kategoria: A500 Mini
[#361] Re: A500 Mini

@snajper, post #358

Gaddemyt, nie mogę znaleźć nic na stronie Pixela...
Pomożeta?
[#362] Re: A500 Mini

@druzil28, post #360

Tylko nikt kto ma pełny 68060 nie robi renderingów bez użycia FPU.
Jak rozumiem, gdyby przypadkiem jednak ten 68060 liczący w integerach okazał się jednak szybszy, to musisz coś zrobić aby wyszło na twoje. Rada starego Amigowca - zmuś taki 68060 aby wykonywał obliczenia bez fast ramu (może są gdzieś wyniki testu), po porównaniu z theA500 będziesz zachwycony.
[#363] Re: A500 Mini

@wali7, post #362

Spokojnie zrobie oba. Skoro sa w tabelce to robie do porownania
[#364] Re: A500 Mini

@druzil28, post #363

Test bez fpu - na amigaos 3.2 z pudełka 170 Mips





Jutro zrobie dalej
[#365] Re: A500 Mini

@łysy0800, post #361

pomożemy! Nie możesz znaleźć, bo numeru jeszcze nie ma i będzie w sprzedaży od 12-go (od 9-go w PDF i dla prenumeratorów).
1
[#366] Re: A500 Mini

@druzil28, post #364

To ja jeszcze poprosze o test na pi4/400.
Może być pi włożone do budy Amigi 500, ale nie musi.
1
[#367] Re: A500 Mini

@wali7, post #362

Tylko nikt kto ma pełny 68060 nie robi renderingów bez użycia FPU.

Z tabelki, którą wkleiłem wcześniej wynika coś innego. Ja przykładowo mam kilka 060 a zrobiłem ten render na 030 bez FPU. Dobrze, że inżynierowie i naukowcy tak szybko wszystkiego nie zakładają, bo bałbym się latać samolotem

gdyby przypadkiem jednak ten 68060 liczący w integerach okazał się jednak szybszy

To ponad dekada prac nad nowymi CPU polega pewnie na piciu kawy (albo pracowali nad tym ludzie co szybko wysuwali błędne założenia jak wyżej )

Można się jedynie spierać o dokładność emulacji i sprawdzić sumy kontrolne plików RAW.

PiStorm Pi3B+ 1.4Ghz ma wynik ok 14m (vs 90m 060@75Mhz). Dzisiaj o emulację 060 szybszą niż org. 060 nie trudno
[#368] Re: A500 Mini

@KM_Ender, post #312

Chyba wolałbym STE.

STE nie miał coppera i dźwięk pozostał taki, jak wcześniej,
także nadal był technicznie słabszy od Amigi.
[#369] Re: A500 Mini

@druzil28, post #340

Mini się sprzedaje bo masa ludzi nie kupuje używanych szrotów. Chce nówkę sztukę. Koszt mini to grosze są. Ot gadżet kupić i zapomnieć.
Prawdą jest też, że dzisiejsza młodzież i dzieciaki retro sprzętu kompletnie nie poważają. Nie z powodu grafiki czy jakości gier, a z powodu bezcelowości w nie grania.
Po co grają w gry, żeby robić achievmentsy, wyniki, pokazywać na społecznościówkach, bawić się ze znajomymi. Coś jak kiedyś highscores w Top Secret :)
Dla dzieciaków jest niepojęte, że można grać w superfroga, wyłączyć w połowie i grać od nowa bez śladu co się robiło. To dyskwalifikuje gry retro. Właśnie brak otoczki gry.


Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 02:05:55 przez pawelini
4
[#370] Re: A500 Mini

@pawelini, post #369

Dla dzieciaków jest niepojęte, że można grać w superfroga, wyłączyć w połowie i grać od nowa bez śladu co się robiło. To dyskwalifikuje gry retro.


A500mini nie ma opcji SAVE w dowolnym momencie?
[#371] Re: A500 Mini

@pawelini, post #369

Gry roguelike i pochodne są całkiem popularne dzisiaj. A tam, przeważnie trup= gramy od początku.
I często są to gry 2d, nierzadko pixelartowe.
Amigowe i generalnie retro gry są najczęściej tak archaiczne, ze tylko dziad co to grał w nie za młodu, tego nie widzi. Pełne rozwiązań, które dawno temu zmarły śmiercią naturalna.
1
[#372] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #368

STE bił na głowe amigę jakością dzwięku. Dźwięk stereo 8-bit DMA (dwa przetworniki cyfrowo/analogowe (maks. częstotliwość: 50 kHz)
z możliwością sterowania poziomem głośności obu kanałów (oraz głównej), basów i sopranów.
A500 ma przetworniki o częstotliwości max 28khz czyli najwyższy osiągalny dzwięk będzie miał 14khz.
Dodatkowo YM2149 w Atari ma max 62khz - najwyższy dzwięk 32khz, STE - 50khz - najwyższy dzwięk 25Mhz

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:11:49 przez Greczkin
[#373] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #320

Ja też nie wiem czemu A500 mini wyszła. Przecież ta platforma nie zaskoczy młodego pokolenia już niczym.


My na to źle patrzymy, bo jesteśmy z innych czasów. Siedzi nam w głowach, że coś takiego to jest jakiś wielki projekt, jakieś aj waj. A to już nie czasy Marconiego czy Minera, nikt sobie nad tym żył nie wypruwa. Technologia pozwala trzaskać takie rzeczy tanio. "Zassie to zassie, nie to nie - sprzedamy serię i zapomnimy. Potem zrobimy pseudo-retro boomboxa czy inne coś", pełno jest takich rzeczy przecież.
[#374] Re: A500 Mini

@Greczkin, post #372

STE bił na głowe amigę jakością dzwięku.



sio Ruski trolu !!
3
[#375] Re: A500 Mini

@Greczkin, post #372

Może i tak. Kiedyś mówili, że Amiga to grafika a Atari to dźwięk.
[#376] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #375

Chyba w sensie MIDI i Cubase.
[#377] Re: A500 Mini

@Greczkin, post #372

A500 ma przetworniki o częstotliwości max 28khz


Skąd to wziąłeś? 56 kHz, każda Amiga.
1
[#378] Re: A500 Mini

@snifferman, post #367

Procesor musiałby być wielokrotnie szybszy od emulowanego, aby prowadząc obliczenia na integerach wyjść szybciej od obliczeń prowadzonych na floatach. Po prostu gdy rozbijesz operacje zmiennoprzecinkowe na etapy stałoprzecinkowe, ilość obliczeń wzrasta wielokrotnie. Jeśli algorytm na emulowany procesor jest oparty o integery, to tak też jest liczony i jest odpowiednio dłuższy niż algorytm oparty o floaty i wykonany na maszynie wyposażonej w FPU.
68882 jest kilka razy wolniejszy od FPU w 68060, i o FPU w 68060 myślałem. W tabelce wyraźnie widać różnice prędkości.

PS. To że możesz przekopać ogródek przy pomocy łyżeczki od herbaty nie oznacza, że jest to racjonalne i inni tak robią.
[#379] Re: A500 Mini

@pawelini, post #369

Te używane szroty to jest oryginalny sprzęt, te "nówki sztuki" to emulator odpalony na generycznym procesorze włożonym w obudowę wzorowaną na oryginale.
To tak jakbyś zamiast 30-letniego zegarka Patek wybrał nowy, w obudowie podobnej, ale mniejszej, z atrapą pokrętła, a w środku najtańszy chiński mechanizm. I twierdził, że ludzie wolą "nówki sztuki".
1
[#380] Re: A500 Mini

@druzil28, post #364

Nie bedzie testu fpu bo lightwave wywala sie za kazdym razem jak tylko klikne ikonke i przechodzi do karuzeli. Sprawdzalem x-buildow do mini i na kazdym jest tak samo. Zmiana opcji w emulatorze tez nic nie zmienia, sprawdzilem ze 20 kombinacji i kazda zachowuje sie tak samo. Moze problem jest trywialny ale ja nie mam ani zaciecia ani skila aby to rozwiazac.
Zreszta i tak jaki by nie był wynik to nie przekonam obecny tu "beton"
Pozdro
[#381] Re: A500 Mini

@druzil28, post #380

uruchom snoopdos i najpewniej zobaczysz czego mu brakuje przy uruchamianiu
[#382] Re: A500 Mini

@wali7, post #378

W tabelce wyraźnie widać różnice prędkości.

No i po to obliczenia bez FPU były przeprowadzone, aby było widać różnice i ile wynoszą.

Z testu wynika, że emulacja CPU jest ponad 3x szybsza niż 060 50Mhz w tym przypadku

PS. To że możesz przekopać ogródek przy pomocy łyżeczki od herbaty nie oznacza, że jest to racjonalne i inni tak robią.


Zdajesz sobie sprawę, że cały czas mówimy o renderze na starym sofcie i starym sprzęcie, albo jego emulatorze? LW na PC oblicza tę scenę w ułamku sekundy i 060 nawet 100Mhz z FPU to taka trochę większa łyżeczka?

Jak emulacja FPU nie działa, to trochę kiepsko. A ktoś odpalił Quake?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 13:59:21 przez snifferman
[#383] Re: A500 Mini

@Greczkin, post #372

STE bił na głowe amigę jakością dzwięku. Dźwięk stereo 8-bit DMA (dwa przetworniki cyfrowo/analogowe (maks. częstotliwość: 50 kHz)
z możliwością sterowania poziomem głośności obu kanałów (oraz głównej), basów i sopranów.
A500 ma przetworniki o częstotliwości max 28khz czyli najwyższy osiągalny dzwięk będzie miał 14khz.


Na papierze owszem. Tylko teraz powiedz dlaczego np. Pinball Obsession i Stardust w wersjach na STe w nagraniach na Youtube tej wyższości nie pokazują? Te ze Stardusta brzmią szczególnie fatalnie - w porównaniu do A500 jakby coś się popsuło podczas zgrywania. W Pinball Obsession cały dźwięk nieprzyjemnie syczy, czy brzęczy - tu domyślam się, że tylko tyle wydoliły procedury miksujące dźwięk na 68k.

Ja bym się nie zamienił.
[#384] Re: A500 Mini

@Greczkin, post #372

STE bił na głowe amigę jakością dzwięku


Taki dowcip stary- kiedy Ataryna jest szybsza od Amigi?

Gdy leci z mostu do rzeki.
5
[#385] Re: A500 Mini

@nogorg, post #383

Ja bym się nie zamienił.


5
[#386] Re: A500 Mini

@recedent, post #385

Cudowne.
[#387] Re: A500 Mini

@wali7, post #379

Bez sensu porównanie.
Chodzi o walory użytkowe - zagranie w stare gry z młodości, a nie posiadanie oryginalnego truchła komputera, który nie działa, nie ma na nim jak wymienić oprogramowania z pecetem, obejście tych problemów jest czarną magią, dla kogoś, kto nie miał kontaktu ze środowiskiem.
6
[#388] Re: A500 Mini

@pawelini, post #387

Zgadzam się. Pseudo-wojna na MIPSy i FLOPSy... kupa baranów porównująca prędkość elektronów w sprzęcie. Tylko czy to o to chodzi w świecie Amigi???
Z Vampirem było tak samo... został sprowadzony do poziomu "jak szybki jest w stosunku do koszernej Amigi" - to nie ma sensu...
3
[#389] Re: A500 Mini

@pawelini, post #387

(...)obejście tych problemów jest czarną magią, dla kogoś, kto nie miał kontaktu ze środowiskiem.


Jak ktoś nie używał Amigi do czegoś więcej niż gier, a potem jeszcze WinUAE się nie bawił, to tak, masz rację. Konsola A500 mini jest idealna dla tych którzy chcą pograć w te kilka gier w zestawie i nic więcej nie potrafią xD.
No bo jakby nie było, żeby dograć nowe gry, to też będą musieli "wymienić oprogramowanie z pecetem" ;)

The A500 mini spełnia swoją rolę idealnie, próby uruchamiania na niej Workbencha i softu pod nim to jest błąd, bo nie do tego ta konsola została stworzona.
1
[#390] Re: A500 Mini

@karolb, post #389

Amiga też pierwotnie była tworzona do gier
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem