Komentowana treść: AmiWigilia - Marian Nowicki
[#91] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #86

Amiga nie jest, nie była i nie będzie platformą retro.
Retro ma sens gdy soft jest na daną platformę albo pisze po rejestrach jak jest na 8 bit

ale brednie, ale brednie... /o\
[#92] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@michalmarek77, post #90

Obawiam sie, ze nie posiadal wtedy on ani 386 ani Amigi a wystarczy zajrzec na jutuba.

DOOM na 386 DX 40MHZ 8MB Ram w Lowresie.

QUAKE na 386 DX 4 w Lowresie wyciaga az 1,8 klatki/sekunde tyle co Amiga 1200 z karta procesorowa 68030
[#93] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@retronav, post #91

Retro ma sens gdy soft jest na daną platformę...

Sorry, ale nie rozumiem Czy jak jest soft to jest retro... czyli jak na x86 mamy pierdyliardową ilość softu = retro Oj pozamiatałeś.
[#94] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #89

Obawiam się, że nigdy nie używałeś sprzętu o którym piszesz.... Ćwierć wieku temu za pamięć płaciło się jak za zboże.... Jeśli chodzi o 16 czy 24 bit, to na sam obraz w rozdzielczości 640x480 taka karta wymagała 1 mega pamięci....
I znowu o chunky pixel piszesz bzdury, co pokazuje, że programista z Ciebie jak z koziej d*py trąbka. Stawianie pojedynczych pikseli w kazdym systemie jest wolne, bo trzeba wykonać dodatkowe operacje. W każdym systemie takie operacje się buforuje (juz pominę taką rzecz, jak migotanie), ale pojedyńczych pikseli się nie stawia ot tak, jeśli nie trzeba bo to nie efektywne. I jak Tobie napisałem, większość kart działała i tak w trybie bitplanowym, ba był to jeden z trybów i to jeden z szybszych, dlatego twórcy dem na PC (byli tacy, choć było ich niewielu) korzystali właśnie z trybu planarnego bo był szybszy!
Próbuję sobie przypomniec, czy w 92 były wogóle jakiekolwiek gry uzywające więcej niż 256 kolorów (na PC).... Chyba też nie bardzo - może jakiś pojedyńczy tytuł, ale i tak nie przypomina mi się...
[#95] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
A tak szczerze,to ja nie rozumie tego całego wywiadu,ok jest gościu,który coś tam robi i robi się z nim wywiad,tylko problem zaczyna się wtedy gdy gościu zaczyna opowiadać brednie,chyba autor takiego wywiadu,jest w stanie przed publikacja sprawdzić czy to co mówił jest prawda czy bredniami.Mogę zrozumieć ze jak ktoś bredzi w podcaście no to wtedy jest ciężej,w ogóle samo porównanie amigi z 386 jest kuriozalne,w życiu użytkownik 386 w czasie świetności amigi nie próbowałby nawet przez chwile zrobić coś takiego,raczej wtedy grzybiarze siedzieli cicho jak trusie pod miotła.Nie przypominam sobie żeby jakiś z moich kumpli którzy mieli 386 bardzo się tym chwali w tamtych czasach.
[#96] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@KaczusNG, post #94

Każdy wie jaką biedą był PC z ISA. Wystarczy odpalić na najlepszym 386 ( z najlepsza karta gfx) Syndicate, jtory dziala w 640x400 w 16 kolorach. Coś wspaniałego :)PC się zmienił z 486dx2/66 i vlb (eisa to ludzie tylko w folderach oglądali).
Swinkamorska po prostu nie ma pojęcia w temacie. I tyle :)
Skądinąd faktycznie świetny przykład amigowca.
[#97] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@SzaryWilk, post #95

A tak szczerze,to ja nie rozumie tego całego wywiadu
Radzik bardzo chciał znaleźć kogoś, kto podzieli jego niechęć do klasycznej Amigi. No i w końcu znalazł...
[#98] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Krashan, post #97

nie ma nie było i nie bedzie terminu Amiga Klasyczna takie cos poprostu nie istnieje , juz tłumacze dlaczego (zreszta tłumaczylem to tutaj na tym forum tryliard razy ale dla potomnych wytlumacze ponownie) , poniewaz Amiga zakonczyla swoj zywot w 96 roku i tym sposobem nie stała sie klasykiem , gdyby byla produkowana przez Commodore do dzisiaj wtedy stara Amiga była by klasykiem cos na wzor 30-40 letnich samochodów danej marki, niestety niema kontynuacji Amigi i tym sposobem Amigą pozostała poprotsu Amigą
ostatnia najnowsza Amiga jąką znam to Walker i Amiga 4000 Tower , dla mnie to te modele są nowe bo po nich juz nic wiecej nie powstało

niema nowych Amig to wszystko co niektorzy tutaj sobie tłumaczą o jakis copach z łałęłonu , czy inne copy z PPC nigdy nie były i nie bedą Amigą

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 16:16:48 przez Blendor

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 16:17:28 przez Blendor
[#99] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Krashan, post #97

Radzik bardzo chciał znaleźć kogoś, kto podzieli jego niechęć do klasycznej Amigi. No i w końcu znalazł...


Równie dobrze można stwierdzić że użytkownik PIV 2GHZ ma niechęć do 386/486 i szuka kogoś kto podzieli jego niechęć.

A tymczasem Radzik ciesząc się że ma lepiej/szybciej niż na klasyku, mając dość wbijania szpil ze strony klasykowców, przedstawił wywiad z kimś, kto ma tak samo dość jak on :)


Paru fanatyków zaczęło porównywać G4/G5 z i7, oraz OWB z najnowszym Firefoxem, po to żeby po raz kolejny podbudować swoje ego w kwestii rulezowania Amigi klasycznej. Sorry ale to się robi żenujące.

Jak widać gdy nie można dokopać pecetowi bo już zbyt daleko uciekł, to teraz frajdą jest jazda po NG.
[#100] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@agrajek, post #99

PC-towi mozna dokopac, ale cóż, rozmówca to nawet teoretykiem nie jest, bo nie sprawdził dokładnie jak działały karty w 92 roku. Ja bawię się używając sprzętu z NG. Gdyby tam w wywiadzie pojawila sie jakas jedna glupota - ok, mylić sie każdy może, ale jak ktos wypisuje farmazony z miną eksperta na wiele tematów, to nawet jeśli możesz się z kimś zgodzić co do kierunku, to te szczegóły mówią, że to nie jest ktoś, kogo inaczej niż kabaretowo można potraktować.
[#101] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #98

Czyli Warszawa, Syrena i Polonez nie są klasykami, bo nie są produkowane ich kontynuacje?
A czy jak padnie Volkswagen, to Garbus z automatu klasykiem być przestanie?
[#102] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #89

Mnie do porzucenia Amigi 500 przekonała płynność gry Frontier na 386/40 a także brzmienie na SB16 muzyki i efektów z tej samej gry. Długo nie mogłem zebrać szczęki z podłogi. Po dwóch miesiącach, w styczniu 1995 miałem już 486/DX2/80.
[#103] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Daclaw, post #101

ehhh i tego sie obawialem tak tak syrena warszawa i polonez jest klasykiem bo padne ze smiechu , zauwazalny ostatnio syndrom polskiej biedoty , z forda sierry i fiata pande robią samochody klasyczne , chlopie ! klasykiem zostają tylko auta marek premium typu Mercedes , porsche , Jaguar , reszta smieci nigdy nie beda klasykami , ale biedny zawsze bedzie sobie wmawiał ze jego Opel Astra z 95 to klasyk , NIEEE klasykiem moze zostac cos co było rewelacyjne w czasach swojej swietnosci , a Syrena ? nigdy nie byla Warszawa ? złom , Polonez ? porażka , klasykiem moze zostac Mercedes W108 , 109 W124 w budzie 500E AMG ale bron boze taki smiec jak Polonez
[#104] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #103

To są YoungTimer-y Polskiej motoryzacji. 124 to też jest YoungTimer.
[#105] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@niebuszewo, post #102

LOL :)
What?????

Okej, płynność była większa, ba, nawet tekstury były ale z tym dźwiękiem to pojechałeś...
Skoro on był taki ważny to aż dziw, że się na Amstrada czy ST-ka nie przerzuciłeś wcześniej:P

Tutaj PC z SB

A tu Amiga


Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 18:28:37 przez michalmarek77
[#106] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@TechNineWonder, post #104

to są smiecie nie polskiej motoryzacji , przejedz sie takim W108 z podobnych lat co Syrena 105 i zobaczymy czy ci sie wtedy oczka nie otworzą który pojazd zasluguje na miano oldtimera
dla scislosci daclaw jechałem syreną kilka razy w zyciu i jezdze często W109 na pneumatyce z lat 60 tych na codzien uzytkuje tylko auta z wyzszej pólki w gre wchodzi tylko Mercedes , i Lincoln na tą chwile

wracaja do tematu

386 to naprawde prawdziwy złom , dopiero 486 DX4 100 pokazywał na co stac było PC oczywiscie z dobrą grafiką i muzyką typu AWE32 czy AWE64



Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 18:39:07 przez Blendor

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 18:40:11 przez Blendor
[#107] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@michalmarek77, post #105

Skoro on był taki ważny to aż dziw, że się na Amstrada czy ST-ka nie przerzuciłeś wcześniej:P


Na Amstrada i ST dla dźwięku? Wytłumacz...


Co do dźwięku w grach na PC z pierwszej połowy lat 90 to raczej kwestia mocno dyskusyjna ale Amiga ciągle miała tutaj coś do powiedzenia. Z jednej strony albo to wyglądało jak w przypadku Cannon Fodder (konwersja muzyki na fm, brak śpiewu oczywiście), Dune 1 (fm) albo Stardusta i Pinball Fantasiesa, które miały normalne playery modułów (zagadką jest jak to działało na 386/486 ale to też były konwersje z Amigi), a z drugiej gry, które wykorzystywały pojemności twardych dysków i miały cutscenki z samplowaną mową (np. Rex Nebular z 1992, czy X Wing), czego na Amidze raczej się nie uświadczyło.
Osobną kwestia było, kto sobie wówczas pozwalał na kartę muzyczną w PC, a kto kombinował z jakimiś tanimi wynalazkami. A zabawy w konfigurowanie tego całego złomu... Różowo to nie było.
[#108] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@nogorg, post #107

w 95 roku na stole juz miałem DX4 100 z AWE32 wiec chyba nie bylo tak źle w PL co nie ?
oczywiscie Amiga 3000 którą mam do dzisiaj stała obok tego 486 takze miałem porownanie
Amiga sprzet na ktorym robiło sie wiele ciekawostek na Wesela i Wypasiony Pecet który słuzył do niczego no w Need For Speed 1 mozna bylo pograc plynnosc byla tragiczna


Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 20:31:33 przez Blendor
[#109] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #108

Przytoczone przeze mnie tytuły to lata 92/93. W 1995 sporo się już zmieniło.
[#110] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@nogorg, post #109

prawda jest taka ze PC dopiero odżyl jak wlazł na rynek pierwszy akcelerator 3DFX Voodoo 4mb pamietam po pierwszym zakupie jakie były oh i ahy Turok , Quake , Unreal ta grafika Tomb Raider i ta plynnosc wczesniej PC bez tego wynalazku to był zwykly smietnik
[#111] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #110

Ale o czym mowa? Kolega przywołał dźwiękowe walory gry Frontier z 1993 roku co zostało w pewnym sensie zakwestionowane. Podałem kilka przykładów gier, które na różne sposoby go realizowały w tamtym okresie. I to wszystko.

To o czym przydałoby się wspomnieć w takim porównaniu to ceny Sound Blasterów w tamtym okresie.
[#112] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Niestety firma commodore(i tak to ze firma tak długo była na rynku można uznać za cud przy tym stylu zarządzania) padła i teraz możemy gdybać co by były gdyby.I tak nasze środowisko Amigowe jest ewenement na skale światową ;). Szczególnie nasze polskie ;),od jakiś 20 lat istnieje spor nierozstrzygalny czym tak naprawdę jest amiga ;).A pomimo tego amiga żyje ;),i nie mowie tutaj o NG które dla mnie są zwykłymi pecetami.
[#113] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@KaczusNG, post #94

Tak, jak się zastosuje c2p, będzie przerabiało pixele po kilkadziesiąt razem , to już na 68060 uda się uzyskać transfer o pół procenta lepszy niż na 386 SX z SVGA.
Pozostanie jeszcze sprawa poprawek w HAM8 i rozdzielczości.
I to wszystko po to by na siłę udowadniać że amiga to retro.
Normalni ludzie, na pc/mac/atari, amigach z kartami graficznymi po prostu używają 24 bit czy 16 bit kolor. I to od ćwierć wieku.
Dlaczego na amidze nie może być normalnie tylko muszą się trafiać jacyś dziwni co na siłę chcą robić z amigi retro?
[#114] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@KaczusNG, post #100

Latem 1992 razem z innymi składałem pewną gazetę.
386, FPU od Weiteka, karta graficzna 24 bit, dyski i skaner SCSI.
Na tym Windows 3.1, Corel Draw 3.0, Corel Photopaint 3.0, Pagemaker.
Całość chodziła bardzo szybko.
Zdjęcia obrabiało się błyskawicznie i bez problemów.
Niektórzy mają problem z tym że już ćwierć wieku temu na PC, grafika była lepsza i szybsza niż na dowolnej Amidze tylko z AGA.
Cóż, to ich problem.
[#115] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Krashan, post #97

Amiga to moje hobby, a nie zawód.
Ja chcę mieć taką wygodę, jakość i szybkość jeśli chodzi o grafikę, jak minimum na 386.
Nie będę używał jakiegoś dziadostwa tylko dlatego że jest od Commodore.
Mam to gdzieś, w takim przypadku wolę emulator.
Klasyk z kartą graficzną może być.
[#116] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #113

Znowu waść piszesz farmazony... Przykład Kalmsowskie C2P na 030 daje rade jako prawie "darmo" no ale znowu wypowiadamy się o rzeczach o których opojęcie mamy blade. Normalni ludzie na PC-tach ćwierć wieku temu uzywali kart VGA (niekiedy też Herkulesów), które w standardzie miały ćwierć mega na obraz... Czasami wypaśnie mielikartę pól megową - wypas ale to dalej nie pozwala na obraz 24 bitowy w normalnej rozdzielczosci - bo za malo pamieci... No ale expert widze wie lepiej.... Poczytaj zatem o trybach VGA - standardowe VGA ma tylko jeden tryb w 256 kolorów, zazwyczaj są to tryby pracy 16 i 8 kolorów i co ciekawe te najszybsze są płatowe... Na Amigach też były karty graficzne, ale one też były wolne. Miały tylko taką zaletę, że można było obrabiać obraz w wiekszej gamie kolorystycznej.Szybsze karty graficzne dla Amigi pojawiły się później. Tak takowych używałem i działały spoko, szkoda tylko, że wszystko trzeba było kanapkować. No ale to już kwestia uroku tego, że nie powstały nowe modele Amigi przez długi czas.

Co do retro, to jedni chca retro, niech sobie robią, inni chcą się bawi w inny sposób, niech tak robią. Wolny kraj, czemu chcesz innym układać jak mają spędzać wolny czas.
[#117] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #114

Latem 1992 razem z innymi składałem pewną gazetę.
386, FPU od Weiteka, karta graficzna 24 bit, dyski i skaner SCSI.
Na tym Windows 3.1, Corel Draw 3.0, Corel Photopaint 3.0, Pagemaker.
Całość chodziła bardzo szybko.


A jaka była cena tego cudu techniki?
[#118] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #114

Akurat w tamtych czasach do DTP zdecydowanie lepiej było mieć Macintosha (dzisiaj to już zupełnie nie ma znaczenia i zależy tylko od upodobań użytkownika). A konfiguracja, którą tu przytoczyłeś bardzo przypomina mi konfigurację Amigi 3000 na której składano czasopismo "Amigowiec" (kolorowe, z grafiką). Procesor z podobnej półki (030 to jest coś około 386), karta graficzna też 24-bit, SCSI, PageStream 3/4 (nigdy nie ustępował jakoś znacząco PageMakerowi). Programy graficzne na Amidze wtedy też jeszcze dawały radę.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:00:22 przez MDW
[#119] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #115

Nie będę używał jakiegoś dziadostwa tylko dlatego że jest od Commodore.

A może pozwól ludziom używać tego dziadostwa bo to jest/nazywa się Amiga?

Będzie Pan pouczać innych czego mają używać?

Ja używam Amigi 1200 bo to jest Amiga, a nie dlatego, że jest od Commodore.

Niech Pan nie używa, jak nie chce. Ale niech Pan nie trolluje użytkowników Amig.

Mam to gdzieś, w takim przypadku wolę emulator.

Niech Pan sobie używa PC-tów, Maców, czegokolwiek. Ale co mnie to obchodzi? My tu rozmawiamy o Amigach.

Klasyk z kartą graficzną może być.

Wśród użytkowników małych Amig tylko niewielka część posiada karty graficzne. Niepraktyczne jest stosowanie kart graficznych w małych Amigach, więc trzeba używać tego co jest. Zresztą 99% softu na małe Amigi to powstało na OCS/AGA i nawet FASTu nie potrzebuje.

Ja chcę mieć taką wygodę, jakość i szybkość jeśli chodzi o grafikę, jak minimum na 386.

Ponownie, co mnie to obchodzi? Może Pan nawet używać MS-DOS lub Windowsa 3.11/95 i nie poczuję się jakby Pan zdradził Amigę. To jest tylko i wyłącznie Pańska sprawa. Może Pan robić co chce. Ale pod warunkiem, że nie ogranicza Pan wolności innych.

Nie rozumiem Pańskiej nagonki na chipset. Czy chce Pan wmówić ludziom by zmienili hobby? Albo żeby zmienili swoje Amigi na Macintoshe z MorphOSem bądź drogie komputery z Amiga OS4?

Powtarzam, używam Amigi 1200 bo to Amiga, chodzi soft z Amigi na niej i 100% prasy i literatury niej dotyczy.
[#120] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #113

Jak Pan widzi na PPA cenzury nie ma, więc proszę się na to już nie powoływać. Upubliczniono wywiad z Panem.

Może Pan robić sobie wyliczenia ile to razy VGA jest szybsze od AGA, a nawet zakładać wątek PC versus Amiga. Przecież takie wyliczenia prowadzono już w czasach czasopisma "Amigowiec". Pamiętam doskonale numer, w którym zestawiono procesory serii Motorola M680x0 i Intel x86.

Tylko, że w tamtym czasopiśmie korzyść wychodziła po stronie Amigi i Motoroli.

Po co rozgrzebywać stare konflikty?

Dzisiaj Amiga to dla wielu mniej lub bardziej żywe wspomnienie, czynne lub wygasłe hobby.

Pozwólmy używać ludziom tego, czego chcą, a nie porównujmy Amig z PC-tami. Myślę, że dla większości Amiga wiąże się z ogromnym sentymentem i nie liczy się szybkość ówczesnych PC-tów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem