kategoria: A500 Mini
[#241] Re: A500 Mini

@Splavinho, post #240

odświeży części pozytywne wspomnienia związane z Amigą


...utwierdzając już na zawsze obraz "konsoli do gier na dyskietki". Thanks
2
[#242] Re: A500 Mini

@recedent, post #241

.utwierdzając już na zawsze obraz "konsoli do gier na dyskietki". Thanks


imho ważniejsze jest to że nowe pokolenia dowiedzą się ze coś takiego jak amiga istniało, że dawało dużo zabawy i zasadniczo fajne było 😉 a uwaga o "konsolowosci" jest trochę dziwne bo komputery z epoki pamiętamy z gier/rozrywki więc i o każdym można by mówić że to konsola 😀 czy to C64, ZX czy atari.

Z tego co pamiętam o tym że amiga to konsola, krzyczeli z zazdrości właściciele ST ��
[#243] Re: A500 Mini

@recedent, post #241

...utwierdzając już na zawsze obraz "konsoli do gier na dyskietki".


Ale u kogo? U nich? Spoko, jeśli innego nie mają, to niech utwierdza, w czym problem? ;) A może jakiś procent z tych, którzy o Amidze zapomnieli, dzięki temu do niej wróci? I skorzysta już z oryginalnych sprzętów?

Wiadomo, że nie jest to produkt dla Ciebie, czy dla mnie czy pewnie dla 90% użytkowników tego forum. Ale jeśli znajduje swoich użytkowników, którzy i tak nie korzystali z klasycznego sprzętu, to uznaję to za działanie pozytywne i promujące Amigę. To tylko moje zdanie ;)

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:50:10 przez Splavinho

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:50:24 przez Splavinho
2
[#244] Re: A500 Mini

@Splavinho, post #243

"A może jakiś procent z tych, którzy o Amidze zapomnieli, dzięki temu do niej wróci? I skorzysta już z oryginalnych sprzętów?"

Niestety narazie jest na odwrot z tego co widze, ludzie TO kupuja uznajac za Amige i przez to nie kupia prawdziwej.
Dodatkowo calkowicie wypierajac fakt, ze kupuja mini komputer, ktory dziala jak kazdy inny z tym emulatorem ktory istnieje od prehistorycznych czasow.
Co gorsza zakupiony sprzet wykorzystuje mozliwosci uae moze w 10%... Do tego brak sieci...


Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 12:09:52 przez juen
1
[#245] Re: A500 Mini

@juen, post #244

Niestety narazie jest na odwrot z tego co widze, ludzie TO kupuja uznajac za Amige i przez to nie kupia prawdziwej.


No nie żartujmy, że ktoś kupuje mini zabawkę z atrapą klawiatury i uważa to za prawdziwą Amigę ;)
Tak jak pisałem - Ci którzy korzystają z realnych Amig nie są docelowym targetem dla tego sprzętu. Chcą krótko i bezproblemowo powrócić do jakichś wspomnień ze sprzętem czy grami. To, że można to zrobić lepiej, szybciej, na innym sprzęcie - wiadomo.

Myślę, że nie ma (i pewnie nie będzie) żadnych danych, które by pokazały, że ktoś kupuje TO zamiast prawdziwej Amigi. I nie będzie też żadnych danych pokazujących, że ktoś kupił prawdziwą amigę dzięki temu, że się nią zainteresował po zakupie mini. Pozostają nam spekulacje, które możemy sobie czynić na pojedynczych obserwacjach a nie reprezentatywnych próbach.

Tak jak pisałem - choć sprzęt nie jest dla mnie, to w mojej opinii każda próba popularyzacji Amigi (nawet taka) jest czymś dobrym. Czy wyniknie z niej coś pozytywnego i ludzie po kontakcie z mini rzucą się na zakup prawdziwych Amig - nie wiem ;) Nawet jeśli - to pewnie nie w znaczącej skali. Czy wynika z niej coś negatywnego - nie widzę ;)

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 12:30:47 przez Splavinho
[#246] Re: A500 Mini

@Splavinho, post #245

Potwierdzę zdanie kolegi. Bardzo dobrze, że wyszła mini. Już teraz wiele osób ją kupiło, co by nie kupiło klasycznej Amigi. Nie zapominajmy ile lat już minęło od tamtych czasów. Jeśli chodzi o popularyzację Amigi super pomysł.
[#247] Re: A500 Mini

@klank, post #246

poniekad jest to popularyzacja Amigi, zgadz sie.

ale mysle, ze ludzie jak juz sie na cos rzuca, to na winuae na pc, bo stwierdza ze jednak cos ich blokuje na mini. zatem jest to glownie popularyzator emulatora, aczkowliek nie do konca udany, bo z wiekszosci wypowiedzi ludzi tu na forum (pasjonatow mini) widac, ze mysla ze to urzadzenie wnosi cokolwiek nowego i pomijaja fakt, ze jest tam uzyta ogolnodostepna wersji uae.. ten sam efekt mozna uzyskac odpalajac na telefonie (i to nie jakims flagowym) Uae4arm - a i net bedzie i brak problemow z dyskami..
1
[#248] Re: A500 Mini

@juen, post #247

Jaka popularyzacja Amigi ? Gdzie masz w nazwie produktu, albo choć na opakowaniu A500Mini, że to Amiga ???
[#249] Re: A500 Mini

@buldogkekon, post #248

sluzy do uruchamiania amigowego softwaru wiec czego nie rozumiesz?:D
[#250] Re: A500 Mini

@juen, post #249

Ile z tych gier to gry "only Amiga" ?
[#251] Re: A500 Mini

@buldogkekon, post #250

nie wiem, nie mam amigi mini. ale to latwo sobie sprawdzisz. tylko jakie to ma znaczenie? kazda z nich byla pisana na amige i raczej tylko na amidze ma taki kod, grafike, muzyke... ale wciaz nie wiem co to zmienia. faktu, ze promuje to Amige nawet ja nie zaprzecze :)
1
[#252] Re: A500 Mini

@juen, post #251

acha... z Twojego wywodu wynika, że "EMULATOR PROMUJE AMIGĘ" - to chciałeś powiedzieć ?
[#253] Re: A500 Mini

@buldogkekon, post #252

Podoba mi się (-,-) że na temat mini wypowiadają się ludzie, którzy nawet nie mieli jej w ręku... ale to jest akurat typowe dla środowiska marud-Amigowców.
Mam normalne Amigi (1200/600) z różnymi rozszerzeniami (z Vampirem włącznie); mam emulatory na PC (Amiga Forever, WinUAE, AmiKit) mimo to kupiłem TheA500 i tak jak piszę od samego początku - ten projekt ma potencjał.
Ktoś kto chce mieć normalną Amigę to sobie ją kupi, odnowi i "dopali" o ile go będzie na to stać bo to wydatek kilku tysięcy (a 1k to niezbędne minimum na dzień dzisiejszy). Po czym spotka się człowiek z problemem podłączenia Amigi do współczesnego TV i tu mamy różne sprzęty od stu pln do tysiąca pln... co do podpięcia Amigi do Internetu to nawet się nie będę wypowiadał, bo ja zakończyłem ten rozdział z 20 lat temu na etapie modemu i łączności z TPsa. Nie mam pojęcia czy ktoś robi na Amigę biblioteki by aktualne protokoły internetowe działały z tak starym sprzętem czy AmigaOS.
Zakup konsoli TheA500 mini (bo sprzęt mini jest bardziej konsolą niż komputerem) jest całkiem fajnym kompromisem nostalgii do ceny. Dodatkowo jest na tyle dopracowaną konstrukcją, że spełnia swoje zadanie - dostarczyć rozrywkę retro. Jeśli ktoś jednak chce zmusić konsolkę do "bycia" Amigą to może sobie dograć AmigaOS i inne kompilacje dostępne w Internecie.
Nie wiem jak Wy ale ja mam z 10 starych odrestaurowanych komputerów; czasem je wyciągam z szafy, podłączam do TV odpalam jakąś grę czy to na C64, Atari XE czy Amidze by spędzić przy grze z godzinkę. Potem muszę wszystko popakować i schować w szafie. Niestety mam coraz mniej czasu i chęci by to wszystko przygotowywać.
Podłączenie TheA500 do TV zajmuje kilka sekund; wgranie gry kolejne kilka sekund - rozrywka jest gotowa "od ręki". Nic się nie psuje; dysk nie wymaga walidacji (co często bywa w Amidze gdy wyłączymy komputer podczas jakiegoś zapisu). Konsola TheA500 daje czystą zabawę bez "amigowego grzebania" czy rozwiązywania "amigowych problemów".
Sama idea małej Amigi, którą mogę zabrać ze sobą w podróż "dookoła świata" jest fajna - można mieć Amigę zawsze ze sobą - i gdy masz chwilę czasu można się zabawić grając w gry "z dzieciństwa".
4
[#254] Re: A500 Mini

@buldogkekon, post #252

tak chcialem powiedziec, ze urzadzenie udajace amige promuje amige. a a500mini promuje tak naprawde bardziej emulator niz amige

PWS: mialem w rekach amige mini wczoraj - niestety dla mnie to porazka :( ale nie musi mi sie wszystko podobac

"Sama idea małej Amigi, którą mogę zabrać ze sobą w podróż "dookoła świata" jest fajna - można mieć Amigę zawsze ze sobą - i gdy masz chwilę czasu można się zabawić grając w gry "z dzieciństwa"."

uae4arm - dozylismy czasow, ze juz kazdy ma smartfona

"wgranie gry kolejne kilka sekund - rozrywka jest gotowa "od ręki". Nic się nie psuje"

opisales dzialanie emulatora. znowu ignorowanie faktow, ze za calym tym wielkim sukcesem prostoty/dostepnosci/etc/itp stoi wykorzystanie gotowego emulatora

amiga mini to NIC NOWEGO. nic czym mozna by sie zachwycic poza faktem, ze cos takiego ktos zrobil. nikt tu nie odkryl kola na nowo, a wiekszosc sie tak zachowuje. w podrozy mozna wziac laptopa i jeszcze szybciej odpalic uae i gierki ;) nawet tv nie potrzebny, co za cudowna technika te lapopty ;D dodam wiecej - nawet prad nie jest potrzebny ;)

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 14:12:00 przez juen
2
[#255] Re: A500 Mini

@PWS, post #253

Osobiście rozumiem że A500Mini jest "fajniutka i wogóle"... Ale nie zorumiem już takiego hype który powoli ten sprzęt zaczyna otaczać. Jak ktoś lubi emulatory (czy po prostu mu nie przeszkadzają) to czy nie tak samo "fajniutkie" bedzie Pi400 z PiMigą? Poza aspektem czysto wizualnym samo HW jest przecież bardzo podobne a IMHO PiMiga jest "fajniejsza"
4
[#256] Re: A500 Mini

@juen, post #254

No cóż... emulator jeszcze trzeba skonfigurować by w ogóle zadziałał. A tu masz wszystko dostępne i skonfigurowane wprost z pudełka.
Nie jestem niestety z pokolenia co gra na komórce więc emulator w komórce całkiem do mnie nie przemawia...
3
[#257] Re: A500 Mini

@pisklak, post #255

Mam RetroPI na RP3... niestety koszmar konfiguracji emulatorów pozostawia niesmak...
1
[#258] Re: A500 Mini

@PWS, post #256

komorka tez ma ARM, mozliwosc podpiecia TV do telefonu oraz pada usb/bluetooth. nikt chyba powaznie nie gralby od tak na telefonie?:) podaje przyklad czegos co jest dostepne od dawna, mniejsze niz pi i kazdy ma to w kieszeni, a jakos nie ma dziesiatek tematow uae4arm jak odpalic cos tam...

przeciez mini to nic innego jak prekonfigurowany emulator, jedna roznica - tutaj idziesz do sklepu i kupujesz gotowca, a do pi sciagasz gotowca z neta. nie wiem czemu mialby ktos sie bawic w konfiguracje w tych czasach kiedy dostaje sie wszystko gotowe.

ludzie odkryli uae w 2022 roku i jakies klapki na oczy im sie rzucily, ze tam wcale w srodku nie ma emulatora, ktory chodzi na dowolnym innym sprzecie w najgorszym przypadku rownie wydajnie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 14:20:01 przez juen
2
[#259] Re: A500 Mini

@PWS, post #257

Ja się zgadzam z kolegą @PWS.

Co Wy tak się rzucacie?
Już gdzieś na forum o tym pisałem. Miałem kilka Amig (CDTV, CD32, A1200) i nie chciałbym ich dziś uruchamiać.

Brak złączy RTV, czas uruchamiania, wygoda użytkowania...
Jak miałem te 9-13 lat, to wachlowanie dyskami nie przeszkadzało. Teraz jestem wygodny.

Brak Workbencha- przeboleję, nie mam czasu (choć ponoć jest WHD z Workbenchem). Brak Protrackera, Deluxe Painta itp.- a na co to mi teraz?

Ja ostatnio częściej odpalam A500mini niż PS4. Są SaveStaty (no wiadomo, WinUAE). Nie muszę szukać kickstartów. Wygodna karuzela i odpalanie z USB.

Gdzieś pisałem też, że nie jest to urządzenie dla purystów, ale dla kogoś jak ja- chcącego pograć, jest OK.

Miałbym coś jeszcze ściągać, konfigurować? No OK, gdyby chodziło o 3- tyś złotych, to pewnie bym kombinował.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 14:31:52 przez łysy0800
3
[#260] Re: A500 Mini

@łysy0800, post #259

nikt sie nie rzuca. po prostu nikt nie czyta tego co piszemy :)

bylo mnostwo tego typu sprzetu. mist/mister chociazby. dawaly to samo, a nawet wiecej.

ot kolejna maszynka do odpalenia emulatora nic nowego nie wnoszaca.

a Ty sam opisujesz oprogramowanie i emulator przeciez. to nie sa atrybuty a500mini tylko czegos co juz istnieje od nie wiem kiedy :)

jak ktos nie chce uruchamiac amig to juz dawno je sprzedal i od czasu do czasu odpala winuae.
2
[#261] Re: A500 Mini

@juen, post #260

No właśnie nie- przynajmniej nie w moim wypadku.

Amig nie używam od 20 lat.
Fakt- kolejna maszynka nic nowego nie wnosząca.

Ale ładnie wygląda pod TV i nie muszę biegać i szukać kabli, żeby podpiąć lapka.

Mój sąsiad bawi się z Rasberry (ale jako miniPC po prostu), ale pobawił się i rzucił gdzieś w kąt.

Kąt widzenia zależy od kąta siedzenia (czy jakoś tak).


O, ja np nie kupię C64mini czy Atari mini, bo nie mam z nimi wspomnień.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 14:42:06 przez łysy0800
[#262] Re: A500 Mini

@łysy0800, post #259

A chipset i cykanie stacji dyskietek?

Kult A500mini rozpocznie się gdy dorośnie i zmieni się w wersję maxi.
[#263] Re: A500 Mini

@KM_Ender, post #262

A chipset i cykanie stacji dyskietek?


O kurde, faktycznie :)
Wiedziałem, że czegoś mi brakuje. No i guru mi nie wywala.

A co do maxi- nie wiem, jak będzie rozwiązane okablowanie, ale zakładam, że trzeba by jakieś miejsce na stole zorganizować, żeby grać (klawiaturą).

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 14:58:54 przez łysy0800
[#264] Re: A500 Mini

@juen, post #260

bylo mnostwo tego typu sprzetu. mist/mister chociazby. dawaly to samo, a nawet wiecej.

Może nie przyjęły się tak dobrze dlatego że kosztowały 2x więcej niż TheA500?
I nadal pozostawał problem konfiguracji.

kolejna maszynka do odpalenia emulatora nic nowego nie wnoszaca

A w ogóle to ma coś "wnosić"? Mi tam daje odrobinę zabawy.

jak ktos nie chce uruchamiac amig to juz dawno je sprzedal i od czasu do czasu odpala winuae

Jak widzisz po przykładzie paru osób z forum - Twoja teza "sprzedał / odpala winuae"- nie trzyma się przysłowiowej kupy.

Projekt ThaA500 trafił na swój czas - tak jest z każdym biznesem; musisz trafić z towarem w zapotrzebowanie. I ten "towar" wcale nie musi mieć super parametrów - ma trafić w gusta i zapotrzebowanie klienta, wówczas biznes zaskoczy i będzie opłacalny. Jak widać TheA500 mini ma klientów, może z czasem "przyciągnie" również pasjonatów emulatorów, którym odechce się konfigurowania każdej gry/programu pod emulator.

Każdy może mieć to co chce ze świata Amigi. Możesz pójść drogą Vampira, możesz pozostać koszernym użytkownikiem, możesz odpalać emulacje na PC... ale równie dobrze możesz czerpać przyjemność z zabawy na TheA500... i nie wiem po co te całe bicie piany "o emulatorach" czy o tym że "to już było"?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 15:01:27 przez PWS
2
[#265] Re: A500 Mini

@don_rafito, post #177

No i myszka przyszła
3
[#266] Re: A500 Mini

@juen, post #260

Po prostu nie rozumiesz argumentów "zwolenników" czy też "obojętniaków". A500mini to zabawka do kupienia w markecie RTV-AGD (tak jak kiedyś C64).

ot kolejna maszynka do odpalenia emulatora nic nowego nie wnoszaca.

Tak, ale leży gotowa na pułce w sklepie razem z kontrolerem myszką i grami. Werjsa dla leniwych. Do tego w obudowie przypominającej A500 aby chwycić za sentyment. To produkt nastawiony na sprzedaż.
Wszystko co już było i co jest potrzebne do uruchomienia zamknięte w pudełku z naklejoną ceną.
Można dać dzieciom do zabawy itp. Wszystkie te argumenty zostały już poruszone.

Kiedyś używałem tylko emulatora, ale jakoś miałem pustkę i uczucie braku prawdziwej Amigi. W końcu kupiłem. Może niektórym A500mini wystarczy, bo wygląda jak mini Amiga 500.

Na sentymencie można zarobić i twórcy A500mini chcą kawałek tortu dla siebie.
3
[#267] Re: A500 Mini

@snifferman, post #266

Na sentymencie można zarobić i twórcy A500mini chcą kawałek tortu dla siebie.

I na dodatek obeszli sądowe batalie.
1
[#268] Re: A500 Mini

@snifferman, post #266

z tym co mówisz to się zgadzam. chociaż obudowa pozostawia wiele do życzenia...

taka tam nisko kosztowa mała konkurencja do v4. w tej cenie jednak chyba lepiej mistera i mieć więcej emulatorow
1
[#269] Re: A500 Mini

@snifferman, post #266

o cenie nie rozmawiam. bo zakup miasta to zakup fpga. zakup mini to zawsze przepłacenie bo emulator jest darmowy i każdy ma jakiś sprzęt by go uruchomić.
1
[#270] Re: A500 Mini

@juen, post #269

zakup mini to zawsze przepłacenie bo emulator jest darmowy i każdy ma jakiś sprzęt by go uruchomić


Obiad w restauracji to też przepłacanie. W domu ugotujesz taniej

Nie każdy ogląda banknot 500zł z każdej strony
Jedni nigdy nie widzieli go na oczy, a inni bez mrugnięcia okiem "zmarnują go" na A500mini
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem