Wątek zamknięty
[#1] Moja definicja Amigi
No dawać tu swoje definicje Amigi. Zachęcam wszystkich do wypowiedzenia się na ten temat. Co jest Amigą a co nie. Co decyduje o amigowości - sprzęt ? system ? naklejka?

Dawać ! Niechaj to będzie ostra jazda bez trzymanki.

[#2] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

chyba tym razem prowokacji ci sie nie udala...

wszyscy olali system

[#3] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #2

Nie ma mowy o prowokacji. Skoro wszyscy tacy mądrzy, to czekam na definicje Amigi.

[#4] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Amiga - linia sprzętowo softwarowa, w której zostaje zachowana zgodnosc sprzętowa polegająca na mozliwosci uruchomienia dwóch dowolnych wersji (nie rewizji) systemu operacyjnego AmigaOS. Trzeba tez przyjąc zalożenie, ze Amiga to komputer od początku projektowany do bycia Amigą.

[#5] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Amiga rulez

[#6] Re: Moja definicja Amigi

@rzookol, post #4

Na ile zgodna jest A500 z A1200 albo z A4000 ?

[#7] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #6

Czy Ty losowo piszesz pytania do postów wczesniej ich nie czytając ?
Zgodnie z moją definicją Amiga 2000 jest zgodna z Amiga4000 gdyż na obu mozna uruchomic AmigaOs 3.x oraz 2.x. Czyli pasuje do tego co pisalem.

[#8] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Definicja Amigi jest nieistotna, bo przyszłością amigowców jest MorphOS.

[#9] Re: Moja definicja Amigi

@rzookol, post #7

No, a poza tym są zgodne, bo - jak zauważył parallax - zarówno A500, A1200 jak i A4000 rulez. :)
Natami też rulez i to tłumaczy, dlaczego jej najbliżej do linii klasyków.

[#10] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #8

Co się stało więc z oczekiwaniami na nowy sprzęt ? Kiedyś czekało się na nowy model Amigi. A dziś ? Zabawa w amigowanie na Apple ? Ja tego nie czaję

[#11] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #10

Tu nie ma nic do czajenia - Amigi nie ma. Są tylko kontynuacje hobbystycze - z martwego pnia wyrosło sobie kilka gałęzi, i każdy siedzi na tej co mu pasuje.

Mi pasuje AmigaOS - to jedyne co zostało (dla mnie) z Amigi, dla kogoś innego ważniejsza jest szybkość, nowoczesność, kompatybilność lub inne (często bardzo subiektywne) wartości.
[#12] Re: Moja definicja Amigi

@adam_mierzwa, post #11

W takim razie próby reaktywacji Amigi ze strony Hyperionu są skazane na porażkę ?

[#13] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #10

Ja tego nie czaję

Dla mnie to proste. Amigowcem jest się przez to co się robi na komputerze, nie przez sam fakt posiadania tegoż komputera (można mieć pięćsetkę na strychu, czy jest się przez to amigowcem?). A to co się na komputerze robi, determinowane jest przez system operacyjny i oprogramowanie, sprzęt jest tu sprawą wtórną. MorphOS jest najlepszym amigowym systemem, więc jest przyszłością amigowców. Nie jest natomiast przyszłością Amigi jako marki, bo do tej nie ma pretensji. Niemniej marka "Amiga" ma z amigowaniem coraz mniej wspólnego.

[#14] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #12

W takim razie próby reaktywacji Amigi ze strony Hyperionu są skazane na porażkę?

Tak i to w dwójnasób. Ekonomicznie (bo X1000 za 8000 zł będzie finansową klapą) i technicznie (bo AmigaOS 4 rozwijają niekompetentni programiści).

[#15] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Amiga to komputer marki Amiga. Proste jak konstrukcja cepa.
Trudno powiedzieć czy Amigi od Commodore to Amigi (znak towarowy rozbity na kilka części - gdzie tęczowe V?).
X1000 to kolejny model AmigaOne i zarazem najszybszy sprzęt pod AmigaOS, ale jasnym już jest, że Amiga się nie odrodzi. Nie powstaje sprzęt masowy, a ścieżka PPC zamienia się w kanał.
Wszystkie dzisiejsze rozwiązania to kontynuacje pewnych koncepcji - ale raczej nie linii rozwoju Amiga Inc.- współczesne Amigi prawdopodobnie hulałyby na Windows. Ewentualnie - jak wg Collasa z Gateway - system byłby na jądrze Linuksa.
[#16] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #14

bo AmigaOS 4 rozwijają niekompetentni programiści).


to zes Grzes pojechal


[#17] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #12

Ależ broń Boże. Nikt (przynajmniej ja) nie życzy im porażki.Jest tylko jeden problem cała para (i znowu jak dla mnie ) idzie w gwizdek, bo niestety nie takiego oesu oczekiwałem. MorphOS wygrał (po raz kolejny jak dla mnie) ponieważ wydam kasę na MOSa a nie AOSa.

[#18] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #16

Krashan pewnie myśli, że jak przytrolluje to trafi do ogólnopolskiego miesięcznika.

[#19] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

http://www.youtube.com/watch?v=NRI7hHwiRxk

To jest a raczej była Amiga...

Póki nie ma sprzętu takiego jak klasyczna Amigi, to nie ma po prostu zadnej Amigi nowej...

A to ze ktos zacznie bączyć o jakiś tam systemach innych czy sprzętach na którym można odpalić amigowy soft to są to dla mnie brednie... to jest sztuczna emulacja sprzętowo/programowa....

Amiga umarła wraz z ESCOMem. Do 2010 nie ma nic co by ją wskrzesiło. Nalezy miec tylko nadzieje.. One x1000 Natami. A nie Samy, Pegi, MacMini i inny bullshit.

Miejcie chociaż szacunek do Commodore (i do ESCOMu) którego ojcem jest Polak i nie podpinajcie się pod te spółke katastrof typu Sam, Maców i innych z racji tego że niby to jest przyszłościowe..

Kiedyś wszyscy byliśmy klasykami ale bankructwo C=, ESCOMu spowodowało że niektórzy czują się jakby byli przedłużeniem życia... ale błednie bo pół środkami tego się nie osiągnie.

Natami....x1000.... no i AmigaOS jeśli już. Resztę spalić!

Teraz wielcy mędrcy dojdą do głosu co będą psioczyć więc to było tylko moje skromne zdanie i EndOfTopic z mojej strony.

P.S. dla mędrców - tak tak zacofany jestem i g... wiem.



Ostatnia modyfikacja: 20.09.2010 19:14:07
[#20] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #12

Amigi ? - tak
AmigaOsu ? - to już zależy od samego Hyperionu i od tego w jakim kierunku i jakimi metodami bedzie prowadził system

[#21] Re: Moja definicja Amigi

@bombermax, post #19

nie z Escomem, jeszcze QuikPak składał poźniej A4000

[#22] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #12

Hyperion nie podejmuje żadnej próby. Otrzymał prawa do systemu. który kiedyś na zlecenie Amiga Inc. rozwijał i tyle. Mogą sobie w tym dłubać do końca świata. Za mało programistów, za drogi sprzęt.
Masz jeszcze wątpliwości, że teaser ze stycznia był w gruncie rzeczy rozbudzeniem nadziei środowiska i szybkim ich roztrwonieniem? Gdzie tu jest miejsce na odrodzenie marki? Trevor - miłośnik Amigi - pragnie wpisać się w jej historię, i sprawę doprowadzi do końca. Ale nie mam wątpliwości co do tego, że to sprzęt dla hobbystów.
Odrodzenie marki jest wtedy, gdy sprzęt zaistnieje w świadomości społecznej. 1250szt? Bez żartów.
[#23] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #14

No, ale chyba nie jest tak, że kolesie z Hyperionu to totalnie debile ? Coś tam przecież potrafią ?
Ciekaw jestem jaki Twoim zdaniem poziom prezentują programiści Hyperionu, a Mosteamu czy Arosa ?
Wiesz, chodzi mi o takie proste porównanie dla laika.

Nie ma innej drogi sprzętowej niż tylko stare maki z odzysku ?
X1000 będzie jedyną nową maszyną z PowerPC.

[#24] Re: Moja definicja Amigi

@rzookol, post #21

A fakt, zwracam honor!

[#25] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Amiga nie istnieje.

[#26] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #23

Maki to jedynie platforma przejściowa i poligon doświadczalny.

[#27] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Amiga to tylko maszyny z 68k i systemem do 3.9 włącznie. Cała reszta to zjawisko postamigowe, powstałe na nostalgii za klasykiem i dzieciństwem.

[#28] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #23

No, ale chyba nie jest tak, że kolesie z Hyperionu to totalnie debile? Coś tam przecież potrafią?

Tak, potrafią przenosić nieporadnie do AmigaOS elementy z systemów uniksowych (głównie Linuksa), kiepsko integrując je z resztą systemu.

Ciekaw jestem jaki Twoim zdaniem poziom prezentują programiści Hyperionu, a Mosteamu czy Arosa? Wiesz, chodzi mi o takie proste porównanie dla laika.

Rozwój AmigaOS to dwie osoby bez wizji i bez pomysłów. AROS to jest trzech - czterech bardzo dobrych programistów. Grupa MorphOS-a to prawie 20 osób o wysokim, bardzo wyrównanym poziomie. Może nie każdy jest mistrzem programowania (choć kilku liderów z pewnością, to co potrafią na przykład Piru, Jaca, czy bigfoot, jest całkowicie poza zasięgiem Hansa-Joerga i Thomasa...), ale siłą MorphOS Teamu jest wspólna wizja rozwoju i bardzo dobra kooperacja.



Ostatnia modyfikacja: 20.09.2010 19:29:50
[#29] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #28

To pytanie poza głównym tematem, ale skoro MOS się rozwija i ma się dobrze, to jaka będzie ostateczna platforma sprzętowa ? Teraz są to maki z powerpc, a potem ? x86 ?

[#30] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #23

X1000 to fajna maszynka lecz droga. Jesli może to niech walczy o rynek.
Ale niech to robi możliwosciami a nie tym, że ma w nazwie Amiga.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem