Wątek zamknięty
[#1801] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@AmiChris, post #1798

Na początku też ktoś złączył soft i hardware. Ba nawet chciano utrudnić kombinowanie i zainstalowano trochę softu w kości rom (niezapisywalnej jak eprom). To był fatalny błąd Commodore, bo powinni stworzyć dwa działy : hard/soft ware.... Byłyby większe kokosy z działu soft, potwierdził to później Bill Gates tworząc swoje windowsy i dozując gawiedzi "rozwój" swoich produktów poprzez obciążanie i komplikowanie systemu aby nikt się nie skapnął że wysysa ciągle nową kasę od nieświadomych ludzi.

Niewątpliwie AmigaOS 4.x czy Morph OS dużo wnoszą w rozwój systemu. To jak poród, nastąpiło oderwanie dziecka od matki. System żyje swoim torem a złom zdechł już dawno, od czasu do czasu ktoś tam coś nowego zaszczepi aby klasyk jeszcze pozipał trochę....
[#1802] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy
Posty zostały przeniesione tutaj, do uprzednio zamkniętego wątku i takim pozostają.


Warto by rozważyć opcję otwarcia tego wątku, bo wiele spraw nie zostało jeszcze wyjaśnionych, a jak widać z powyższych postów potrzeba ich wyjaśnienia jest przemożna i tak czy inaczej będą się pojawiać i zaśmiecać inne wątki, jak ten.

Są to kwestie istotne z punktu widzenia historii Amigi i powinna być możliwość dyskutowania o nich, zwłaszcza, że dyskusja jest kulturalna, bez wyzwisk i bluźnierstw, konkretna, często poparta materiałem faktograficznym. Nie widzę powodu, dla którego byłoby zasadne zabronić nam dyskutować o historii Amigi. Jesteśmy wszak na portalu, który uważa się za "amigowy".

Wydaje się, że gospodarze tego forum są jednak rozsądniejsi niż osoba, która zamknęła wczoraj dostęp do swojego forum "amigowego", aby w świat nie wydostała się zasadna krytyka x1000, bo ta krytyka jest niezgodna z propagandą głoszoną przez właściciela forum. Takie działania szkodzą wizerunkowi forum jako miejscu swobodnej wymiany poglądów, które zmienia się w tubę głoszącą jedynie słuszą rację a wszelkie zdania odrębne są blokowane. Chyba nie na takim wizerunku ppa nam zależy?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 16:06:56 przez jubi
[#1803] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@jubi, post #1802

Niestety muszę to wkleić tu, bo nie mam możliwości pisania w tamtym wątku, który chyba nadal jest zablokowany:

Na początku też ktoś złączył soft i hardware. Ba nawet chciano utrudnić kombinowanie i zainstalowano trochę softu w kości rom (niezapisywalnej jak eprom). To był fatalny błąd Commodore, bo powinni stworzyć dwa działy : hard/soft ware.... Byłyby większe kokosy z działu soft, potwierdził to później Bill Gates tworząc swoje windowsy i dozując gawiedzi "rozwój" swoich produktów poprzez obciążanie i komplikowanie systemu aby nikt się nie skapnął że wysysa ciągle nową kasę od nieświadomych ludzi.


Nie rozumiesz idei Amigi. U podwalin Amigi leży hardware, idea stworzenia przyszłościowej konsoli do gier. Amiga to jej WYJĄTKOWY, rewolucyjny chipset. A tymczasem jaki to specyficzny, wyjatkowy chipset masz w neo-amigach? Masz goły, przemysłowy standard, taki sam jak w każdym pececie. To po co komu taka "amiga"?

To co teraz wygadujesz nijak się ma do sytuacji gdy Amiga i jej system powstawał. Nie istniał wtedy żaden standard przemysłowy komputerów opartych o 68k (w przewieństwie do standardu IBM PC dla x86), dlatego nikt by samego systemu bez Amigi nie kupił. Dlatego to nie mówiło się nigdy o "AmigaOS", tylko po prostu o OS 3.1, OS 2.1 itd, bo, że mowa o systemie Amigi było oczywiste i nie trzeba było tego dodawać. Tymczasem to co dziś niektórzy nazywają "AmigaOS" to są jakieś popłuczyny idei Amigi, arbitrarlnie od niej samej odcięte, a przez pozbawienie chipsetu, niekompatybilne z 90% amigowego software. Nie ma się co czarować, pomimo, że na Amigę powstało mnóstwo programów użytkowych, to jednak wiekszość używanego na Amigach oprogramowania stanowiły gry - oprogramowanie korzystające z jej chipsetu.

Zrozum, że bez tego rewolucyjnego chipsetu sam system operacyjny Amigi nigdzie by jej nie zaprowadził, nie zaistniałaby w ogóle w świecie, byłaby po prostu jeszcze jednym klonem przemysłowego standardu i tyle.
[#1804] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@jubi, post #1803

Tymczasem to co dziś


Lepsze to niż kanapkowany klasyk za ciężkie pieniądze, który jest mniej wydajny i może o zgrozo paść ze starości...

edit----
ofcoz klasyk jest de best i szacunek dla jego historii, ale nie żyjmy tylko przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 17:22:02 przez kjb666
[#1805] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@jubi, post #1803

Kiedyś słowo "Amiga" kojarzyło się z wielką wizją, nowoczesnością, grafiką, układami specjalizowanymi (..)


Bo tym kiedyś Amiga była, czasy się zmieniły, wszystko poszło ostro do przodu.

A dziś?


Amiga pozostała z tym co miała.

Jednym się to nie spodobało i zrobili coś aby iść do przodu (Amithlon AROS MOS AOS4.x).
Drugim się to nie spodobało i nawijają w kółko że "jaka to Amiga kiedyś była, a teraz już nie jest".

Wolę używać starych i nowych systemów Amigowych niż biadolić i nie używać. Rozumiesz taki punkt widzenia? Wszyscy wiemy co masz na myśli, nie męcz nas już :)
[#1806] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@jubi, post #1803

pieprzysz jak potłuczony, od zawsze od niepamiętnych czasów, Kebaba, C&A i Amigowca, podkreślano plusy systemu Amigi, multitaskich, biblioteki etc, a narzekano na aga, ecs, wolne ide w A4000. Programy które nie korzydstaly z dysku twardego besztano w recenzjach. Więc nie pleć bzdur bo nie tylko ty korzystales z Amigi i wszyscy starzy amigowcy co jeszcze pamiętają tamte czasy łatwo zweryfikują to co mówisz. No chyba, że byłeś pryszczatym graczem z niedosowymi dyskietkami.
[#1807] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?
Oczywiście że tak. Szkoda że to tylko moje a nie wszystkich


http://pl.wikipedia.org/wiki/Amiga

Nie przejmuj się, przynajmniej polska Wikipedia idzie w dobrym kierunku, nareszcie został zatwierdzony jakiś podział usuwający pozory "ciągłości", którą usiłowali ludziom wmówić posiadacze komputerów AmigaOne, od dawna krytykowany na stronie "dyskusja" http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Amiga. Pojawił się podział na:

"Komputery zawierające chipset OCS/ECS/AGA"

i

"Inne komputery posługujące się nazwą Amiga lub zbliżoną"

w których pojawiła się również "zapomniana" przypadkiem przez AmigaOne'owców, Commodore Amiga Mini.

Nie jest to jeszcze sytuacja idealna, moim zdaniem AmigaOne, Commodore Amiga Mini i pozostałe bezchipsetowe towarzystwo powinno zostać wydzielone do zupełnie innego artykułu i zakopane głęboko aby nie brukać legendy Amigi, ale i tak jest lepiej niż było wcześniej, gdy były wymienione obok siebie modele Amigi: 500, 4000...i X1000, co było zwyczajnym nadużyciem i wprowadzaniem ludzi w błąd.

Cieszą też niektóre inne drobne zmiany nieścisłości i niedopowiedzeń, na których to zwyczajowo opiera się cała propaganda ludzi promujących markę AmigaOne:



Generalnie rzeczy idą we właściwym kierunku, w kierunku ochrony dobrego imienia Amigi.


Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 19:32:52 przez jubi
[#1808] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?
Nierzadko piszą "klasyk jest martwy", "Amiga 1200 jest kiepska" nie pisząc w ogóle "moim zdaniem", uznają to za pewnik. Dobrze, że nie wszyscy tak sądzą, tylko garstka :) Amiga wcale nie umarła, bo jest grupa wspierających nadal ten komputer ludzi, szkoda tylko, że za amigowców podają się też pecetowcy, co porzucili Amigę dawien dawno ;) Teraz to oni nawet klasykowców obrażają pisząc, że Amiga klasyczna to przeżytek. Jeśli tak, to ja mam prawo ich "Amigi" nazywać naciąganiem i oszukiwaniem. To nie są nowe modele komputera Amiga. Nowym modelem komputera Amiga mógłby zostać tylko komputer Amiga 5000 z podzespołami Amigi, sprzętowo kompatybilny z poprzednimi modelami. Żadne laptopy, smartfony czy telefony komórkowe. Nawet gdyby na tych urządzeniach instalowano Amiga OS 4.1.
[#1809] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1808

To jak miałby być jak piszesz sprzętowo kompatybilny, to jaki procek byś tam dał? pomysł
[#1810] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@jubi, post #1807

Między "rynkowym wymarciem" oprogramowania dla Amigi, a Amigą One była duża przerwa. Bardzo duża. Sporo się w tym czasie działo, ale samo wymarcie było spowodowane spadkiem zainteresowania Amigą.

Amiga egzystowała przez krótki czas jako "wkładka" do Gamblera. Tworzono Amiga Magazyn oraz Amiga Computer Studio. Ludzie działali "do upadłego". No w końcu nie udało się utrzymać rentowności tych pism.

Nagle jakimś zrządzeniem losu do Amigi zaczęli powracać ludzie by tworzyć nowy Amiga OS. Jednak to już nie byli ci sami amigowcy co za dawnych czasów. Teraz jesteśmy świadkami tzw. "nowego początku", który jest żartem z dzieła Jaya Minera z 1985 roku. To jest moje zdanie.
[#1811] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1810

Nikt i nic nie jest wieczne pomysł Ktoś musiał przejąć pałeczkę pomysł
[#1812] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@parallax, post #1809

Myślę, że dwa procesory: M68k i PowerPC, ale nie zrezygnowałbym z podzespołów Amigi. To było wykonalne. W sumie Eye-Tech początkowo planował Amigę One jako rozszerzenie Amigi 1200, ale w końcu zdecydowali się na oddzielny komputer. W sumie według mnie gdyby Commodore i Escom nie padło mielibyśmy właśnie kontynuację Amigi w postaci nowego modelu. Jednak rynek rządził się swoimi twardymi regułami i nic zwykli użytkownicy nie mogli na to poradzić.
[#1813] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@parallax, post #1811

Słusznie, ale szkoda, że niewłaściwi ludzie przejęli tę pałeczkę (zwolennicy PC). Jeśli już uznać, że Amiga nie żyje (co według mnie jest nieprawdą) to dajmy jej spoczywać w pokoju. Ludzie, którzy niegdyś kochali Amigę gdzieś się zapodziali, może odeszli bo nie podobała im się sytuacja. Ja nie odejdę mimo, że czasem trochę zwątpiłem w portal PPA. Jest to jednak dobry portal, w którym moim zdaniem jest wzorowa moderacja.

Ach, i ostatnim dobrym hasłem Amigi był "Back for the future" oraz "Keep the momentum going". Nadal mam foliową siateczkę z tymi hasłami (pamiątka) :)

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:27:22 przez Hextreme-Attic
[#1814] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1810

1. Jaka "wkładka do Gamblera"? O czym Ty mówisz?

2. Kiedy Twoim zdaniem "rynkowo wymarło" oprogramowanie do Amigi? W 1998? 1999? Ostatni numer ACS ukazał się w roku 2001. Pierwsza AmigaOne ujrzała światło dzienne w roku 2002, podobnie jak Pegasos I. Jaka "duża przerwa"?

3. Jacy "inni amigowcy"? Znasz dokonania takich ludzi jak Stefan Stuntz? Harry Sintonen? Ralph Schmidt? Frank Mariak?
[#1815] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@recedent, post #1814

No, może źle określiłem tę "dużą przerwę". Chodziło mi o to, że ACS upadło a tu nagle jakieś niby odrodzenie Amigi (w postaci komputera AmigaOne). Tak jak napisałem: jakieś dziwne zrządzenie losu.

Wkładka do Gamblera: przez pewien czas istnienia tego pisma był tam wyróżniony dział poświęcony Amidze (kilka stron).

Przyznam się, że te nazwiska tylko obiły mi się o uszy. Chyba chodzi o jakichś programistów, ale ściśle związanych z "kulisami" Amigi? W mojej wypowiedzi chodziło mi znów o to, że wielu mi znanych amigowców gdzieś poznikało. Gdzie oni są tego nie wiem. Przepraszam też, ale okres po 2001 roku jest troszkę mi obcy, po zaprzestaniu wydawania pism niewiele miałem źródeł wiedzy o Amidze. Z Internetu korzystałem bardzo sporadycznie.
[#1816] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1815

Byłeś uważnym czytelnikiem ACS? I nie zauważyłeś newsów o komputerze AmigaOne? Specyfikacji "ZICO", którą Amiga Inc. sformuowała jeszcze w listopadzie 2000 roku?
[#1817] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1812

Jeżeli już to ColdFire jako następca linii 68k w jakimś stopniu kompatybilny z "naszymi prockami". A teraz zupełnie nierealnie 68060 zmodyfikowane przez Renesans Technology (czyli 68k+SH4AL). Hitachi "poprawiało" procesory Motoroli poszukaj na temat 6309 i HD68HC000 (Hitachi HD68HC000 10 MHz - Motorola 68000 clone). Skoro poprawiony 8-bitowiec jest o 30% szybszy, to może podobnie byłoby z linią 68k, tego nie wiem. No, ale taki zabieg to kasa.



Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:48:32 przez Ender
[#1818] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1812

"Myślę, że dwa procesory: M68k i PowerPC,"
I chciałbyś zwojować tym świat, czy tak tylko do amigowania? pomysł
Nowych użytkowników tym byś przyciągnął? pomysł
[#1819] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1815

[..]Przyznam się, że te nazwiska tylko obiły mi się o uszy. Chyba chodzi o jakichś programistów, ale ściśle związanych z "kulisami" Amigi?[..]

Czyli po prostu ze zbyt małej wiedzy negujesz PPC jako linię rozwojową. Jesteś tą nową lub nowo-starą falą amigowców, która pozbyła się Amig przed modernizacją jaka dokonała się przed upadkiem i w związku z tym mamy dziwaczne wojenki.
[#1820] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Skotos, post #1819

Myślę że niezależnie od tego czy Commodore padł czy nie i czy modernizacją Amigi zajmowały się firmy pierwsze drugie czy trzecie, jedna generacja się może komuś podobać a inna już nie. Podobnie jak np w samochodach, jedna z generacji ma naszym zdaniem dziwaczne światła i nam się nie podoba tak jak model wcześniejszy i późniejszy. Albo większy model tak a mniejszy już nie z tej samej generacji lub odwrotnie. O gustach dżentelmeni nie rozmawiają bo to dziecinada. :)
[#1821] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Skotos, post #1819

Jesteś tą nową lub nowo-starą falą amigowców, która pozbyła się Amig przed modernizacją jaka dokonała się przed upadkiem i w związku z tym mamy dziwaczne wojenki.


Hmmm, nie wiem czy jestem przyczyną wojenek - Amigi się nigdy nie pozbyłem, nadal mam dwie Amigi 1200. Na Amigę One nie stać mnie po dziś dzień. Nie jest to jednak powód by mnie krytykować, bo to nie moja wina, że nie jestem wystarczająco zamożny. Proszę również (to prośba do ogółu posiadaczy Amiga One) wziąć pod uwagę to, że posiadam komputer marki Amiga i wspieram Amigę. Nie mam żadnych dziwnych uprzedzeń, które posiadają Ci wszyscy bogaci ludzie, którzy mają Amigę One.
[#1822] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Hextreme-Attic, post #1815

Przyznam się, że te nazwiska tylko obiły mi się o uszy. Chyba chodzi o jakichś programistów, ale ściśle związanych z "kulisami" Amigi?


No ja Cię proszę...Stefan Stuntz to autor MUI, Harry Sintonen, to facet, który stworzył m.in. BlizKicka i cnet.device, a Frank Mariak i Ralph Schmidt to z twórcy MorphOSa i CGX! Jak można tego nie wiedzieć będąc amigowcem???

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 21:21:24 przez OSH
[#1823] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@OSH, post #1822

a Frank Mariak i Ralph Schmidt to z twórcy MorphOSa

Jestem Amigowcem i ich nie znam. Bo po prostu MorphOS z AMIGA nie ma nic wspólnego - może stąd bierze się moja niewiedza.
[#1824] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@BomberMAX, post #1823

A CyberGraphX 4 też nie znasz?
[#1825] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@BomberMAX, post #1823

Jestem Amigowcem i ich nie znam. Bo po prostu MorphOS z AMIGA nie ma nic wspólnego - może stąd bierze się moja niewiedza.

Jeśli jesteś takim "rdzennym" Amigowcem, to tym bardziej powinieneś znać te osoby.

Frank Mariak zrobił CyberGraphX, czyli obsługę kart graficznych w klasycznych Amigach, włączając w to A1200, A2000, A3000 i A4000, tych samych których używali Amigowcy w latach 90., w tym np. cała redakcja Magazynu Amiga. Jak pooglądasz stare gazety i zamieszczane w nich zrzuty ekranów, to wiele z nich działa pod kontrolą softu Franka Mariaka. CGX powstał na długo przed MorphOSem.

Ralph Schmidt również wspierał klasyczną Amigę przed pojawieniem się MorhpOSa, co najmniej pięć lat wcześniej. Ralph Schmidt odpowiada za oprogramowanie dla kart turbo do A1200 i A4000 z roku 1995 i nie tylko.

Pozostałe osoby których niby jako Amigowiec nie znasz zostały ci już przedstawione, dzięki jednej z nich (Stuntz) masz w Amidze klasycznej MUI (rok stworzenia: 1993), dzięki któremu działa ci wiele najpoważniejszych programów typu przeglądarki www czy program pocztowy (YAM).
[#1826] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@recedent, post #1816

Zapewne nie słyszał też o planach Commodore (Hombre i porzucenie 68k).
[#1827] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@BomberMAX, post #1823

A o CGX też nie słyszałeś?
[#1828] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@Aurel, post #1825

No i warto dodać że (przypadkiem?) wszystkie wymienione osoby należą do twórców Morphosa. Który oczywiście nie ma nic wspólnego z Amigą
[#1829] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@wali7, post #1828

Uuu, trolling nie udany :D
[#1830] Re: Elbox odświeżył sklep internetowy z produktami dla Amigi, czy szykuje nowy produkt?

@wali7, post #1826

Zapewne nie słyszał też o planach Commodore (Hombre i porzucenie 68k).


Gdyby tak każdy słyszał o wszystkich planach Commodore...

O Commodore 900 słyszałeś?

http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_900

Nie? To dobrze, bo plany Commodore z nim związane mają takie samo znaczenie dla historii Amigi jak plany Hombre, czyli żadne.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 23:11:00 przez jubi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem