Komentowana treść: WinUAE 4.0.0
[#1] Re: WinUAE 4.0.0
Każda nowa wersja WinUAE jest coraz bardziej interesująca ale nie zastąpi to nowego sprzętu, systemu i oprogramowania natywnego, które już teraz powinno być na procesorach ARM albo Intel bo na PPC to mało komu się chce, Amigowy sprzęt z PPC drogi, niedostępny. Jakby z taką determinacją rozwijano platformę sprzętowo systemową i inne oprogramowanie to Amiga by nie była tak bardzo w tyle rynkowo jak obecnie.
[#2] Re: WinUAE 4.0.0

@rgrg2, post #1

No masz arosa na x64 i na arma. Gdzie te masy ludzi?
[#3] Re: WinUAE 4.0.0

@michal_zukowski, post #2

AROS ani inna mutacja czy emulacja to nie jest AmigaOS 4.x, który powinien być natywny na ARM i Intel.
[#4] Re: WinUAE 4.0.0
Ehhh, przestał mi działać AmigaOS4x, co ciekawe na ostatniej becie jeszcze działał.
[#5] Re: WinUAE 4.0.0

@rgrg2, post #1

Każda nowa wersja WinUAE jest coraz bardziej interesująca ale nie zastąpi to nowego sprzętu


Dzięki emulatorowi pisane są wciąż gry i programy na Amigę.
[#6] Re: WinUAE 4.0.0

@djpiotrs, post #5

Dzięki emulatorowi pisane są wciąż gry i programy na Amigę.


Jakieś przykłady?
[#7] Re: WinUAE 4.0.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

Chociazby ta
[#8] Re: WinUAE 4.0.0

@djpiotrs, post #7

[#9] Re: WinUAE 4.0.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Ale o co chodzi - sympatyczna gra logiczna ok, racja
[#10] Re: WinUAE 4.0.0

@BULI, post #9

Gość nie jest amigowcem .... . tylko tyle ... . gra za darmo tworzona przez trzech ludzi!
[#11] Re: WinUAE 4.0.0

@djpiotrs, post #10

Gość nie jest amigowcem .... . tylko tyle ... . gra za darmo tworzona przez trzech ludzi!


Acha, że jak za darmo to myślisz, że amigowcom robisz laske wypuszczając takiego gniota, dzięki emulatorowi
[#12] Re: WinUAE 4.0.0

@djpiotrs, post #5

"Dzięki emulatorowi pisane są wciąż gry i programy na Amigę"
Ponieważ WinUAE jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wszystkie moje projekty powstały pod emulatorem WinUAE. Używam głównie PPainta7.1 do tworzenia grafiki oraz narzędzia Backbone aby sprawdzić tilesy i animowane postacie w praktyce. W tym roku planuję zaprezentować dwie nowe gry na Amigę, jedna z nich powstaje w znienawidzonym Backbone. Szkoda, że na Retrokompie nie będę mógł jej zaprezentować. Trochę zabija to amigową twórczość wzamian dostając gry na C64 czy atari. Przy okazji zapytam jakby był ktoś chętny do tego projektu to zapraszam do współpracy.
[#13] Re: WinUAE 4.0.0

@rgrg2, post #3

AROS ani inna mutacja czy emulacja to nie jest AmigaOS 4.x


Aaaah, znaczy bez nalepki te miliony chetnych na uzywanie amisystemu na x86_64 nie nadejda?
[#14] Re: WinUAE 4.0.0

@rgrg2, post #3

No i wyszło szydło z worka. Aros to tylko mutacja. Nie jeden z przedstawicieli NG. Czy właśnie dlatego ilość użytkowników Arosa topnieje ostatnio w zastraszającym tempie. Nie ma użytkowników, nie ma zgłaszanych sugestii i błędów, nie poprawek niema systemu.

Ps. Nic osobistego, ogólna refleksja.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 16:32:28 przez don_rafito
[#15] Re: WinUAE 4.0.0

@rgrg2, post #1

Pobudka, zesrałeś się!ok, racja
[#16] Re: WinUAE 4.0.0

@don_rafito, post #14

Za to gier jest najwięcej.
[#17] Re: WinUAE 4.0.0

@don_rafito, post #14

Panowie Aros nie jest żadną mutacją, jest ciekawym system, który ma nieodkryty potencjał. Znaczek jak pokazuje historia to "natualny biodegradowalny lep na muchy". Ja czekam na książkę o Arosie, szkoda, że nie było nic o nim na PH. Aros jest na jedynej rozsądnej platformie sprzętowej, jeśli chcemy robić coś więcej niż grać w SuperFroga lub nieco bardziej wymagające tytuły. Szkoda, że potencjał jest marnotrawiony przez kiepski marketing. Przy okazji klikałem ostatnio i stronki Arosa nie działają, co się dzieje, chciałem poczytać o ABI w Arosie, co i jak i też nie ma już.
[#18] Re: WinUAE 4.0.0

@KM, post #17

Panowie Aros nie jest żadną mutacją, jest ciekawym system, który ma nieodkryty potencjał.

Ty to wiesz, ja to wiem i może jeszcze ze 2 osoby.
Dla reszty to jest właśnie mutacja, jakiś wytwór. No bo jak można kojarzyć OS z Amigą, który nie ma Boinga w logo, nie obsługuje m68k (poza Aros Vision, ale on najlepiej zasuwa właśnie na m.in. WinUAE) oraz PPC, a na dodatek radzi sobie z obecną technologią PeCetfuj i ARM. No jak?

Przy okazji klikałem ostatnio i stronki Arosa nie działają

Też to zauważyłem. Nie ma użytkowników, nie ma developerów. proste. Żal patrzeć, ale za parę lat PC-Amigowcom, zostanie już tylko WinUAE i nierozwijany gniot w postaci Arosa, leżący gdzieś na jakimś dysku na dnie szuflady
[#19] Re: WinUAE 4.0.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

1
2
[#20] Re: WinUAE 4.0.0

@don_rafito, post #19

Ja mam popularne Raspberry Pi 3 B (bez plusa).

Chciałem odpalić na nim Arosa, ale się nie udało. Widać że wersja ARM nie jest już rozwijana.

Wersja pod Intela, też nie jest właściwie rozwijana, działa tylko z niektórymi płytami głównymi, dość leciwymi i na dodatek trzeba mieć do niej protezy typu kontroler IDE a nie SATA wbudowany w płytę główną itd. To co to mi za system który najlepiej działa tylko w VirtualBox. Bez sensu.

Działa też tylko z jedynym netbookiem Acera na leciwym Atomie. Ja miałem podobnego Asusa Eee PC 1000H i na nim już działać nie chciał. To też bez sensu.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 00:16:11 przez gilban
[#21] Re: WinUAE 4.0.0

@gilban, post #20

To co to mi za system który najlepiej działa tylko w VirtualBox. Bez sensu.


nie za bardzo chce mi sie w obecnej sytuacji przekonywac kogokolwiek do arosa, niemniej te opinie wymagaja pewnego sprecyzowania.
aros dziala w wirtualizacji nie tylko pod virtual box ale takze pod vmware i hosted pod linuxem czy windows (ten ostatni port chwilowo nie jest dostepny w nightlies i nie wiem czy dziala), pozatym wersja pod intela _jest_ rozwijana. praca koncentruje sie na nowej wersji arosa, abi v1. ta wersja dziala nie tylko na i386 ale na x86_64 (ewentualnie z wykorzystaniem wielordzeniowosci, dzielo miedzy innymi kolegi wczesniej w watku), ppc (sam440/460), arm, m68k (rozne modele amig). wiec wefekcie moznaby powiedziec ze aros z zastepczych systemow amigopodobnych wspiera prawdopodobnie najszerszy wachlarz konfiguracji. stopien dopacowania poszczegolnych platform moze pozostawiac do zyczenia, ale w koncu dlaczego jest to system otwarty?
to tyle..

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 02:20:07 przez wawrzon
[#22] Re: WinUAE 4.0.0

@gilban, post #20

Wersja pod Intela, też nie jest właściwie rozwijana, działa tylko z niektórymi płytami głównymi, dość leciwymi i na dodatek trzeba mieć do niej protezy typu kontroler IDE a nie SATA wbudowany w płytę główną itd.


I to mowi uzytkownik MorphOS-a. Systemu ktory dziala tylko z niektorymi plytami glownymi, dosc leciwymi.

Jak to jest, ze w przypadku ulubionego przez was systemu jestescie wyrozumiali do granic mozliwosci, wypytujecie na forum ktory model zabytkowego maka mini dziala z MOS-em najlepiej, ktorego zabytkowego laptopa firmy apple wybrac zeby dzialal, a w przypadku AROS-a nie wykazujecie chocby odrobiny zrozumienia? Wychodzicie wtedy z zalozenia, ze ma u was dzialac a jak nie to do dupy?

To ze linux czegos nie obsluguje to nie problem, najwyzej sie wymieni sprzet. Jak cos pod MOS-em nie dziala to nie problem, wiemy przeciez ze MOS Team maly jest i potrzebuje czasu. Jak pod OS4 wychodzi plyta glowna ktora nawet po paru latach nie jest w 100% obslugiwana to, no trudno, OS4 Team jest maly, wiemy jak to jest w swiatku amigowym. Poczekamy jeszcze troche i juz za chwilke za momencik (rok, moze dwa) wszystko bedzie. AROS? Na moim desktopie nie zadzialala sieciowka? Buuu, dyletanci! powinno dzialac! bez sensu! do dupy ten aros!

No doba. A teraz wersja skrocona:

SOA#1
MSPANC
[#23] Re: WinUAE 4.0.0

@gilban, post #20


Wersja pod Intela, też nie jest właściwie rozwijana, działa tylko z niektórymi płytami głównymi, dość leciwymi i na dodatek trzeba mieć do niej protezy typu kontroler IDE a nie SATA wbudowany w płytę główną itd

Nie wiem co próbowałeś odpalić, może jakaś archiwalna wersja, ale na moim P5Q, w którym jest SATA właśnie Aros zasówa jak trzeba. Mało tego, jest właśnie zainstalowany na dysku SATA.

No ale nie ma dziwoty. Dział Arosa, na Forum PPA świeci pustkami. Na odpowiedź trzeba nieraz czekać i kilka tygodni. Jakby niektórzy tam zaczęli zaglądać to by teraz nie mądrowali w komentarzach pod postami, które na obecnym przykładzie WinUAE, zaczynają zjeżdżać w kierunku OT. Zapraszam na działu Aros, możemy sobie tam nieźle pogadać.
[#24] Re: WinUAE 4.0.0

@gilban, post #20

Jak się pisze system na x86-64 to masz wybór - skupiasz się na systemie lub skupiasz się na wspieranym sprzęcie. Moim zdaniem systemy "alternatywne" powinny być pisane pod wykorzystanie ich na maszynie wirtualnej (virtualbox/kvm/vmware/hyperv) bo wtedy twórcy mają jednolitą platformę sprzętową której wsparcie można napisać raz i działa na lata po czym zająć się rozwojem systemu. Jak ktoś chce dodać obsługę jakiegoś 'realhw' przy okazji to śmiało ale nie znaczy to, że na każdym sprzęcie będzie śmigać.

Amigofce myślą, że świat PC to taka amiga - wszystko jest tak samo, obsługę sprzętu pisze się w jedno popołudnie. Nie zauważają przy tym ilości sterowników które mają w systemach które mają na swoich pecetach.
[#25] Re: WinUAE 4.0.0
Tak skopiuję swój komentarz z FB z podobnego wątku:

Te pjerdololo amigowców, którzy nie wiedzą czego chcą, nie mają chęci wydać na to pieniądz ale ma być szybko amigowo tanio i już. I ma być na to soft zajebisty I wszystko czego używali też ma działać.

Jakby nie zauważyli, że adpro czy image FX są przestarzałe od lat, wordworth nigdy uwagi wart jakoś nie był etc. No ale to przecież takie WARTOŚCIOWE programy są!

Mam wrażenie, że część z nich to chce amigowej skórki do windy + przezroczystego UAE.


Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 11:33:45 przez hrw
[#26] Re: WinUAE 4.0.0

@hrw, post #24

Amigofce myślą, że świat PC to taka amiga - wszystko jest tak samo, obsługę sprzętu pisze się w jedno popołudnie.
Właśnie dlatego pchanie się z amisystemami na PC jest pozbawione sensu. Czego AROS jest pięknym dowodem.
[#27] Re: WinUAE 4.0.0

@Krashan, post #26


Jak cos pod MOS-em nie dziala to nie problem, wiemy przeciez ze MOS Team maly jest i potrzebuje czasu. Jak pod OS4 wychodzi plyta glowna ktora nawet po paru latach nie jest w 100% obslugiwana to, no trudno, OS4 Team jest maly, wiemy jak to jest w swiatku amigowym. Poczekamy jeszcze troche i juz za chwilke za momencik (rok, moze dwa) wszystko bedzie. AROS? Na moim desktopie nie zadzialala sieciowka? Buuu, dyletanci! powinno dzialac! bez sensu! do dupy ten aros!


Zapraszam wszystkich do wątku. Będziecie mieli okazję swobodnie wyrazić swoje za i przeciw, zanim adminy wywalą temat jako OT, który dotyczy WinUAE
[#28] Re: WinUAE 4.0.0
Toni Wilen rządzi. Już ściągam
[#29] Re: WinUAE 4.0.0

@don_rafito, post #19

Nie widzę tam informacji o tym co powstało pod emulatorem.

Przykładowo link Cowcat zrobił port Quake 3 i Quake 3 Arena dla PPC WarpOS a potem dla 68k na A1200 z BlizzardPPC i BVisionPPC (wątki są na EAB). Wcześniej zrobił nową wersje BlitzQuake PPC WOS, która już bez problemu działa na BVision/CyberVisionPPC, a przy okazji skompilował nową trochę szybszą wersje dla 68k. PS. WinUAE jeszcze nie emuluje tych kart graficznych.
[#30] Re: WinUAE 4.0.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #29

Tak, Cowcat wykonał tą robotę pod MOSem ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem