kategoria: A500 Mini
[#301] Re: A500 Mini

@Kwiatki, post #298

Co dzień śledzę wątki na ppa miedzy innymi ten
chce powiedzieć ze Amiga 500 jest tylko jedna i zadna A500 mini jej nie zastapi to kolejny emulator w ladnej i fajnej obudowie i ma i bedzie mial swoich zwolenników. Dzięki takim projektom Amiga żyje dalej.
również kupilem i lezy na polce w folii. nie żałuję zakupu bardziej żałuję czas zakupu bo moglem jeszcze poczekać ceny spadaja juz widzialem po 515 i pewnie beda jeszcze niższe.
co do amigi 500 to ja mam kilkanascie. Caly czas mysle co dalej z tym wszytkim zrobić. Czasu brak a lata lecą.
za 350 moge Ci sprzedać jak tak usilnie szukasz. Ale bedziesz musial troche pracy i serca w nia włożyć. pisz na priv
4
[#302] Re: A500 Mini

@Kwiatki, post #300

Tu zadnego szczescia nie ma: napisales ze polujesz ponad rok i za 350 nie kupiles, a jednak kazda z tych Amig co kupilem w ciagu roku jakbys zalicytowal ktorakolwiek za te 350 to bylaby juz Twoja

Jesli uwazasz, ze 350 to dobra cena to skorzystaj z oferty Jacka bo to jest fachmistrz i bedziesz Pan zadowolony

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 07:54:08 przez juen
1
[#303] Re: A500 Mini

@twardy, post #1

Pewne rzeczy w świecie Amigi nie zmieniają się... no może jednak zmieniają się... ale na gorsze.

Kiedy tylko ktoś odważy się wypuścić na rynek urządzenie dzięki któremu jest emulowana Amiga, tak było kilka lat temu w przypadku Raspberry, tak jest teraz w przypadku omawianego urządzenia, gdzie "Rycerze Niepokalanej Amigi" biorą oręż w dłoń i gotowi są za pomocą ognia i siarki wypalać wiarołomstwo i bronić czci ukochanego urządzenia.

Pytanie: czy ktokolwiek z nabywców alternatywnych-sposobów-amigowania odbiera Wam Wasze ORYGINALNE Amigi? Chyba nie.
Pytanie 2: Czy poprzez podaż urządzeń emulujących Amigę spada spadek w sklepach oryginalnych Amig (tych nowych, tak, tych których nie ma)?

Czy kiedykolwiek słyszeliście powiedzenie "żyj i pozwól żyć innym"? Chyba nie każdy to słyszał / czytał, a jeżeli nawet - to raczej bez zrozumienia.

Zastanawiające jest też to, że jeżeli Kalemu, ktoś zaemuluje Amigę - to jest to złe oczywiście, ale jeżeli Kali na swojej Amidze zaemuluje Maca (Shapeshifter chociażby), starsze komputery / konsole, to oczywiście jest to dobry uczynek. Czy nie pachnie to odrobinę hipokryzją?

Jeżeli nie chcecie, nie używajcie emulacji, jeżeli nie odpowiada Wam dana forma emulacji - w porządku, czy jest jakiś odgórny przymus abyście to robili?

Czy naprawdę uważacie, że każdy ma ochotę na posiadanie oryginalnej Amigi? A może jednak, jak Wy, lubiący oryginalny sprzęt, dłubanie, lutowanie, kontakt z samym sprzętem - zrozumiecie, że jednak mogą być inni, którzy cenią sobie inne rozwiązania.
[#304] Re: A500 Mini

@Nasedo, post #303

i znowu w 100proc się zgadzam. tylko ja mówię o czymś innym. ze większość fanatyków a500 mini zapomina że jej serce to emulator, który żadna nowością nie jest, a zachowują się jakby w 2022 roku powstało uae i whdload

troche jest to zrozumialem, bo to w naturze czlowieka jest racjonalizowac swoje wydatki nie pierwszej potrzeby. zwlaszcza placac za cos co jest dostepne za darmo

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 09:02:52 przez juen
3
[#305] Re: A500 Mini

@juen, post #304

ja mówię o czymś innym. ze większość fanatyków a500 mini zapomina że jej serce to emulator


Wybacz ale kupując 15 Ami500 sam jesteś fanatykiem 😉 a że a500 to emulator a co to ma znaczenie, liczy się radość jaka konsolka daje, dla ludzi do których jest kierowana, cała ta dyskusja nie ma sensu, mam a600 ale może sobie sprawie by pobawić się gierkami na aga
4
[#306] Re: A500 Mini

@mike100, post #305

Jak kupisz , dzięki tej stronie możesz na A500mini uruchomić Workbench z całą paką gier i programów.

link

Poza tym emulator daje ci 8mb chip , 16 mb fast i Sysinfo wyświetla 170 mipsów.
[#307] Re: A500 Mini

@mike100, post #305

Hehe, ale czasów dożyłem. Kiedyś było Amiga NG to nie Amiga, tylko chipset i stacja dyskietek. Dziś spór o to czy emulator w ładnym pudełku jest lepszy/gorszy od emulatora bez tego pudełka. Jeden zje pyry z gziką tylko jeśli będą na porcelanowym talerzu, inny gdy będą w plastikowym pudełku z napisem MacPyra. Mnie to mało obchodzi, bo to ciągle będzie tak samo dobre.
PS. Zamiast się spierać o pierdoły, zacznijcie testować, które gry działaja bez problemu na emulatorach, a które nie i to będzie pożyteczne bracia AMIGOWCY.

PYRY z gziką Rulez!!!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 10:00:10 przez KM_Ender
3
[#308] Re: A500 Mini

@KM_Ender, post #307

I tyle w kwestii sporówszeroki uśmiech Amiga Mini jest cudowna
3
[#309] Re: A500 Mini

@KM_Ender, post #307

Prawda je to!

PS
Trochę strach pytać, czy dane WHD-y się Wam ładują ;)
[#310] Re: A500 Mini

@JacK_Swidnik, post #301

Tak sobie czytam ten wątek i jedna rzecz mi przyszła do głowy, może nawet prawdziwa :)
Otóż theA500 mini może zmniejszyć popyt na prawdziwe A500, a tym samym ich cena spadnie. Plus dla m.in. mnie :)
Pożyjemy, zobaczymy.

Póki co poluję na AtariST, moje wielkie marzenie z okresu nastolatkowego (zamiast ST kupiłem A500 i nie żałuję). Jakby ktoś miał na zbyciu ST, STE, lub cokolwiek w tych klimatach, to proszę dać znać, najlepiej na PM. Mogę się także wymienić na graty do A500, a trochę tego mam (CDTV-RAM-IDE, 68EC020TK, 68030TK, PicassoII++ i inne, ew. usługi w rodzaju wymiany kondensatorów, czy rozszerzenie chip RAM).
2
[#311] Re: A500 Mini

@mike100, post #305

Panowie.... kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień w Juena :)
Po pierwsze, ja rzucał nie będę, bo mam pięć pięćsetek. Inna sprawa, że każda ma już swoje przeznaczenie i jest w innej konfiguracji. Niewykluczone, że po zrestaurowaniu ich (bo większość póki co średnio działa) powędrują na Allegro.
Po drugie, Juen ma cały ten amistuff pięknie wyeksponowany, zadbany. Byłem, widziałem. Sam bym tak chciał.
Po trzecie, Juen jest osobą aktywną w środowisku, pisze nieźle oceniane i lubiane gry. Moim zdaniem to udowadnia prawdziwą fascynację Amigą.

I wracając do meritum, wydaje mi się, że juenowi chodzi głównie o obecną przez cały czas w tej dyskusji myśl, że oto pojawiła się nowa, wspaniała Amiga, malutka, łatwa do podpięcia PRAWDZIWA Amiga. Podczas gdy jest to zamknięty w klimatycznej obudowie emulator pracujący w środowisku ARM, takie coś na odświeżenie sentymentu w sposób łatwy i niedrogi. Emulator, z mnóstwem zalet, ale TYLKO emulator. I ja się z tym zgadzam w 100%. I bardzo się cieszę że jest, cieszę się że się sprzedaje i podoba, jednak będę protestował przeciw nazywaniu go Amigą.
2
[#312] Re: A500 Mini

@wali7, post #310

Chyba wolałbym STE. Życzę żebyś kupił i pokusił się o porównanie układów graficznych, bo skoro STE było nowsze to czy wykorzystali ten fakt czy nie. (np. blitter Amiga vs blitter Atari STE). Czy faktycznie łatwiej było portować na Atari? itd. Byłby ciekawy artykuł/film na YT. Bez złośliwości o wyższości jednego kompa nad drugim.
[#313] Re: A500 Mini

@wali7, post #311

I wracając do meritum, wydaje mi się, że juenowi chodzi głównie o obecną przez cały czas w tej dyskusji myśl, że oto pojawiła się nowa, wspaniała Amiga, malutka, łatwa do podpięcia PRAWDZIWA Amiga. Podczas gdy jest to zamknięty w klimatycznej obudowie emulator pracujący w środowisku ARM, takie coś na odświeżenie sentymentu w sposób łatwy i niedrogi. Emulator, z mnóstwem zalet, ale TYLKO emulator. I ja się z tym zgadzam w 100%. I bardzo się cieszę że jest, cieszę się że się sprzedaje i podoba, jednak będę protestował przeciw nazywaniu go Amigą.


Gdyby teraz przyszedł pan Elon Mózg, kupił wszelakie własności intelektualne związane z Amigą i wyprodukował nową Amigę, o nazwie Amiga, zgodną z wymogami XXI wieku, to nadal konserwatyści by twierdzili, że prawdziwa Amiga to taka dawna, z kiedyś.
Jest też różnica między nazywaniem czegoś Amiga lub "Amiga". Nie bardzo widzę taką możliwość, że ktoś używa emulacji Amigi i nie ma świadomości tego, że jest to emulacja - no chyba, że jakiś amigodziadek kupi "Amigę" swojemu prawnusiowi, a prawnuś z kolei nie sprawdzi co to jest na swoim fejsbuku i będzie myślał, że to jest Amiga - ale jak wiele takich osób o dostatecznym poziomie ignorancji jest na świecie?
Czy prawdziwa Amiga jest przepustką do workbenczowego raju? Raczej nie. Jeżeli chce ktoś korzystać z prawdziwej Amigi, niech mu stacja dyskietek lekką będzie, a jak ktoś chce emulować - w taki czy inny sposób - no trudno, obędzie się bez amazingu płynącego z układów Motoroli, czy innego błogosławieństwa wyświetlaczy CRT... ale niektórzy mogą się bez tego obejść.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 14:20:58 przez Nasedo
[#314] Re: A500 Mini

@wali7, post #310

no mam tez i Atari st raczej stfm czy cos z tych liter bodajże 3 lub 4szt. Jedno nawet zacząłem myć i składać w całość. Napiszę Ci na pw
[#315] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #306

Już o tym pisałem jako pierwszy:

https://www.ppa.pl/forum/winuae-uae-i-amithlon/44257/a500-mini-i-obsluga-adf-instrukcja#m751293

ale chyba nikt z forum tego nie załapał.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 14:50:35 przez olafmi
[#316] Re: A500 Mini

@olafmi, post #315

Dlatego że tworzymy spór o technologię która zaczęła powstawać 38 lat temu i od 1993 roku nigdy już się nie rozwinęła. Najświeższe dziecko Commodore czyli grafika AGA jest tak przestarzała że aż głowa mała. Na dzień dzisiejszy : niska rozdzielczość , mała liczba kolorów - tylko 256 , maks 2 mb chip , słaba wydajność blittera, dostaje zadyszki gdy jest duża ilość sprite.
Emulatory to podrasowały, dały więcej mocy CPU 68k , grafice AGA , więcej pamięci Chip i Fast i co i nic. Nie ma o co walczyć. To zależy od nas czy to wykorzystamy czy nie. Zabawa trwa... .
[#317] Re: A500 Mini

@wali7, post #311

Panowie.... kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień w Juena :)


Życzę wam mieć w swojej kolekcji nie kilka , kilkanaście komputerów Amiga firmy Commodore , ale 100 i więcej, naprawdę. Jeśli ktoś wam zazdrości to jest złym człowiekiem.
2
[#318] Re: A500 Mini

@djpiotrs, post #316

Ja tylko chciałem powiedzieć, że już jest taka możliwość wgrać ADFy na A500 mini. Ale jak chodzi o moje zdanie: to nie wiem po co ta A500 mini wyszła na świat, bo to jest tylko zabudowany emulator i nic więcej, który jak na razie nie ma możliwości bez żadnych dodatkowych programów wgrać ADFy. A w ogóle każdy chyba w tych czasach ma w domu PC lub laptopa z możliwością podłączenia go pod telewizor (przynajmniej laptopy mają taką możliwość) i wgrać sobie Amiga emulator na komputer. Więc kupując A500 mini są dla mnie wyrzucone pieniądze, jak ma się w domu komputer. Ale to jest tylko moje zdanie.
2
[#319] Re: A500 Mini

@Nasedo, post #313

Nie wiem jakie masz doświadczenia z Amigą. Mam nadzieję, że nie takie jak mój kolega z początku lat 90, który utrzymywał, że na Amidze nie ma czegoś takiego jak pliki na dyskietce i system operacyjny, "bo przecież wkłada się dyskietkę do stacji, nie odpala żadnego Nortona i nic nie wpisuje, po prostu wczytuje się gra... i o to chodzi". Dla mnie od samego początku Amiga to był (ówcześnie) nowoczesny system operacyjny odpalony na wydajnym sprzęcie, przynajmniej tak było kiedy kupiłem moją pierwszą Amigę w 1992 roku. Gry owszem, ale również próby programowania, pisanie tekstów, obliczenia.
Jeśli zaś chodzi o pana Elona Mózga, to w 2000 roku wydałby Amigę wyposażoną w system operacyjny podobny do tego: https://www.morphos-team.net/ i pracujący na CPU w rodzaju PPC 7447, albo czymś innym np. Alpha, MISC, albo PA-RISC planowany przez Commodore tuż przed śmiercią https://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_Hombre_chipset. A jakby to wyglądało teraz, to nie wiem, ale na pewno zostałoby odpowiednio rozwinięte.
Więc wypisywanie kocopołów o nowoczesności w aspekcie odpalania gier z lat 80 na emulatorze odpalonym na CPU za słabym do współczesnych komórek jest co najmniej zabawne.
Chodzi mi tylko o nienazywanie emulatora komputerem. To nie jest Amiga, tylko emulator Amigi. Starej Amigi, którą zdecydowanie wolę w postaci oryginału w krzemie. Wielokrotnie pisałem, że widzę plusy istnienia tego emulatora, powtarzał się nie będę.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 17:40:25 przez wali7
2
[#320] Re: A500 Mini

@olafmi, post #318

W rezultacie sam odpowiedziałeś na swoje pytanie. Ja też nie wiem czemu A500 mini wyszła. Przecież ta platforma nie zaskoczy młodego pokolenia już niczym. A500 mini jest dla pokolenia z lat 1970 do 1990 i tyle... , dla sentymentu. Tak jak ktoś napisał dla C64 program - koparkę bitcoin. Po co ? Dla przykładu że się da , ale na nic na tym sprzęcie to się przyda. Z jakiejś perspektywy patrząc na to wszystko to bzdura. Jakiś sposób zatrzymywania naszych umysłów w przeszłości ... .
1
[#321] Re: A500 Mini

@wali7, post #310

Otóż theA500 mini może zmniejszyć popyt na prawdziwe A500, a tym samym ich cena spadnie. Plus dla m.in. mnie :)


Dokładnie mam te same odczucia i nadzieje że ceny sprzętu znormalnieją
[#322] Re: A500 Mini

@mike100, post #321

Zazwyczaj to dzialalo w druga strone. Jak weszly snesy mini to nagle cena snesa I gier na snesa podskoczyla o 50%. Jesli ceny spadna to tylko dlatego ze idzie lato I na jesien znow wzrosna.
1
[#323] Re: A500 Mini

@mike100, post #321

Otóż theA500 mini może zmniejszyć popyt na prawdziwe A500, a tym samym ich cena spadnie. Plus dla m.in. mnie :)

Ja bym to widział inaczej. The A500mini skutecznie odstraszy potencjalnych
nabywców prawdziwej "pięćsetki"
[#324] Re: A500 Mini

@mmarcin2741, post #323

Jak wyjdzie pełnowymiarowa wersja THE A500 to będzie pięknie. :)
[#325] Re: A500 Mini

@kaka, post #324

Wyjdzie bo wgląda na to że ta mini odniosła sukces
[#326] Re: A500 Mini

@Dorian3d, post #325

Wyjdzie]

To ja poproszę 3 sztuki The A500 z kompatybilną klawiaturą i obudową,
żeby te części pasowały do orygionalnej płyty szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 22:01:19 przez mmarcin2741
[#327] Re: A500 Mini

@kaka, post #324

Ale co to by bylo za marnotrstwo plastiku. Taka buda a w srodku mala plytka. Albo zrobia to w jakiejs skali albo zrobia 600,

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 22:36:11 przez Grabarz
[#328] Re: A500 Mini

@Grabarz, post #327

Ale co tonby bylo za marnotrstwo plastiku.


No nie. Marnotrawstwo byłoby gdyby chcieli zrobić 1:1 A1000, A3000 lub A4000.
[#329] Re: A500 Mini

@Grabarz, post #327

Właśnie podobnie sądzę. Po sukcesie mini a już teraz można napisać, że tak jest, wyjdzie spokojnie maxi. Spodziewam się dwóch opcji. Maxi jak 600-ka lub 500-tka troszkę zminimalizowana.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 22:34:39 przez klank
[#330] Re: A500 Mini

@klank, post #329

Ja nie jestem fanem tych calych zamulatorow etc... jesli wyjdzie maxi I bedzie kosztowac z 300 euro a moze skoro mini ogolnie jest drogie to moze lepiej pomyslec nad mega65 przynajmniej fpga to bedzie I prawdziwa stacja dyskietek albo kupic commodore 64cx (pc z klawa cherry w ksztalcie chlebaczka) . Nie przemawia do mnie ten project w ogole (theA500 mini lub maxi, commodore mini to przynajmniej tanie bylo). Skacza scrolle - nie dla mnie,
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem