Komentowana treść: Amiga Reloaded
[#31] Re: Amiga Reloaded

@MDW, post #3

a kto powiedział, że system musi się rozwijać kiedy de facto sprzęt stoi w miejscu od 20 lat ?:)
[#32] Re: Amiga Reloaded

@MDW, post #19

MorphOS ma całkiem sporo rozwiązań, których bardzo brakowało w AmigaOS 3.x. Są to drobiazgi ale przez lata bardzo mi ich brakowało. I przede wszystkim SĄ W STANDARDZIE. Nikt sobie nie zawraca głowy łatkami czy innymi rozwiązaniami skoro system ma już w sobie to co trzeba.


Ale koszmarku w postaci defaultowego niewyświetlania wszystkich plików/katalogów nadal nie usunięto ;)

A opcja niby to wymuszająca nie działa... :(

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 09:21:47 przez AceMan
[#33] Re: Amiga Reloaded

@MDW, post #30

To ja wiem, ale łatek mało jest do testowania :D
[#34] Re: Amiga Reloaded

@AceMan, post #32

A to ciekawe, bo ja mam domyślnie włączone wyświetlanie wszystkiego...
[#35] Re: Amiga Reloaded
Jak dla mnie, o ile płyta powstanie, to jest to super wiadomość. Fabrycznie nowa płyta klasycznej Amigi, z poprawkami w 2016r., pasująca do obudów i klawiatury A500 (których jest multum na rynku wtórnym i można dostać za grosze w świetnym stanie), czego można chcieć więcej... No tak, można marzyć o złotych górach, jak np. PPC z ośmioma rdzeniami, PCI-ex i wejścia na duży rynek. Ale bądźmy realistami. Szkoda że nie wypalił FPGAArcade z 68060 board, bo nic więcej bym nie potrzebował, ale A1200 z ACA1233 też jest super maszynką dla retro freaka.

[OFFTOP ON]
Nie uważacie, że my Amigowcy jesteśmy jedną z najgorszych grup reprezentujących nurt retro. Jest wśród nas wielu świetnych ludzi, ale też pełno hejterów i ludzi z postawą roszczeniową, którzy nie potrafią się cieszyć z tego co mają, tylko żądać więcej i więcej.
Ostatnio zbulwersowało mnie sytuacja, jaką zastał mój dobry kolega kupując Amigę z OLX. Sprzedawała pani, która miała Amigę ze strychu, z dawnych lat. Dostała mnóstwo maili, z obelgami, że cena za niska lub za wysoka i że sprzęt pewnie jest niesprawny, kłamie itd. No po prostu masakra, Pani była zdegustowana, tak samo jak kumpel i ja teraz. To co się dzieje tutaj na forum i poza nim, jest tragiczne, wystawia nam wszystkim naprawdę złą opinię i niestety zasłużenie.
[OFFTOP OFF]
[#36] Re: Amiga Reloaded

@Krashan, post #34

"A to ciekawe, bo ja mam domyślnie włączone wyświetlanie wszystkiego... "

Czy możesz napisać jak to zrobiłeś?

PS. Może jest jeszcze jakiś sposób żeby włączyć automatyczne sortowanie plików i katalogów według nazwy?
PS2. Co może być przyczyną nie zapamiętywania pozycji ikon w oknie po restarcie Workbencha? Opcja snapshot all/window nie działa, bo ikony wracają na złe miejsca.


Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 11:07:45 przez powerzx
[#37] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#38] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#39] Re: Amiga Reloaded

@Hellena, post #28

Oczywiście to że nowe systemy się rozwijają zaliczam na plus, ale jednak grzebanie w OS3.x sprawia mi wielką frajdę.


Ja zdecydowanie wolę systemu używać a nie, w nieskończoność, doprowadzać go do stanu używalności.
[#40] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#41] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#42] Re: Amiga Reloaded

@flops, post #35

Jak dla mnie, o ile płyta powstanie, to jest to super wiadomość.

Co oznacza, że amigowcom można rzucić każdy ochłap i będą się cieszyć. Co ta płyta szczególnego wnosi w stosunku do oryginalnych płyt A1200? Te ostatnie są przynajmniej oryginalne.
[#43] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#44] Re: Amiga Reloaded

@Daclaw, post #42

Jedyny plus tej płyty jaki ja osobiście widzę jest taki, że jak kiedyś zabraknie oryginalnych mobo (a zabraknie) to będzie przynajmniej jakaś alternatywa.

Natomiast podzielam zdanie kilku osób wyżej, że obecnie nie jest warta uwagi. Gdyby miała na pokładzie jakiś procek + VGA, USB i inne współczesne standardy w standardzie, to byłaby to super sprawa, na miarę Natami.
[#45] Re: Amiga Reloaded

@AceMan, post #44

Nie będzie, bo, wraz z oryginalnymi płytami, zabraknie chipsetu do tych "nowych".
[#46] Re: Amiga Reloaded

@Daclaw, post #45

ale do tego czasu powstaną skanery 3D i każdy będzie mógł sobie taki chipset zeskanować i wydrukować. siedzi, pije i chrupki
[#47] Re: Amiga Reloaded

@djpiotrs, post #21

Niestety nie ma MorphOS na klasyka


Hmm... A TO niby co jest? Wiem wiem, że to wersja nierozwijana, ale AmigaOS 3.x też jakoś dawno aktualizacji nie miał. Swoją drogą - ciekawe czy jak do tego Jensowego cuda ktoś podepnie np. Blizzarda PPC to czy da się na tym uruchomić AmigaOS 4.x classic albo MorphOS PowerUP.

EDIT:

Koledzy Selur i lekarz_med otrzymują po letniej promocji urlop od komentowania do końca miesiąca. Z przykrością stwierdzam, że to recydywa w przypadku tych użytkowników forum. Następnym razem radzę spotkać się osobiście poza forum na pogawędkę (sugeruję dobrze wyciszone pomieszczenie).
Kolega Duracel otrzymuje ostrzeżenie. Pomysły dotyczące usprawnienia działania moderacji nalegam wysyłać na adres redakcji lub poszczególnych moderatorów, zgodnie z punktem 18 regulaminu PPA, którego zobowiązał się przestrzegać.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 16:50:42 przez recedent
[#48] Re: Amiga Reloaded

@recedent, post #47

Swoją drogą - ciekawe czy jak do tego Jensowego cuda ktoś podepnie np. Blizzarda PPC to czy da się na tym uruchomić AmigaOS 4.x classic albo MorphOS PowerUP.

Pytanie czy BlizzardPPC zadziała z tą płytą...
[#49] Re: Amiga Reloaded

@waldiamiga, post #48

Skoro Blizzardy mają działać...?
[#50] Re: Amiga Reloaded

@Daclaw, post #23

Najgorsze jest to, że mimo wszystko scalaki się starzeją i jest bardzo łatwo trafić na wadliwy chipset AGA w A1200 - objawem są różne artefakty na obrazie pokazujące się na początku w trybach super hi-res po nagrzaniu układów. Bez reimplementacji AGAty w FPGA czy w innej technologii cały projekt ma bardzo mały sens.
[#51] Re: Amiga Reloaded
Czyżby mokry sen Hexmage'a i SzaregoWilka o wiecznej chwale układów AGA się spełnił?
[#52] Re: Amiga Reloaded

@Pinto, post #51

Smiech
[#53] Re: Amiga Reloaded

@Pinto, post #51

No akurat Hexmage nie sprawia wrażenia zadowolonego. :)
[#54] Re: Amiga Reloaded

@Pinto, post #51

Mowilem nie o aga tylko ukladach specializowanych na dzisiejsze czasy.
[#55] Re: Amiga Reloaded

@Daclaw, post #42

Dacław - Co wnosi nowego do oryginalnych płyt A1200:
Chipram is one of the special things where the Amiga Reloaded scores: Although it's "only" 2MByte Chipram like all other AGA machines before, the memory is much faster and can be accessed by the processor at full speed even when eight bitplanes are switched on. This is accomplished by making use of modern memory technology, which is a lot faster than the D-RAMs that the AGA chipset was designed for. The higher speed allows inserting extra timeslots between the original DMA slots of the Alice chip.
As a result, the CPU will have high-speed access to chip memory even when 8 bitplanes are used, or the blitter is in "nasty mode", where it will not slow down if the processor signals that it wants to access chip ram. However, this may cause undesired effects with software that can't handle this kind of speed, so this feature can be switched off at the user's choice while the machine is running (no reboot required). It may also be a good idea to patch system functions to not use the blitter, but the CPU to do blitter functions, because the CPU will outperform the blitter in many, if not all aspects, given that it will have at least 14MByte/second performance on chipram. We currently have no plans to provide such a software patch, but encourage authors to continue the work that can be found on Aminet: None of the existing "CPU blit" programs really patch all system functions that use the blitter.
[#56] Re: Amiga Reloaded

@wali7, post #55

Prawdę powiedziawszy włączając się do dyskusji to jest coś na podobę sprzętowego UAE... Ja najbardziej klasycznego klasyka widzę jednak rozwojowo jako coś co można włożyć do starej Ami. Myślę , że za jakiś czas wyposażę się w Vampire600. A może 500... bo to by był klasyk z rewelacyjną prędkością. Jeśli patrzeć pod tym kątem to wydaje się najbardziej sensowne dla miłośników całkiem klasycznej Ami.
[#57] Re: Amiga Reloaded

@wali7, post #53

Wali, akurat ja mam powody do zadowolenia z innej materii - uzyskałem dobre oceny na sesji na informatyce, jak również zdrowieję "pełną gębą". No, ale na forum muszą widzieć wszystko przez pryzmat nieukończonych gier, a z tym akurat również jest dużo lepiej.

Jeśli chodzi o projekt Jensa - pożyjemy, zobaczymy. Powiem Ci, że ta szybkość dostępu do pamięci CHIP nie jest taka wolna na Amidze. Tu chodzi przede wszystkim o stary kod przykładowo layers.library i niektórych funkcji graphics.library. Programiści Amiga OS za bardzo tego nie modernizowali, stąd wolne odświeżanie okienek w trybach 256 kolorów. Fałszywie przypisuje się to kościom AGA i pochwala karty graficzne.

Ponieważ łatanie layers.library to dosyć mozolny proces i łatwo o utratę kompatybilności, bądź stabilności to ja wpadłem na pomysł, by zrobić bibliotekę analogiczną do layers, ale własną. I tylko programy, które celowo chcą działać w takim nowym środowisku będą korzystały z jego dobrodziejstw. Oznacza to, że nie przyśpieszę programów korzystających z oryginalnych bibliotek, ale udostępnię dużo szybsze funkcje do tych celów dla nowych programów. Docelowo chciałbym zrobić analogiczne szybkie intuition, system Amiga OS umożliwia tworzenie takich rzeczy, jak dwa podsystemy intuition działające równocześnie. Ale oczywiście to nieco odleglejsze plany.
[#58] Re: Amiga Reloaded

@Hexmage960, post #57

Dacław - Trzeba się umieć cieszyć małymi rzeczami OK Zawsze Amigowcy mogą sobie sami zrobić jakiś lepszy ochłap. Przecież jest nas tak dużo, taki chłonny rynek Ktoś tutaj zapomina, że jesteśmy teraz tylko retro, bez szans na jakieś przełomowe rzeczy. Przełomowych rzeczy mamy pod dostatkiem wszędzie indziej (i7, GPU, 8 rdzeni w tel. itd.). Pomarudźmy więcej i zniechęćmy resztę ludzi, którym chce się coś robić

Hexmage - Pamięć CHIP w oryginalnej Amidze 500 nie jest wolna, z tym jeszcze mogę się zgodzić, bo połowa magistrali wbija się w cykl 68000 taktowanym 7.14, a połowa zostaje dla DMA i nie ma prawie żadnego spadku mocy. Ale wystarczy szybszy procesor, lub kości AGA i 256 kolorów, a co dopiero 640x512 w 256 kolorach, to na przepchnięcie danych przez procesor zostaje w porywach transfer ~3,5MB/s (bo resztę magistrali zajmują DMA układów). A w tej rozdzielczości jedna ramka zajmuje ~320kB, żeby było idealnie płynnie potrzeba ich 50 na sekundę, żeby było w miarę płynnie min. 25, a więc 8MB/s, czyli ponad 2x więcej niż Amiga na to pozwala. W takim przypadku system w 256kol. nie ma prawa chodzić fajnie szybko na Amidze nawet z najszybszym procesorem i najlepszą implementacją layers.
CHIP w A1200 i A4000 pozwala na płynną grafikę w 320x256 w 256kol. o ile mądrze się programuje, w projekcie Jensa, jest szansa nawet na 1280x512 w 256kol, że będzie chodzić racjonalnie.
[#59] Re: Amiga Reloaded

@flops, post #58

W takim przypadku system w 256kol. nie ma prawa chodzić fajnie szybko na Amidze nawet z najszybszym procesorem i najlepszą implementacją layers.

Przeprowadzałem testy praktyczne. O ile pamięć FAST bardzo pomaga i najlepiej ją mieć i tam wykonywać program, o tyle dobre wykorzystanie CHIP RAM oraz DMA może dać zadowalające efekty.

Oryginalna implementacja layers i graphics jest bardzo wolna. Zobacz, że nawet w 2 kolorach i rozdzielczości 640x256 okienka WB potrzebują troszkę czasu na odświeżenie. To nie wina kości, ale użytych algorytmów. Jest duże pole do popisu by to poprawić.

Podam przykład, jak widzę możliwości optymalizacyjne:
W pamięci graficznej (czyli CHIP) masz całą bitmapę ekranu oraz wiele bitmap pomocniczych (np. buforów okienek z odświeżaniem typu Smart). W pamięci FAST masz struktury danych. Teraz procesor główny (CPU) może zajmować się tylko obliczeniami na swoich rejestrach i pamięci FAST (co będzie robił z możliwie największą prędkością), zaś Blitter może służyć do kopiowania wewnątrz bitmapy ekranu (np. przy przesuwaniu okienek). W takim modelu CPU nie musi w ogóle zaglądać do pamięci CHIP, no ewentualnie czasem może transferować dane między pamięcią graficzną CHIP i FAST oraz pomagać troszkę Blitterowi w razie potrzeby.

Istotne jest optymalne wykorzystanie Blittera i jego możliwości. Czyli zlecać mu tylko ważne w tej chwili czynności. Ponadto można wykorzystać jeszcze Copper do różnego typu działań na rejestrach, aby odciążyć procesor już zupełnie.

Jeśli zrobi się to z głową (szczególnie mechanizm warstw, który jest bazą okienek) można uzyskać naprawdę dobry efekt.

No ale oczywiście to dla fanów AGA.
[#60] Re: Amiga Reloaded

@recedent, post #47

Hmm... A TO niby co jest?


Ktoś próbował pod UAE z PPC czy działa?

DD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem