Komentowana treść: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
[#31] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #29

Nie miałem nawet pojęcia o istnieniu takiego PowerBooka


To grubo
[#32] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michal_zukowski, post #30

Na zupełnym braku multitaskingu. 😀
[#33] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #28

Wracając do wywiadu to dowiedziałem się z niego dwóch ciekawych rzeczy:

- Strim wspiera rozwój najlepszego amigowego softu (WinUAE), brawo!

- emulatory sprzętowe w FPGA są dużo gorsze od WinUAE jeśli chodzi o kompatybilność.

Mam prośbę do Strima o rozwinięcie tego drugiego wątku, bo to co mówił stoi w sprzeczności z twierdzeniami wygłaszanymi przez speców z forum, którzy pisali np. tak:

Od dwóch miesięcy korzystam z pożyczonego Minimiga i wszystko chodzi doskonale. Działa o wiele więcej softu niż pod WinUAE i tam gdzie UAE wymagało grzebania w opcjach, tu tego robić nie trzeba.

a niektórzy nawet twierdzili że takie FPGA to nie żadna emulacja tylko po prostu 100% 1:1 przeniesiony chipset Amigi, tak samo dobry i kompatybilny jak oryginał. To jak to z tym w końcu jest?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 19:11:19 przez jubi
[#34] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #33

Zapewne chodzi o implementacje z AGA. Sam Minimig jest wewnętrznie skonstruowany trochę inaczej niż oryginalny chipset ponieważ pełna dokumentacja nie jest znana, ale z racji posiadania prawdziwego procesora, kompatybilność powinna być dość wysoka.

Z drugiej strony WinUAE to kombajn, który jest rozwijany od dłuższego czasu niż minimig i późniejsze implementacje, więc jest to naturalne, jeśli okazałoby się, że WinUAE jest kompatybilniejsze choć czasami jest to okupione odpowiednią konfiguracją emulatora.
[#35] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #33

Mam prośbę do Strima o rozwinięcie tego drugiego wątku


Szczerze mówiąc, nie chce mi się na ten temat rozpisywać, bo znów prowadzi to do jakiejś niepotrzebnej nikomu dyskusji o wyższości świąt jednych na drugimi.

Moje osobiste doświadczenia są takie, że kompatybilność Minimiga (nawet dość nowych wsadów) jest dalej niższa niż kompatybilność odpowiednio skonfigurowanego WinUAE. W szczególności mam tu na myśli dema, które robią czasami dziwne rzeczy ze sprzętem i czasami wymagają kompatybilności co do cyklu aby działać poprawnie.

Bo z softem użytkowym i grami na Minimigu jest już całkiem spoko.

a niektórzy nawet twierdzili że takie FPGA to nie żadna emulacja tylko po prostu 100% 1:1 przeniesiony chipset Amigi


Technicznie rzecz biorąc Amiga-w-FPGA to jest reimplementacja, a nie emulacja. Ale z funkcjonalnego "użytkowniczego" punktu widzenia jest emulacją. Natomiast nie jest to "100% 1:1 przeniesiony chipset" z tej prostej przyczyny o której pisze Sanjyuubi.
[#36] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #33

- Strim wspiera rozwój najlepszego amigowego softu (WinUAE), brawo!

Do czego to doszło, że osobnik mieniący się „prawdziwym amigowcem” (w przeciwieństwie do połowy tego forum, jego zdaniem), za najlepszy amigowy program uznaje program dla Windows. Chichot historii możnaby rzec.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 22:20:26 przez Krashan
[#37] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@strim_, post #35

Natomiast nie jest to "100% 1:1 przeniesiony chipset" z tej prostej przyczyny o której pisze Sanjyuubi.


A dokładniej braki w dokumentacji są wypełnianie na podstawie dokumentacji dotyczącej programowania danego sprzętu, ale jest to o tyle trudniejsze, że nie wiesz dokładnie jak jest skonstruowana logika pozwalająca uzyskać dany efekt, przez co może się okazać, ze oprogramowanie korzystające z jakichś unikatowych zachowań sprzętu może nie zadziałać poprawnie. Pisanie emulatora takiego jak WinUAE jest prostsze, bo pomijasz przynajmniej jedną warstwę sprzętową, Toni Willen kiedyś mi napisał, że informacje dotyczące protokołów określających w jaki sposób fizycznie są przesyłane informacje między układami Amigi generalnie nie są mu potrzebne (lub coś w ten deseń).
[#38] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@_arti, post #3

Strim, gdybyś miał pół roku żeby zaprojektować turbo do A500/1000/2000 z szybkim 020, IDE z A600 i Thylacine na pokładzie


Z tego co tutaj wymieniłeś, to Thylacine jest najdroższym komponentem całego zestawu (sprzęt + oprogramowanie), strzelam w ciemno, 70% czasu poświęconego na rozwój takiego urządzenia skupiało by się na porcie USB.
[#39] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10
Trochę denerwuje mnie stwierdzenie, że środowisko NG nic nie robi tylko się kłóci. Przepraszam bardzo ale to jest zupełna bzdura. MorphOS sam się zrobił? Jedyna względnie normalna przeglądarka wykeciala sroce spod ogona? Wsparcie dla wielu platform PPC to pestka? A ciągły rozwój MorphOSa? Kolosalna, tytaniczna robota MOSTeamu jest w naszych warunkach dosłownie cudem. Za mojej "kadencji" (od 1994 nieprzerwanie do dzisiaj) nie było nigdy nawet 10% takiej roboty zrobionej w systemie na wszystkich Amigach jakie miałem. To nie jest przyspieszanie bibliotek matematucznych czy tysięczna wersja PNG.datatype albo nowy zestaw ikonek. Nikt nie zauważa, że taki MoprphOS dawno przestał gonić AmigaOS 3.1. Dawno ten cel osiągnął w POSPRZĄTENEJ i NOWEJ formie, a potem wprowadził całkiem sporo nowinek. Nampierwszy rzut oka to są drobiazgi ale dopiero gdy się człowiek cofnie do maszyny z AmigaOS 3.x to się okazuje, że bez tych drobiazgó żyć się nie da. Jak dla mnie MorphOS uporał się z kilkoma rzeczami, które doprowadzały mnie do szału na AmigaOS 3.

Bardzo fajnie się słucha tych wszystkich sprzętowych opowiastek. Strim to tęga głowa. Tylko tak sobie myślę... Nawet jeżeli w wielkich bólach powstaną te nowe karty czy płyty główne, kupię je i... I co właściwie? Mam odpalić na tym AmigaOS 3.9 i 20-25 letni soft? To przecież jest absurd. Dla mnie sprzęt na który NIGDY nie wyjdzie nowy system operacyjny jest bezużyteczny.
[#40] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #39

W pojedyncznej aktualizacji Morphosa jest więcej nowego softu niż powstaje na 68k w ciągu roku (np. z mojego softu byl update rdesktopa, scandala, sterowników do scandala, klas reggae - z tego, można by było zrobić z 15 różnych releasów, newsów na forum etc.), ale jubi lubi trollować więc zaraz napiszę, że przecież najbardziej amigowy program czyli WinUAE ma wiecej wersji niż MorphOS rocznie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 18:03:11 przez michal_zukowski
[#41] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #39

Co niezmienia faktu, że środowisko NG jest podzielone i współpraca nie jest do końca taka jaka powinna być.
Nie zmienia też faktu, że na linię 68k poza nowym sprzętem nie ma nic, prócz wyjątku Netsurf.
[#42] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@radzik, post #41

Kiedy wywiad z mailmanem?
[#43] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@radzik, post #41

Pomimo tego, że nie ze wszystkim co zostało powiedziane w tym odcinku, uważam, że to jest fajny odcinek podcastu.

Przez cały odcinek dręczy mnie pewna myśl. Kilka razy było narzekanie na zamknięte systemy (AmigaOS4, MorphOS). Zauważono bezsens robienia czegoś co jest zamknięte i co może skończyć w szufladzie. A jednocześnie cały czas mówi się o robienia jakiegoś sprzętu dla systemu, który nie tylko jest zamknięty ale nawet na 100% nigdy nie będzie aktualizowany. To dopiero jest naprawdę zamknięty system. :) Źródła AmigaOS 3.x mogłyby równie dobrze przestać istnieć. "Classicowcy" będą sobie wszystko patchować. :)
[#44] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #43

To, że nie jestem fanem zamkniętego modelu rozwoju, to nie znaczy, że nie widzę ograniczeń OS 3, albo, że nie widzę ile zostało zrobione w systemach NG przez ostatnie lata. Jeśli ktoś słuchając podcastu odniósł takie wrażenie, to może nie wyraziłem się wystarczająco precyzyjne.

Nie będę udawał, że mam też jakąś wspaniałą wizję rozwoju (nie mam). Natomiast mam osobiste zainteresowanie, żeby robić sprzęt do klasyka, czysto w kategoriach retro. Tzn. używalny głównie do odpalania tego co już jest, zostało napisane lata temu, tylko w wygodniejszy sposób. To nie jest zbyt interesujące dla obecnych użytkowników systemów NG i to jest dla mnie jasne.

A jednocześnie cały czas mówi się o robienia jakiegoś sprzętu dla systemu, który nie tylko jest zamknięty ale nawet na 100% nigdy nie będzie aktualizowany.


Ta kwestia też była poruszona w podcascie... Jeśli dobrze pamiętam w kontekście Sonneta, a później w kontekście AROSa.

Źródła AmigaOS 3.x mogłyby równie dobrze przestać istnieć.


To jest w ogóle dość ciekawa (brakuje mi tu taga "strikethrough" aby potraktować nim poprzednie słowo) sprawa, bo te źródła istnieją i z tego co wiem są dość kompletne. Różni poważani w środowisku ludzie je mają. Oczywiście nic z nimi nie robią, obawiając się sankcji ze strony obecnych posiadaczy praw autorskich. Czasami gdy mają dobry humor, przekazują je innej osobie, którą lubią lub uznają za godną tego brzemienia. Być może także podoba im się obecne status quo, gdzie tylko "wybrani" mogą czytać kod AmigaOS 3. Kiedyś pewnie by mnie to irytowało. Teraz już na to wszystko wzruszam ramionami tylko.
[#45] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@MDW, post #39

Trochę denerwuje mnie stwierdzenie, że środowisko NG nic nie robi tylko się kłóci.


Oczywiście to jest przesada, ale to nie jest główna myśl która się w wywiadzie przewijała. Chodziło przede wszystkim o to, aby wam uświadomić jak jesteście odbierani na zewnątrz. Naprawdę komuś spoza środowiska NG pierwsze co rzuca się w oczy na jego widok to fakt że wielu jego członków czerpie największą satysfakcję nie z rozwoju swojego systemu tylko z porażek i kłopotów obozu przeciwnego. Coś jak chłop z dowcipu w którym wyjawia że najbardziej by się ucieszył gdyby sąsiadowi krowa zdechła. Naprawdę tak to wygląda. I możesz mi wmawiać, że to margines, ale te właśnie jednostki są najgłośniejsze i nadają ton całej dyskusji.

Ale to i tak wszystko szczegóły, jeśli się uważnie wsłuchasz w wywiad to usłyszysz myśl chyba najważniejszą - gonienie mainstreamowych platform (peceta, maca itd.) tymi siłami które ma MOS czy OS4 jest zupełnie bez sensu, bo ten pociąg odjeżdża o wiele szybciej niż te skromne siły są w stanie go gonić. Nawet zasypanie podziałów i połączenie nic by tu nie zmieniło, tych ludzi jest po prostu za mało. Dlatego zabawa w udawanie że mamy "współczesną przeglądarkę" i wmawianie sobie że ona supportuje współczesne standardy (bo przecież to czego nie supportuje nie jest akurat mi potrzebne) jest robieniem dobrej miny do złej gry. Ja też mogę powiedzieć że Lynx jest współczesną przeglądarką bo wyświetla tekst a obrazki mi nie są potrzebne bo ich nie lubię i w związku z tym mam współczesność na swoim PC386 który potrafi odpalić Lynxa w trybie tekstowym.

To nie jest współczesność, to nie jest NG, to jest po prostu jedna z odnóg retro, trochę zagubiona i zaplątana w swoich wewnętrznych sporach podczas gdy reszta już dawno o nich zapomniała i po prostu cieszy się swoimi "zabytkowymi" Amigami bez kompleksów, bez napinek, for fun. One naprawdę nie muszą mieć współczesnych przeglądarek. Tzw. NG też ich nie mają.
[#46] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #45

Niestety Jubi ma sporo racji, w tym przypadku. NG w wersji Amigowej zaczyna być ulepszonym retro. Brak przeglądarki obsługującej poprawnie produkty Google, czy nam się podoba czy nie świadczy o dryfowaniu w złym kierunku. Odyssey się nie pojawia, poza tym nie wiadomo czy jeśli wyjdzie update, będzie też dostępny na inne systemu niż MorphOS. Timberwolf był wspaniałą nadzieje, która już raczej nigdy się nie rozwinie, na dokładkę tylko na AmigaOS. W tym monecie widać, że chcęc współpracy jest bardzo mała po obu stronach.
Taki YAM czy Simplemail nie potrafi obsłużyć IMAP... jeśli to wszystko się nie zmieni, dorzucają lada moment filmu 4k na YouTube platformy NG zostaną w takiej samej zapaści jak obecnie jest 68k.
[#47] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michal_zukowski, post #40

Masz rację, ale ja się cieszę że jest takie coś jak jubi, Wydaje mi się że amigowcy potrzebują, tak jak kiedyś mieli Atari, czegoś na czym będą mogli psy wieszać, szmaty drzeć i rzucać odchodami. To może nie spowoduje połączenia się eNGów, ale przynajmniej zmniejszy podział w środowisku, choć trochę.

Podcast bardzo fajny, jakość dźwięku bardzo dobra, poza kilkoma czkawkami. Jedyne co mi wciąż przeszkadza, to ten moduł gdzieś w środku rozmowy. Miałby sens gdyby szło to w eter na żywo, przepłukać usta wodą, dokarmić raka płuc i tak dalej. W tym wypadku wydaje mi się że trochę na siłę wciśnięty.

Treść samej rozmowy bardzo ciekawa, ale chciało by się więcej. Właściwie nie wiem o co można by jeszcze zapytać, po prostu żal gdy rozmowa już się skończyła.

Nasunął mi się jeden wniosek po odsłuchaniu tego odcinka. Strim, podobnie jak Krashan (w pewien sposób te rozmowy były bardzo podobne) mają bardzo dużo ciekawych i w miły sposób, rzeczy do powiedzenia. Widać ludzie którzy dużo zrobili i nadal robią potrafią także bardzo ciekawie mówić. Nie żebym uważał że inne rozmowy były niefajne, po prostu nie utkwiły mi tak w pamięci.

Ja też chcę wywiad z mailmanem!!!
[#48] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@radzik, post #46

Brak przeglądarki obsługującej poprawnie produkty Google
Na drzewo z google, nie każdy tego używa. Oczywiście gdyby było to by było, ale po co cisnąć za resztą lemingów. Taki wyścig nigdy się nie skończy i będzie tak jak mówił _strim o rozwoju linuksów na piece, katorga i męczarnia, bo ciągle coś się zmienia, a ludków u nas jak na lekarstwo.

Timberwolf był wspaniałą nadzieje, która już raczej nigdy się nie rozwinie
Nie skreślałbym jeszcze TW, z pewnością świata nie dogoni, ale wedle moich skromnych informacji będzie jeszcze rozwijany. Cały bałagan i przestój spowodował brak procków do AX1000 i konieczność oprogramowania AX5000. Naprawdę szkoda że eNGowcy nie zrobią zrzuty na żwawszy rozwój OWB, ja się dorzucę jeśli będzie wersja dla AOS4.1+.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 21:47:21 przez Ferin
[#49] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@Ferin, post #48

Google można używać/lubić lub nie, ale nie zmienia to faktu, że jest to obecnie standard. To musi być obsługiwane, bo zaraz większość netu nie będzie dla nas dostępna. Sad but true.

TW naprawdę to bardzo ciekawy projekt, taki kamień milowy, na dokładke tam gdzie nie działa OWB, działa TW, a ile jest on starszy...

W sumie zrzuta na OWB już była, co nie zmienia faktu, że jest to jakiś pomysł. Tyle, że jak strim_ wspomniał, kasa to nie wszystko, czas...
[#50] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@radzik, post #46

Zauważyłem, że w dużej liczbie podcastów marudzisz na przeglądarki. Jest jak jest, jedyną osobą która wg. mnie by mogła ogarnąć mniej wiecej odyssey prócz faba jest deadwood, ale mergowanie zmian to cięzka robota.

Poza tym w kolejnym podcaście zaczynasz dywagacje na temat prędkości Peg 2 G4 i Sam460.
Może wyjaśnijmy od razu, że do Peg2 do korzystania z sieci jest dużo lepszy od Sama460 ale
1) dla mnie okazał się zbyt wolny do surfowania po necie 4 lata temu więc kupiłem Maca MDD
2) 2 lata temu mój Mdd 1.42 (2 razy szybszy niż Peg 2, czyli pewnie z 3 razy szybszy niż Sam 460) okazał się zbyt wolny do surfowania po sieci więc kupiłem PowerMaca G5
3) Aktualnie mój Powermac z G5 2 GHz wystarcza mi do przeglądania netu ale podejrzewam, że za rok czy dwa będzie także za wolny, więc już teraz rozglądam się za PowerMakiem 2.3 Ghz/pcie.


Słucham sobie kolejnego podcastu i słyszę dywagację, który ze sprzętów za wolnych do przeglądania aktualnych stron będzie dobry do przeglądania aktualnych stron :)
[#51] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michal_zukowski, post #50

Marudzę na przeglądarki, bo według mnie OS bez dobrej przeglądarki jest mało przydatny. Marudzę też po angieslku, bo przez to chcę zwrócić uwagę na problem, który według mnie należy rozwiązać w najbliższym czasie. Jeśli deadwood chciałby wspomóc Odyssey, którego notabene ogarnia na AROS, jak się orientuje to byłby krok w jakimś kierunku.

A to, że marudzę jaki sprzę tu wybrać, to ma na celu danie słuchaczowi bladego pojęcia czego mniej więcej można się spodziwać po czym.

Co do proponowanego gościa tu w komentarzach , chętnie, ale w najbliższym czasie kolejka jest już zaplanowana. Więc nie nastąpi to z miesiąca na miesiąc.
[#52] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #45

pierwsze co rzuca się w oczy na jego widok to fakt że wielu jego członków czerpie największą satysfakcję nie z rozwoju swojego systemu tylko z porażek i kłopotów obozu przeciwnego. Coś jak chłop z dowcipu w którym wyjawia że najbardziej by się ucieszył gdyby sąsiadowi krowa zdechła. Naprawdę tak to wygląda. I możesz mi wmawiać, że to margines, ale te właśnie jednostki są najgłośniejsze i nadają ton całej dyskusji.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Weźmy np. pod uwagę całkiem rozsądną grupę użytkowników i entuzjastów Amigi klasycznej. W niej też mamy trolla jubiego, który jest jednostką najgłośniejszą i usiłuje nadawać ton całej dyskusji. Zachowuje się tak, jakby chciał, żeby MorphOS i AmigaOS 4 „zdechły”, najlepiej jutro po południu. Nie sądzisz, że pora przemyśleć swoje zachowanie? Jeszcze parę lat temu jeżeli pojawił się na PPA news o MorphOS-ie, czy też AmigaOS 4, można było mieć pewność, że od razu pojawią się pod nim soczyste komentarze odpowiednio – czerwonych lub niebieskich trolli. Teraz czasy się zmieniły i wszyscy czekamy na prowokacyjne komentarze jubiego, którego wszystko co nie ma cipsetu i motorolki uwiera w zadek.
[#53] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #45

gonienie mainstreamowych platform (peceta, maca itd.) tymi siłami które ma MOS czy OS4 jest zupełnie bez sensu, bo ten pociąg odjeżdża o wiele szybciej niż te skromne siły są w stanie go gonić. Nawet zasypanie podziałów i połączenie nic by tu nie zmieniło, tych ludzi jest po prostu za mało. Dlatego zabawa w udawanie że mamy "współczesną przeglądarkę" i wmawianie sobie że ona supportuje współczesne standardy (bo przecież to czego nie supportuje nie jest akurat mi potrzebne) jest robieniem dobrej miny do złej gry.

To po prostu zależy od tego, co kto rozumie przez „standard”. Dla mnie na przykład standardy to HTML5, JavaScript, CSS3. Dla innych natomiast Flash czy Silverlight to też standardy, inni z kolei przez standard rozumieją prawidłowe działanie tej czy tamtej strony WWW. Jednakże idąc tą drogą możesz dojść do wniosku, że tylko system Windows jest „standardem”, bo zawsze znajdziesz w necie coś, co nie działa pod OS X, Linuksem, iOS-em, Androidem... W ten sposób sprowadzasz dyskusję do absurdu, bo żądasz, żeby MorphOS był Windowsem.

To nie jest współczesność, to nie jest NG, to jest po prostu jedna z odnóg retro, trochę zagubiona i zaplątana w swoich wewnętrznych sporach

Oczywiście, że MorphOS to jedna z odnóg retro. Retro ma wiele twarzy, jedną z nich jest rozwijanie systemu Amigi na mocniejszych platformach. Co więcej MorphOS jest jedną z tych odnóg amigowego retro, w której najwięcej się dzieje. Bez napinek, jedyną osobą, która się napina dyskutując o MorphOS-ie jesteś Ty...
[#54] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@radzik, post #51

"Proszę mi powiedzieć|panie Anderson...
...po co panu telefon...
...jeśli nie może pan mówić?"

Po co nowoczesna przeglądarka skoro aktualny komputer ma za słabą moc obliczeniową żeby uciągnąć nowe stronki wygodnie. O niewielkim rozmiarze pamięci ram w kompach już nie wspomne. Tym należy się zająć, szczególnie w otoczeniu OS4 na razie, żaden z komputerów supportowanych nie umożliwia wygodnego (dla mnie) przeglądania stron.
[#55] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@michal_zukowski, post #54

Też racja. Najlepiej w tym przypadku wypada AROS. OWB śmiga na nim.
[#56] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@Krashan, post #52

Jeszcze parę lat temu jeżeli pojawił się na PPA news o MorphOS-ie, czy też AmigaOS 4, można było mieć pewność, że od razu pojawią się pod nim soczyste komentarze odpowiednio – czerwonych lub niebieskich trolli. Teraz czasy się zmieniły


To raczej wynika z tego że można zaobserwować generalny odwrót od tematyki "NG" na przestrzeni ostatnich lat, po prostu wiele osób znudzonych lub rozczarowanych tym tematem i jego powolną agonią odeszło, inne się poobrażały na śmierć i pozakładały własne mikro-stronki itd. To tylko potwierdza poruszany w podcaście problem wybujałych ego i zapieczonych wieloletnich animozji w środowisku "NG", a to co obserwujemy ostatnio to tylko tego skutek.

Dla kontrastu z "NG" tematyka Amigi przeżywa ostatnio wyraźny renesans i jest tam coraz więcej ludzi takich jak Strim, którzy bez kompleksów potrafią cieszyć się Amigą i jej rozwijaniem, bez wielkich bufonad, napinek i kolejnych niespełnionych zapowiedzi które czasem tak śmieszą zwłaszcza w obozie OS4. Po prostu twardo stąpając po ziemi mierzą siły na zamiary, bez porywania się z motyką na słońce, krok po kroku coś tam dłubią i mają z tego mnóstwo funu. To jest moim zdaniem przyszłość amigowania.
[#57] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #56

To raczej wynika z tego że można zaobserwować generalny odwrót od tematyki "NG" na przestrzeni ostatnich lat,

Gdzie jest ten odwrót?
po prostu wiele osób znudzonych lub rozczarowanych tym tematem i jego powolną agonią odeszło,

Nie tylko od NG, po prostu "zbiór" amigowców kurczy się jako całość. Ale NG jako takie rozwija się nieprzerwanie i ciągle są nowe osoby które decydują sie na zakup Maca czy SAM.
inne się poobrażały na śmierć i pozakładały własne mikro-stronki itd.

Jeśli myślimy o tej samej osobie to nie o ego tam chodziło, a stronka nie jest mikro.
To tylko potwierdza poruszany w podcaście problem wybujałych ego i zapieczonych wieloletnich animozji w środowisku "NG", a to co obserwujemy ostatnio to tylko tego skutek.

Takie przykłady znajdziesz w każdej grupie. Po prostu ciesz się swoim hobby, a nie oceniaj ludzi. Nie metkuj ich na podstawie poszczególnych osób.
Dla kontrastu z "NG" tematyka Amigi przeżywa ostatnio wyraźny renesans i jest tam coraz więcej ludzi takich jak Strim,

Pobożne życzenia.
którzy bez kompleksów potrafią cieszyć się Amigą i jej rozwijaniem, bez wielkich bufonad, napinek i kolejnych niespełnionych zapowiedzi które czasem tak śmieszą zwłaszcza w obozie OS4. Po prostu twardo stąpając po ziemi mierzą siły na zamiary, bez porywania się z motyką na słońce, krok po kroku coś tam dłubią i mają z tego mnóstwo funu. To jest moim zdaniem przyszłość amigowania.

Przecież dokładnie to samo robi Trevor. Z zapowiedziami to jest tak że nieraz same chęci nie wystarczą, okazuje się że coś wymaga większych nakładów, czasu i środków, ale raczej rozwój jest konsekwentny, co najwyżej wolny. Jeśli coś jest porywaniem się z motyką na słońce, takim wielkim rozczarowanie, to prędzej projekt NatAmi. Szufladkujesz, a manifesty piszesz jak hextreme. Weź pod uwagę że wiele osób ma i "klasyczną" i "NG" amigę wiec w zasadzie uderzasz trochę na oślep.
[#58] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #56

coś tam dłubią i mają z tego mnóstwo funu. To jest moim zdaniem przyszłość amigowania


A amigowcy NG jakoś źle wpływają na twoją przyszłość amigowania? To że istnieją i mają inną wizję własnej przyszłości amigowania powoduje, że nie nie potrafisz cieszyć się własną Amigą i coś tam dłubać i mieć z tego mnóstwo funu?

Pytam się, O CO CHODZI???

Co Cię do k.n. tak mierzi, że nie potrafisz spokojnie współdzielić forum z innymi umiłowanymi w Amidze? Zaprawdę, wszyscy pochodzimy od tej samej Amigi, czyż nie? Może przespałeś kilkanaście lat i po przebudzeniu okazało się, że inni poszli dalej i to Cię oburza?
Więc pytam ponownie, co cię tak naprawdę boli, bo mnie nie przeszkadzają Amigi NG kiedy włączam swoją A1200. Wręcz jestem pełen podziwu, że system Amigi jest rozwijany i używany w miarę współcześnie. To przecież niesamowite po tylu latach.
.



Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 13:48:56 przez rePeter
[#59] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@rePeter, post #58

Po prostu ciesz się swoim hobby, a nie oceniaj ludzi.


Ale ta ocena była w podcaście, dlaczego pijesz do mnie?

A amigowcy NG jakoś źle wpływają na twoją przyszłość amigowania?


Wysłuchałeś podcastu? Jeśli nie to przypomnę że znalazła się tam jednoznacznie negatywna i dobrze umotywowana ocena tzw. "środowiska NG" ze wskazaniem jak szkodliwe dla Amigi są powszechnie spotykane tam praktyki wynikające z wybujałego ego, zadawnionych sporów i niezakopanych toporów wojennych - zamknięty kod, wzajemna zawiść i zazdrość itd.

Więc pytam ponownie, co cię tak naprawdę boli


Boli mnie mieszanie wizerunku Amigi w wewnętrzne spory dwóch zacietrzewionych obozów. Po prostu przykro jest (było) na to patrzeć. Było, bo trochę to na szczęście się uspokaja wraz z wymieraniem obu frakcji.
[#60] Re: Podcast AmiWigilia - odcinek #10

@jubi, post #59

Wysłuchałeś podcastu?Jeśli nie to przypomnę że znalazła się tam jednoznacznie negatywna i dobrze umotywowana ocena tzw. "środowiska NG"


Tak, wysłuchałem. Strim koncentruje się na retro Amigach ale ma też obie współczesne platformy Amigowe (taki skrót myślowy, ale jak chcesz to się od razu obraź).
Dodatkowo oficjalnie tu na forum odcina się od ekstremizmu amigowego.

Boli mnie mieszanie wizerunku Amigi w wewnętrzne spory dwóch zacietrzewionych obozów


Owszem, każdy ekstremizm jest szkodliwy, Twój też.
.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem