kategoria: WinUAE
[#61] Re: Komputer do WinUae

@Andrzej Drozd, post #60

Od kiedy xp jest darmowy i gdzie go można ściągnąć? 😊
Dzis na lapku odpaliłem winuae i zainstalowałem wb 3.1. Nie umiem tyko zapisać na stale konfiguracji ale opanuje temat 😊
[#62] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #61

To ja teraz opaliem UAE 0.28.9 na Ubuntu PPC na eMac 1.42 i spoko Say w miarę normalnie mówi. Ściagem sobie właśnie Cllasic WB 68k.
[#63] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #61

Wtrącę się do dyskusji odnośnie windowsów.
Nie musisz mieć windowsa - wystarczy jakiś linux i najnowszy wine.
Wczoraj właśnie dostałem paczkę z AmigaForever i pod windows 10 ten winuae nawet gorzej działa.

Przećwiczyłem nawet taki patent, że można zainstalować distro linuxa co ma ok 20MB + wine + winuae. Spiąć to do kupy i w kilka sek. botuje się Workbench 3(1.9 a nawet 4) a miękki reset to ok. 1-2 sek. (na ssd). Lepiej się to sprawuje niż ten e-uae od Cloanto.
[#64] Re: Komputer do WinUae

@radekcz, post #63

Szczerze to wolalbym winde bo mam kilka programów edukacyjnych dla mlodego

No i jestem ciekawy gdzie zdobyć darmowe xp

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 19:56:40 przez dragon_x
[#65] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #64

Psst, psst... Winda Suxx! ;)
[#66] Re: Komputer do WinUae

@Korni, post #65

Może i sux.... Ale chcąc nie chcąc jestem zmuszony do jej używania, a ponieważ jeden z kolegów napisal wcześniej, że xp jest darmowy chciałbym sie dowiedziec gdzie go zdobyć 😊
[#67] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #66

xp nie jest, nie był i przez najbliższe 20 lat nie będzie darmowy
Myślę, że te kilka progsów pomknie pod wine

A tak to zapitala pod łubudubu - link

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 21:48:05 przez radekcz
[#68] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #66

Ta płyta główna ma slot PCI-E nie x16 a x4. Czyli w praktyce musi być to grafika która działa w slocie PCI-E x1

A tu jest lista kart graficznych które wg Gigabyte powinny działać w tym wynalazku:

Graphics Card Support List

Tu link i tu link są dobre grafiki do tej płyty głównej. W niej jest złącze PCI-E 1.0 nawet nie 1.1. Więc nie ma co szaleć. Inna sprawa to procesory Pentium 4 mają puste gigaherce.

Dodatkową sprawą jest to że do linuxa lepsze są karty graficzne Nvidii, w szczególności te starsze.

I do takiego sprzętu to ja proponuję jakieś Lubuntu, lub coś innego z lekkim środowiskiem graficznym. Rodzina Ubuntu jest o tyle doba, że łatwo jest zainstalować sterowniki do karty graficznej, bez grzebania w wierszu poleceń.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 22:12:18 przez gilban
[#69] Re: Komputer do WinUae

@gilban, post #68

Czegos nie kumam. Zgodnie ze specyfikacją płyta ma jedno złącze pcie x16 ...
Jutro sprawdzę. W razie czego mam na agp radzia 9600pro 128mb. Zslezaloby mi na czymś niskoprofilowym. Mam tez nowsza płytę główną gigabyte ale pełnowymiarową a ja chce zrobić mały komputerek, zajmujący jak najmniej miejsca...

W razie czego mam licencje na viste.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 22:17:41 przez dragon_x
[#70] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #66

Chomiki mają wszystko...
[#71] Re: Komputer do WinUae

@RomanWorkshop, post #70

W jakim sensie? Windows mam legalnego, zainteresowała mnie poruszona teza legalnego i darmowego Windows XP bo nie słyszałem nic na ten temat. Ot co. Jutro sprawdzę czy mój gf630 pójdzie w tej płycie, co wyjaśni czy jest to pcie x16, jeśli tak pomyślę nad kartą. Procek to groszową sprawa, dysk jakiś na sata mam, pozostanie obudowa, którą chciałbym sobie zrobic samemu.
Jestem ciekawy jak uae będzie na tym śmigać. Ma lapku z mocnym c2d śmiga aż miło jako a4000 :)
[#72] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #69

Vista to prawie to samo co Windows7

tylko jak zainstalujesz (koniecznie odrazu z SP2) to pierwsze co zrób to:
1. wyłącz UAC (url)
2. wpisz "services.msc" w oknie uruchom lub wierszu poleceń i tam znajdź takie usługi jak "Windows Search" oraz "Wstępne ładowanie do pamięci". Klikasz dwa razy (lub PPM->Właściwości) i dajesz typ uruchomienia na Wyłącz
3. Wyłącz centrum zabezpieczeń (url)
4. W panelu sterowania wejdź na defendera i w opcjach na samym końcu jest "użyj tego programu", wyłącz go

XP niby byłby lepszy do takiego złomputera ale Vista też wyda. Ważne tylko posiadać kartę graficzną obsługującą Pixel Shader 2.0 i to z sensowną prędkością tj. nie jakiś radeon X300 czy inny FX5200 na PCI-E tylko coś z prawdziwego zdarzenia.

Linux taki jak Ubuntu to obciążenie komputera większe niż Vista tak naprawdę wiec wydajnościowo sensu to nie ma żadnego.

A XP jesli masz tą Vistę w wersji Professional lub Ultimate to możesz legalnie zainstalować XP Professional OEM, wpisac jakikolwiek działający kod i potem aktywować w M$.
[#73] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #71

Nikt nie mówił o legalnym tylko o darmowym...
[#74] Re: Komputer do WinUae

@RomanWorkshop, post #73

[#75] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #72

Niestety mam viste Home 😞
Co rozumiesz przez kartę z prawdziwego zdarzenia? Czy któryś z Radków z wcześniejszych moich wątków sie nada? To projekt niskobudżetowy w większości z tego co mam w częściach w domu, poza grafiką właśnie ...
[#76] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #74

Piractwo w Polsce dotyczy ok. 50% użytkowników. Wsadzą ich wszystkich do pudła?
[#77] Re: Komputer do WinUae

@RomanWorkshop, post #76

jakbym był modem to za nagabywanie do łamania prawa dałbym tygodniowego ban-ana Tańczący banan
[#78] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #75

jak po taniości to ta płyta ma wyjście VGA
najwyżej Aero nie włączysz i będzie gorzej wyglądało

karta to wiem że z PCI-E na kartach X300 SE z 64bit szyną Aero chodziło słabawo. Na FX5200 też chodziło słabo, jeszcze gorzej. Lepsze karty niż te powinny być dobre. Z tych co wymieniłeś powinno być ok ale raczej bym nie widział tych kart z tym komputerem, na pewno nie za tą kasę. Do procesorów a'la Core 2 a przynajmniej Pentium D to tak ale nie do 1 rdzeniowych NetBurstów ...
[#79] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #78

z jakiego powodu byś nie widział tych kart z tym komputerem? Cena?
[#80] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #71

Jedyny znany mi, darmowy dla wszystkich Windows to Hyper-V Server 2012 R2. Niby to nie Windows, tylko hyperwizor maszyn wirtualnych, ale technicznie to jednak Windows, tylko z okienkiem shellowym, bez explorera i narzędzi graficznych. Działa na tym Firefox, Total Commander i pewnie większość narzędzi Windowsowych. Powłokę można zainstalować alternatywną i darmową. Niestety przy WinUAE zaczynają się schody:
- wymaga bilbliotek z DirecX, którego nie da się od ręki zainstalować, może są jakieś haki, nie próbowałem za mocno.
- brak usługi Windows Audio - nie ma dźwięku
- nie udało mi się zainstalować sterowników do radeona, więc pracuje się na byle jakiej rozdzielczości z wątpliwą akceleracją.

ale może ktoś uparty zrobi kiedyś z niego użytek.

Zainspirowaliście mnie za to i odpaliłem WinUAE pod wine. Działa, tylko strasznie muli, jeśli w opcjach ustawie jakiś filter graficzny, czy skalowanie. Pod Windows jest ok, komputer wydajny. Ktoś przerabiał może ten temat, tzn. wydajność grafiki pod Wine? Jakieś winetricks+directx może pomoże, ktoś wie?
[#81] Re: Komputer do WinUae

@infboras, post #80

a 95 nie jest darmowy ?
[#82] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #79

Jak po taniości to po taniości.
Jak wydawać kasę na grafiki, ramy, procesory i inne klamoty do tej płyty to lepiej kupić inną płytę główną

jak chcesz mogę pogonić płytę (Gigabyte GA-M61PME-S2) AM2 z Athlonem X2 64 3600+ i z 1GB pamieci DDR2 za 60zł. Pasuje do tego każda karta graficzna na PCI-E chociaż ta co jest chodziła z przeźroczystościami Aero dobrze. Na allegro takie graty chodzą drożej ale aby się nie bujać z allegro sprzedam taniej.

@mods
w razie co to nie jest żadna giełda ani nic z tych rzeczy
próbuję kolegę forumowicza uratować przed netburstem tylko czyli to nie żadne handle tylko szczytny cel ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 11:13:21 przez XoR
[#83] Re: Komputer do WinUae

@infboras, post #80

tam pewnie jest znacznie więcej cięć w API

Vistę Home można kupić za ok 20zł na allegro i obsługuje DX11 oraz 64bit tj. odpalisz każdą grę i program jaki działa w Windows 7. Brakuje tam AVX, TRIMa i ma gorszą obsługę HyperThreadingu (choć i tak gry używające 2 rdzeni prawie zawsze same się ustawiały na fizyczne rdzenie jak używałem Viśty na Core i3 więc różnicy nie było...) i modułów Bulldozera a tak do starszego komputera jest to identyczny system..

no ale dla zabawy można by pokombinować czy się da coś z takiego Hyper-V wycisnąć jak dla kogoś takie rzeźbienie aby zaoszczędzić 20zł jest zabawne
[#84] Re: Komputer do WinUae

@Cadderlik, post #81

a 95 nie jest darmowy ?


Nie.
Nie ma supportu od M$ ale licencja nadal jest komercyjna.
Na znanym portalu aukcyjnym i lokalnym serwisie ogłoszeniowym dostaniesz licencję za grosze. Ja swojego czasu dorwałem OEM Win2000 i Win98 i DOS 6.22 za 7 zł / 1 licencję (płyta/dyskietki + książeczka + klucz)
[#85] Re: Komputer do WinUae

@XoR, post #77

Kto tu nagabuje do łamania prawa? Stwierdziłem tylko fakty:

1. System Windows można mieć za darmo (np. z chomików), ale nie jest to legalne.
2. Piractwo w Polsce dotyczy ok. 50% (dane raczej zaniżone) użytkowników komputerów.
3. Lubie banany, ale z mojego doświadczenia wiem, że taki zwykły banan nie wystarcza na tydzień (co najwyżej na kilka gryzów).
[#86] Re: Komputer do WinUae

@RomanWorkshop, post #85

mam pewien kłopot. płyta pracuje tylko z jedną kością. włożenie dwóch kości powoduje, że system nie wstaje. z manuala wyczytałem, że najprawdopodobniej obsadzenie dwóch kości Ram powoduje wymuszenie dual channel.

mam też drugą płytę GA-K8NMF-9 z athlonem 64 3000+ na pokładzie. na tej płycie ram działa bez problemu i jeszcze mam dwa banki wolne:) 2GB Ram myślę, że powinno wystarczyć. na razie jest włożony radeon X600 ale zależy mi na niskoprofilowej karcie więc będzie najprawdopodobniej 3450 bo znajomy dał mi znać, że ma takie "cuś".

Może uda mi się mocniejszego proca zdobyć to się podmieni.

Czy taka konfiguracja w razie czego styknie?
[#87] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #86

Przy Dual-Channel obydwa moduły pamięci powinny być identyczne, a najlepiej od jednego producenta i z tej samej partii produkcyjnej (tak mam napisane w instrukcji do płyty głównej).
[#88] Re: Komputer do WinUae

@RomanWorkshop, post #87

wiem :)
te kości są różne. dziwi mnie tylko brak możliwości wyłączenia dual-channel.
czy ten athlon da radę? teraz jest x600 radek i 2GB RAM.
[#89] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #88

Wystarczy, Amiga nie jest demonem prędkości. Nawet na Pentium 3 spokojnie można ją emulować...
[#90] Re: Komputer do WinUae

@dragon_x, post #88

To co ci napisałem na początku z tą płytą pójdzie bez problemu. Namieszali ci w głowie.
Mam podobny sprzęt na Pentium 3,2 HT pod socket 478 i emulowana Amiga chodzi w setkach mipsów więc nie słuchaj tam demagogi. Ten P4 -650 pójdzie idealnie z tym radkiem 6450. OK

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 15:33:30 przez Voyox
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem