kategoria: A500 Mini
[#601] Re: A500 Mini

@gilban, post #595

Fotka z oferty na Allegro

2
[#602] Re: A500 Mini

@Ralpheeck, post #600

Również w tym przypadku warto przeczytać instrukcję do telewizora, bo bardzo często w TV jest to USB "serwisowe" które da max 0.5A i w takim przypadku TheA500mini nie zadziała.
[#603] Re: A500 Mini

@PWS, post #602

Ja mam TV z 2011 roku Samsunga. I swego czasu żeby móc coś nagrywać na dysk musiałem podłączyć zewnętrzny z własnym zasilaniem.

W instrukcji zalecają jednak zasilacz minimum 2 A jak chce się używać pendrive i inne dodatki. Ja używam pendrive, klawiaturę oryginalną do raspberry p z wbudowanym hubem USB 2.0

Kupiłem sobie zasilacz 3A 5V w Auchan i wyszło na to że musiałem użyć ich kabla dostarczonego z zasilaczem o długości 1,2 M. Ten kabel dostarczony wraz z A500 Mini okazał się za długi i konsola miała problemy z uruchamianiem się. Na tym krótszym kablu jest wszystko jak być powinno.

Teraz pytanie o sam Pendrive - w instrukcji jest napisane żeby używać takie o pojemności 32 GB przy pojemniejszych trzeba je dzielić na partycje. A może nie trzeba? Jak tu sprawa wygląda? Ja wgrałem najnowszy Firmware 1.2.1.
[#604] Re: A500 Mini

@gilban, post #603

W modelach serii F i H z podobnych lub ciut młodszych lat jest też USB oznaczone jako 1A:

[#605] Re: A500 Mini

@gilban, post #603

Ja mam 64gb pena. Musisz fo sformatować systemem plikow fat32. Ja robilem to tak:link
[#606] Re: A500 Mini

@Elion, post #605

Lub programem Format32 (win)
1
[#607] Re: A500 Mini

@Norbert, post #606

AGS 2.51 już jest:
AGS 2.51

Tak przy okazji - jak komuś A500 Mini laguje w grach, warto przełączyć TV w tryb GRY. U kuzyna na Samsungu w trybie Standard nie dało się w ogóle w pinballe grać. Opóźnienie było masakryczne.
Teoretycznie jest to oczywiste, ale może nie być dla każdego
1
[#608] Re: A500 Mini

@Nightmare777, post #607

Tak niektóre telewizory automatycznie wykrywają i przełączają sie na tryb "gry". Jeśli się nie przełącza należy wybrać gry. Znacznie zmniejsza to input lag. Inaczej pinballe są niegrywalne.
1
[#609] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #608

Dzięki wielkie za podpowiedź. Mi Slamtilt faktycznie laguje.

Ja mam 4 tryby: Standardowy, Dynamiczny, Naturalny i Film. To które wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 00:51:30 przez gilban
[#610] Re: A500 Mini

@gilban, post #609

dla mnie logicznym wyborem jest: Dynamiczny
[#611] Re: A500 Mini

@gilban, post #609

Po trybach które opisałeś domniemam, że to Samsung?
Mam i ja (dwa różne), wspomniane przez Ciebie tryby nie wpływają na opóźnienie a dotyczą jedynie parametrów obrazu (kontrast, jasność, itp. "dynamiczny" pochodzi od "kontrast dynamiczny"). Musisz poszukać w opcjach ustawienia "tryb gry", ewentualnie "czas reakcji". Oprócz tego jeśli posiadasz funkcję Motion Plus (upłynnianie obrazu), to należy ją wyłączyć. Przeszukać musisz opcje dość gruntowne, bo są często nieco rozsiane w Samsungach w różnych podmenu.


Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 09:41:16 przez Jacques
[#612] Re: A500 Mini

@Jacques, post #611

Dzięki. Ja swego Samsunga mam z 2011 roku. To jest model 32" UE32D6500.
[#613] Re: A500 Mini

@gilban, post #612

Ja mam starszego Panasonic Viera 37" z 2009 roku. W trybie GRA w Slam Tilta gra się komfortowo i to na bezprzewodowej klawiaturze od Logitecha. Tryb GRA wyłącza wszystkie ficzery (processing, interpolację), które mają wpływ na input lag. GumBoy na Discordzie o tym pisał.
[#614] Re: A500 Mini

@Nightmare777, post #613

Mam małą rozterkę. Otóż niedawno miała miejsce premiera raspberry Pi 5. Na którą można wrzucić sobie na jedną kartę np takiego AGSa 2.51 na drugą np Batocera 39 i mieć kombajn ze wszystkim i tylko karty zmieniać w zależności od chęci.
Thea500mini z kolei wygląda fajnie, ale z drugiej strony na niej ruszę tylko ags i jak będę chciał emulować psx czy arcadey to i tak wymagane kolejne urządzenie.
Wcześniej pesymistycznie na PI4 patrzyłem bo na pimidze nie dawał rady i sie przegrzewał ale Ags wydaję się lżejszy.
Na takiej a500mini i tak w głównej mierze używał bym do włączania Agsa a to wymaga wejscia w karte i wybrania konfigu, a na takim rapspberry uruchumi się od razu.
Jedynie ta wersja Maxi gdy wyjdzie będzie kusić większym rozmiarem wydajnością i działającą klawiaturą. Chociaż teraz lepiej wygodniej mieć klawiaturę bezprzewodową i używać z każdego miejsca bez potrzeby ciągnięcia kabla przez pół pokoju.
Jakie macie podejście do tego tematu?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 14:06:53 przez Biegu86
[#615] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #614

Jedynie ta wersja Maxi gdy wyjdzie będzie kusić większym rozmiarem wydajnością i działającą klawiaturą.

Nie jestem przekonany o tym że wersja MAXI będzie bardziej wydajna. C64 mini i Maxi to prawie to samo (nawet firmware jest dla obu takie samo).
Cały bajer z TheA500 polega na tym, że ma udawać Amigę a nie "jakieś PSX czy inny system".
Gdyby przeciętny klient retrogames.biz chciał emulator wielo-platformowy to by został z PeCetem bub r-PI(3,4lub5).
Ja tam lubię TheA500 mini - fajna mała i dość dobrze skonfigurowana - większość gier z epoki startuje bez zająknięcia (a że brak klawiatury - to nie problem bo do pracy tego i tak nie używam).
Do grania w inne retro platformy w podróży mam handhelda RGB30 bo ma najbardziej zgodny obraz z konsolami z epoki (tu już trzeba trochę grzebać bo nie wszystko startuje od razu).

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 16:17:20 przez PWS
2
[#616] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #614

Widzisz. Ja mimo wszystko jestem bardzo zadowolony z A500 Mini, którą mam dzięki Wam. Główna zaleta jest taka, że pobieram sobie z Internetu gotowy plik LHA z grą, z pewnej stronki, zgrywam na pendrive i już mogę grać, bez różnych dziwnych ustawień. Ja nigdy nie planowałem na tej konsolce instalować systemu, choć wiem, że mogę. A i wygląd jest super. I co jeszcze powiem. W moim wypadku rozmiar jest super, bo niewiele miejsca zajmuje. A co do klawiatury - kupiłem sobie tę dedykowaną do Raspberry Pi z wbudowanym hubem USB. Jest super. I do huba podłączyłem adapter od myszy bezprzewodowej.
[#617] Re: A500 Mini

@gilban, post #616

https://www.youtube.com/watch?v=Zxxwavqb-I4

Polecam kanał i ten konkretny filmik, mając tego AGSa masz dostęp od ręki do większości gier która wyszła na A500, A1200 czy CD32, posortowane jak chcesz itd. Nie nazwałbym tego "instalowaniem systemu", to raczej uruchamiacz gier i programów dla Amigi.
1
[#618] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #614

i tylko karty zmieniać w zależności od chęci.


Nie zmieniać kart, bo szybko padnie gniazdo, to nie USB. Są przynajmniej dwa rozwiązania multiboot.
[#619] Re: A500 Mini

@niebuszewo, post #618

O widzisz nie miałem świadomości. W PI4 wachlowałem kartami jak szalony :)
Czyli jak taki multiboot dziala? Duza karta, dziele jakos ma dwa systemy i w trakcie załączania pyta z którego bootować?
[#620] Re: A500 Mini

@PWS, post #615

Co do wersji MAXI to na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi i nikt do końca nie wie czy i jaki kształt ostatecznie przybierze. Ja w zwiększoną wydajność nie wierzę. Zresztą po co ? By mnożyć koszty ?
Tam wi - fi jest potrzebne i jakaś sensowna pamięć w środku, bym nie musiał za każdym razem pena podpinać. No i klawiatura.

Myślę, że w tej dyskusji zapominamy o pierwotnej funkcji TheA500. To miała być odnosząca się do wspomnień z przeszłości konsolka pozwalająca na bezproblemowe odpalenie paru hitów sprzed trzydziestu kilku lat w nowych warunkach. Czyli taka co ją można podłączyć do współczesnego telewizora bez pierdyliarda kombinacji, skorzystać z popularnych obecnie złącz USB i w oparciu o nie podłączyć pad, albo przenieść kilka gier. Tylko tyle i aż tyle. I to zadanie ta konsola generalnie spełnia. Zwłaszcza jak jest odpalana raz na jakiś czas na partyjkę Chaos Engine, Alien Breed , czy Super Froga.
To nie miał być super - hiper Amigi emulator do poważniejszych prac, albo emulator wszystkiego co stare jak chcą niektórzy.
Konsola ma jednak swoje ograniczenia, które dopiero wychodzą jak się ją zestawi z THEC64MAXI i niekoniecznie dotyczy to trochę poważniejszego użytkowania, a nawet zwykłego grania.
Zwyczajnie wersja z pełnosprawną klawiaturą pozwala o wiele mniej bezproblemowo odpalać wszystkie gry. Zwłaszcza te gdy menu gry wymaga klawiatury. Ta wirtualna sprawdza się słabo, a w przypadku symulatorów i gier strategicznych jest to droga przez mękę , a niekiedy zwyczajnie gra się nie odpali. Dlatego jej brak w A500mini jest odczuwalny. Inną sprawą , że pad też nie jest super ergonomiczny, ale i tak lepszy niż joystick od THEC64MAXI i przy tej konsoli znalazł u mnie zastosowanie. Na szczęście do A500 Mini można podłączyć pad Logitecha i cieszyć się grą , a nie szukać zabytkowego joya z archaicznym złącze DB coś tam , by dzięki niemu zbliżyć się do wyniku jaki osiągnęlismy w ProjectX w 1993 roku, gdy łapki były sprawniejsze.
2
[#621] Re: A500 Mini

@Merlin_PL, post #620

Zwyczajnie wersja z pełnosprawną klawiaturą pozwala o wiele mniej bezproblemowo odpalać wszystkie gry.

Bardziej bezproblemowo lub mniej problematycznie?

P.S.
Też nie sądzę by Maxi różniła się technicznie od Mini, po co rozwijać dwa wsady jak można jeden...
[#622] Re: A500 Mini

@Jacques, post #621

Masz rację mój błąd . Dzięki za czujność rewolucyjną . Kontrola najwyższą formą zaufania szeroki uśmiechszeroki uśmiech
[#623] Re: A500 Mini

@Merlin_PL, post #622

Witaj. Ja jeżeli chodzi o A500 Mini kupiłem sobie klawiaturę biało-czerwoną do Raspberry Pi. Ma wszystkie potrzebne klawisze, ale jest zarazem mała i kompaktowa. Może nie będzie miała obu klawiszy Amiga + Amiga, ale cóż. Z obecnie produkowanych klawiatur zniknęły 2 klawisze z logo Windows i został się tylko jeden. Jak widać na drugim zdjęciu - klawiatura ma wbudowany HUB USB 2.0, do którego podłączyłem adapter od bezprzewodowej myszy. A można też podłączyć adapter od bezprzewodowego pada.





Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 08:53:57 przez gilban
[#624] Re: A500 Mini

@gilban, post #623

Mnie interesuje najbardziej fakt czy można pograć retro joyem na a500 z wykorzystaniem najlepszegoninterfejsu Ryś;)
[#625] Re: A500 Mini

@zmiennik, post #624

Jeśli na winuae można, a można to tak samo na a500mini będzie można.
Ja nie używam rysia, mam jakiś inny adapter i emulator go wykrywa jako gamepad usb.
Nie widzę zatem powodów dla których na a500mini miało by to nie działać.


Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 08:45:08 przez Biegu86
[#626] Re: A500 Mini

@Biegu86, post #625

Pomieszanie z poplątaniem ... O ile się nie mylę, to jednak Ryś ma odwrotną funkcję, bo pozwala użyć myszki bądź joysticka usb w starym sprzęcie np. pad na usb jest podłączany do klasycznej Amigi za pomocą tego adaptera. Rysia podpina się pod gniazdo db9, którego nie ma a500mini. Do podłączenia retro joysticka trzeba coś w stylu retro joy.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 10:50:47 przez misiek2
1
[#627] Re: A500 Mini

@misiek2, post #626

Ok zatem przepraszam nie mam rysia, sądziłem że skoro pytający o to pyta działa tak jak mój adapter.
Nie mniej jednak adapter usb-> db9 aby używać joysticka z epoki na a500mini powinien działać.

Taki np: https://allegro.pl/oferta/usbjoy-2-0-podlacz-joy-atari-amiga-c64-do-emu-15058772711
[#628] Re: A500 Mini

@Merlin_PL, post #620

A tymczasem zamiast A500 maxi jest The400mini.
1
[#629] Re: A500 Mini

@lord_spider, post #628

Oprócz a nie zamiast
[#630] Re: A500 Mini

@lord_spider, post #628

Wolę poczekać na RM800XL
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem