Komentowana treść: AmiWigilia - Marian Nowicki
[#31] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@recedent, post #30

Kolega jest znany z negatywnych opinii o klasycznej Amidze na forach aminowych ;). Gdybym miał większą wiedzę na temat Amigi, można by zemną zrobić wywiad. Jestem kompletnym przeciwieństwem Swinkamora12 ;) - niepoprawny optymista, do wszystkich kieruje pozytywne przesłanie nawet pana Mariana akceptuje ;). Jestem nietypowym Amigowcem, jak się doszkolę z teorii, to się zgłoszę na wywiad.
A wywiad chyba faktycznie na zaczepkę ;)
[#32] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Newhousik, post #31

jak się doszkolę z teorii, to się zgłoszę na wywiad.


nie masz sie co doszkalac. tym samym, ze pojales, iz moze ci brakowac wiadomosci na jakis temat na ktory chcesz sie wypowiedziec, przekroczyles granice kompetencji tego pana z ktorym obecnie prowadzona byla rozmowa.
[#33] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #15

Ja jestem bardzo ciekaw skąd te wartości "25 razy wolniejsza w 256 kolorach" i "50 razy wolniejsza w tysiącach kolorów" się wzięły. Równie rozczulający jest argument żeby kupić NG bo emuluje dobrze classica i można pograć komfortowo w Superfroga. Zamiast namawiać na zasadzie "to jest petarda killer app, tylko na systemie NG" mamy "kupcie proszę NG będzie wam chodzić to co już chodzi na linii klasycznej". Co do wyboru rozmówcy przez Radzika to też nie jestem zdziwiony, parę razy mu się ulało, że klapa NG to wina klasykowców którzy nie chcieli przechodzić na nowe systemy.
[#34] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@slay, post #16

Tylko ze ja jestem przeciwnikiem NG ha ha ha.Czyli odpadam w przedbiegach.Ale dzięki ze o mnie pamiętasz.
[#35] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Private_Public, post #33

Fajnie by było gdyby na temat NG wypowiadali się ludzie którzy go używają, i w związku z tym mają na ten temat pojęcie.

Bo i ile NGowcy znają klasyka z racji tego że się na nim wychowali, to w drugą stronę już jest różnie.
[#36] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Private_Public, post #33

Widać ze gość się nie zna i nie wie o co Kaman jeśli chodzi o bitplany ;). Pomylił grafikę 2d z 3d.
[#37] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@SzaryWilk, post #36

facet nie ma pojecia o arosie i wypowiada sie o nim ciagle, wiec o co chodzi?
[#38] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@wawrzon, post #37

A można na Polski bo temat jest aga i bitplany.
[#39] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Zarzucanie AROSowi obsługi tylko jednego rdzenia jest odrobinę nietrafione, bo akurat AROS jest jedynym post-amigowym systemem, który cokolwiek w tej dziedzinie osiągnął. Może w praktyce jeszcze nie da się tego odczuć ale osiągnięcia AROSa w 2016 roku są na tym polu całkiem imponujące (jak na warunki amigowe).

Osobiście uważam, że obsługa tylko jednego rdzenia nie jest naszym największym problemem. Przejmowanie się tym w obliczu obsługi max. 1,5 GB RAM jest śmieszne.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 20:05:53 przez MDW
[#40] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #39

Przejmowanie się tym w obliczu obsługi max. 1,5 GB RAM jest śmieszne


AROS obsluguje do 128GB na kazde wywolanie AllocMem (albo na kazdy MemHeader, nie pamietam teraz). Mozna by ustawic limit wyzej, ale po co?
[#41] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@mschulz, post #40

AROS obsluguje do 128GB na kazde wywolanie AllocMem (albo na kazdy MemHeader, nie pamietam teraz). Mozna by ustawic limit wyzej, ale po co?

O widzisz! Tego nawet nie wiedziałem. Dzięki za sprostowanie. Od dawna uważam, że pod wieloma względami AROS jest daleeeeko do przodu przed AmigaOS4 i MorphOS. Widać jak bardzo hamujące jest trzymanie starych ogonów.
[#42] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #41

A te więcej ramu w AROSIE to nie jest zasługa/wina AROSowego API (własne API, nie-dokońca kompatybilne z tym z Amiga Osu)?
[#43] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #41

A mnie ciekawi jak byłoby z Intel Itanium, to procesor Big Endian, i wydajność niczego sobie.
[#44] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #41

Od dawna uważam, że pod wieloma względami AROS jest daleeeeko do przodu przed AmigaOS4 i MorphOS. Widać jak bardzo hamujące jest trzymanie starych ogonów.


akurat aros trzyma sie starych ogonow na pewno bardziej niz os4. dotyczy to z tego co wiem interface bibliotek, implementacji hookow i takich tam. jedna z platform arosa jest amiga-m68k i dziala tam soft amigaowy, bez emulacji. oczywiscie poza wspolnym rdzeniem kazda platforma rozni sie w detalach, tak wiec podczas kiedy 68k moze adresowac na pewno nie wiecej niz inne amigopodobne 31-bitowe systemy perspektywa implementacji multiprocessingu jest tu co najmniej watpliwa, tymczasem x64 ma 128gb i smp. niemniej wiekszosc zrodel dla obu platform jest wspolna.
[#45] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@BULI, post #42

A te więcej ramu w AROSIE to nie jest zasługa/wina AROSowego API (własne API, nie-dokońca kompatybilne z tym z Amiga Osu)?


nie, to zasluga obslugi architektury 64bitowej. oczywiscie.


Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 06:05:41 przez wawrzon
[#46] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #43

A mnie ciekawi jak byłoby z Intel Itanium


Itanium to juz prawie martwa architektura. Lepiej by bylo spojrzec na ARM-y i zrobic na nich system pracujacy w Big Endianie (BE8, instrukcje sa w LE, dane sa w BE).
[#47] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@SzaryWilk, post #34

Nic nie ujmując panu Nowickiemu, który jednak tylko narzeka, jesteś dużo bardziej ciekawą i barwniejszą postacią, która jest pozytywnie nastawiona do życia i wywiad z Tobą należałby do tych ciekawszych na pewno.

Skoro ta Amiga NG jest taka super, to czemu p. Marian tylko wylewa gorzkie żale na forach, zamiast cieszyć się swoją Amigą.

A użytkownicy Amigi klasycznej, jak Ty są radośni, dowcipni i optymistycznie nastawieni. Miło się czyta Twoje wypowiedzi.

Sytuację Amigi NG ratuje tylko Mufa, gorący zwolennik Amigi NG i przy tym bardzo inteligentny gościu.

Postrzeganie Amigi przez Ciebie i PopoCopa (również Mailmana) uważam za najbliższe mojemu. Widać wychowaliście się w podobnym duchu co ja. Pewnie czytaliście sporo Magazyn Amiga i ACS.

Pan Marian wychował się zdecydowanie w innym duchu.
[#48] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@wawrzon, post #44

akurat aros trzyma sie starych ogonow na pewno bardziej niz os4.

Mimo wszystko od strony użytkownika AROS jest jednak mocno do przodu. Więcej niż 1,5GB RAM i namacalne dowody obsługi więcej niż jednego rdzenia to poważne kroki milowe, które w tej chwili są nieosiągalne dla MorphOSa i AmigaOS4.
[#49] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #48

Mimo wszystko od strony użytkownika AROS jest jednak mocno do przodu. Więcej niż 1,5GB RAM i namacalne dowody obsługi więcej niż jednego rdzenia to poważne kroki milowe, które w tej chwili są nieosiągalne dla MorphOSa i AmigaOS4.


alez wlasnie oto mi chodzi. o pogodzenie, nazwijmy to pewnej tradycji z dostepnymi konsekwentnie rozszerzeniami, ktore jednak tej tradycji nie rujnuja i nie podkopuja.
oczywiscie aros ma tu pewne fory. jak wspominalem w kontekscie smp i dostepnej ilosci ramu argumentujemy z pozycji x64, gdy chodzi o kompatybilnasc binarna, mozna zawsze przywolac 68k. pozatym pool oprogramowania jest z jednej strony ograniczony a z drugiej z reguly otwary, to tez zmiany abi czy przeskok na inna platforme docelowa, ktory zlamalby kark systemom dostepnym na ppc, jest tu potencjalnie bezbolesny.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 15:22:22 przez wawrzon
[#50] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #15

Tak jak przedmówcom po pierwszych dwóch pytaniach oczy mi krwawią i wychodzi ignorancja "Pana Mariana".
Fakty techniczne:
Większość jak nie wszystkie 386 posiada jedynie ISA 8 bit i ISA 16 bit, gdzie teoretyczny transfer ISA 16bit to ~8MB/s, większość badziewnych kart SVGA wyciskało w porywach 3MB/s. W 256 col. przy 320x na porywające 200 można osiągnąć ponad 25FPS, w 16 bitach i wyższych rozdzielczościach to chyba ktoś żartuje, ale większość chyba widziała działanie gier nawet na P166 i karcie ISA, widać było jak ekran się rysuje, bo z włączonym oczekiwaniem na powrót linii haczyło się niemiłosiernie. Do niedawna miałem 386 i na pewno grafika nie była 25x szybsza LOL Z jakimś Tsengiem 4000 przy 640x480 w 256 col. do szybkość układów graficznych może była podobna.
Wychodzi brak wiedzy o Amidze, chunky, bitplanach i c2p, starych PC. Przecież nie trzeba używać chunky dla każdej gry aplikacji i stawiać po jednym px na raz.
Więcej nie będę komentował, bo nie wierzę w istnienie "Pana Mariana", ktoś tutaj flame chce wywołać.
[#51] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #19

Tylko że celem nie jest pokazania potęgi. NG to jest jakiś rozwój Amigi, używa się tego tak jak starej tylko jest szybciej i wygodniej.


Patrząc w taki sposób to jest to nawet kuszące. Jeśli mówimy o NG jak o retroNG czyli rozwój Amigi, wygodniejsze/szybsze używanie softu z klasyka + dużo nowego softu to coś w tym jest. Gdyby tylko kosztowała nowa maszyna 2-3kpln, a nie 10kpln to by było kuszące w takim kontekście.
Wcześniej docierały do mnie głównie teorie w rodzaju "wszystko co na PC/Mac można i trzeba robić na NG bo inaczej będziesz się smażył w piekle" czego nie kupuję. Ale retroNG, hm, do tego nowe, z gwarancją, w jakimś stopniu supportowanym softem... Chyba muszę zacząć obserwować co się z Taborem dzieje
[#52] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #48

Może odpal sobie AROSa i zobacz jak się używa. Ja ostatnio odpaliłem livecd na lapku który miał wszystko kompatybilne, wiem że to był tylko live, ale nie szło przez to nawet rozdzielczości zmienić, a już komunikat software failure przy jakiejś podstawowej aplikacji - poprostu mnie rozwalił. To był IcarosLiveCD.
[#53] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@agrajek, post #52

Faktycznie trochę źle się wyraziłem. Nie powinienem używać stwierdzenie "od strony użytkownika". Chciałem powiedzieć, że większa ilość RAMu jest dla użytkownika nowych systemów ogromną zaletą. Obsługa kilku rdzeni też, chociaż to raczej w przyszłości niż już teraz.
[#54] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@flops, post #50

Ignorancja techniczna i plątanie faktów dziwić nie powinny, skoro Pan Nowicki, m.in. twierdzi, iż Doom na PC wymaga koprocesora do uruchomienia :)
[#55] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@michalmarek77, post #54

Nie wiem ile razy AGA jest wolniejsza od SVGA, i nie wiem czy Doom potrzebuje koprocesora. Ale wiem, że na konfigu A1200/040 Workbench w 256 kolorach i DblPAL jest nieużywalny (jak dla mnie max kolorów do w miarę poprawnego działania to 64), a oglądanie zdjęć (pod warunkiem że mieszczą się w 2 MB CHIP) w trybie HAM8 ociera się o masochizm. A na "gołej" A1200? Chyba nie bez powodu Workbench 3.0/3.1 standardowo uruchamia się w 4 kolorach i HiRes 640x256...
[#56] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@recedent, post #55

Mam dokładnie takie same odczucia. Na AGA w WB/Magellanie używałem max. 16 kolorów. Więcej było dla mnie nieakceptowalne (040/40). Chyba niczego w życiu tak bardzo nie pragnąłem jak karty graficznej w Amidze. :)
[#57] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@flops, post #50

Tak jak przedmówcom po pierwszych dwóch pytaniach oczy mi krwawią i wychodzi ignorancja "Pana Mariana".
(...)
Więcej nie będę komentował, bo nie wierzę w istnienie "Pana Mariana", ktoś tutaj flame chce wywołać.


Ignorancja jest faktycznie porażająca, ale nie tu jest największa szkoda jaką wyrządził ten wywiad. Najgorsze jest to, że jest on wyjątkowo w postaci tekstowej i zostanie zindeksowany przez Google, w przeciwieństwie do wielu fajnych i wartościowych wywiadów audio których nikt normalnie nie ma szans znaleźć. W ten sposób reputacja podcastu będzie budowana na takiej słabej treści, ktoś kto tam trafi wyrobi sobie na podstawie tych żenujących i błędnych wypowiedzi zdanie o całym podcaście a może nawet i o Amidze i nie będzie to zdanie pochlebne. Trochę szkoda.
[#58] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@jubi, post #57

no nie wiem. sluchalem urywkow jakichs innych podkastow i musze przyznac ze byly moim zdaniem na podobnym poziomie. chyba nawet wysluchalem raz cale trzy godziny tych dywagacji przy jakiejs brudnej robocie. w zasadzie mam wrazenie ze skaldaja sie one niezaleznie od rozmowcow z pewnych stalych czesci skladowych kombinowanych w roznej kolejnosci, scementowanych w jedna calosc morzem small talku czesto w formie enigmatycznych niedopowiedzen. calosc robila wrazenie jakbym przysluchiwa sie przypadkowej rozmowie panow przy barze na jakis generyczny temat.
[#59] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@recedent, post #55

System to nie jest jedyny wyznacznik prędkości chipsetu AGA. Amiga dysponuje specjalistycznym oprogramowaniem, które często omija powolne funkcje systemowe, zastępując je własnymi rozwiązaniami, jak i wykorzystuje pewne specyficzne cechy chipsetu, które umożliwiają uzyskanie niesamowitych efektów.

Jednym z takich programów jaki znam jest Scala MM400.

Amiga została przeznaczona do pracy z obrazem telewizyjnym PAL/NTSC i jest to jej tryb natywny.

Tryby 31kHz jak DblPAL, czy Multiscan pozwalają na pracę z monitorami VGA, częstotliwością odświeżania nawet 70Hz, ale nie oferują tej samej wydajności (przynajmniej pod systemem).

Panu Marianowi Nowickiemu chodziło w porównaniu AGA/VGA głównie o działanie gry Doom, który jednak mocno pożera zasoby komputera PC, podczas gdy na Amidze (030+) może działać w pełnej wielozadaniowości.
[#60] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@jubi, post #57

Najgorsze jest to, że jest on wyjątkowo w postaci tekstowej i zostanie zindeksowany przez Google


Eee tam, zrównoważy się z twoim hejtem tekstowym w drugą stronę i będzie git. OK
Jeszcze można nawet trochę dorzucić na przeciwwagę bzdur wypisywanych przez Hexmaga itp.
.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem