Wątek zamknięty
[#31] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #28

a jak sie ktos a kooperacja nie zgadza to odchodzi tak jak zapek albo platon :D

[#32] Re: Moja definicja Amigi

@rzookol, post #30

Jeśli miałbym wydać kasę (i na pewno nie 8k) na x1000 to tylko gdyby na niej MOS zadziałał.

[#33] Re: Moja definicja Amigi

@rzookol, post #31

Akurat ci panowie mieli swoje prywatne powody. Ale dzięki temu, że grupa jest stosunkowo liczna, odejście jednego człowieka nie zachwieje podstawami teamu.

[#34] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #33

no opowieści o tłumie, który się rzucił do programowania USB na zawsze pozostaną w amigowej swiadomosci

[#35] Re: Moja definicja Amigi

@eastone, post #32

Przeglądałem zachodnie portale amigowe, żeby zorientować się w temacie X1000 i widzę, że nie jest różowo. Jeśli A-Eon badał rynek, to chyba coś mu się pomyliło, bo chętnych nie ma zbyt wielu. Marzy mi się, reaktywacja Amigi, ale bez wielkiej kasy nie da się tego zrobić. Nie wycofuję się z zakupu X1000, ale zaczynam obawiać się, że to rzeczywiście będzie sprzęt dla wąskiej grupy hobbystów.

[#36] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #35

szczerze ...wolalbym taniego jak barszcz maca i MOSa ....
X1000 bedzie niewypalem .. cena go pogrzebala ..

bez braku oprogramowania MOS i AOS4.1 beda dla hobbystow...
(przy bogatym wachlarzu na systemy Windows)

[#37] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #35

Każdy amigowaty system jest dla wąskiej grupy hobbystów. Niemniej X1000 będzie sprzętem dla bardzo wąskiej grupy bogatych hobbystów. Jak słusznie zauważył Hołdys, amisystemy to przede wszystkim braki w oprogramowaniu. Dlatego MorphOS Team postanowił nie koncentrować się na jakimś nowym sprzęcie za kosmiczne pieniądze, tylko wykorzystać stare mace, których jest dużo, są niezłe i tanie. Natomiast para idzie w oprogramowanie. Może nie tak okrzyczane jak Timberwolf, ale dostępne dla użytkowników i coraz więcej potrafiące. Można oczywiście krzyczeć o "struclach ze śmietnika" i "co to za amigowanie na macach", ale ilość użytkowników idzie w górę, a bariera finansowa nie jest wysoka. Mac mini + licencja na MorphOS-a nie wystarczy nawet na Sam 440, a X1000 - wiadomo...

[#38] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #37

Nie wspominając juz o tym, że marka Apple pożera wszystki Amigi, Samy, Efiki, Pegaososy razem wzięte (mowię tu o podejsciu swiatowym a nie krzyżowoamigowym)

[#39] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #37

Można oczywiście krzyczeć o "struclach ze śmietnika" i "co to za amigowanie na macach", ale ilość użytkowników idzie w górę, a bariera finansowa nie jest wysoka. Mac mini + licencja na MorphOS-a nie wystarczy nawet na Sam 440, a X1000 - wiadomo...

W srodowisku (lub co z niego zostalo) moze byc spektakularny sukces MOSa dzieki temu posunieciu....X1000 bedzie dla nielicznych.
Ciekawe czy konkurenci MOSa zrobia "rozsadny" krok i wypuszcza AOSa na MiniMaki :) mogli by dogonic konkurencje ...

Mak moze byc tak jak ktos zauwazyl poletko doswiadczalne .. kupujesz go za 700 zl .. instalujesz MOSa i AOSa4.1 ...sprawdza sie ..wychodzi platforma sprzetowa mogaca "nazywac sie nowa Amiga" .. i jazda jazda biala gwiazda.
ja bym tak to widzial..
oczywiscie do pracy nadal uzywalbym PC ... a do hobby nostalgi orginalnej Amigi :) taki ze mnie amizbok ;D


Swego czasu chcialbym osobiscie porownac dwa systemy ...
Wiem ze Wersja DEMO 30 min jest MOSa jak sprawa wyglada w AOS4.1 ? czy jest wersja Trial ? Pytam powaznie bo po prostu nie wiem

[#40] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #37

Nigdy nie było rozmów MosTeamu z Hyperionem odnośnie wspólnych wysiłków dla nowego oprogramowania ?

[#41] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #37

AMD udostępniło wszelkie konieczne informacje konieczne do stworzenia sterowników (zasadniczo niezależnie od platformy) dla kart HD2k/3k/4k i 5k. Z szczególnym naciskiem na 4k i 5k. Nikt się za to w amigowym światku nie zabiera, jedynie gallium3d ewentualnie. Hmm.
[#42] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #40

Chyba zalozenia tych systemow sa zbyt rozne zeby cos sklecic jakis AM-OS:)
i chyba nie ma nawet takiej checi...

Musze jeszcze jedna wade zaznaczyc.. linia seri PPC konczy sie na G5 ..za 2-4 lata moze byc moc procesora "nie wystarczajaca na owczesne standardy"
nie lubie x86 ..i odrebnosc Motoroli dawala ta nutke smaku.



Ostatnia modyfikacja: 20.09.2010 20:00:26
[#43] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #39

minimak kosztuje od 300 zl do 700 zl w zaleznosci od wersji,
Nie ma wersji demo Os4 co uważam za sporą wadę.

[#44] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #39

jak sprawa wyglada w AOS4.1? czy jest wersja Trial?

Nie ma. Co najwyżej na jakichś amizlotach możesz pomacać.

[#45] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #44

Wszak trzeba poznac ..zeby sie wypowiadac :)
Kraszahn Rzookol ..czy wy wogole uzywaliscie AOSa4.1 ????
tak szczerze ?

[#46] Re: Moja definicja Amigi

@abcdef, post #41

Nikt się za to w amigowym światku nie zabiera

Z jednego bardzo prostego powodu - w co te karty włożysz? Pisze się stery pod to, co jest w dostępnym sprzęcie popularne. W mac struclach popularne są Radeony z serii R200/R280 i R300... Karty z serii HD są z reguły na PCIe, a tych slotów w obsługiwanym przez MorphOS-a sprzęcie nie ma.

A poza tym, to nieprawda że nikt. Jakiś człowiek z Nowej Zelandii pisał drivery do radków HD dla AmigaOS 4. Co prawda na razie nie wyszedł poza poziom framebuffera, ale kto wie.

[#47] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #39

jak sprawa wyglada w AOS4.1 ? czy jest wersja Trial ?

Niestety nie ma

[#48] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #45

Kraszahn Rzookol ..czy wy wogole uzywaliscie AOSa4.1 ????

Oczywiście, mam oficjalną zarejestrowaną na siebie kopię AmigaOS 4.1 na swoim Pegasosie. Kompiluję pod nim i testuję wersję DigiBoostera 3 dla OS4.

[#49] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #35

Marzy mi się, reaktywacja Amigi, ale bez wielkiej kasy nie da się tego zrobić.


Nie ma i nie bylo szans na reaktywacje Amigi. Uparte tkwienie na lajbie pod bandera PPC w momencie, kiedy wszyscy wskakuja do szalup i uciekaja, nie byla madrym posunieciem. Fajnie, ze nadal sa procki PPC dobre dla desktopow, fajnie, ze mozna na sile zlozyc desktopa na bazie procesora przeznaczonego do routera tudziez drukarki. Fajnie, ze amigowcy snia sobie po nocach kontrakt dajacy im desktopa na bazie procesora z PS3. Ale to wszystko jest zbyt przestarzale i zbyt drogie.

A nawet, jesli juz wpompuje sie te miliony dolarow, funtow, euro, rubli czy czego tam jeszcze, nawet, jesli producent narazi sie na bankructwo sprzedajac sprzet za 1/10 wlasnych poniesionych kosztow, to nadal pozostajemy z systemem operacyjnym ktory byl dobry 20 lat temu, a dzisiaj jest po prostu nijaki. Zeby nie bylo, ze jade po AmigaOS, MorphOS i AROS tez nie sa lepsze.

Jak mialby byc ten powrot Amigi zrealizowany? Sprzedawaniem ludziom kompletnego systemu niekompatybilnego z reszta swiata? Sprzedawaniu ludziom systemu operacyjnego, ktory tylko i wylacznie amigowcom wydaje sie prosty i intuicyjny? Systemu, na ktorym nie da sie zrobic nawet promila tych rzeczy, ktore mozna zrobic na pierwszym lepszym pececie albo maku?

A moze uderzyc z kampania reklamowa w ludzi, ktorym sie stare amigowe czasy przypomna? Ale oni raczej zamiast desktopa woleliby cos w stylu minimig-a, coby z lezka w oku powspominac sobie czasy mlodosci, kiedy po nocach machali joyem...

[#50] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #44

Próbował ja pomacać OS4 na ostatnim AEM, niestety nie ten feeling. AOS4 to profanacja starego AmigaOSu w porównaniu do MOSa. Takie odniosłem wrażenie.

[#51] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #46

Jest wersja Hd2400 pro i HD 4350 na PCI to gdyby w Mosie były sterowniki to można by takie karty włożyć do Pegasosa czy Efiki.

[#52] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #45

Eee... Z tego co wiem to Krashan nawet zakupił był. I używa czasem na swoim Pegu.

[#53] Re: Moja definicja Amigi

@HOŁDYS, post #45

Używać nie używałem ale poklikalem sobie na paru zlotach. Probowalem tez poskanowac cos na karcie scsi i moim scandalu pod os4 ale niestety os4 nie rozpoznal karty (chociaz ma sterowniki a sama karta pod mosem dziala).
Ogolnie wrażenie jest takie, że os4 mocno przypomina os3.9. Dla jednych to dobrze dla drugich nie.

[#54] Re: Moja definicja Amigi

@Bigo, post #51

Jest wersja Hd2400 pro i HD 4350 na PCI to gdyby w Mosie były sterowniki to można by takie karty włożyć do Pegasosa czy Efiki.

Pegasos jak Pegasos, ale wsadzanie takiej karty do Efiki nie ma sensu... Ładowanie kasy w taką kartę również, bo wydajne karty potrzebne są tylko i wyłącznie do najnowszych gier, które przecież dla MorphOS-a się nie ukazują. Ambient, nawet z włączonym zaawansowanym wyświetlaniem (akceleracja pulpitu jednostką 3D), nie byłby raczej zauważalnie szybszy na takim HD2400, niż na R9200SE...

[#55] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #54

Taką kartę można by wykorzystać do sprzętowego dekodowania filmów oczywiście jeśli ktoś napisałby odpowiednie oprogramowanie. Dodatkowo jeśli kiedykolwiek udostępnione zostaną kody źródłowe nowszych gier (np. Doom 3 czy Quake 4) taka karta by się przydała.

[#56] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #54

A taka przy okazji jestem ciekaw czy część pamięci takiej karty nie można by wykorzystać jako pamięci operacyjnej w efice tak jak było napisane w newsie o nowych sterownikach elboxu do mediatora?



Ostatnia modyfikacja: 20.09.2010 21:42:31
[#57] Re: Moja definicja Amigi

@Bigo, post #56

część pamięci takiej karty nie można by wykorzystać jako pamięci operacyjnej w efice

To by była rewelacja. Ciekawe czy chłopaki z MorphOS Team o czymś takim myślą. Pewnie nie, mają dość roboty z przystosowaniem systemu do kolejnych Makintoszy...i chwała im za to.

[#58] Re: Moja definicja Amigi

@waldiamiga, post #57

To by była rewelacja.


Procek PPC w efice nie jest w stanie wykonywac kodu z przestrzeni adresowej PCI. A poniewaz taka "rewelacja" moglba by byc przez programy wykorzystana zarowno do kodu jak i do danych, jest ona automatycznie skazana na porazke.

[#59] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #29

SuperHitachi SH5 multicore konkretnie (będzie miał dodatkowe rdzenie jak SH4AL, czyli m.in DSP). Zatkało kakao? Jak wygram w totka to zgłaszam się z kasą i sprzętem wyposażonym w ten procesor. Musi mieć te 3 ghz najmniej i 4gb XDR2 DRAM. :P

[#60] Re: Moja definicja Amigi

@G. Kraszewski, post #54

Słabsze wersje 2k/3k czyli 2400 i 3450 były na PCI. Modele takie jak 2400, 2600 3650 3850 czy 4670 były na AGP.
UVD to wspomaganie mpeg2, x.264 i h.264 + paru innych formatów - w zależności od kodeków (trzeba by oczywiście odpowiednik dxva/vdpau zrobić). To chyba jeden z ważniejszych powodów dla których byłoby warto. Ewentualna akceleracja przeglądarek w GLES również warta byłaby zastanowienia. Że o GPGPU nie wspomnę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem