Wątek zamknięty
[#1561] Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)

@GumBoy, post #1560

pomysł I to nie jeden pomysł Ale ogólnie jest mniej pomysł
[#1562] Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)

@adam_mierzwa, post #1543

Serwer to nie pecet.


Jeśli pecet może być serwerem, to serwer może być pecetem.
Z drugiej strony, jeśli Amiga może być pecetem...
[#1563] Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)

@kjb666, post #1562

to jeśli Amiga może być serwerem to nie może być pecetem
[#1564] Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)

@ede, post #1563

Jeśli serwer może być pecetem, a Amiga może być serwerem? :P

Pecet to taka nazwa dla bezfirmowych x86, chociaż np. Vobis czy Optimus to dla mnie żadna marka, nadal zwykły pecet.
Dla mnie są albo IBMy albo pecety, tudzież SGI czy Casablanca, wiadomo :P
[#1565] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1566] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1567] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1568] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1569] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1570] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1571] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1572] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1573] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1574] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1575] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1576] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1577] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1578] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)
[#1579] Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)

@kjb666, post #1564

Nawet C64 moze byc serwerem.
http://www.c64web.com
[#1580] Re: Gry komputerowe a ograniczenia Amigi (68k)

@F7sus4, post #1579

[#1581] Chrońmy dobre imię Amigi - apel
Ten temat był już tu wielokrotnie poruszany na portalu, ale głównie w kontekście wojenek dwóch marginalnych hobbystycznych systemów Mos vs Aos4 (vide: moja definicja Amigi), ale sprawa jest na tyle poważna, że trzeba ją potraktować zupełnie osobno.

1. Powiedzmy NIE "Amidze klasycznej"

Otóż piszę to jako ktoś, komu zależy na dziedzictwie historycznym Amigi, na roli, jaką odegrała w komputeryzacji świata i rozwoju multimediów, na tym, jak Amiga będzie pamiętana przez następne pokolenia. Chciałbym, aby posługiwano się na tym portalu, który określa się Amigowym, pojęciem "Amiga" ze zrozumieniem - jasno i precyzyjnie. Przede wszystkim nie podoba mi się ukuty tu termin "Amiga klasyczna", który sugeruje, że są jakieś inne Amigi. Otóż nie, Amiga klasyczna to po prostu Amiga, Wszystko inne to wyroby amigopodobne, komputery programowo częściowo zgodne z systemem Amigi, ale na Jowisza - żadne tam Amigi, choćby i "nieklasyczne".

2. Powiedzmy NIE niby-Amigom.

Dlaczego tak bardzo mi na tym zależy? Głównie dlatego, aby nie fałszować historii. Amiga była w swoim czasie dość znaczącym, masowym komputerem, który odniósł całkiem spory sukces komercyjny w konkretnych dziedzinach, a pierwsza Amiga była wręcz wielkim przełomem, tworem geniuszu. Tymczasem, dla kontrastu, obecnie pod nazwę "Amiga" podszywają się jakieś komputerki o mocy telefonu komórkowego. Pomijam już to, co było wałkowane setki razy, że "AmigaONE" to odrębny trademark niż "Amiga" i AmigaONE nie jest "Amigą", bo nie ma praw do trademarku "Amiga", ale dla postronnego obserwatora, który nie siedzi w tych wojenkach od lat jest to zupełnie poplątane i niezrozumiałe i odnosi on wrażenie, że AmigaONE to Amiga i bezwiednie łączy ją w swojej głowie ze sławną marką sprzed 30 lat. Takim postronnym ludziom nie można robić wody z mózgu, nie każdy czyta ppa od 10 lat i przerobił wszystkie wojenki i zna losy wszystkich trademarków i garażowych firemek, które nimi dysponują i jest w stanie odsiać ziarno od plewy.

3. Dbajmy o miejsce Amigi w historii.

Chodzi mi tu własnie najbardziej o przyszłe pokolenia, oraz o ludzi, którzy wracją po latach do amigowania, wpisują w google hasło "Amiga" i wyskakuje im jakaś AmigaONE i myślą, że to jakiś kolejny model Amigi. Dlatego apeluję, nie tylko do zwykłych użytkowników, ale głównie do administracji portalu - używajmy terminu Amiga odpowiedzialnie, aby przyszłe pokolenia szukając śladu Amigi natrafiły na wielkie dzieło Jay Minera i spółki, a nie na żałosne garażowe wytwory produkowane w ilości kilkuset sztuk i kompletnie nic nie znaczące z punktu widzenia historii komputerów, o które śmieszne ludziki toczą śmieszne wojenki. Czy chcemy, aby "Amiga" była pamiętana jako wielki, znaczący przełom, czy jako przestarzała płyta główna produkowana dla garstki hobbystów?

Jako, że nie mam tu żadnej władzy, mogę jedynie apelować. Dlaczego właśnie tu? Bo wpisując w google słowo "Amiga", trafiamy właśnie tu, zaraz po polskiej i angielskiej Wikipedii. Bo ten portal nazywa sam siebie amigowym.

Myślę, że warto było to napisać, bo nawet jeśli ten apel nie odniesie żadnego skutku teraz, to być może za ileś lat ktoś znajdzie go w archive.org i będzie miał łatwiej w ustaleniu prawdy historycznej na temat Amigi i jej znaczenia w tym czasie, który do niej należał. A wszystkie niby-Amigi pozostaną tylko małym przypisem na dole strony, jeśli w ogóle ktokolwiek je raczy uwzględnić.

Pod rozwagę.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:10:21 przez jubi
[#1582] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1581

Wielu już próbowało i że też ci się chce... Prawda jest taka, że oprócz tej garstki kilkuset aktywnych amigowców, ktorzy jeszcze mają ochotę sobie poamigować nikogo tak naprawdę nie interesuje ani historia Amigi ani jakiegokolwiek innego komputera. Siedząc w środku tej społeczności nie jesteś obiektywny i nie zauważasz, że cały świat ma inne, ważniejsze sprawy na głowie niż klasyczna Amiga vs Pegasos. I dotyczy to każdej retro-platformy.
[#1583] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1581

Dla szarego zjadacza komputerów Amiga jest i będzie tylko elektronicznym złomem. Przyszłe pokolenia nie będą poszukiwać "prawdy" ani "śladów wielkiego dzieła", tylko będą uprawiać nostalgię za własną młodością, ewentualnie odgrzebując i pucując własne gadżety z młodości: tablety, smartfony albo swoje pierwsze aparaty cyfrowe.

Dobre imię Amigi żyje i może przetrwać tylko w środowisku amigowców, a to są starzy wyjadacze, którzy doskonale wiedzą co jest co i mają na ten temat bardzo precyzyjne poglądy.

Tak więc odezwa z dupy max, do tego pretensjonalna w formie.
[#1584] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1581

Popieram Cię, ale niestety zrobi się z tego tematu kolejny "brednioserial".


Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:38:54 przez glichtanski
[#1585] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@_arti, post #1582

ważniejsze sprawy na głowie niż klasyczna Amiga vs Pegasos. I dotyczy to każdej retro-platformy.


Nie ma czegoś takiego jak Amiga klasyczna. Jest Amiga. To właśnie środowisko postamigowe jest chore i wprowadza terminologię która miesza ludziom w głowach.

Weźmy podobną sytuację, z marką komptuerów domowych która upadła - Atari, gdzie panuje wręcz wzorowy porządek. Tam nikt nie mówi "Atari klasyczne".

Przykładem niech będą wyniki z google:

"atari klasyczne" Wyników: 7 (0,18 s)
"amiga klasyczna" - Około 34,200 wyników (0,26 s)
[#1586] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1581

Żaden apel nie uchroni dobrego imienia Amigi. Jeżeli chcemy by komputer Amiga nie kojarzył się li tylko z grami ("taka konsolka do gier") to należy pokazywać możliwości Amigi poprzez możliwości jego oprogramowania. Dlatego też opisujmy amigowe, wyrózniające się w swojej dziedzinie, najlepsze oprogramowanie przede wszystkim, pokazujmy jego możliwości, i nie pozwalajmy mu dzięki temu odejść w zapomnienie, bo tak się już od dekady conajmniej - niestety - dzieje.
Poprzez prezentowanie możliwości amigowego oprogramowania rodem jeszcze z 20. wieku, Amiga obroni się sama.

Howgh.
[#1587] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1581

Nie wiem co cię tkneło jubi żeby napisać taki manifest , nuda, czy może
zaobserwowałeś jakieś niepokojące skłonności w śród szarej nieamigowej masy,
do zaniżania znaczenia jaki miała Amiga dla komputeryzacji?
Rozumiem twoje intencje ale myślę że z tymi Amigami klasycznymi i nie, to mamy tylko my problem,
znaczy się wszelkiej maści Amigowcy. Poza tym zgadzam się za panem Daclawem.
Nasze dzieci i ich dzieci będą mieć swoje gadżety, z jedną tylko różnicą, ich nie będą tak przełomowe
jak jest, albo raczej był, nasz - Amiga.

Dla mnie AMiga Rulez!!!
... dla mojej córki już raczej nie, nawet mimo że gramy razem w gierki z zeszłego tysiąclecia ;p
[#1588] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1585

Być może dlatego że Atari nie dało się za bardzo rozbudować podczas gdy Amiga ma mnóstwo dopalaczy.
[#1589] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1585

Nie ma czegoś takiego jak Amiga klasyczna
Napisałem to trochę z przekąsem, bo wiedziałem że się złapiesz. Jeśli chodzi o Atari czy C64 to różnica między nimi a nami polega na tym, że oni już dawno zdali sobie sprawę z tego, że ich sprzęt to złom i nawet 32 kanałowy SID czy inne 6502/100Mhz tego nie zmieni. Mogą się przy nim co najwyżej dobrze bawić i wspominać stare czasy. U nas zaś są dalej ludzie, którzy wierzą, że Amiga może zawojować świat ;)
[#1590] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@Art, post #1588

Atari nie dało się za bardzo rozbudować podczas gdy Amiga ma mnóstwo dopalaczy.


Oczywiście masz na myśli Amigę klasyczną...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem