Turinga, zadajac pytanie, Czy to jest Amiga ? , chowajac uprzednio pudelko za zaslona.

Ostatnia edycja: 03.02.11 13:44:34
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem