kategoria: WinUAE
[#31] Re: Komputer do WinUae

@Azzorek, post #30

Nawet SB Audigy i inne miały problem, bo nowe windowsy zakazały 'grzebania' w jądrze systemu, a stery EMU10K zawsze miały dostęp do kernela. Jak to się urwało to ponoć nie ma róznicy w działaniu karty zintegrowanej i wypasionej od SB. Ale może się mylę..
[#32] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #31

W tym akurat przypadku możesz się mylić, bo mam tę kartę pod Win 10 ;)
Dla ucha jest bez zmian, aczkolwiek sterowniki w porównaniu z tymi "z pudełka" są ubogie (nie ma nowych wersji "utilków"). W każdym razie jest o niebo lepsza od integry, przynajmniej tej co mam.
Jak zwykle zepsuliśmy kolejny wątek wspominkami grzybiarzy ;)
[#33] Re: Komputer do WinUae

@adam_mierzwa, post #32

jak miałem Audigy 4 Pro to miałem wrażenie że jednak w XP grało trochę lepiej ale może mi się tylko wydawało bo różnica była prawie nie zauważalna

Swoją drogą wyrzuć tego Audigy i kup Xonara STx lub porządny DAC na USB ok, racja
To najlepsze rozwiązanie obsługi starych dźwiękówek pod nowszymi OSami nie mówiąc o dużo lepszym dźwięku ok, racja
[#34] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Ale ty jesteś pewien że chcesz mieć PC do WinUAE? Rly?
Szczerze mówiąc, to podczas mojego pierwszego kontaktu z grami amigowymi na winuae właśnie miałem komputer z zawrotną jeszcze jak na tamte czasy grafiką, 0,5GB ram, Intel Centrino ~1,4Ghz i WinXP. Ty chcesz kupować zestaw prawie jak dla gamera, nawet płyta główna jest stworzona z myślą o gamerach. Kto bogatemu zabroni, i owszem, ale osobiście uważam że jest to jednak troche przesada. Komputer do Winuae, wygodnego przeglądania Web'u, oglądania filmów w HD i gierek emulowanych z np. PS2 możesz dzisiaj kupić już poniżej 500zł.
[#35] Re: Komputer do WinUae

@redstonecraftpl, post #34

Kto bogatemu zabroni


albo kto biednemu zabroni żyć bogato cafe
[#36] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #1

Karta włożona do PCI do peceta nie będzie widoczna jako karta w emulowanym mediatorze. Zrealizowanie takiego czegoś byłoby technicznie bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe (szczególnie w Windowsie)

Jeśli to jest jedyny powód zakupu komputera z PCI to jest to zły powód. Jeśli by takową obsługę dodano to super, sam bym potestował Voodoo3 PCI jak działa ale nie liczę na to.

Za to jest jeden dobry powód aby kupić taki PC z kilkoma PCI : AROS
To natywny Amigowy system operacyjny który obsługuje aplikacje i gry 68K przez emulację. Z jego użyciem jest ten problem że aby mieć grafikę 3D, dźwięk i sieć trzeba mieć obsługiwany sprzęt co mając PCI i PCI-E (dla grafiki) sprawia że nie jest to żaden problem.

BTW. ten Pentium daje się podkręcić. Super sprawa szczególnie do emulatorów i AROSa które lubią wydajność pojedynczego wątku procesora. Upewnij się że ta płyta posiada opcję podkręcania (zmiana mnożnika, podniesienie napięć) bo generalnie oficjalnie chipset taki jak H81 nie powinien tego umożliwiać. Producenci płyt często jednak ignorują zalecenia Intela i dają takie opcje. No i ja bym polecał kupić jakiś wiatraczek inny na procesor. Choć i na boxowym pewnie te 4.2GHz, może nawet więcej się pewnie wydydła. W końcu to tylko dwa rdzenie wiec ciepła dużo nie generuje.

BTW. Windows to albo 7 albo 10. Może być nawet Vista albo stareńki XP. A Windowsa 8 tak jak leżącą na drodze kupę lepiej zostawić w spokoju.

BTW. Ważną rzeczą jest to czy monitor obsługuje 50Hz aby uzyskać płynne scrolle w grach i demach. Większość powinna obsługiwać ale w razie jak masz kupować nowy to lepiej się upewnić aby nie kupić czegoś co nie obsługuje. Najpewniej to wyhaczyć jakiegoś CRTeka za grosze, najlepiej to wygląda, idealnie płynne i ostre scrolle i generalnie daje genialny klimat retro. Imho lepszy niż wydać tysiące złotych na Amigi, karty turbo, scandoublery itp a potem ustawić 60Hz i podłączyć to do jakiegoś badziewnego LCD.
[#37] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #36

Podsumowując, do WinUAE wystarczy zwykły pecet domowy. Grunt aby był mocny na jednym rdzeniu, ponieważ WinUAE nie obsługuje kilku rdzeni. A jeżeli ktoś chce mieć osobny komputer do WinUAE, to naprawdę nie potrzeba wydawać dużo kasy, tylko wystarczy komputer z Allegro za 200-300 zł z grafiką zintegrowaną.

Natomiast dla AmigaOS4 trzeba kupić np. Sam, ponieważ żaden dzisiejszy, wypasiony pecet nie uciągnie tego systemu przynajmniej z prędkością BlizzardaPPC 200 MHz.
I już.OK
[#38] Re: Komputer do WinUae

@Andrzej Drozd, post #37

Do AmigaOS4 nic nie trzeba kupować. Wystarczy obejrzeć na YT jak się przestawia ikony i ładuje mizerny port przeglądarki internetowej aby mieć ogólny pogląd na rozrywkowy potencjał tego systemu ok, racja

No, przynajmniej te płyty trzymają cenę więc można kupić używkę, pobawić sę i sprzedać dalej za jakiś czas.
[#39] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #38

Ja kupiłem AOS 4.1 FE i odpaliłem to na moim Core2duo E6850@3GHz
I wszystko co oferuje ten system wystarcza w zupełności.
Filmy ogląda sie na czym innym, a to co jest dostepne idzie na emulowaniu..
[#40] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #36

Nie no może trochę, za bardzo wybiegłem w przyszłość z tą emulacją mostków PCI. Właśnie też mnie to zastanawiało że taka nowość i nikt nic nie piszę. Właśnie natywna emulacja mostka PCI, byłą by fajna.

OS 4.1 uruchomiłem sobie na c2d 2,4, ikonki spoko się przestawia ale jak włączyłem internet to zamuliło trochę. Nie wiem czy nie trzeba czegoś doinstalować jakiej biblioteki czy coś.

Co do PC to się jeszcze zastanowię, Win 8 chciałem dlatego że można pobrać trial. Co do AROSa to nie miałem jeszcze styczności.

Scrolle i takie tam, to mam Amige tak że PC z WinUAE raczej chciał bym wykorzystać do przeglądania plików. Np: kolekcja Fred Fish czy TOSEC albo Cover Diski. Dlatego potrzebuje szybką Amige, w tym wypadku WinUAE.

Dlatego że wciąż się zastanawiam co można robić na Amidze, oprócz kodowania,czy rysowania, tego na razie nie potrafię. Tak że postanowiłem na razie przejrzeć chociaż trochę archiwów.

Do tej pory słuchałem muzyki... Ostatnio samplowałem na Mac-u... w Sound Designer2 mam kartę z DSP można zapisywać w Amigowym formacie A...coś tam, nie pamiętam.Na Amidze mam DSS8+. Tak że mam co robić ale chciał bym poznawać nie znane...
[#41] Re: Komputer do WinUae

@TechNineWonder, post #40

Ja mam Windowsa 10 obecnie. Z kart graficznych ATI/AMD są wspierane od modeli HD 5xxx wzwyż. Windows 8.1 tak samo. Jedynie do Windowsa 8.0 są sterowniki do kart z seri HD 2/3/4xxx. Oczywiście i do Windows 10 da się włożyć kartę HD 4850 czy podobną, ale wtedy Windows pociągnie tylko podstawowy sterownik i na tym sprawę zakończy.

W każdym razie ja mam procek AMD FX 8320, grafikę radeon R7 265, kartę muzyczną Sound Blaster Z. Mimo mojego dużego niedosłuchu i aparatów słuchowych powiem, że ta karta Sound Blaster Z gra dużo lepiej od zintegrowanego Realteka.

I na tym zestawie klasyk pod WinUAE działa jak burza. I właśnie jest jak tu inni podają, że nawet jak włożysz grafikę ATI 9200, to nawety jak Windows 8.1/10 by ją zobaczył w co wątpię bo jest bardzo stara, to emulator WinUAE dalej ją będzie emulował, a Ty będziesz miał wąskie gardło w postaci mocnego lejka. Już lepiej by było mieć ATI 9200 na AGP była by bardziej wydajna, no ale tu AGP nie ma. Ale co by nie mówić - ten emulator emuluje wszystko i oryginalnych podzespołów nie wykorzystuje.

Tak samo jak mamy Oracle VM VirtualBox - pod emulowanym komputerem widać tylko fizyczny procesor i nic poza tym. Reszta jest emulowana.
[#42] Re: Komputer do WinUae

@gilban, post #41

Jak już jesteśmy przy kompterach pod WinUAE, to mam pytanko.
Wpadła mi płyta Gigabytea na intelu socket 775 z celeronem 2GHz, ale mam szybszy chyba 2,6GHz gdzieś w szufladzie. grafika integra intel 91x chipset. ram DDR1. W tej chwili jest 256MB ale posiadam chyba jakieś kości więc może z 1GB się znajdzie.
Płyta jest maleńka więc się zastanawiam czy taka konfiguracja by się nadawała do emulacji amigi? myślę oczywiście o 68K
[#43] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #42

Idealne pod WinUAE, poszukaj 2x 1GB DDR400, RAMki są taniutkie i procka jakiegoś Pentiuma 4 z rodzinki 650 lub 661 z dużym cache L2. Na ebayu po 2 funty. Tylko sprawdź najnowszy bios ze stronki i jaką rodzinę cpu obsługuje. Bo przy socket 775 było ze 3 rodzaje napieć i nie zawsze proc startuje..
[#44] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #43

mam dokładnie tą płytę:
link

czy na celku 2 lub 2,6 GHz UAE uciągnie?
Jak wygląda karta grafiki. chipset 915 do demonów prędkości nie należy.
Kombinuję zrobić jakąś ładną obudowę DIY z pleksi albo oś podobnego. Płyta wpadła mi w ręce wczoraj, dysk i napęd się znajdzie:) 1GM RAM wystarczy? nie jestem pewny czy mam dwie kości 512MB czy 2x1GB.
[#45] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #44

Im więcej ramu, tym lepiej, nawet RAM Disk będzie wiekszy.
Płyta obsługuje to maksymalnie:
P4-Extreme Edition 3.4GHz Cache 2MB FSB 800 Bios F2
Pentium 4 672 3.80GHz Cache 2MB FSB 800 Bios F3
Celeronki mają fatalnie mały cache, albo 256 albo 512 kb. W intelu to porażka ponieważ kopia cachu L1 znajduje się bez przerwy w cache L2 co go jeszcze pomniejsza.

Lepiej spraw sobie P4 za parę groszy, wgraj nowy BIOS i zapodaj 2 GB RAMu. To naprawdę niewielkie pieniądze, a WinUAE będzie śmigał jak szalony..
[#46] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #45

komputer odpalę na tym co mam w domu a w między czasie kupię coś lepszego.
a co z grafiką?
chciałbym jakąś fajną obudowę zrobić do tego komputerka:)

jezcze kwestia czy lepiej na windows czy na linuksie odpalać uae?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:19:26 przez dragon_x

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:22:06 przez dragon_x
[#47] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #46

Widziałem że jest PCI-EX x16, zapodaj jakiegoś niskoprofilowego radeona.

O tu masz za przysłowiową piątkę, ale możesz znaleźć co lepszego:
ATI low profile
[#48] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #47

spróbuję znaleźć coś w polsce, bo karta za 5 plus prawie 8 gfuntów przesyłka to może w polsce coś dostanę.
wydaje mi się czy całkiem fajna maszynka z tego może wyjść po uae i może nie tylko nawet :)
tylko jaki system. mam licencję na vistę wystarczy ?

myślę też nad obudową, nie mogę nigdzie znaleźć wymiarów tej płyty, czy to micro atx podejdzie bo do ITX raczej za duża jest


Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:49:09 przez dragon_x
[#49] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #48

Spokojnie, mi podobny sprzęki leci na XP,
Mam płytkę bez AGP/PCI-EX i tam radeona 9250 PCI, P4 Mobile 3,2 GHz z 2MB Cache,
prawie się nie grzeje i to na Socket 478. No i 2 GB ramu w tym OK
[#50] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #49

Znalazłem kilka propozycji na allegro :
Która by się najbardziej nadawała?
3450 256MB
4550 256MB
5450 512MB
6450 512MB
2400XT 256MB
X1300 256MB

tak na szybko, taki proc by styknął?\
link

albo taki:
link

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:58:09 przez dragon_x

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 12:58:55 przez dragon_x
[#51] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #50

Do Linuksa 5450, 6450.

http://www.cpu-world.com/Compare/396/Intel_Pentium_4_631_vs_Intel_Pentium_4_661.html

661 17% szybszy ale 2x droższy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 13:17:53 przez Korni
[#52] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #50

Z grafik weź 6450/512
Procek 661 i 631 not support

Patrz na listę do twej płyty, jak jest N/A to nie podchodzi:
link

Ten będzie działał:
I P4 650

Pentium 4 650 3.40GHz Cache 2MB FSB 800 Bios F2

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 13:22:21 przez Voyox
[#53] Re: Komputer do WinUae

@Korni, post #51

Mam oba te procesory w pudełku, 631 i 661 nie działają na żadnej z moich płyt pod 775.
Jakieś wybredne. Ale już np. 650 działa..
[#54] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #52

zostanę chyba przy windows. najgorzej, że na alledrogo czesto nie podają symbolu tylko p4 i zegar...

zakupię ten co podałeś:)
do tego grafikę. Musi być to koniecznie Radeon?
Myślę nad obudową DYI jaką małą fajną, tylko zasilacz jest duży a chciałbym się go pozbyć na zewnątrz albo jakiś mniejszy znaleźć.
[#55] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #53

zobaczę jaką mam wersję bios i zaktualizuję. komp wpadł mi jako złom, ale płyta jest bardzo mała stąd pomysł na taki mini komp do UAE i jakichś starszych gierek itp
[#56] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #55

Ja lubię radeony, przy emulacji WinUAE nie ma znaczenia czy radeon czy geforce.
Ale małe płyty są extra pod takie kombinacje ! Do tego jakaś fikuśna obudowa i do dzieła !
[#57] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #56

no wlasnie kombinuje
tym bardziej ze z zona wymyslilismy ze mozna by na nim tez filmy ogladac :)
a komputer u mlodego w pokoju bedzie wiec jakies gierki edukacuyjne by tez na tym mogly chodzic. ale to pretekst :)
glownie uae :)
[#58] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #57


Do filmów mam starego HP SF5100 pod TV a w nim 4GB DDR2, Dysk 40gb, GeForce 8400/256 MB i to na PCI-EX x1 no i P4 D 930 3GHz 2 MB Cache do tego VLC Media Player i mieli wszystko w Full HD..OK

Twój pociągnie wszystkie filmy w FHD,

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 14:02:03 przez Voyox
[#59] Re: Komputer do WinUae

@Voyox, post #58

czyli ten moj powinien tez z paluszkiem w.... filmy odtwarzac :)??
[#60] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #48

mam licencję na vistę wystarczy ?


Lepiej zainstaluj darmowego XPka, bo nie wymaga dużo ramu i 1 GB wystarczy.
Co do komputera, to jest spoko. 2 GHz na Celeronie spokojnie wystarczy do WinUAE. Pamiętaj o zaptaszkowaniu JITa w opcjach WinUAE.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem