kategoria: A500 Mini
[#571] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #570

Nie mogę edytować już posta ale jeszcze wyprzedzając odpowiedź. Ja wiem że configiem steruje emulator a nie system. Tylko jaki tam konfig jest zastosowany, że działa to wydajnie a jednocześnie zachowało kompatybilność.
[#572] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #566

...no i mieliście rację, żeby się tym pakietem zainteresować; faktycznie wygląda na najmocniejszą konfigurację (nadal mówiąc o tym, co mamy dostępne "od ręki, po włączeniu").

Dodatkowo można sobie ustawić, że wchodzi bezpośrednio do Workbencha. Ładne.

Tak to wygląda dla AGS wersji 2.2:








PS. Co prawda z demami nadal źle, ale i tak sobie zostawiam na osobnym pendrive'wie. Użytki dobrze chodzą, będzie fajne i wygodne narzędzie do pracy.
[#573] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #572

Czyli faktycznie mocarz. Ciekawe jak z kompatybilnością czy wszystkie whdload gry będą działać. Na winuae jeśli się nie mylę w konfigu ustawiony jest procek 030. Też już mam pobrane na dysku bo wersja winuae bardzo mi się spodobało. W workbenchu wszystko ładnie poustawiane bez zbędnych wodotrysków jak pimiga. Czekam teraz a a500maxi gdy w końcu wyjdzie kupuję i wrzucam tego AGsa.
[#574] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #573

Mocarz to to nie jest, w środku siedzi Cortex A53 - to jest poziom RPI3, więc szału nie ma. Część softu będzie działać dobrze, no ale z demami już będzie tak sobie - zresztą możesz sprawdzić sam na AGS. Odpal np. Love (AGA) czy Big Time Sensuality (AGA) z Whdload, które na 1200 z 030 śmigają bezproblemowo.
[#575] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #573

Wygląda na to, że na Mini większość gier działa. Nie wiem, z 95%?
Wożę ją ze sobą do każdego hotelu, na każdy wyjazd (na pohybel własnej żonie ).

Użytki też w większości powinny funkcjonować OK, sprawdzałem muzyczne, graficzne, edytory tekstu - wszystko było w porządku. Dodatkowo możliwość robienia snapshotów / zapisywania stanu jest b. użyteczna do szybkiego save'owania i backupowania wykonywanej pracy (są tylko 4 sloty dla jednego odpalonego pliku, ale zawsze coś. Np. przy użyciu tego pisałem kiedyś kawałek na C64 Mini, szybko zrzucając stan do slota, a dopiero na samym końcu zapisując finalny utwór na "dyskietce" *.d64).

Na obu dodatkowych pakietach, tj. aMINImiga i AGS jest procek 040, ale "chyżo dopalony".

Jeden minus AGS-a (przynajmniej dla mnie) - z tego, co widzę, nie da się z marszu przeglądać na pececie plików z twardych dysków The A500, bo tu są one zrobione w image'ach dyskowych.
Pewnie jest do tego jakiś soft na PC, ale nie chce mi się szukać, skoro aMINImiga ma normalnie dostępne dyski dla Windowsa.

Pzdrrrr.



PS: Tak jak napisał Splavinho - z demami jest słabo. To rozczarowujące niestety. Właściwie dla każdego pliku muszą być różne ustawienia, co powoduje, że - ku własnemu zaskoczeniu - wolę dema odpalać z natywnego browsera The A500, bo wtedy mogę sobie przypisać różne / unikalne konfiguracje wymagane dla różnych dem.
Ale finalnie i tak pewna (spora?) część dem nie działa poprawnie. Qpa.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 10:23:57 przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM
2
[#576] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #575

Super, natomiast jak dla mnie to powinno byc ok bo demek i tak nie oglądam. Nawet pewnie je pousuwam ;)
A nie ma tam zewnetrznego folderu "PC" który jest dodany jako hdx? W wersji winuae tak rozwiązali transfer plików, ew jak można samemu wejść do ustawień emulatora można zrobic folder np PC i dodać go jako kolejny dh. Wówczas powinno to funkcjonować poprawnie.
[#577] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #576

A widzisz, nie szukałem - sprawdzę w domu.
I tak dzisiaj piwo i Amiga.
Pzdr.
[#578] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #575

Jeden minus AGS-a (przynajmniej dla mnie) - z tego, co widzę, nie da się z marszu przeglądać na pececie plików z twardych dysków The A500, bo tu są one zrobione w image'ach dyskowych.
Pewnie jest do tego jakiś soft na PC, ale nie chce mi się szukać, skoro aMINImiga ma normalnie dostępne dyski dla Windowsa

A co za problem przegrać zawartość .hdf do katalogu na pendrive i podmontowac taki katalog jako dysk zamiast .hdf
Będziesz miał dostęp do plików tak jak aMINImiga.
[#579] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #576

Hej,
wszystkie 6 dysków ma rozszerzenie *.hdf.
Pzdrrrr!
[#580] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #579

Zrob folder nazwij go np PC. i volumen DH7 czy jaki tam w kolejności będzie.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 17:52:48 przez Biegu86
[#581] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #572

A500 Mini to i tak lepsze rozwiązanie niż jakieś FPGA w cenie od 1000 do 2000 zł o słabszej wydajności.
1
[#582] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #581

A lepsze od mini jest pi4 nie mówiąc o pi5.
2
[#583] Re: A500 Mini

@mikecios, post #582

Tak tylko A500 Mini jest zrobiona jako użyteczne narzędzie do grania po bezpośrednim podłaczeniu do telewizora czy monitora. Także Mini jest dla wszystkich a Pi jest dla zaawansowanych Amigowców.
[#584] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #583

Dla jakich zaawansowanych Amigowców? Ściągasz obraz Pimigi czy innego Amikita, wypalasz na kartę microsd i koniec tematu. Jak chcesz mieć AGS na A500 mini to musisz z grubsza zrobić to samo. Co więcej, ten sam AGS jest też w wersji na RPI 4, które jest sporo wydajniejsze.

No chyba, że mówisz o wersji prosto ze sklepu, ale wtedy masz konsolę z wybranymi przez producenta 60 grami.
1
[#585] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #583

...ale ja nie narzekam; sam kupiłem dwie Amigi Mini - drugą dla brata - po prostu liczyłem na lepszą kompatybilność.

Oryginalnych commodore'owych mam 3, ale kończą mi się już telewizory CRT.. Poza tym musiałem się przeprowadzić, toteż większość sprzętu została w Krakowie w piwnicy i takie tam. Życie. Lecz bez Amigi źle, więc trzeba się ratować tym, co jest.

Co do snapshotów na AGS to się pospieszyłem, bo on najwyraźniej blokuje klawisz Home, więc szybkiego zapisu stanu gry (lub pracy) nie będzie. :-/ Ale i tak nie narzekam ;) bo mogę sobie przełączyć na aMinimigę i tyle.

Pzdr.
1
[#586] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #581

Dobrze że w kolejnym poście dodałeś, że dla ludzi chcących sobie pograć w amigowe gry. Bo "lepszość" rozwiązania mocno zależy od zainteresowań:
- do grania - gdy nie zależy na posiadaniu czegokolwiek związanego z prawdziwą Amigą - A500mini może być bliska optimum
- jeśli ktoś chce grać jednak na prawdziwej Amidze i nie wydawać fortuny, to A500 z Gotekiem może być bliskim optimum rozwiązaniem (albo z dyskietkami, jeśli ma być hardcorowo)
- do zabaw z systemem i szukania jak najlepszej wydajności AmigaOS3.x - chyba WinUAE, lub emulator na szybkim ARM (A500mini odpada z powodu relatywnie słabego CPU)
- to samo, tylko na realnym sprzęcie - wypasiona mała lub duża Amiga, z prawdziwym, lub emulowanym CPU
- to samo, ale na rozwiniętym systemie z bardziej aktualnymi rozwiązaniami softwarowymi - maszyna z AmigaOS4, lub Morphos
- zabawy elektroniczne z Amigą, grzebanie w realnym sprzęcie, robienie przystawek lub replik - każda istniejąca stara Amiga lub jej replika
Tak więc kolorów Amigowania jest bardzo dużo, i powiedzenie, że coś jest najlepszym rozwiązaniem - w żadnym wypadku nie jest prawdziwe. Prawdziwe jest twierdzenie, ze coś może być najlepszym rozwiązaniem dla konkretnych zastosowań i dla ludzi o określonych zainteresować. Chociaż i tak zapewne będą różnice zdań.
4
[#587] Re: A500 Mini

@Splavinho, post #584

Ja mialem pimige na rpi4b - nigdy wiecej. Grzało się to wieszało a ustawienia rpi to koszmaale faktycznie kiedys sprawdze jak dziaka ten AGS na rpi.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 10:36:56 przez Biegu86
[#588] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #587

Ja mam pimigę na rpi400, działa super, na rpi4 faktycznie się grzała - tam lepiej się sprawdza amikit. Jest też Retropie - gdzie masz pakiet wszystkich emulatorów, co w połączeniu z fizyczną klawiaturą w Pi400 jest ultra wygodne ;)
[#589] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #587

...no to na A Mini nic takiego nie ma.
[#590] Re: A500 Mini

@wali7, post #586

Swoją drogą, w odniesieniu do tego, zastanawiam się, na ile możliwym byłoby - i sensownym - rozważać to https://exec.pl/amiga-wydarzenie?nid=8248&Raspberry_Pi_4_jako_nowa_Amiga_NG? pod kątem A500 Mini.

Czyli jaka byłaby możliwość przeportowania np. Arosa na to, skoro portowali to na Rpi4.
Jak wspomniano powyżej, w Mini siedzi Cortex A53, a na wiki piszą "CPU clock rate: 400 MHz to 2.30 GHz" (no raczej jakiś nowszy, niż 2012, więc pewnie bliżej tej drugiej wartości, niż tej pierwszej).

Tak sobie głośno myślę..
[#591] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #585

po prostu liczyłem na lepszą kompatybilność.

To zależy od zastosowanego emulatora. Nie bez powodu do mini dołączone jest kilka gier, które o dziwo szeroki uśmiech dobrze działają. Przypadek ?
Na przykład taki Winuae ciągle jest uaktualniany aby poprawić kompatybilność.
Co do snapshotów na AGS to się pospieszyłem, bo on najwyraźniej blokuje klawisz Home, więc szybkiego zapisu stanu gry (lub pracy) nie będzie. :-/ Ale i tak nie narzekam ;) bo mogę sobie przełączyć na aMinimigę i tyle.

AGS to pakiet gier whdload. Uruchamiane są z dzialacego systemu AmigaOS bez dodatkowego resetu. Umożliwia to WHDLOAD. Snaphoty nadal masz w ustawieniach Amiberry.
Może nawet i przycisk da się zdefiniować.
Inne pakiety gier na mini działają inaczej i uruchamiają każdą grę na osobnym przygotowanym systemie z whdload. Dzięki temu do każdej gdy jest oddzielny Snapshot


Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:00:45 przez Norbert
[#592] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #590

Czyli jaka byłaby możliwość przeportowania np. Arosa na to, skoro portowali to na Rpi4.


A niby w jakim celu portowac Arosa na A500mini?
Aros istnieje od dawna na inne kompy a jakoś nie udało mu się osiągnąć sukcesu i zastąpić starej Amigi
[#593] Re: A500 Mini

@Fox46, post #551

Aby gry uruchamiane z USB były na pełnym ekranie, ja robię tak:
- włączam grę z pendrive
- gdy TheA500mini zacznie wyświetlać grę (intro, menu, cokolwiek), naciskam Home
- wchodzę na pendrive, wybieram strzałkami uruchomioną grę i naciskam przycisk Menu
- korzystam z opcji Auto crop (żółty przycisk) i Auto centre
- wychodzę z ustawień i naciskam Home
- gra wyświetlana jest na pełnym ekranie

Czasami gdy automat nie daje rady, ustawiam pierwszy suwak (Crop width) na minimum, a na drugim (Crop height) wartość która mi odpowiada najbardziej wizualnie (np. 224), i włączam Auto Centre.

1
[#594] Re: A500 Mini

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #572

U mnie więcej TheA500mini wykręca, AMiNIMiga v202F.

2
[#595] Re: A500 Mini

@lord_spider, post #594

Witam i mam pytanie.

Ponieważ A500Mini ma jutro do mnie dojść, czy taki zasilacz do niej się nada?

Link do zasilacza

Druga sprawa to czy taka klawiatura by się nadawała? Wiem że jest przewodowa, ale ładnie wygląda i ma Huba USB wbudowanego:

Link do klawiatury
[#596] Re: A500 Mini

@gilban, post #595

"W zestawie nie znajdziemy zasilacza, jednak urządzenie pobiera na tyle mało prądu, że można w tym celu użyć zwykłej ładowarki od telefonu. "

nie marnuj kasy, sprawdz wpierw z ladowarkami ktore masz w domu :)
4
[#597] Re: A500 Mini

@juen, post #596

Dzięki. Zapytałem się, bo wszędzie podają żeby używać do tego celu zasilacza 3 A. A czy może być taki zasilacz wielonapięciowy ze złączem USB-C, np. Samsunga 25W, bo mam i nie używam.
[#598] Re: A500 Mini

@gilban, post #597

Wg tej strony wystarczy 5V 1A. Jak masz oryginalną ładowarkę nawet od jakiegoś telefonu z przed 10 lat, to pewnie ma 2A. To powinno spokojnie wystarczyć. Klawiatura, to raczej bezprzewodowa. Podłączysz sobie pod TV 75 cali i będzie za blisko na kablu Ja zawsze używałem wbudowanych klawiatur w laptopach, albo tanich. Szkoda by mi było wydać stówkę, ale kto bogatemu zabroni.
[#599] Re: A500 Mini

@gilban, post #597

KAŻDY zasilacz 5V, który jest w stanie dać prąd o natężeniu większym niż 1A - da radę pociągnąć theA500. Zasilacz 3A z USB C<=>C też. Zasilacz 5V z 25W też da radę...

Tak tylko doradzę by jednak czytać różne instrukcje do zakupionych sprzętów, bo tam jest większość podstawowych informacji.
To kawałek z manuala TheA500 mini:
"You will also need to have the following items available (not included):
● A monitor or TV with an HDMI port, capable of 720p resolution
● A USB compatible 5V/1A (5W) output power adapter"
[#600] Re: A500 Mini

@PWS, post #599

Współczesne telewizory mają złącze USB wykorzystujące je do odtwarzania plików z takich nośników.
Można podłączyć tam, i mieć w nim zasilanie po włączeniu telewizora.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem