[#301] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #1

GRA zaktualizowana do poziomu 5.

Sporo poprawek było od ostatniej wersji gry. Mamy teraz
- dopieszczone sterowanie
- prawie usunięte miganie bitplanów, bo chyba jeszcze czasem się zdarza, ale już nie tak jak wcześniej
- poprawiona minimapka z 2 poziomu oraz odrysowywanie laserów
- no i oczywiście kolejny poziom do ogrania :)

Oto screeny :

7
[#302] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #301

Grę zapuściłem na Amidze 1200 z pistormem 32lite. działa świetnie oprócz planszy tytułowej gdzie niema przesuwu planszy tytułowej i creditsów tylko te dwie plansze wyświetlają sie jednocześnie. Mógłbym się jeszcze przyczepić do zbyt długiej animacji śmierci bohatera, ale to szczegół. Dobra robota z gierą, wyszło ci naprawdę świetnie. OK
1
[#303] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #301

Troszkę rozgrywki poziomu 5... trudny ten poziom...
3
[#304] Re: Electroman dla Amigi

@zzielinski, post #303

Właśnie poziom na pewno trzeba będzie jakoś uprościć bo przeszkadzajki wstawiałem "na pałę", ale tester działa i testuje. Ja dzisiaj zrzuciłem Electromana na A1200 swoją z fastem i jedynie ekran mruga w startowej komnacie 2 poziomu. Nie wiem co jeszcze jest tego powodem, ale tam naprawdę jest malutko obiektów, bo praktycznie chyba tylko jest baza początkowa i nic poza tym.

Ale mam dobrą nowinę dla niecierpliwych.

OD PRZYSZŁEGO PIĄTKU WRZUCAM WAM CO TYDZIEŃ WERSJĘ Z KOLEJNYM POZIOMEM !!! :)

Chcę przyspieszyć trochę publikowanie gry. Wiem, że poziomy wymagają poprawek, aby dało się przejść. Nie wszystko jestem w stanie wyłapać próbując grać w wersję z PC.

@Stoppi: a to ciekawe. Teraz mnie tym zaskoczyłeś. Szkoda że nie mam jak przetestować dlaczego to tak u Ciebie działa...

A teraz mała zapowiedź tego co zostało. Oczywiście screeny z Winuae z bieżącej wersji gry

Level 6 (wyłaniające się murki, które nas zabijają, lasery i płomienie z rur):




Level 7 (spadające kafle na nas, o których pisałem niedawno że wprowadziłem w poziomie 3 oraz animowane tło gwiazdek):



Level 8 - prawdziwy majstersztyk moim zdaniem, chociaż niepozorny (w najdalszym planie rainbow i księżyc, bliżej widać góry odwzorowane w 100%, a jeszcze bliżej platformy i inne kafle):






Dodatkowo w 8 poziomie musiałem zakodować osobny typ kafla jak tu na ostatnim obrazku. Chodzi o to, że to jest kafel niby działający jak mur, ale nie jest w pełni kaflem 24x24 pix, dlatego da się po nim chodzić, zaraz pod nim można się poruszać ale nie można z dołu wskoczyć na niego.
8
[#305] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #304

Gratki, dobrze Ci idzie.
Tutaj masz metode na 8 kierunkowy scroll bez uzycia coppera, o ile dobrze zrozumialem. Moze Ci sie przyda do czegos.

link
1
[#306] Re: Electroman dla Amigi

@Don_Adan, post #305

Dzięki :) Poziomy scroll ogarnąłem :) może trochę pokrętnie, może są łatwiejsze sposoby, ale w moim działa płynnie sterowanie z kolizjami po kaflach na 68000 OCS bez slow ramu.

TUTAJ ADF w którym można pobiegać i poskakać po planszy :) dziwi mnie tylko, że nie działa na kicku 1.3, ale pewnie użyłem w kodzie jakiejś biblioteki wymagającej romu >2.0.

- scroll w prawo i w lewo
- bitmapa 336x160 w 5 bitplanach (specjalnie 5 bitplanów żeby sprawdzić szybkość działania)
- sama mapa to kafle 16x16 a rozmiar to 128x10 - wiem można zmieścić w jednej bitmapie naraz, ale mnie chodziło o scroll i kaflowanie co 16 pix
- kolizje po kaflach - nie po bitmapie kolizyjnej
- podwójne buforowanie, mimo że brak bobów, a postać to sprajt

To moja robocizna, gdzie grabowałem screeny z CCS64:

a tu już spod Amigi:


A może ktoś by się skusił na poprawienie grafiki do 5 bitplanów żeby stworzyć port dla Amigi, skoro już tak dobrze poszło ?
1
[#307] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #306

no nieźle. powiem kolegom z c64 że zabrałeś się za konwersję ich gry ;)
a tak na serio:
to znalazłem kod do up-scrolla (pisałem ci na priv) i umieściłem na moim githubie.
jest też tileset więc po skompilowaniu wszystko powinno działać. niestety w kodzie jest gdzieś jakis mały błąd bo po kilku ekranach scrollowania jest troche przeskoków, ale wg mnie to tylko jakieś błędne obliczenia kiedy przełączać ekran. tak czy siak idea jest w kodzie zaimplementowana i może ci się przyda.
https://github.com/c64portal/Blitz-Basic-tests

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 14:59:56 przez c64portal
[#308] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #306

Do ukolorowienia grafiki to Selur by sie przydal. Co do nie dzialania na kicku 1.3 to watpie zeby to byla biblioteka, raczej podejrzewalbym, ze uzywasz gdzies do relokacji w ktoryms exeku wordow zamiast longwordow. Takie rzeczy (czyli domyslnie i glupio) ma ustawione phxasm i vasm. Ale mozesz tez przeszukac exek gry szukajac stringu "library", i podac jakie biblioteki gra uzywa. Moze tez byc tak, ze otwierasz za wysoka wersje jakiejs biblioteki, ktorej nie ma w kicku 1.3.
[#309] Re: Electroman dla Amigi

@c64portal, post #307

Przeglądam właśnie ten kod od scrolla Y. Zmieniłem sobie VWait 3 na VWait i jest bardzo płynnie, ale co jakiś czas przeskakuje kafel :) ogólnie fajnie to działa i myślę że dałoby radę połoączyć z poziomym scrollem, który jest chyba trudniejszy do zakodowania przez to że trzeba obniżać lub podwyższać Block'i kafli podczas przewinięcia pełnej szerokości bitmapy (corkscrew). Ale tak właśnie myślałem, że to koncepcja bitmapy 2 x większej niż wysokość copperlisty plus te 2 rzędy kafli dodatkowo dla bezpieczeństwa. Można by się pokusić o spróbowanie połączenia tych dwóch kwestii i napisania takiego scrolla 8-kierunkowego :)
2
[#310] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #304

Melduję, że level 5 zaliczonyOK


2
[#311] Re: Electroman dla Amigi

@AD99, post #310

Jest tych chipów do zebrania hehe :D

w takim razie testujcie poziom 6 można już pobierać
1
[#312] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #311

Trochę rozgrywki z poziomu 6. Jest też mały bug - zobacz tak mniej więcej 3:00.
3
[#313] Re: Electroman dla Amigi

@zzielinski, post #312

Źle wprowadzony teleport poprawię to w pierwszej kolejności.

Taka ciekawostka. Kafle z 6 levelu powstały na bazie kafli z Electrobody z levelu sprawdzającego, czy posiadamy instrukcję gry. Był malutki chyba 3-komnatowy poziomik w którym trzeba było wybrać odpowiedni teleport prowadzący nas do poziomu 2. W Electromanie zlikwidowano ten levelik. Raz w życiu udało mi się trafić w odpowiedni teleport
1
[#314] Re: Electroman dla Amigi

@zzielinski, post #312

Gra zaktualizowana.

- dodany poziom 7
- poprawione resetowanie laserów w levelu 6 podczas korzystania z teleportów.

Życzę udanej zabawy.
3
[#315] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #314

Poziom 7 jest bardzo fajny, o wiele lepiej i przyjemniej się w niego gra niż w poprzedni (który jest wydaje mi się - trudniejszy). Poniżej trochę rozgrywki z poziomu 7:
2
[#316] Re: Electroman dla Amigi

@zzielinski, post #315

Dzięki za nagranie filmiku :) w piątek będzie wersja myślę że już beta ze wszystkimi poziomami, a 8 poziom niby prosty graficznie, ale piękny i odwzorowany naprawdę z sercem, bo i jest rainbow, księżyc, na nim są góry, a później platformy.
2
[#317] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #316

Wersja BETA gotowa.

- wszystkie poziomy gotowe
- w poziomie 6 trochę udało mi się usunąć błędów, tzn. poprawiłem błędy wyświetlania laserów podczas starty życia, podczas zebrania amunicji, czy bazy, natomiast błędnej pozycji po teleporcie nie udało mi się naprawić

Może ktoś ma pomysł, co dodać do gry? Przyznam, że pomysł z minimapką był strzałem w dziesiątkę :) myślę że może wyświetlającą się dyskietkę wkleić podczas ładowania gry/save/menu?
4
[#318] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #317

Może ktoś ma pomysł, co dodać do gry? Przyznam, że pomysł z minimapką był strzałem w dziesiątkę :) myślę że może wyświetlającą się dyskietkę wkleić podczas ładowania gry/save/menu?


Przyznam sie szczerze ze jeszcze nie gralem, ale na pewno wespre Twoj projekt. No i na pewno zagram jak juz gra bedzie skonczona. Pomysl z dyskietka jest dobry, ogolnie jakis indykator pokazujacy ze gra sie laduje/zapisuje zeby wiadomo bylo co sie dzieje.
Ale jest jedna rzecz ktora mi sie zawsze podobala, jeszcze z czasow lat 90tych jak sie mialo gola a500. Nie jest to zwiazane z gameplay'em. Pamietam np. ze niektore gry Psygnosis wykrywaly dodatkowe rozszerzenia RAM i informowaly o tym. Fajnie to wygladalo. Wiec jakies info w glownym menu lub podczas ladowania gry o konfigu amigi na ktorej zostala odpalona. Wiem ze to bedzie sztuka dla sztuki, ale tak mi przyszlo do glowy pod wplywem nostalgi i kilku drinkow OK
[#319] Re: Electroman dla Amigi

@Mokry, post #318

Chodzi o samo wyświetlenie w CLI, czy może cos więcej w stylu takiego intro do gry?
[#320] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #319

Nie, nie w cli. W samej grze juz. Moze byc jako intro podczas ladowania, albo jakas informacja krota jest caly czas wyswietlkona w glownym menu gry. Nie jestem pewien, ale chyba w Lemmingach to fajnie bylo zrobione. To bylo tak bardziej graficznie, niz tekstowo. Jak znajde screen z tego do wrzuce. A moze odpale na ktorejs amidze lemmingi i zrobie fote.
[#321] Re: Electroman dla Amigi

@Mokry, post #320

https://amiga.abime.net/games/view/lemmings#screenshots

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 23:54:36 przez mailman
[#322] Re: Electroman dla Amigi

@mailman, post #321

U mnie bialy ekran.
[#323] Re: Electroman dla Amigi

@mailman, post #321

U mnie też

@Mokry: myślałem że odpalając grę miałeś biały ekran :D

Co do poprzedniego posta, to chyba w którymś demku były informacje o Amidze, na jakiej było uruchomione, czyli MC680x0, Fast RAM detected, AGA detected itd. Mogę porobić czcionki i pododawać do gry podczas startu.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 22:08:54 przez tukinem
1
[#324] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #323

Albo np. giera sie wczutuje i np. wyskakuje info ze 68030 detected i photo blizzarda 1230. I analogicznie dla 1240 i 1260. Tak mi teraz przyszlo do glowy szeroki uśmiech
[#325] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #323

Podmieniłem odnośnik
[#326] Re: Electroman dla Amigi

@mailman, post #325

I teraz dziala. I to jest to! Pierwszy w lewym gornym rogu to jest to o czym mowilem. Dziekuje!

Wiec pojawia sie taki screen z dedykowana karta i napisem: EXPANSION BOARD DETECTED & UTILISED.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 00:02:44 przez Mokry
[#327] Re: Electroman dla Amigi

@Mokry, post #324

Czyli to jednak było w grze chociaż coś mi świta że przy którymà demie też coś takiego było.

BTW. Z wykrywaniem są takie jaja, jak na początku ktoś pisał, że na Vampirze nie wystartowało gdy wpisałem wyłączenie gry na starcie jeśli jest brak AGA. Wyświetlanie procka w Blitzu działa tylko dla 68000/010/020/030 i 040. 68060 wykrywa jak 040 ale myślę że w ASM można napisać dodatkowe sprawdzanie 060. Z drugiej strony pamiętam, że kiedyś sobie sprawdzałem i trochę dziwnie działało, bo inne bity są zapalane przy 060 z FPU, inne bez FPU, znowu 040 zapala te bity co 060 i to był taki mętlik.

Zdjęcie Blizzarda też raczej nie, bo są różne turbinki, np TF, Vampire, Warp itp. Gra bez fastu działa wolno w niektórych miejscach, więc wykrycie fast ramu na pewno się przyda.
[#328] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #327

Ale możesz to zrobić z jajem.

Weź sprite głównej postaci, zrób jej dymek jak w komiksie i niech w tym dymku będzie napisane "Extra RAM detected" albo coś innego co dla bajeru sprawdzasz.

To będzie bezkosztowe bo nie musisz żadnego obrazka mieć. Sprite postaci już masz w grze, no chyba że dymek trzeba narysować, ale ile takie biało-czarne coś może ważyć
[#329] Re: Electroman dla Amigi

@tukinem, post #317

Może ktoś ma pomysł, co dodać do gry?


Mógłbyś:

1. Dodać w grze jakieś elementy do zbierania, np. "Kasety magnetofonowe" lub "układy scalone". Jakieś małe "retro" obiekty z tamtych lat, które przy game over byłyby sumowane i tworzyly wynik punktowy, który zapisywałby się na dysk jako tabela osiągnięć. W każdym etapie mogłoby to być coś innego. Dla gracza który przejdzie grę i zbierze wszystkie mógłbyś na zakończeniu gry zaprezentować jakiś specjalny content (np. obrazek, którego normalnie nie ma z gratulacjami lub czymś innym).

2. Albo ilość zebranych elementów dawałaby kod dostępu do etapu (oryginał chyba nie miał w ogóle kodów dostępu - nie pamiętam tego więc mogę się tutaj mylić). W każdym etapie byłoby ich np. 15. Po zebraniu 5 byłaby część kodu, 10 większą część a po 15 kompletny kod. Musiałbyś też dorobić funkcje rozpoczęcia etapu po podaniu kodu.

3. Ewentualnie wprowadź licznik punktowy za zestrzelenie wroga, za zbierane elementy (np. wróg 100, element 50), za osiągnięcie jakiegoś miejsca (np. 30). Na końcu etapu za liczbę pozostałych żyć przyznaj bonus po 200 za każde z nich. W ten sposób przy game over masz wynik, wpis do tabeli i zapis na dysk.
[#330] Re: Electroman dla Amigi

@mailman, post #329

Myślałem że uniknę zabawy highscore :)

Animacja głównej postaci i dymki to coś fajnego i chyba tak właśnie zrobię, nawet mógłbym się pokusić po prostu o stworzenie dodatkowego levelu intro na wzór z tego, który był w Electrobody jako sprawdzenie czy posiadamy oryginał. Tylko tu zamiast liter byłyby napisy Fast RAM Detected / AGA Detected / CPU: 020 / 030 / 040+.

4:13 tu jest ten mini-poziom
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem