• PC-Task i pecetowe gry

03.04.2005 18:40, autor artykułu: Sebastian Rosa i Grzegorz Murdzek
odsłon: 11725, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Kiedyś ktoś powiedział, że emulatory peceta na Amidze to czysta ciekawostka przyrodnicza. Przez dłuższy czas żyłem w tym przekonaniu jednak szybko zmieniłem zdanie, po tym jak uruchomiłem PC-Taska i zacząłem z nim trochę eksperymentować. Wbrew temu co powiedział "ten ktoś", sprawa wygląda całkiem nieźle. Ba, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że wygląda dobrze.

Sam pamiętam jak w czasach, gdy szczyt swojej popularności osiągała A500, a na rynku pojawiła się A1200, na Amidze królowały dynamiczne platformówki i strzelaniny z niesamowicie płynnym scrollingiem, a na pececie w tym czasie, tron należał do firmy Sierra i jej niesamowitych przygodówek z serii Questów. Wielokrotnie sam zazdrościłem kolegom-kloniarzom tych przygodówek, głównie ze względu na wyśmienitą fabułę oraz klimat, który w nich panował. Później pojawiła się seria tzw. "odgrzewanek", z poprawionym interface'em i polepszoną 256-cio kolorową grafiką, oraz całkiem nowymi częściami cyklu. Amigowcom rzucono zwyczajne "ochłapy" z potwornie przekonwertowaną grafiką do 32 kolorów. Później jednak o nas zapomniano i dalsze części cyklu na nasz komputer już się nie pojawiały.

Teraz jednak nadszedł czas, że mamy możliwość pogrania w gry z tamtego okresu. Gry te nie są nowe, to prawda, ale trzeba przyznać, że to co wtedy pojawiało się na rynku miało to coś, co nie pozwalało oderwać się od komputera. Wszystkie te gry posiadały klimat, jakąś niepowtarzalność, której teraz niestety brakuje. Z wielką radością przyjąłem do wiadomości fakt, że właśnie udało mi się uruchomić szóstą część Larry'ego, trzecią część Quest for Glory, czy chociaż gry logiczne takie jak Island of Dr. Brain, czy The Incredible Machine. Teraz już takie gry się nie ukazują (a szkoda).

PC-Task i pecetowe gry Przejdźmy może jednak do konkretów. Co zrobić, aby takie gry uruchomić. Pierwszą (i chyba najważniejszą) rzeczą jest ich zdobycie. Trzeba pokręcić się trochę po kolegach pecetowcach, którzy nie do końca zostali owładnięci manią Quake'ów, Unrealów, czy innych Halflife'ów i czasami również tęsknią za klasyczną przygodówką z ręcznie rysowaną grafiką, w której bohater nie jest McGyverem, a wszystko tworzy ciąg logicznych zdarzeń. Gdy nasze poszukiwania się powiodą, trzeba uruchomić PC-Taska i go odpowiednio skonfigurować.

Konfiguracja emulatora PC-Task 4.4

  • ustaw/dopisz Tooltype FORCEFASTMEM,
  • wybierz potrzebne tryby grafiki i ustaw odświeżanie na "Frame 1",
  • zainstaluj MS-DOS 6.22 (jeśli nie znajduje się z plikopartycją, której używasz lub zamierzasz użyć),
  • stwórz dyskietkę za pomocą programu ProduceUtilDisk (jest dostarczany wraz z PC-Taskiem (katalog MSDUtils)),
  • po zainstalowaniu MS-DOS skopiuj zawartość przygotowanej wcześniej dyskietki na emulowany dysk C:,
  • włącz program edit i dopisz do autoexec.bat linijkę:
    c:pctmouse.exe
    Dzięki temu sterownik myszki będzie uruchamiany za każdym startem emulatora.

Po udanej konfiguracji wystarczy tylko zainstalować (przegrać) naszą zdobytą grę na (pliko)partycję PC-Taska. Jak to zrobić? Na dwa sposoby:

  1. Pod emulowanym PC przegrywamy z dyskietek (jeżeli w takiej formie posiadamy interesujące nas gry) grę na (pliko)partycję. Osobiście do takich celów używam starego Norton Commandera, którego mam zainstalowanego na bootowalnej (pliko)partycji.
  2. Przegrywamy pliki z dyskietek (lub z innego źródła: płyta CD, pecetowy HD) bezpośrednio na (pliko)partycję pod AmigaOS. Jak tego dokonać?
  • pod AmigaOS uruchom program program PCTCrossMount (znajdziesz go w katalogu z PC-Taskiem, przy włączeniu tego programu nie ma różnicy czy będzie w tym czasie włączony emulator czy nie). Po wykonaniu tej czynności zawartość (pliko)partycji będzie widziana pod AmigaOS.
  • skopiuj na wywołaną (pliko)partycję wszystkie pliki z grą (najlepiej od razu rozpakowane archiwum).

Pozostaje już tylko grać... no nie do końca. Trzeba troszeczkę jeszcze "pomędrkować."

PC-Task i pecetowe gry Najlepiej w emulacji pod PC-Taskiem sprawują się gry, które posiadają pliki Resource (prawie wszystkie gry firmy Sierra). Jest to zazwyczaj jeden duży plik (lub podzielony na kilka mniejszych), w którym zawarte są wszelkiego rodzaju dane. Do takiego pliku musi być również dołączony plik Resource.cfg. Ten plik ma za zadanie odpowiednio przygotować system naszego udawanego peceta do uruchomienia gry. Warto przyjrzeć się jego zawartości. Wewnątrz znajdują się sterowniki z jakich gra korzysta oraz w jaki sposób i ile pamięci należy zalokować. Sterowniki są zazwyczaj dostarczane z grą, więc problemów być nie powinno. Gdyby jednak były problemy, na dysku każdego kloniarza można znaleźć potrzebne pliki. Najważniejsze jest jednak, aby w pliku Resource podane były takie sterowniki, które współpracują z PC-Taskiem. Moje boje wykazały, że z wersją 4.40 PC-Taska działają najlepiej (a w zasadzie tylko):

VIDEO = VGA320.DRV (przy starszych grach można próbować również EGA320.DRV, EGA.DRV oraz EGA640.DRV),

SOUND = ADL.DRV (z racji, iż emulacja dźwięku w PC-Tasku jest praktycznie niemożliwa, ten sterownik jest najlepszy, gdyż po prostu całkowicie wyłącza dźwięk),

AUDIO = AUDBLAST.DRV (jest najlepszy, ale jeżeli jako SOUND wybraliśmy ADL.DRV, to opcja AUDIO jest pomijana i w zasadzie niepotrzebna),

KBD = IBMKBD.DRV (tylko z tym jednym sterownikiem klawiatury wszystko działa jak należy),

MOUSE = STDMOUSE.DRV (ale równie dobrze możemy wpisać NONE),

MEMORY = ARM.DRV.

Pozostałe ustawienia należy zostawić takie jakie są. Warto jeszcze zwrócić uwagę na opcję PATH lub DIR, które zawierają ścieżkę dostępu do gry. Wypadałoby je zmienić na odpowiednią dla naszych gier.

Co zrobić w sytuacji, gdy gra nie posiada pliku (plików) Resource? Liczyć na szczęście lub na to, że gra posiada własny program preferencyjny (Setup.exe), za pomocą, którego możemy dokonać podobnych ustawień.

To jednak jeszcze nie koniec. Przed samym startem warto jeszcze (trzeba!!!) uruchomić sterownik myszki (jeżeli tego nie zrobiliśmy już wpisując odpowiednią komendę w autoexec.bat). Do uruchomienia myszy niezbędny nam jest program PCTMOUSE.EXE dostarczany wraz z PC-Taskiem. Program należy oczywiście uruchomić z poziomu udawanego peceta. I to w zasadzie wszystko. Świat pecetowych przygodówek stoi przed nami otworem!

Stoi otworem, ale czy w nie da się grać? Tak, tak i jeszcze raz tak! Wbrew moim obawom, nie jest to tempo żółwia. Na 040/25 gry chodzą wolno, ale nie do tego stopnia, żeby narzekać. Sprite'y na ekranie poruszają się płynnie. Gorzej gdy musi nastąpić odświeżenie ekranu lub scrolling. Grać się jednak da, z tym, że od czasu do czasu (przy przesuwach) można wyjść na małą herbatkę, żeby się nie stresować.

A w co można grać? Tytułów jest sporo. Mnie udało się pomyślnie przetestować następujące pozycje:

LARRY 1, 2, 3, 5, 6

Przygody erotomana-gawędziarza Larry'ego Laffera. Pomimo, iż części 1, 2, 3 i 5 są na Amigę to na PC-Tasku możemy pograć w ich 256-cio kolorowe wersje, a zwłaszcza odgrzewaną jedynkę z cukierkową grafiką. Ponadto mamy również możliwość "popykania" w część szóstą. Wszystkie części chodzą niebywale szybko i mogę wszystkich zapewnić, że gra się bardzo przyjemnie.

POLICE QUEST 1, 2, 3

Przygody policjanta Sonny'iego Bondsa. Te gry również są na Ami, lecz popatrzcie na część trzecią. Przecież to woła o pomstę do nieba, kto dokonał tak fatalnej konwersji grafiki! Na PC-Tasku mamy 256 kolorów i odświeżoną pierwszą część.

KING'S QUEST 1, 3, 5

Pomimo iż na Amigę wyszło sześć części tej gry, nie pojawiła się niestety odgrzana część pierwsza, w którą możemy sobie pograć.

SPACE QUEST 1, 5

Na Ami Sierra dociągnęła tylko do numerku czwartego. Część piąta i odgrzana pierwsza spisują się wyśmienicie. Chociaż ten scrolling jest o wiele lepiej zrobiony w innych produkcjach firmy.

THE INCREDIBLE MACHINE 1, 2

Logiczne gry mające za zadanie imitację tzw. maszyn Goldberga (za pomocą prostych mechanizmów, konstrukcja jest w stanie wykonać dosyć skomplikowane zadania).

Oprócz wymienionych powyżej tytułów można pograć także w: Jones In The Fast Lane, Peppers Adventures In Time, Quest For Glory 3, The Legend Of Kyrandia, Indiana Jones 4, Castle of Dr. Brain (ta gra również jest na Amidze), Island of Dr. Brain, Alone In The Dark. Nie udało mi się uruchomić takich pozycji jak: Gabriel Knight (w tę pozycję można jednak pograć na emulowanym Mac'u), Freddy Pharkas and the Frontier Pharmacist, Phantom In The Opera, Quest For Glory 4.

Lista (tych chodzących) jest więc całkiem spora. To są tylko pozycje, które mogłem sprawdzić i chciałem. Na pewno działających jest o wiele więcej. Jak już na wstępie pisałem, nie wierzyłem, że na PC-Tasku będę w stanie grać w te gry. Okazało się jednak inaczej. Jeżeli, tak jak ja, jesteś fanem przygodówek Sierry i LucasArts, które nie miały szczęścia pojawić się na Amigę, zakręć się w pobliżu jakiegoś kloniarza, odpal je spod PC-Taska i graj!

Suplement

Konfiguracja gry X-COM: Terror from the Deep.

  • wejdź do katalogu z grą i uruchom program setup.exe,
  • w ustawieniach wyłącz muzykę i dźwięk, (PC-Task nie emuluje innego dźwięku niż pecetowy "bzyczek")
  • uruchom grę wpisując "terror".

Jak działa gra?

PC-Task i pecetowe gry Gra działa względnie szybko. Przy 040/40 MHz w X-COM na emulowanym PC-Tasku można pograć z prędkością porównywalną do UFO: Enemy unknown uruchomionego na gołej A1200. Podczas misji można dodatkowo przyspieszyć grę, ale o tym dalej.

Gra w X-COM bez dźwięków jest "trochę" utrudniona, nie słychać odgłosów umierających ludzi podczas ataków terrorystycznych, dźwięków otwierających i zamykających się drzwi, strzałów. Co prawda brak dźwięków pod wodą można jeszcze jakoś sobie wytłumaczyć, ale podczas gry są także misje na lądzie.

PC-Task i pecetowe gry Klimat gry tworzy muzyka, jej brak (co jest związane z brakiem emulacji muzyki i dźwięku przez PC-Task) jest mocno odczuwalny. By chociaż w części zastąpić ten brak można włączyć w tle, pod AmigaOS np. program HippoPlayer (o ile starczy pamięci) i włączyć na przykład moduł mod.geoscape z pierwszej części gry (oczywiście pamiętając o tym by wyłączyć dźwięk w ustawieniach PC-Task). Szybkości na tym gra nie straci (przynajmniej u mnie nie ma większej różnicy).

Podczas misji można sobie ustawić w opcjach prędkość strzału i poruszania (ludzi i obcych). Dzięki czemu przemieszczanie się jest o wiele szybsze niż np. w UFO - Enemy Unknown na Amidze.

Z tego co zauważyłem, podczas gry prawy przycisk myszki uzyskuje się poprzez przytrzymanie lewego klawisza AMIGA i naciśnięciu prawego przycisku myszki (prawy do lewego :)

Więcej obrazków z gry UFO 2: Terror From Deep - tutaj

    
1 komentarzostatni: 14.06.2006 20:53
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem