Wątek zamknięty
[#361] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #358

Podziwiam, że znajdują się ciągle nowe osoby do karmienia trolla...
[#362] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@tboniasty, post #361

Może liczą na to, że pęknie?

[#363] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #360

Jasne a 8bitowce są fajne bo mogą działać z kaseciakiem, a 16bitowce to już niestety wymagają stacji dysków.


Większość gier chodziła tylko z dyskietek.

Poza tym, twardziela do amigi można było
sobie kupić później. Czy to nie jest plus?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 17:39:02 przez mmarcin2741
[#364] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@philipo, post #331

straty Apple w 1996 roku to 740 mln USD

Kurczę, szkoda, że commodora nie ratowali tak, jak apple.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 17:38:10 przez mmarcin2741
[#365] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #364

Commodore został wykupiony przez Escom. Niestety firma podzieliła los Commodore...
[#366] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #364

Bo Commodore nie chciał się uratować. Commodore i Apple stanęli pod wysoką ścianą , której nie mogli przeskoczyć . Dla Apple udało się podstawić drabinkę ( w postaci PPC ) ale i tak tej ściany nie przeskoczyli . W końcu chwycili się drabinki ratunkowej , przechodząc na x86 i x64 .
Dzisiejsze komputery Apple to nic innego jak normalne komputery Pc. I tak zeszło się do tego , że wszystko to co było, jest i będzie to są bity i bajty.
[#367] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@djpiotrs, post #366

Nie tak. Apple miało superzestaw ratunkowy w postaci Jobbsa, który wrócił na białym koniu i ich uratował. A kogo miało Commodore? Księgowych....
[#368] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@wali7, post #367

A kogo miało Commodore? Księgowych...



Tak, i na dodatek Alego M.

[#369] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #363

Do PC też można było dokupić twardziela później. W czasach produkcji A500 większość PC była sprzedawana bez HDD. Większą różnicą między tymi kompami było wtedy to że wszystkie Amigi miały myszki i DAC, a w PC raczej nieliczne, a nie to że jedne jakoby miały twardziele a drugie nie. Taka zależność zaczęła się pojawiać dopiero po upadku C=, gdy PC postrzegano jako komputer z przyszłością, a Amigi jako zabawkę dla średnio-zamożnych. Do której nie warto było dokupywać twardziela, bo przecież niedługo ta kasa się przyda na PC. ;)
A póki co gry do PC były trudne do załatwienia, bo nie każdy jego posiadacz się nimi interesował, to po pierwsze. Ale chyba gorsze było to że mieli różne konfiguracje. Ze 4 czy 5 generacji procka, podobnie z kartami grafiki, a do tego jeszcze różne nośniki: duże dyski, małe, SD, DD, HD, QD. Znaleźć kogoś kto miał grę która nam pójdzie i jeszcze nam przypasi gatunkowo, to było wyzwanie, nie tak jak na Amie, i myślę że to była zaleta Amigi, a nie brak twardziela. :)
[#370] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@djpiotrs, post #366

Amiga po plajcie firmy Commodore zeszła na margines rynku, zaś po plajcie Escomu z tego rynku zniknęła. Jednak nie do końca.

Takie wierne firmy jak Team 17, Ocean jeszcze przez pewien czas wspierały Amigę mimo braku komercyjnych perspektyw.

Mimo braku jakiegokolwiek finansowania, pozostali ludzie, którzy bezinteresownie pragnęli utrzymać komputer i markę. Dla mnie ten okres jest wspaniały dla Amigi.

Nie było mowy o komercyjnym wskrzeszeniu marki, albo czegoś takiego jak w przypadku Apple. Amigowcy mieli jednak nadzieję, że ich działania przyniosą jakiś pozytywny rezultat. Wierzono, że ten komputer ma przed sobą przyszłość.

W 1999 roku z tego co pamiętam, nastąpił powolny zanik zainteresowania nawet tą niszą, w której Amiga przebywała. Drogie karty PowerPC oraz brak perspektyw przed Power Amigą przelały według mnie szalę.

W przypadku Apple miałeś płynne przejście na PPC, potem zaistnienie na rynku urządzeń przenośnych. Już na etapie Power Amig - Amidze nie udało się jednak osiągnąć porównywalnego sukcesu co w przypadku Power Macintoshy.

Potem to już boom z telefonami komórkowymi dał Apple spektakularny sukces, mimo dosyć dużych cen sprzętu tej firmy.

Ja się martwię, że mimo kontynuacji Amiga OS, zapomniano o wielu fantastycznych własnościach Amigi oraz jej systemu i zamiany tych rzeczy na obce rozwiązania.

Zaś chipset AGA, który daje rozdzielczości VGA oraz SVGA Amidze w 256 kolorach i wysokiej rozdzielczości, został zapomniany.
[#371] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Hexmage960, post #370

Wierzono, że ten komputer ma przed sobą przyszłość.


Wiara i wiedza to dwie odmienne sprawy. Brak wiedzy zaślepiał rzeczywistość tego komputera.Między innymi większość z nas tkwiła w tej rzeczywistości.
Ściana w rozwoju procesorów z linii 68k , brak nowego chipsetu graficznego kompatybilnego z AGA , brak rozwoju płyty głównej - nie dziwię się że taki Escom padł.
[#372] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@djpiotrs, post #371

OK, ale moim zdaniem nie było siły roboczej by tego dokonać. Brakowało finansowania by rozwijać technologię. Ja się bardzo cieszę z dokonań firmy Escom i tego, że postawili na świetną A1200, bo bez tego miałbym w 1998 PC z Windowsem na bank i dzisiaj zrzędziłbym.
[#373] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #363

Poza tym, twardziela do amigi można było
sobie kupić później. Czy to nie jest plus?


Marnujecie się tutaj. Z taką umiejętnością odwracania kota ogonem to tylko do polityki...

Kurła, co za brednie! W efekcie takiego podejścia, większość Amig w domach do końca przetrwała bez twardych dysków i z podpiętym jakimś złomem PAL-owskim. Bo jak ludzi nie zmusisz, to będą szli po minimalu, fakt znany przecież nie od dziś. A potem był płacz, że nowoczesne gry nie wychodzą (na czym niby? Doom na dyskietkach DD?) i że poważne programy nie wychodzą (Office w Hires interlace PAL??). Na PC nikt się nie pierdzielił, tylko się wymuszało wysoki standard. Było na co tworzyć i - uwaga! - sprzęt szybko taniał. Pamiętam to tąpnięcie w dół cen dysków i pamięci gdy wyszedł Win95.

I w ten sposób ten patologiczny, chory, wyśmiewany przez MA i Amigowca rynek PC pracował na to, żebyśmy my chociaż tanie dyski i SIMMy do Amigi mieli. Monitory też moglibyśmy byli mieć, ale tylko A3000 była do tego przygotowana. Reszta - a po co? Telewizor wystarczy każdemu.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 19:58:55 przez Daclaw
[#374] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@djpiotrs, post #371

Ściana w rozwoju procesorów z linii 68k , brak nowego chipsetu graficznego kompatybilnego z AGA , brak rozwoju płyty głównej - nie dziwię się że taki Escom padł.


Escom nie padł z powodu Amigi. To był dla nich margines ich działalności, produkowali "swoje" własne klony PC wtedy.

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 21:10:12 przez recedent
[#375] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #358

Pomyliło ci się Win 3.0 z Win 3.1 to pierwsze działało w trybie do 256 kolorów to drugie w 24 bit.

Praca dyplomowa w 2004? To który rocznik 1980?
To ile miałeś lat jak pojawił się DOOM i wszystko rypło?
Trzynaście?

To nic dziwnego że tamtych czasów nie pamiętasz.

Nie PII+ na ZII to nie jest szybka karta. To dużo lepiej niż AGA ale wciąż tylko to co powinno być w AGA w 1992.
[#376] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #360

To że ty nie widziałeś win 3.1 w więcej niż 16 kolorach nie znaczy że nie działał w lepszych rozdzielczościach z większą liczbą kolorów.

Ja miałem okazję pracować w pewnej gazecie latem 1992 na Windows 3.1 z kartą 24 bit na Corel Draw 3.0 oraz obrabiać zdjęcia na Corel PhotoPaint 3.0.
[#377] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@tboniasty, post #361

Mam po prostu zdrowe podejście do Amigi.
Bitplany i HAM to były fajne technologie za czasów starej dobrej Amigi 500.
Tylko że od czasu jak OCS zaprojektowali w 1983 do czasu wypuszczenia AGA w 1992
ceny RAM spadły sto razy i nawet w 1992 to było bez sensu.
Dziś to jest w zasadzie bardziej przestarzałe niż traktory parowe.
Amiga ma być miłym przyjemnym hobby. Mam czas to se coś tam dziubie.
Tylko do tego oryginalna grafika jest za wolna i trzeba ją zmienić na coś lepszego.



Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 21:46:25 przez swinkamor12
[#378] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #375

Pomyliło ci się Win 3.0 z Win 3.1 to pierwsze działało w trybie do 256 kolorów to drugie w 24 bit.

Przeczytaj proszę - ze zrozumieniem - to co napisałem :). Abyś nie szukał zacytuje:

Windows 3.1 w 24 bit , chciałbym to zobaczyć bo z tego co pamiętam, to 256 kolorów to był już sukces. Chociaż WIndows 3.11 w późnym 1994/5 ( przed wydaniem WIn95) pewnie dawał radę z paletą 24 bit.

Jak widać pisałem, że Win3.11 miał możliwość pracy w 24bit, ale jest jednak małe "ale". To że coś oferowało taką możliwość nie znaczy, że ona była dostępna dla wszystkich. To że ty pracowałeś w gazecie, która miała kartę 24 bit, nie oznacza że każdy ją mógł mieć. Dzisiaj też można kupić MacPro za prawie 300.000 zł, co nie oznacza, że każdy go może mieć. Ale pewnie za 30 lat na jakimś forum przyszły swinkamor12 będzie mówił, że wtedy były komputery o takich czy innych możliwościach, bo on pracował na takim w jakiejś gazecie.

Praca dyplomowa w 2004? To który rocznik 1980? (...) To nic dziwnego że tamtych czasów nie pamiętasz.

Troszkę starszy rocznik i doskonale pamiętam co i jak wtedy było :) Kuzyn miał całkiem mocnego PC jak na tamte czasy. Więc miałem porównanie mojej Amigi do PC i wiem jakie miała wady i zalety.

Nie PII+ na ZII to nie jest szybka karta. To dużo lepiej niż AGA ale wciąż tylko to co powinno być w AGA w 1992.

Tym zdaniem udowodniłeś mi, że jesteś tak naprawdę jesteś trollem. AGA w 1992 była dobrym układem graficznym. Układ CL-GD5428, który znajduje się w PicassoII+ powstał w 1993 roku. I z tego co czytam to karty oparte na tym układzie takie tanie nie były. Znowu odniosę się do PC Magazine i widzę ceny 200-250$ w zależności od wersji karty - czyli połowa ceny A1200 to karta graficzna. No i karta nie potrafi wyświetlić koloru 24 bit. Karty o takich możliwościach określane są jako "smell the future" i kosztują 599-699$, a to już kwota A1200+HDD :) . Dzisiaj w sumie też mogę kupić jakiegoś AMD Threadripper 3990X za 20.000 zł do tego NVidia Quadro P6000 za kolejne 20.000 zł. Nie oznacza to jednak, że każdy taki sprzęt ma i może mieć. Jednak założę się, że za te 30 lat znajdzie się ktoś taki jak ty i będzie udowadniał jakie to np. PS4 jest fatalne, bo przecież jego układ graficzny to złom w porównaniu z TR 3990X i P6000 :)
[#379] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #378

Co sie dzieje z wbudowanym.procem 14mhz w a1200 jesli wepnie sie karte turbo np. Z procem 40mhz. Ten glowny proc jest wylaczany z obiegu czy obslyguje tylko uklad graficzny. Np. Pisze jakas komende w asemblerze, to do ktorego proca to pisze? Albo inny jezyk, np blitzbasic, robie sobie jakis algorytm z podstawowymi obliczeniami w petli, compiluje i co? Na ktorym procu to bedzie obliczane?
[#380] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mateusz_s, post #379

Wbudowany CPU jest "wyłączany" (funkcję procesora przejmuje ten z turbiny).
[#381] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mateusz_s, post #379

Z podłączoną turboską pamięć chip i układy graficzne nadal pracują w 14MHz.
[#382] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #378

Otóż to. Ale dodajmy że w czasach premiery Amigi też istniały komputery z grafiką 24bit, tylko że kosztowały dziesiątki tysięcy dolców. A te marne 4 tysie kolorów to miały HP-ki z 1980 roku, w podobnej cenie. Można to sobie obejrzeć w programie Sonda z tegoż roku odcinek 153 "I stworzył człowiek". Szczęściarze którzy mieli do nich dostęp nie mieli się czym zachwycać w Amidze. Bo OCS nie były jakimś cudem czy mistrzostwem świata swoich czasów, a jedynie pierwszą tak przystępną cenowo tak kolorową maszyną. I podobnie było z AGA w '92. Ale trzeba być świnką by nie rozumieć że jego osobiste doświadczenia nie odzwierciedlają doświadczeń całego pokolenia.
https://www.youtube.com/watch?v=COlK8EbvbIA&list=PL559F0BEF1D933D3A&index=4

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 00:50:27 przez ZbyniuR
[#383] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@recedent, post #362

dziwne... ale czuje sie tu dokladnie tak samo jak ten Dżentelmen z lewej
[#384] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #378

Właśnie se czytam Bajtka nr 12 z 1993. Pierwszy numer gdzie podawali też ceny części do pc.
Cena karty SVGA Cirrus Logic 16,5 mln kolorów tylko 1,83 mln starych złotych. 1/5 ceny Amigi 1200.
Według Bajtka 386 sx z taką kartą dało się złożyć w cenie a1200.

Parę lat temu składałem pc retro płyta 386 sx z 1991 karta CL-GD5424 z 1992.
640x480 24 bit na CL-GD5424 z 1992 działa bez problemu.
Nawet transfer do karty nie spada choć to taka niesamowita dla dziadowskich Amig z AGA rozdzielczość.
Choć twoim zdaniem się nie da.

Twoje straszne brednie na temat pc z tamtych czasów jasno pokazują że wtedy nie widziałeś pc na oczy.
Lubimy MP ale nie wszystko co pisał w MA trzeba brać na poważnie.

Tępy fanatyzm szkodzi temu środowisku.
[#385] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #384

Co kolega pisze? 24-bity? Tak, czary. Wcześniej były 16-bitowe karty. Ja w 1999 roku grałem w nową na te czasy grę Tiberian Sun na PC, który był w 640x480 i 800x600 w 16 bitach.

Ja pamiętam płyty CD z Gamblera, które wymagały przynajmniej 16 kolorów w Windows 95! Na gorszej grafice nie chodziły.

To jest fałszowanie historii. Wszystko, by zdeptać kości AGA, które są bardzo udane. Nie pisałbym że były udane, gdyby nie wyszły na aż 3 modele Amig!
[#386] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Hexmage960, post #385

Jestem w szoku że taki fan Amigi jak ty grał w PeCetową grę. ;)

A propo 24bit, muszę sobie przypomnieć jak się nazywa to zaburzenie które uniemożliwia wczucie się w czyjś punkt widzenia, bo ostatnio często się z nim stykam. :)
[#387] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #384

Cóż, otwarłem sobie tego Bajtka 12/93 i policzyłem cenę najtańszego 386SX wg cen ze strony 58. Policzyłem tak, aby był to z grubsza ekwiwalent A1200. Abyś się nie czepiał, nie wliczyłem do PC ceny HDD (a co, z FDD też można, jeden mój kolega przez dwa lata używał PC jedynie z flopem) i monitora (co prawda kupując PC MUSISZ kupić monitor 30kHz, bo SVGA do TV podłączyć się nie da... ale co tam). Nie zapomnij o karcie muzycznej (oczywiście no Covox, bo to nie karta muzyczna), MultiI/O (era kontrolerów on board miała dopiero nadejść), pamięci (tu dałem 4MB, bo na 1 MB to wiele się nie pobawisz) SVGA, obudowie z zasilaczem i klawiaturze. Wyszło ponad 12 mln zł, wobec 8 mln za A1200. Do tego, aby używać PC musisz jeszcze zainwestować w kolorowy monitor SVGA (bo chyba nie po to kupiłeś kartę 24bit, aby używać z monitorem mono)... ale jak wspomniałem, dam Ci fory.
Mam propozycję, zgłoś się do ministerstwa finansów, oni teraz tam potrzebują gości od udowadniania że 8=12 szeroki uśmiech

P.S. Do tego bardzo jestem ciekaw jak na tej PC konfiguracji pójdzie dowolna gra ze scrollingiem w 640x480

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:16:45 przez wali7
[#388] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #384

Wydaje mi się, że świnka przeszedł traumę w dzieciństwie.
Miał amigę a chciał peceta.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:19:35 przez mmarcin2741
[#389] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #386

Jestem w szoku że taki fan Amigi jak ty grał w PeCetową grę. ;)

Kupiłem tę grę na giełdzie (piękne pudełkowe wydanie) dla mojego Brata na urodziny. Jednak jej nie chciał, więc sam sobie w nią zagrałem. Była to moja pierwsza gra na PC. Zakochałem się w niej bez reszty.

Przy czym w ogóle nie wpłynęło to na moją sympatię do Amigi.

Na PC grałem w gry, które mógłbym policzyć. Z ważniejszych to Worms: Armageddon, Quake 2.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:34:03 przez Hexmage960
[#390] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #388

Świnka obraża, pisał koledze Olo, że nie widział PC na oczy. Nie czyta postów, tylko wkleja w kółko to samo.

Jego argumenty co do taniej grafiki 24-bit PC w 1992 roku są wątpliwej wiarygodności.

Ja pamiętam jak widziałem wtedy Gobliiins na PC u kolegi. Wspaniałe przeżycie.

Ja nie wchodzę na forum fanów retro PC i nie piszę, że "Amiga miała lepszą grafikę niż Wasz PC".

Zawsze lubiłem wszystkie platformy od MS-DOS po Amigę.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:54:06 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem