Wątek zamknięty
[#1591] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@_arti, post #1589

Ano złapałem się, ale wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, jak wielkim winowacją jest tu tylko i wyłącznie ppa.pl:

"amiga klasyczna" Około 34,200 wyników (0,12 s)
"amiga klasyczna" site:ppa.pl Około 33,900 wyników (0,45 s)

Jak widać 99,1 % wszystkich wystąpień "amigi klasycznej" w sieci pochodzi z ppa. Amiga klasyczna jest czystym wymysłem ppa, to ppa jest głównym winowajcą rozwadniania znaczenia słowa Amiga w Polsce.

Inny przykład: giełda



Dlaczego nie może tam być po prostu "Amiga" oraz "inne komputery". Po co ta "klasyczna"? Ktoś może mi wyjaśnić?


Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:37:25 przez jubi
[#1592] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1591

Jak widać 99,1 % wszystkich wystąpień "amigi klasycznej" w sieci pochodzi z ppa. Amiga klasyczna jest czystym wymysłem ppa, to ppa jest głównym winowajcą rozwadniania znaczenia słowa Amiga.

A jaką statystykę obserwujesz z: Amiga Classic ? ;)
[#1593] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1591

Termin "Amiga klasyczna" podobnie jak "Classic Amiga" na zachodzie pojawił(y) się niezależnie od PPA, w momencie gdy na rynek weszły pierwsze Pegasosy, gdzieś około 2002.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:30:49 przez _arti
[#1594] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1591

A próbowałeś, bracie, wpisać w Google zwrot "classic Amiga"?

Edit: W ramach protestu przeciwko zbrodniczej polityce PPA proponuję zorganizowaną akcję kasowania kont na portalu. Zwolennicy klasycznej Amigi - do dzieła!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:32:20 przez recedent
[#1595] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@recedent, post #1594

Proszę bardzo, uściśliłem swój poprzedni post dodając "w Polsce".

A co do zagranicy:

czyli uważasz, że kłamstwo powtarzane miliony razy staje się prawdą?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:37:07 przez jubi
[#1596] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1591

To jedynie dowodzi, że PPA jest praktycznie jedynym polskim portalem na którym pojawiają się jakiekolwiek informacje o naszych komputerach :) Wszystkie inne - traktują nas (i siebie) mało poważnie raczej.
[#1597] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1595

Odpowiem anegdotą:

Jedzie facet autostradą A4 Kraków-Tarnów i nagle słyszy w radio:
"Ostrzeżenie dla wszystkich kierowców, autostradą A4 w stronę Brzeska jedzie pod prąd pirat drogowy"
-Jeden?! - wykrzykuje facet - Tu są ich setki!
[#1598] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1595

Nie, po prostu nie uważam tego za kłamstwo.
[#1599] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1591

Po co ta "klasyczna"? Ktoś może mi wyjaśnić?

Może w ramach kompatybilności - zapomniane słowo! - czy ujednolicenia pojęć jakimi się operuje na innych portalach w świecie?

Tak swoją drogą mi bardziej odpowiada skrót myślowy:Amiga 68k...
[#1600] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@Dopuser, post #1599

Tak swoją drogą mi bardziej odpowiada skrót myślowy:Amiga 68k...


Nie istnieją Amigi nie-68k.

No chyba, że za taką uznajesz "Amigę" od Commodore USA, ale to już jest taki poziom absurdu, że każdy, nawet postronny się połapie, że to ściema. Co innego z pozostałymi pseudo-amigami.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:56:32 przez jubi
[#1601] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@_arti, post #1589

TA Amiga to złom taki sam jak C64 czy Atari tylko, że trochę młodszy przez co bardziej otwarty na rozbudowę. Oryginalne i oficjalne dodatki z tamtych czasów nie robią z Amigi nic co dzisiaj ma jakąś wartość użytkową. Z przykrością jako miłośnik retro sprzętu to stwierdzam.
[#1602] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@BaXik, post #1601

Świetnie, dziękuję administracji za arbitralne ukrycie mojego poważnego apelu w niepoważnym brednioserialu-wojence mos-aos4.

Czy nie widzicie, że to jest zupełnie odrębna sprawa?

Proszę o przywrócenie właściwego wątku.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:58:52 przez jubi
[#1603] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1600

Commodore pracował nad Amigą bez 68k - był to chipset Hombre pod kontrolą procesorów PA-RISC. Chociaż wcale nie ma pewności, że konstrukcja ta nazywałaby się Amiga :)
[#1604] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1581

naprawdę potrzeba było rozpoczynać kolejny temat typu "Moja definicja Amigi" ?

edit://

widzę że już trafił ten temat do miejsca gdzie należy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:06:51 przez XoR
[#1605] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1600

Nie istnieją Amigi nie-68k.

Ale je piszę o tym co istnieje, czyli Amigach [w których wykorzystywany jest procesor z rodziny ] 68k, skrótowo rzecz ujmując: Amiga 68k. Zresztą to nie mój wymysł, bo takie nazewnicwo też można było już spotkać lata temu...
[#1606] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1602

Z trochę innej beczki:
Amigę posiadam od 1991 roku, interesuję się komputerami domowymi od 1987 (gdy jeden z moich kolegów dostał małą Atarynkę), posiadam w domu większość polskiej prasy komputerowej z lat 1985 - 1995, i jakoś nie przypominam sobie "odwiecznego symbolu Amigi" - kuleczki w kratę. Od samego początku symbolem tym był wielokorowy checkmark.
[#1607] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@wali7, post #1606

.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:27:08 przez jubi
[#1608] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1591

Co do tego pojęcia i statystyk to wyszło ono nie z PPA tylko od samych użytkowników i firm, które działały i działają w naszym środowisku. Na przykład Hyperion Entertainment stosuje na swoich stronach takie właśnie określenie w odniesieniu do starych modeli Amig, na przykład tutaj.
Tu linki do wyników Google:
site:http://hyperion-entertainment.biz/ classic amiga
site:http://amigaos.net classic amiga

Kto jak kto, ale oni chyba mają prawo tak nazwyać. Podobnie jak Apple i jego użytkownicy przyjęli, że MacOS przed wersją 10 to MacOS Classic (tak samo stare komputery Mac to są Macintosh Classic). Moim zdaniem pozostaje Ci się jedynie pogodzić z tym, że takie definicje zostały ogólnie przyjęte i są stosowane na całym świecie i zawędrowały również i do nas.

BTW Czy do organizatorów Silesian Amiga Classic Party wysłałeś już swój oficjalny protest na usunięcie słowa "Classic" z nazwy imprezy (a co za tym idzie zmianę skróty na SAP)? ;)

Mi to wygląda na to, że kolejny raz szukasz dziury w całym i robisz zamieszanie wokół własnej osoby podczas gdy problemu nie ma.
[#1609] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1607

A może Amiga "klasyczna" ma jakiś sens.
Oto definicja przymiotnika "klasyczny" z wikipedii:

[b] tradycyjny, uznawany za doskonały w poprzednim okresie

Pasuje oczywiście najlepiej do Amigi 500/600/1200 1/2/3/4000 i CDTV/CD32.

Moim zdaniem przymiotnik ten został użyty specjalnie w celu odróżnienia Amigi z pod znaku dawnego C= od komputerów amigopodobnych, które często dla ułatwienia nazywa sie amigami.
[#1610] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@glichtanski, post #1609

od komputerów amigopodobnych, które często dla ułatwienia nazywa sie amigami.


Właśnie te ułatwienia, skróty myślowe, czy jakkolwiek je nazwiesz, wprowadzają wielu nieświadomych ludzi w błąd, są źródłem pozbawiającym Amigę jej właściwego znaczenia, historycznego, kulturalnego itd.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:31:21 przez jubi
[#1611] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1610

Niech wsadzę kij w mrowisko: a Amiga tradycyjna ale wyposażona np. w mediatora i gfx Radeona to jeszcze tradycyjna?;)
[#1612] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1610

PS. Może zaproponuj jakąś jedną nazwę dla tych wszystkich platform, które hmm... powstały obok Amigi (...) i używają rozwiniętej koncepcji systemu Amigi (...)

(...) te nawiasy wpisałem specjalnie, jak komuś nie pasuje słowo "klasyczne" to go tam nie czyta ;)

Edit: To trochę przypomina walkę o używanie słowa "włączać" zamiast "włanczać". Miodek nas poprawia a my dalej swoje

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:58:51 przez glichtanski
[#1613] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1610

Ba, a czy np. Amiga 1200 z kartą z PPC z uruchomionym Amiga OS 4.x to jeszcze Amiga? ;)
[#1614] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@gorzyga, post #1613

Odpowiedź brzmi: Tak, ale już nie klasyczna. ok, racja
[#1615] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@gorzyga, post #1613

a jakby na Golden Gate 486SLC w Amidze 2000 odpalił AROSa to jeszcze Amiga czy już zmutowany potfur?
[#1616] Re: Moja definicja Amigi

@cacodemon666, post #1

Gwoli przypomnienia pomysł
Powtórzę jeszcze raz moją definicję Amigi, bo widzę, że nie do wszystkich dotarło pomysł
[#1617] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@jubi, post #1610

Myślę że tezy jubi-ego i Daclawa są bardzo słuszne, ale co tu można zrobić i po co? Jak wielu z nas zna czy pamięta komputery z lat 70ych? A pewnie i wtedy były jakieś gwiazdy epoki, które nas nie interesują. I z 80ymi będzie podobnie, bo nawet nam się zapał wykruszy. Myślę jednak że dodanie słowa klasyczna wzięło się właśnie z chęci podkreślenia odrębności starych popularnych rozwiązań, od nowych post-amigowych wynalazków które są jak musztarda po obiedzie. Zresztą na 8bitowych platformach też się pojawiły rozłamy w środowiskach fanów i nie raz używa się określenia classic dla tych co nie trawią wtykania wielu megasów MHzetów i innych cudów z matplanety w ich kochane maszynki. Bo takie rozwiązania dla klasykowców ani nie mają tego retro czaru, ani nie są konkurencyjną alternatywą dla współczesnych komputerów. Co nie powstrzymuje fanów konstruowania takich potworków zarówno sprzętowych jak i programowych przed tworzeniem platform dla nikogo. :)
Czy się nam to podoba czy nie język to żywy twór, słowa zmieniają swoje znaczenia i formy (nawet te zastrzeżone przez prawo) i nawet Miodek tego nie powstrzyma. Bóg przeszłości zmienić nie może, ale historycy owszem. ;)
[#1618] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@glichtanski, post #1612

ja mówię "włączać". Włonczać to przecież czereśniactwo. siedzi, pije i chrupki

checkmark ftw.
[#1619] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@snajper, post #1618

- I zdanżam na czas, proszę pana.
- Zdążam.
- No właśnie, i pan zdanża.

Z kultowego filmu. Tak mi się skojarzyło. ;)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 18:56:10 przez Deftronic/...
[#1620] Re: Chrońmy dobre imię Amigi - apel

@glichtanski, post #1609

(...) tradycyjny (za rulezopedią)
Czyli uruchamiany po położeniu na podłodze i podłączeniu do TV. Każdy kto czyni inaczej niegodzien jest imienia amigowca, a przy najbliższej pełni dosięgnie go klątwa klasykowca-rulezowca i po przebudzeniu obaczy w zwierciadle, że łon je przecie zwykła łolaboga owca. drunk





Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 19:48:21 przez Ender
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem