kategoria: A500 Mini
[#61] Re: A500 Mini

@SimonGK, post #60

Bo to NIE JEST DLA ogromnej większości aktywnych amigowców. Ale dla mainstreamu, któremu się może odezwie sentyment i jako takie, niech sobie będzie. Jakość wykonania budy i klawiatury The C64 (maxi) była chyba niezła, ciekawe czy pokuszą się o dużą A500 po ewentualnym sukcesie mini.
[#62] Re: A500 Mini

@Jacques, post #49

Oj nie tak szybko, dopiero po 7 latach (w 1992 roku) A600 wprowadziła tę obłą mysz, nie licząc "profesjonalnej" A3000 z roku 1990, gdzie po prostu nie wypadało i w komplecie była zupełnie inna mysz


Obła mysz przed A600 była też w CDTV, która zaliczyła debiut w marcu 1991 roku. Oczywiście pojęcie szybko jest względne. Czasowo to może i masz rację, ale pisząc szybko miałem na myśli że w każdym kolejnym modelu po A500 Nie licząc A500 Plus), już z tej trumny zrezygnowano.
[#63] Re: A500 Mini

@teh_KaiN, post #48

Ja w życiu na nic nie czekam.
To marnowanie czasu i energii a jak wiadomo czas jest bezcenny.
Wszystko można stracić, odzyskać wielokrotnie. Za wyjątkiem czasu.
Czekanie to idiotyzm. Bezmyślne marnotrawstwo.
2
[#64] Re: A500 Mini

@twardy, post #1

Podoba mi się anegdotyczne stwierdzenie-pytanie odnośnie współcześnie tworzonych amigowych gier - "kto z was w 1993 poświęciłby jedną czy dwie dyskietki na taką grę". Można tu zapytać podobnie - ilu z was w 1993 wydałoby pięć milionów złotych na taką "Amigę"
[#65] Re: A500 Mini

@MUFA-amigaone-pl, post #62

A3000 też miała trumienkę. Ale trzeba dodać że nie była to mysz od a500/a2000, tylko cięższa, solidniejsza wersja. Dopiero kiedy wyszła 3000t, z ergonomiczną myszką potocznie zwaną „pregnant”, C= Zaczął wymieniać je jako bonus do desktopowych modeli 3000.





Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:29:31 przez Ralpheeck
1
[#66] Re: A500 Mini

@niebuszewo, post #64

W 1993 taki komputer za 5 baniek to byłby hit. Ultraszybki procesor ARM ze zintegrowanym układem graficznym bijącym wydajnościowo wszystko co pojawi się w ciągu kolejnych 20 lat, więcej pamięci operacyjnej niż w najlepszych ówczesnych komputerach, oszałamiające gigabajty wbudowanego dysku twardego w technologii flash...
2
[#67] Re: A500 Mini

@recedent, post #66

Tak, wiem, uprościłem. Głównie miałem tu na myśli ową ordynarną atrapę klawiatury "małym druczkiem" opisaną w materiale marketingowym a i to nie dosłownie. (ciekawe ile osób "z mainstreamu" przeżyje rozczarowanie po otwarciu opakowania?) Może lepiej by było gdyby wydali "TheCD32" no ale coś takiego już zdaje się ktoś wymyślił.
[#68] Re: A500 Mini

@michalmarek77, post #63

Był wspomniany c64dtv. To był dopiero sprzęt.
Wszystkie układy komodorka zintegrowane
w jednym chipie Asic. Nie była to emulacja.
Dlaczego dziś nie można wyprodukować takie-
go sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:04:40 przez mmarcin2741
[#69] Re: A500 Mini

@recedent, post #66

Dobrze mówisz , tylko zauważ że ten ARM ma udawać inny komputer i analogiczna jego wydajność spada do procesora MC68020/25 mhz.
[#70] Re: A500 Mini

@niebuszewo, post #64

W okolicach 1993 pięć milionów to była półroczna pensja nauczyciela w SP. Takie porównania są bez sensu. Ale myślę, że dla większości graczy taka Amiga w 93 byłaby lepszą propozycją, niż zwykła A500. Mniej ceregieli. Tylko coś na kształt karty pamięci do zmiany zestawu gier byłoby potrzebne.
[#71] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #68

Dlaczego dziś nie można wyprodukować takiego sprzętu?


Ależ można. Tylko po co, skoro ten sam efekt końcowy dla "Pana Nieboraczka" osiągasz wydając lekko 1/100 wymaganych do opracowania reimplementacji w ASIC nakładów? Która rada nadzorcza zatwierdzi Ci taką rozrzutność żeby uszczęśliwić grupkę nawiedzonych retro-fanów?

@djpiotrs

zauważ że ten ARM ma udawać inny komputer i analogiczna jego wydajność spada do procesora MC68020/25 mhz.


A od czego typowo amigowe kombinowanie? Zainteresuj się projektem 68kEMU, autorstwa Michała Schulza.
[#72] Re: A500 Mini

@Daclaw, post #70

Ale tyle właśnie kosztowała A500 w 1993 roku. Odsyłam do Magazynu Amiga.
[#73] Re: A500 Mini

@niebuszewo, post #72

Wiem przecież. I nie był to ekwiwalent nabywczy dzisiejszych 500 zł.
[#74] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #68

Dlaczego dziś nie można wyprodukować takiego sprzętu?


A dlaczego na dopalacze do Amigi czeka się dziesięcioleciami w społecznych kolejkach, zamiast zlecić to "małym-chińskim-rączkom" i mieć w miesiąc zrobioną ilość zdolną zaspokoić wszystkich chętnych amigowców?
[#75] Re: A500 Mini

@recedent, post #71

Wracając do tematu A500mini to fajnym dodatkiem by była opcja ustawienia kości graficznych na FAST. Emulacja 1:1 to jest normalne. Znając życie pewnie nie będzie. Przykładem jest TheC64 gdzie zabrakło opcji zwiększenia częstotliwości pracy procesora.
Ja w dzisiejszych emulatorach sprzętowych takich opcji wymagam.
[#76] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #75

To nie ten target. Opcja 'FAST' dla kości graficznych to pojęcia niezrozumiałe i powodujące masę potencjalnych problemów dla niedoświadczonego użytkownika chcącego sobie tylko popykać w kilka retro gier. to ma być produkt gotowy out of the box do grania a nie do grzebania w ustawieniach.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 17:17:42 przez Kefir_Union
[#77] Re: A500 Mini

@Kefir_Union, post #76

link

Nie zgodzę się , poczytaj o ZX NEXT.
[#78] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #77

ZX NEXT to jednak zupełnie inna para kaloszy.
1
[#79] Re: A500 Mini

@recedent, post #78

Ale kompatybilna ze starym ZX.
[#80] Re: A500 Mini

@Daclaw, post #73

Trudno było w 1993 kupować było A500 za 500 zł / 5 milionów - z "dzisiejszą siłą nabywczą" tej kwoty.
[#81] Re: A500 Mini

@niebuszewo, post #80

Ja pamiętam, że C64 kosztował jedną wypłatę
a A500 dwie. Kupiliśmy oczywiście C64
błąd ten naprawiłem dopiero w 1997, kupu-
jąc w komisie A500 za 400zł szeroki uśmiech
[#82] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #81

Jesteś pewien? Z czym był ten c64, że kosztował połowę a500? Z 1541? No i w jakich to było latach i ile wynosila ta wypłata?
[#83] Re: A500 Mini

@Ralpheeck, post #82

Wrzesień 1991 C64C, magnetofon, jedna kaseta z grami
i joystick cena nieco przekroczyła 2.1mln zł, co było
jedną ówczesną wypłatą.
Pamiętam, że A500 była dwa razy droższa. Amiga była
dwie klasy lepsza od C64 i miała stację dyskietek.
Warto było poczekać kilka miesięcy i kupić A500.
Jako dzieciak jednak nie zdawałem sobie sprawy
z ogromnej różnicy technicznej.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 19:16:16 przez mmarcin2741
[#84] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #81

A kogo to obchodzi ile kosztował C64 30-40 lat temu. Po co sobie zakrzątać głowę cenami z przed tylu lat ?
Najniższa krajowa to ok 2061 zł na rękę . Więc TheC64 kosztuje około 500 zł , ceny sprzętu obecnie są niższe a zarobki wyższe niż 30-40 lat temu , logiczne i proste jak drut kolczasty.
[#85] Re: A500 Mini

@twardy, post #1

Ja tam bym nie marudził...i zassał mni500kę z czasem mże ktoś kto odblokuje i zapoda się tam microSD i pełną bazą plików. Zastanawiają mnie wymiary samej 500ki. To bardziej zdecyduje o zakupie.
[#86] Re: A500 Mini

@selur, post #40

koszt tego BUBLA rowny jest calemu zestawowi prawdziwej Amigi 500


Chyba dawno na allegro nie zaglądałeś...
1
[#87] Re: A500 Mini

@mkdevil666, post #85

Ja tam bym nie marudził...i zassał mni500kę z czasem mże ktoś kto odblokuje i zapoda się tam microSD i pełną bazą plików. Zastanawiają mnie wymiary samej 500ki. To bardziej zdecyduje o zakupie.


Nikt jeszcze nie wie czy i co jest zablokowane, więc trudno mówić o odblokowaniu. No chyba, że ktoś wie jak wygląda sprawa z C64 tego producenta i wie też, że należy czekać na odblokowanie czegoś.
Na dzień dzisiejszy nie ma też specyfikacji tego urządzenia.
Zakładam, że jakaś "pamięć dyskowa" być w tym musi - gdzieś przecież system operacyjny, emulator, ROMy i oryginalne gry mają się znaleźć - no chyba, że to będzie tak genialnie zamknięty i hermetyczny system, z jednym USB - gdzie będziemy mieć do wyboru albo podłączyć klawiaturę albo pendrive... no to wtedy lipa.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 09:01:15 przez Nasedo
[#88] Re: A500 Mini

@Nasedo, post #87

Albo huba...
[#89] Re: A500 Mini

@twardy, post #1

Zapewne typowy dzisiejszy mini szrot.
To jest robione najmniejszym programistycznym effortem jaki jest tylko możliwy tj. jakiś ARM z Linuxem i słabo napisanym emulatorem który jest na szybko skleconą zrzynką z jakiegoś emulatora opensource bez jakichś specjalnych starań aby go zoptymalizować do sprzętu na którym jest uruchomiony.

Potem robią ludzie testy i wychodzi 100ms opóźnień.
Emulacja zawsze ma jakieś opóźnienia i ciężko się spodziewać cudów ale każdy kto wie cokolwiek o emulatorach wie też że można osiągnąć znacznie lepsze wyniki na byle jakim komputerze czy raspberce.

Oczywiście takie są tylko takie moje bardzo niskie oczekiwania wobec jakości oprogramowania. Być może będzie lepiej

Za to co mi się w tym produkcie podoba to myszka i gamepad. Dla tych dwóch akcesoriów można by taki sprzęt nawet kupić... a najlepiej to może za jakiś czas będzie można kupić samą myszkę Zapewne jest to optyczna myszka USB ale to nawet lepiej :)





to znaczy że już jest wszystko gotowe

Problemem wszystkich tych urządzeń jest nawet nie to że one emulują starsze urządzenia ale to jak te emulatory działają. To niczym się nie różni od zwykłego emulatora oprócz tego że nawet taki emulator zazwyczaj ma różne opcje które wpływają na np. opóźnienia i zazwyczaj można osiągnąć lepsze rezultaty niż to co dostaje się domy
2
[#90] Re: A500 Mini

@XoR, post #89

Jeżeli wyjdzie wersja pełnowymiarowa, to nastawiam
się na nowe pudełko do mojej A500. Teraz zapako-
wana w reklamówkę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem