Zamieścił: mailman
AmigaOS 4.0Hans-Joerg Frieden pojawił sie gościnnie na kanale IRC szwedzkiego portalu Safir i udzielił kilku odpowiedzi na pytania dotyczące AmigaOS 4. Zapis tej rozmowy zamieszczono na portalu AmigaWorld.net.

Kiedy pojawi się OS4 dla Amig klasycznych?

Klasyczna wersja to kolejna rzecz, którą się zajmiemy po wydaniu wersji systemu dla AmigaOne. A ta powinna pojawić się naprawdę niebawem. Obecnie pracujemy nad ostateczną wersją ISO - tym, które zostanie wypalone na płytę i całość będzie sprzedawana w dużym, ładnym pudełku (już jest zaprojektowane) z dokumentacją (z tego co wiem). Wersja klasyczna w pewnych obszarach działania nadal wymaga poprawek. Ale to już nie powinno potrwać długo.

Czy Mediator będzie natywnie obsługiwany przez AmigaOS 4.0, czy też tylko przez emulację?

Sądzę, że pozostanie to na poziomie emulowanym. Sterowniki DMA sprawiają problemy w działaniu pod klasycznymi rozwiązaniami PCI, więc wymagałyby odpowiednich dostosowań. Ponadto nie jestem zwolennikiem wykorzystywania pamięci karty graficznej na bufory DMA.

Jakiej ceny można się spodziewać za wersję klasyczną systemu?

Nie mam pojęcia, ale domyślam się, że podobnej jak za wersję dla A1, czyli około 100 euro.

Co się stało z Warp3D i czy zostanie przywrócona emulacja WarpUp? A może całkowicie została porzucona?

Niewiele się tutaj dzieje (mowa o Warp3D - przyp. tłum.). Prawdopodobnie zostawimy to tak, jak jest teraz. Chcemy skoncentrować się najpierw na ważniejszych rzeczach. Gdy ostateczna wersja systemu na płycie CD zostanie wydana, postaramy się przejrzeć co mamy i zdecydujemy czym zajmiemy się w przyszłości. Tak czy owak, prace skupimy w przyszłości na OpenGL. Emulacji WarpUp nie będzie. Moim zdaniem nie warto się tym zajmować.

Komentarz od Hansa-Joerga: Deweloperzy mogą być tym zainteresowani. Obecnie pracujemy nad nowym SDK. System, który znajdzie się na płycie będzie posiadać możliwość wczytywania współdzielonych obiektów uniksowych i uniksopodobnych, a nowe SDK będzie w stanie je tworzyć (np. libpython.so - ukończyłem dzisiaj). Python jako język skryptowy będzie mógł zostać zintegrowany z Twoim programem. Dla przykładu, Blender go wykorzystuje. Współdzielone obiekty będą w 100% takie jak na Linuksie. Oznacza to, że w większości przypadków będzie można je tworzyć bez modyfikacji pliku makefile.

Czy obecni użytkownicy OS4 Prerelease będą musieli kupić pakiet z ostateczną wersją? (jeśli tak, to za całą czy częściową kwotę?)

Sądzę, że każdy może pobrać z sieci obraz płyty, ale tylko użytkownicy nie objęci promocją Earlybird dostaną ją za darmo. Nie jestem tego jednak pewien. Nie zajmuję się sprawami biznesowymi. Promocja Earlybird pociągała za sobą tańszą wersję OS4, a więc Ci użytkownicy powinni dostać system za dodatkową opłatą.

Czy system plików AmigaDOS będzie 64-bitowy podobnie jak i biblioteki dos? Czy będzie nowy system plików?

Nie wydaje mi się, że FFS2 będzie 64-bitowy. Nic mi nie wiadomo o SFS. Reiser i inne uniksowe systemy plików są trochę inne i zajęłoby trochę czasu ich przeportowanie. Niemniej nie jest to niemożliwe. DOS jest 64-bitowy. Przyszłe wersje OS4 będą miały prawdopodobnie zmodyfikowane API systemu plików.

Czy zostanie dodana emulacja ECS lub AGA do systemu?

Nie i nic takiego nie jest planowane. Istnieje ograniczona emulacja niektórych elementów, a ostatnia aktualizacja wprowadziła obsługę planarnych trybów graficznych (można uruchomić DPaint). Nic więcej w tej kwestii nie jest planowane.

Czy programy 680x0 są w 100% kompatybilne z OS4?

No cóż, wszystko jest emulowane. Zasadniczo uruchamiasz program 68k tak jak każdy inny natywnie działający. Niektóre mają problem z JIT, można je umieścić na "czarnej liście", aby nie przechodziły przez JIT. Użytkownik nie zauważa niczego w procesie emulacji. Grałem w WBsteroid na tajemniczym urządzeniu (z ang. mystery device).

Jaka architektura graficzna będzie obsługiwana w przyszłości przez OS4?

Myślimy o systemie graficznym opartym o Porter/Duff, z akceleracją OpenGL. Coś jak ostatni X serwer lub MacOS X (Porter/Duff to system kompozycji obrazu).

Czy Hyperion zjawi się na AmiGBG jeżeli taka impreza zostanie w tym roku zorganizowana?

O to trzeba zapytać Hyperion ;)

Czy myśli się o implementacji czegoś w stylu Samby wbudowanej w Workbencha?

Nie ma jeszcze żadnych planów związanych z rozszerzeniem możliwości Workbencha. Są ważniejsze rzeczy, którymi trzeba się zająć (grafika to jeden z nich).

Wiele się mówi o PS3 i OS4. Jakie jest o tym Twoje zdanie?

Byłoby ciekawym tandemem. Wolę odpowiedź w stylu Kosh (bohater serialu Babylon 5 - przyp. tłum.) (kaszle). Zwłaszcza, że nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Czy będzie funkcja uaktualnienia przez Internet?

Podejrzewam, że będą rzeczy w stylu boing bagów.

Czy są planowane nowe elementy takie jak obsługa Bluetooth?

Nie, nie teraz.

Nad czym obecnie pracujesz?

Aż do dzisiaj pracowałem nad obsługą współdzielonych obiektów i portem Pythona. Od mniej więcej poniedziałku lub wtorku, będą pracował nad ostateczną wersją ISO tego, co zostanie wypalone na płytę z AmigaOS 4.0.

Ile osób jest w pełni zaangażowanych w rozwój systemu?

Ekipa liczy około 40 deweloperów. Po świętach prace jednak wyraźnie zwolniły.

Jaki masz pogląd na przyszłość? Czy przebijemy się przez pasmo nieszczęść? Czy jest przyszłość dla AmigaOS, czy też może powinniśmy już zwinąć nasze zabawki?

Ciężko powiedzieć. To zależy od kilku czynników, które są poza zasięgiem. Sądzę, że jest przyszłość dla AmigaOS. Czas końca zabawy jeszcze nie nadszedł i jak dla mnie wcale nie nadejdzie.

Czy Hyperion planuje wydanie jakichś nowych gier dla OS4 w 2007 roku?

Chyba planowany jest Gorky17. Na tę chwilę nic mi nie wiadomo o innych projektach.

Jakie są zalecane wymagania dla klasycznej wersji systemu? Ile pamięci będzie potrzebne?

Dowolny procesor PowerPC i 128 MB pamięci powinno spokojnie wystarczyć. 64 MB też da radę, ale im więcej tym lepiej.

Czy będzie można kupić OS4 przez sieć?

Nie mam pojęcia. To zależy od sklepów, które go będą sprzedawać.

Czy Hyperion jest zainteresowany portowaniem Java lub pakietu OpenOffice?

Zainteresowany: tak. Możliwości: nie.

Skąd Hyperion czerpie fundusze?

Dobre pytanie. Kapitał wnoszą zarządzający firmą. Czasami wykonujemy dodatkowe prace zlecone.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem