Komentowana treść: AmiWigilia - Marian Nowicki
[#1] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Co do szybkości uruchamiania systemu, to na Amidze "klasycznej" też trwa to około 20 sekund.
No chyba, że mowa o MorphOS, to nie wiem, nie miałem :)
[#2] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@SuperBuster, post #1

Nie można powiedzieć jak długo uruchamiają się poszczególne systemy operacyjne, bo to zależy przede wszystkim od nośnika z jakiego system jest odczytywany: HDD bez FastATA, HDD z FastATA, HDD SCSI, dyskietka DD, dyskietka HD, dysk SDD, karta SD, pendrive USB, CD/DVD, RAD Disk. Różnice mogą być kolosalne i sięgają kilkanastu tysięcy procent. szeroki uśmiech

MorphOS z przeciętnego HDD na PowerBookuG4 odpala się migiem. Wyobrażam sobie, że na SSD czas startu wynosi pewnie coś około zero sekund.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 19:19:20 przez MDW
[#3] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Zawsze szanowałem upór i dobrą robotę ludzi od NG, ich wiarę w AmigaOS. Szacun.
Jednak gdy widzę jak teraz plujecie we własne gniazdo... słabe to.

Mała prośba, na ile to możliwe, jak pokazujecie ludziom zalety, użyteczność, możliwości NG to porównujcie to do współczesnych maszyn choćby najtańszego RaspberryPi3, a nie do 30 letniej Amigi. Skopać staruszka to żadne osiągnięcie. Bardziej wstyd dla tych co publicznie dziadka/babcię kopią. Jednocześnie pokazuje jakiego to słabego trzeba sobie wybrać przeciwnika by móc z nim wygrać.

To tyle co do subiektywnych odczuć i małej prośby.
A co do faktów: mnie, klasykowca który nie żałuje wydać na Amigę, do NG bardzo zniechęciliście.
[#4] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #3

A po co w ogóle robić te porównania? Jest co jest i nie ma się co ścigać. Trzeba się bawić i cieszyć, bo jest czym. To co mamy (po stronie czerwonej czy niebieskiej) to jest materiał na długie lata świetnej zabawy. Trzeba z tego korzystać, póki nam się to nie zestarzeje jak wcześniejsze konstrukcje.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 19:24:29 przez MDW
[#5] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@SuperBuster, post #1

Warto poznać jego zdanie.


Moim skromnym zdaniem nie warto. Przeskanowałem to wzrokiem w kilka minut i oczy mi krwawią, tytuł jaki sam się nasuwa dla tego artykułu to "brednie zebrane", czyli zbieranina narzekań na Amigę przeplatana pobożnymi życzeniami których jakoś nikt nie pali się realizować.

Cały przekaz można streścić w jednym zdaniu: "AGA suxx, NG powinno przejść na jądro Linuksa ze skórką a la Workbench". Mam nadzieję, że oszczędziłem wam kilka minut z życia.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 19:26:26 przez jubi
[#6] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #4

Prawda, prawda. Najlepiej nie porównywać.
Ale już jak porównywać to rok 2017 do roku 2017, albo chociaż do 2007, a nie 1987
[#7] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #6

Mnie nudzą te wieczne benchmarki, porównania. Na wszystkich platformach (nie tylko amigowych) wiecznie ktoś coś do czegoś porównuje, robi wykresy... Ja mam w nosie jakie są wyniki porównań jeżeli jakieś rozwiązanie mi pasuje i jeżeli tylko przekracza pewne minimum niezbędne do tego co się chce robić.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 19:27:24 przez MDW
[#8] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #2

Wyobrażam sobie, że na SSD czas startu wynosi pewnie coś około zero sekund.

U mnie dwie sekundy, pomijam inicjalizacje OF i takie tam.
[#9] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Ja tak sobie myślę, że Amigwocy przez ostatnie kilkanaście lat chorego wyścigu o złote kalesony i w dzikim ferworze bezsensownych dyskusji zagubili gdzieś radość i przyjmność z używania Amigi (cokolwiek nią nazwiemy). Zapomnieliśmy jak wielką radochę daje tworzenie czegoś na Amidze i dla Amigi.
Proponuję żeby zamiast pisania kolejnego komentarza na PPA odpalić jakiegoś PersonalPainta, TVPainta, Photogenicsa, DrawStudio, ProTrackera, DigiBoostera, SAS/C, GCC, Hollywood, AMOSa, i coś zrobić. Niezależnie od tego czy się używa prehistorycznej Amigi 500, pseudo AmigiPPC z AmigaOS4, applowego strucla ze złodziejskim MorphOSem albo peceta z AROSem. No a jeżeli ktoś uważa, że to nie ma sensu i większą radochę sprawia mu używanie grzyba z bałaganiarskim Windowsem, nerdowskim Linuxem czy zamkniętym, przepłaconym macOSem to niech da sobie spokój ze światem Amigi. Przecież nie ma przymusu wchodzenia na PPA i męczenia się amigowymi dyskusjami.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 20:22:41 przez MDW
[#10] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #3

Skopać staruszka to żadne osiągnięcie. Bardziej wstyd dla tych co publicznie dziadka/babcię kopią. Jednocześnie pokazuje jakiego to słabego trzeba sobie wybrać przeciwnika by móc z nim wygrać.

Masz bardzo subiektywne odczucia. Odnosisz się do filmu czy wywiadu?

"Sorry" ale nie mam pojęcia kim jest Marian Nowicki. Na forum Mufy mam go w ignorowanych. Nic osobistego, po prostu punkt 27 wywiadu to jest streszczenie tego co pisze od lat. I nie chce mi się tego już czytać n-ty raz. Na execu trollowaniem przebił paralaxa. Nie wiem co radzika pchnęło do tego wywiadu.
Wywiad w sumie jest ciekawy, bo zwraca uwagę na pewne kwestie sprzętowe, ale nie wyciągałbym daleko idących wniosków że to to jest głos naszego środowiska. Jak mawia radzik "nie róbmy se jaj, nie aż do kolan" ;]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 21:12:56 przez adam_mierzwa
[#11] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Przyznam się, że wywiad mnie zaskoczył. Myślałem, że będzie trollowanie, a tu nawet w pewnych kwestiach się zgadzam. Życzę takich wypowiedzi na forum.OK
[#12] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #10

Jeden człowiek tu, drugi człowiek tam (np. ostatnia AmiWigilia), trzeci siam i już mamy "środowisko"

Odnoszę się do tego co obserwuję, a czego jak widać nie wytrzymałem po tym wywiadzie - robienie porąbanych z ludzi, którzy nie idą w NG, używając argumentów, które neutralność względem NG zamieniają w awersję do NG.

Tak czy inaczej, wykorzystam dobrą radę MDW: "nie ma przymusu wchodzenia na PPA i męczenia się amigowymi dyskusjami"
[#13] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #12

Ale jest i tak że ta sama osoba pisze w kilku miejscach ;) i "ale to powszechne" ;)
A jak filmik? Działanie jest akceptowalne z twojego punktu widzenia? Mam na myśli emulację, czy jest wystarczająco transparentna? (Super Frog).
[#14] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #13

Wiesz, pytasz klasykowca o NG. To odpowiem, że dobrze wypada ten superfrog. Nie gorzej niż na A500/A1200 czy WinUAE

Patrzę na film, zastanawiam się... kupić NG, żeby odpalać soft z A500/A1200 i analizować czy jest wystarczająco transparentnie? Nie, przecież mógłbym jeszcze używać NG na codzień. Tylko, że w tej chwili na domowej maszynie "na codzień" CPU i7 6core/12threads jest obciążone ponad 70%, z pamięci RAM (quad-channel) zajęte 37GB, dyski dojeżdżane, a ja leżę na kanapie połączony zdalnie z MacOSowego notebooka. NG na codzień?

Żeby jednak nie umknęło to czego dotyczył mój pierwszy post: prośba by nie pluć we własne & wspólne commodorowskie gniazdo bo słabe to, a NG jeśli do czegoś porównywać celem pokazania potęgi to przynajmniej do prostego i taniego RaspberryPi, a nie do 30 letniej A500 czy A1200.
[#15] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@jubi, post #5

piotr "yubi" zgodziński:
oczy mi krwawią


Przepraszam bardzo a przy którym fragmencie?

Czy tym w którym napisałem że grafika na AGA jest 25 razy wolniejsza w 256 kolorach niż na 386 SX z kartą SVGA?

Czy może w tym w którym napisałem że grafika na AGA jest 50 razy wolniejsza w tysiącach kolorów niż na 386 SX z kartą SVGA?

A może chodzi o to że na PC za 50 PLN soft z amigi chodzi lepiej niż na 68k będzie chodzić kiedykolwiek?

Czy też może chodzi o to że na Amidze nie ma sensu retro, bo soft pisze się pod system, i wystarczy zmienić sterowniki by chodziło na każdej grafice?

Bo robię wersje na bloga i nie wiem co dać w rameczkę i pogrubić.

Na bloga oczywiście serdecznie zapraszam.

http://owbreaction.wordpress.com

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 22:50:17 przez swinkamor12
[#16] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Jest on Amigowcym innym niż wszyscy




No to teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko czekać na odcinki AmiWigilii z Paralaxem i Szarym Wilkiem.
[#17] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #15

A może chodzi o to że na PC za 50 PLN soft z amigi chodzi lepiej niż na 68k będzie chodzić kiedykolwiek?


No na pewno

Jak widzimy na filmiku na YT w SuperFrogu szarpie scrolla.

Widzę taki ogólny zachwyt tą emulacją na NG. Na jakich to źródłach UAE to bazuje? 8.29. Bo wątpię aby przedstawiciele Entertainment, skrobli coś nowszego.

Bo jeśli to by był nawet 1.0 z JIT to ma coś koło 86 MIPS, czyli 68k na X5000 chodzi wolniej niż moja Amiga600.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 23:16:55 przez TechNineWonder
[#18] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #14

Zamiast a1200 to ja wolę pc z uae. Soft z Amigi chodzi o wiele lepiej. Tobie też polecam.
Amiga to moje hobby.
Jakbym miał używać sprzętu który ma grafikę 50 razy wolniejszą niż 386 SX z SVGA sprzed ćwierć wieku, to bym to dawno olał.
Nie da się po prostu.
Amig NG używam bo soft użytkowy z Amigi 68k chodzi na nich szybciej niż na uae na moim wypasionym PC.




Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 23:16:12 przez swinkamor12
[#19] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #14

kupić NG, żeby odpalać soft z A500/A1200 i analizować czy jest wystarczająco transparentnie

A to nie jest złośliwe?
Celem filmiku było pokazanie że przy przesiadce na Amigi nowej generacji nie jest tak źle z kompatybilnością. Było dużo wątpliwości w tym temacie. A Super Frog był dany trochę przekornie, bio jest pewnym symbolem, mogła to być każda inna gra.

NG jeśli do czegoś porównywać celem pokazania potęgi to przynajmniej do prostego i taniego RaspberryPi, a nie do 30 letniej A500 czy A1200

Tylko że celem nie jest pokazania potęgi. NG to jest jakiś rozwój Amigi, używa się tego tak jak starej tylko jest szybciej i wygodniej. Samo pokazanie tego jest obrazą uczuć, kopaniem staruszka i t.d.?
A teraz ciebie pytałem czy jest zachowany "feeling" a ty mi o i7 6core/12threads.
Wrażliwość widzę że działa tylko w jedną stronę
[#20] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #19

Ale ostatni ktoś pisał że użytkownicy NG nie chwalą się softem z 68k Że nie Oni mają swój soft.

I to nie zmienia faktu że w SuperFrog szarpie scrolla.

Dobra na OS4Depo jest UAE niby 1.0 z JIT to nie jest jakiś szał pał raczej.

Niby Release 1.0.0 2015 ale to nie zmienia faktu że platformy NG nie są pionierami w emulacji 68k.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 00:14:54 przez TechNineWonder
[#21] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #19

Prawda, rzeczywiście nie udało się do końca wyłączyć złośliwości. Sorry.
Po prostu człowiek nadal pod wrażeniem tekstu wywiadu (gdzie porównuje się NG do klasyka, co uważam za niewłaściwy obiekt porównania i dlatego zrobiłem porównanie 'w drugą stronę') oraz ostatniego specjalnego AmiWigilii (który w jednym poście proponowałem nazwać AmiWigilia NG).

Ups
[#22] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #21

Firma Commodore zbankrutowała bo grafika na a1200 była w tysiącach kolorów 50 razy wolniejsza niż na 386 SX z SVGA.
Amiga to hobby, ma być jakieś minimum komfortu jeśli chodzi o robienie i uruchamianie softu.
Na tak wolnej grafice to się po prostu nie da.
Jak się ma Amiga NG do współczesnych pc/rpi? Nikogo nie obchodzi, ważne że jest kilkaset razy szybsza niż sprzęt od C=.
[#23] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #9

Zapomnieliśmy jak wielką radochę daje tworzenie czegoś na Amidze i dla Amigi.


Nie, nie zapomnieliśmy. Po prostu ludzie, którzy mają radochę z tworzenia czegoś na Amigę, czy samego z niej korzystania (niezależnie od barw klubowych) nie widzą sensu brania udziału w takich g...oburzach.
[#24] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@slay, post #16

No to teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko czekać na odcinki AmiWigilii z Paralaxem i Szarym Wilkiem


Jakby to napisał Paralax: "to świetna wiadomość" ;)
.
[#25] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@slay, post #16

Jest on Amigowcym innym niż wszyscy

No to teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko czekać na odcinki AmiWigilii z Paralaxem i Szarym Wilkiem.


Powiem wam, że gdy widzę wypowiedzi swinkamor to mam nieodparte wrażenie, że jest to konto założone przez "podstępnych klasykowców" w celu ośmieszenia NG. Bot publikujący na tym koncie ma za zadanie podszywać się pod użytkownika NG i ma wgraną standardową listę tekstów obrażających Amigę i Amigowców ("AGA suxx" itd.). Jeśli celem tego eksperymentu było zniechęcenie ludzi do NG to gratuluje, udało się.

Niestety ostatnio sytuacja wymknęła się spod kontroli i bot zaczął udzielać wywiadów. Wyszło przez to na jaw, że wgrana lista tekstów jest mocno ograniczona i całemu szczwanemu planowi grozi zdemaskowanie. Aby impreza trwała nadal, proponuję wgrać jakieś nowe teksty, bo te które były w wywiadzie wszyscy już znają na pamięć. I definitywnie zakończyć eksperyment z wywiadami i innymi czynnościami wymagającymi bardziej zaawansowanej technologii AI niż kopiuj-wklej na forum.
[#26] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #22

Nawet jeśli to co Pan pisze jest prawdą nie zmienia to istoty sprawy związanej z Amigą. Wiem, że na Gambleriadzie w roku 1997 90% stanowisk to były PC-ty i konsole, a 10% to stoiska Amiga Show. Liczy się to, dlaczego ci ludzie zdecydowali się być wierni Amidze.

Niech Pan uprawia swoje hobby, ale niech Pan również pozwoli uprawiać go innym.
[#27] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Dźwięk. Amiga klasyczna wiadomo, zabytkowa Paula z roku 1983, 8 bit, jak się włączy tryb VGA, przygotuje się plik konwersji, to da się ustawić 14 bit i nawet coś słychać. Ale i tak jak chcesz coś zrobić z muzyką, to musisz robić konwersje sampli do 8 bit i ręcznie je rzeźbić. A efekt jest i tak kiepski. Na Amidze NG zawsze 16 bit, jeśli chcesz się pobawić w robienie muzyki po prostu ściągasz sample 16 bit wave, automatyczna konwersja sox, bez ręcznego rzeźbienia bo jest 16 bit na 16 bit i po prostu się bawisz w robienie muzyki.


Ten akapit w zakresie 'Amiga klasyczna' jest niezgodny z faktami. Wewnętrzne przetwarzanie nie ma nic do jakości wyjściowej. Programy jak DigiBoosterPro lub SoundProbe bez problemu pracowały na samplach 16-bitowych.

W zakresie NG - gdzie można zapoznać się z rezultatami 'zabawy w robienie muzyki' oraz dostępnymi narzędziami?

Dalej już nie chciało mi się czytać.
[#28] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@jubi, post #25

No właśnie, zna ktoś w ogóle tego Mariana? Ktoś pił z nim wódkę, służył w armii, grał w bierki, Superfroga, butelkę?...

Może by tak w następnym odcinku Maq, Recedent, Jok albo Kiero?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 11:06:50 przez Jazzcat
[#29] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@jubi, post #25

A w moim odczuciu ów Marian jest bardzo typowym Amigowcem, bo narzeka na wszystkich i uważa że jego poglądy są dowodem na jego rozsądek i wyższą inteligencję od innych. szeroki uśmiech
[#30] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Jazzcat, post #28

Ze mną też nikt nigdy wódki nie pił, więc są pewne podejrzenia, że nie istnieję...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem