Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
[#1] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
Ciekawy wywiad, no i dowiedziałem się trochę. Wielkie dzięki.
[#2] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
+1 za wielokrotne używanie słowa SCANdal :)
[#3] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
Moje pytania, z uwagi na rozbicie ich i ogólną dyskusję zostały wypaczone. Protestuję! szeroki uśmiech
Zapytam więc wprost - Strim, gdybyś miał pół roku żeby zaprojektować turbo do A500/1000/2000 z szybkim 020, IDE z A600 i Thylacine na pokładzie - czyli wszystko właściwie "gotowe", tylko poskładać! I dostał z Kickstartera 20.000 Euro, to wszedłbyś w to?

W tej kwocie miałbyś niezłą pensje, mógł zaoferować gotowy produkt każdemu wspierającemu i mieć jeszcze zapas kilkuset Euro miesięcznie na research.

A argument z pracą lub powrotem do niej po projekcie mnie, powiem szczerze, nie przekonuje. Z twoim ogarnięciem i wiedzą ta czy inna robota, to kwestia odebrania bądź nie, jednego telefonu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 10:20:43 przez _arti
[#4] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@_arti, post #3

Z tego co wiem, to Kickstarter przy produkcji sprzętu zwykle działa tak, że ludzie "zrzucając się" mają obiecany egzemplarz wyprodukowanego sprzętu (a przynajmniej ja bym takiego projektu nie wsparł w innym wypadku). Z resztą sam to zasugerowałeś pisząc, że w tej kwocie miałby się zmieścić gotowy produkt dla wspierającego...

Więc jest tutaj kilka kwestii, których nie wziąłeś pod uwagę. Ile osób faktycznie musiałoby się zrzucić aby zebrać kwotę 20000 EUR?

Jeśli karta dajmy na to, kosztowałaby w ramach Kickstartera 150 EUR, to wystarczyłoby zebrać 133 osoby, aby uzbierać kwotę 20000 EUR. Ale... w ramach tej kwoty, dla 133 osób trzeba byłoby wyprodukować kartę. Przyjmijmy, że rzeczywisty koszt produkcji to byłoby 100 EUR. Zostaje 50 EUR * 133 egemplarzy, czyli 6650 EUR na pół roku? Odejmij od tego jeszcze koszty prototypów, podatki, ZUSy i inne pierdoły zw. z prowadzeniem działalności. Na waciki nie zostanie.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 11:32:35 przez strim_
[#5] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
Co do scandoublera to cena jest rewelacyjna(500 zł). Produkt nowy z 2 letnią gwarancją.
Wiele osób szuka takiego scandoublera, aby można było podłączyć do wielu amig.

Używany elbox z ff chodzi po 500 zł a w czasach, gdy nie były dostępne wewnętrzne Indivision to elbox dochodził 800 zł.


Wywiad dobry. Zrozumiały nawet dla osoby, która nie zajmuję się konstrukcją nowych kart.
Niby ponad 2 godziny, a minęło szybko.
[#6] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
Super się słuchało.
Dzięki wielkie!
[#7] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@Dorian3d, post #5

@dorian3d @stachu100

Cieszę się, że wywiad się wam podobał.
[#8] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@_arti, post #3

A argument z pracą lub powrotem do niej po projekcie mnie, powiem szczerze, nie przekonuje. Z twoim ogarnięciem i wiedzą ta czy inna robota, to kwestia odebrania bądź nie, jednego telefonu

Bujasz w chmurach będąc bardzo dobrym specjalistą w pewnej wyjątkowej branży, w której jest niedobór pracowników. Tu na dole wygląda to trochę inaczej.
[#9] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #7

A jak mówiłeś o powolności kompilatora GCC - brakło mi trochę rozwinięcia - jakie są szybsze/wolniejsze?
[#10] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@adam_mierzwa, post #9

nowe wersje gcc wolniej kompilują kod, nie ma na 68k innej alternatywy bo inne kompilatory nie obsluguja nowszego cpp czy nawet c.
[#11] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michal_zukowski, post #10

Bardzo fajny odcinek i trafne obserwacje, rozmówcy słusznie zauważyli że prawdziwe życie i rozwój Amigi odbywa się wśród Amigowców, natomiast tzw. "środowisko NG" potrafi się tylko kłócić który postamigowy system jest lepszy, kopać pod sobą dołki i zazdrośnie strzec swoich rozwiązań i kodów przed konkurencją postrzeganą jako najgorsi wrogowie. Takie bicie piany zamiast współpracy jak już dobrze dziś widzimy prowadzi tzw. NG po prostu donikąd.

Dla Strima wielkie brawa za open-sourcowanie swoich projektów, być może będzie to jakiś pozytywny przykład dla innych.
[#12] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #11

natomiast tzw. "środowisko NG" potrafi się tylko kłócić który postamigowy system jest lepszy, kopać pod sobą dołki i zazdrośnie strzec swoich rozwiązań

Przywołany w wywiadzie projekt Apollo, czyli 680x0 w FPGA świadczy o tym, że „środowisko NG” nie ma monopolu na zazdrosne strzeżenie swoich rozwiązań. A co do open-sourcowania projektów, to ja to zrobiłem wcześniej .
[#13] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #4

Primo - liczyłem to po łebkach, dodatkowo kompletnie nie znając się na tego typu projekcie. Jeśli 20k to za mało, to trzeba zebrać 30k - ot. Wystarczy? Na sałatkę z ziemniaków zebrali 50k, to 30 na kartę turbo do Amigi będzie problemem? xD

Secundo - wcale nie musi być tak, że wsparcie == zakup egzemplarza. Sporo ludzi dołoży się dla zasady. Nie będzie to jakiś wielki procent całości ale zawsze coś - ten procent można przeznaczyć na research. Zaoferujesz podpis na PCB czy inny bajer i myślę, że 10-15% kwoty uzbierasz od tak, bez konieczności wysyłania karty. Wszystko jest kwestią pomysłu i aranżacji.

I dalej nie odpowiedziałeś jednoznacznie na pytanie. Jesteś na tak czy nie?

@Krashan
Naprawdę, ciężko mi uwierzyć, że ktokolwiek ogarnięty i choć trochę zahaczający o IT może dziś mieć jakikolwiek problem z robotą. Jeśli tak, to jest to problem z podejściem a nie wiedzą czy umiejętnościami.
[#14] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #11

tzw. "środowisko NG" potrafi się tylko kłócić który postamigowy system jest lepszy, kopać pod sobą dołki


Weź, kolego wejdź czasem dla odmiany na taki MorphZone i sprawdź ile tam masz "kłótni o lepszość systemów", albo "kopania pod kimś dołków" a potem przestań gadać takie banialuki (nie mylić z Banja Luką, stolicą Republiki Serbskiej).

Radzik, Strim: Dzięki za podcast, przesłucham w wolnej chwili. Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi na moje pytanie.
[#15] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #11

słusznie zauważyli że prawdziwe życie i rozwój Amigi odbywa się wśród Amigowców, natomiast tzw. "środowisko NG" potrafi się tylko kłócić który postamigowy system jest lepszy

Że niby co? To odpalanie gołej A500/1200 kilka razy w roku i uruchomienie na niej 20-letniego softu to ma być prawdziwe życie i rozwój Amigi? Albo modlenie się o tysięczny patch na elementy jakiejś starej wersji systemu? Jeżeli tak to cieszę się, że nie biorę udziału w tym "rozwoju". Nie kręci mnie wybielanie obudów pięćsetek czy zastanawianie się jak podłączyć monitor VGA do Amigi albo jak podkręcić 030 do kolejne kilka MHz. Sprawy te interesowały mnie 20 lat temu. Od tego czasu nawet amigowy świat poszedł do przodu. A ten "pięćsetkowy" rozwój to chyba jest ale ujemny.

Jeżeli chodzi o kłótnie to faktycznie czasem bywają. Ale wcale nie więcej niż tych w których biorą udział "classicowcy". Chyba tylko AROSowy odłam ami-społeczności nie jest zbyt aktywny w kłótniach. Ale to chyba dlatego, że jest tak mały, że niezauważalny. :) Zwolennicy NG może się czasem kłócą ale przynajmniej mają o co. Zarówno na AmigaOS4, MorphOS jak i nawet AROS coś się dzieje, coś powstaje, da się tego od biedy używać. W przeciwieństwie do tych wybielonych pięćsetek, które do używania wymagają stojąćego zazwyczaj obok peceta. :)

Strasznie mnie to stwierdzenie wkurzyło. Rozumiem, że kogoś kręci nostalgia, SuperFrog, DeluxePaint i reszta tego zacnego 20- czy 25-letniego softu. Ale jak to można nazwać rozwojem? Pobieżnie obserwuję też rozwój Atari XL/XE i muszę powiedzieć, że nawet w tym świecie dzieje się zdecydowanie więcej niż w świecie A500/A1200. Mam wielki szacunek do gołych Amig i uważam, że to jest naprawdę "zapomniana królowa maszyn". No ale do cholery - nie dam sobie wmówić, że tam jest jakiś rozwój. Tam jest WSZYSTKO tylko nie rozwój.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 19:25:15 przez MDW
[#16] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@_arti, post #13

@arti

liczyłem to po łebkach, dodatkowo kompletnie nie znając się na tego typu projekcie


Ot, cały problem Twojej propozycji i innych podobnych które dostaje...

Secundo - wcale nie musi być tak, że wsparcie == zakup egzemplarza.


Może i nie musi. Ale z tego co patrzyłem po projektach na KS to tak jest. Spój choćby na Kickstarter tych nowych obudów do A1200. Ile osób się dorzuciło bez zakupu? 0. ZERO. NULL.

I dalej nie odpowiedziałeś jednoznacznie na pytanie. Jesteś na tak czy nie?


Obserwując "sukcesy" Amigowców na polu crowdfundingu obecnie jestem nastawiony na "nie". Nie skreślam definitywnie takiej opcji, może w przyszłości.

Poza tym jak czegoś się podejmuję, to wolę być pewien tego, że będę w stanie to zrobić. A tutaj byłoby jeszcze sporo pracy do wykonania przed ostatecznym określeniem kosztów itd. Taki Kickstarter lepiej byłoby robić gdyby się miało choć działający prototyp... Żeby później nie świecić oczami przed ludźmi którzy wpłacili. Weź choćby przykład niejakiego dezza i ScanJugglera.

@recedent

Szczerze mówiąc nie pamiętam Twojego pytania... jesteś pewien, że było ono na liście pytań na blogu radzika?


Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 20:28:49 przez strim_
[#17] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #11

Nie byłbyś sobą, gdybyś nie skrytykował NG. A klasyk dokąd zmierza? Chyba na wysypisko jak się rozsypie, nie przecież wtedy przeskoczycie na WINUAE i będzie cacy, hipokryzja.
[#18] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@Ender, post #17

Amiga to ważna część historii IT. Amiga to wiele wspaniałego softu (okej głównie gier + dem choć choćby z nostalgii nie tylko). Amiga, tak jak ZX80, TI99, C64, NES czy Dreamcast zawsze będzie przyciągać. Nie musi się rozwijać.
Neo"Amigi" nie mają niczego interesującego. Jak to ładnie powiedział _Strim, "po co sobie utrudniać życie"? Wszystko co oferują jest dostępne na bieżących platformach w nieporównywalnie lepszej jakości, wygodniej jeno bez "feelingu". Nigdy nie będą interesujące na tyle, by grono userow się powiększyła, były pamietane przez kogokolwiek za kilka lat...
Wywiad fajny. Przyjemnie się sluchalo, no i pod wrażeniem jestem tego zdrowego, pełnego wiedzy, spojrzenia na bieżący stan amigowego środowiska i jego"mikro" rynku. Zdecydowanie najciekawszy wywiad.
[#19] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michalmarek77, post #18

I to jest właśnie typowe, zdegenerowane myślenie Polo-Coctowców. A weź, człowieku i przyjmij do wiadomości, że tak jak Ty się jarasz gierkami na PS4 tak kogoś po prostu może kręcić używanie amigowego software. Ot tak, "for kicks". Wiem, że może być trudniej niż kupić PC z Win i włączyć się w tzw. "główny nurt", ale w tym już moja perwersyjna amigowa sadomaso-frajda. Ja się Twoich "acziwmentów" na XBOS-live nie czepiam.
I wiesz co? Guzik mnie obchodzi czy i jak moje amigowanie będzię pamiętane przez kogokolwiek za kilka lat. Nawet jeśli amigowi pogrobowcy za lat sto czy tysiąc stwierdzą, że żyłem w okresie błędów i wypaczeń.

@Strim: Pytanie zadałem jako "anonymous", bo jakoś nie wchodziło mi z logowania. Nie, żeby było specjalnie trudne albo podchwytliwe.
[#20] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michalmarek77, post #18

Uprasza się, aby mnie nie utożsamiać z klasykowym ekstremizmem...
[#21] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #20

Hee, dobre. szeroki uśmiech Amigowcy potrafią się spierać nawet o to czy często się sprzeczają czy nie, albo o to który z odłamów jest bardziej do tego skory.



Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 22:36:32 przez ZbyniuR
[#22] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@ZbyniuR, post #21

A1200 RULEZ! OK
[#23] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@Andrzej Drozd, post #22

Rulez rulez!
[#24] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@recedent, post #19

Recedent, ja tylko odpowiedziałem na komentarz 17, i podobnie jak rozmówca wyraziłem swoją opinię.
To czy ktoś używa neoAmig to jego sprawa, jara się - świetnie dla niego, hobby bez frajdy nie ma sensu. Nie oceniam tego.
Oceniać mogę jedynie przydatność, w stosunku do obecnej konkurencji, rozwiązań oferowanych przez te "NG" sprzęty i soft nań.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 08:28:45 przez michalmarek77
[#25] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michalmarek77, post #24

No i pięknie. Stąd tylko krok do zrozumienia, że dla next-genowca przydatność klasyka w stosunku do sprzętu NG i softu nań jest znikoma.

Myślę, że to trochę tak jakbyś próbował Strimowi wytłumaczyć, że według Ciebie cały ten NetBSD jest bez sensu "w stosunku do obecnej konkurencji", a portowanie tego na klasyczny hardware to już w ogóle wariactwo.
[#26] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #16

Dzięki za konkretną odp. OK
[#27] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
Słucham i komentuję...

Amiga 600 w 2000 roku? Wtedy właśnie dokupiłem do A1200 BlizzardaPPC 603e/160+060/50 i BVision3D. szeroki uśmiech

Ostatni MacOSX wspierający PowerPC to był Leopard 10.5.8. A ten wyszedł w sierpnii 2009 roku. Więc wspomniany w podcaście PowerBook na pewno w 2004 roku był wspierany. Chociaż przy tak absurdalnie małej ilości RAMu to faktycznie używanie MacOSX mogło być ciężkie. Tak się zastanawiam czy były PowerBooki z tak małą ilością RAMu...

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 14:02:28 przez MDW

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 14:08:53 przez MDW
[#28] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #27

Więc wspomniany w podcaście PowerBook na pewno w 2004 roku był wspierany.


Na tym PowerBooku nigdy nie był wspierany OS X. Patrz choćby tu. Poza tym na nim nawet MacOS 9 działał tak ślamazarnie że używać się tego nie dało...
[#29] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #28

No ładnie. Nie miałem nawet pojęcia o istnieniu takiego PowerBooka. A MacOS Classic (do 9.2) zawsze na wszystkim był ślamazarny. szeroki uśmiech
[#30] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #29

macosx9 nie byl slamazarny tylko się nieraz blokował Bóg wie na czym
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem