kategoria: A1200
[#31] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #11

W dawnych czasach bawiłem się którymś z klasykowych portów Dooma na Blizzardzie IV. Dało się grać w oknie rozciągniętym do 90% całego ekranu lores przy przyzwoitym framerate w okolicach 20 fps. Spokojnie dało się grać, kilka etapów przeszedłem.

Co do zasilania, to wspomniany BlizzIV (68030+68882 50MHz + 16 MB RAM), dysk Caviar 210 MB, CD Mitsumi x3 zamontowane w desktopie, chodziły u mnie bez najmniejszych problemów przez kilka lat na lekkim zasilaczu od A500. Nie stosowałem żadnych modów zasilania (dodatkowe kable itp.). 68030 grzał się niemiłosiernie (parzył przy dotknięciu) ale nic mu się nie stało. Z tego co wiem 68060 grzeje się mniej i wielu ludzi używa go w desktopie (68040 może być problematyczne).
[#32] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@wali7, post #31

Moja Ami z Blizzem 030 50Mhz,dyskiem 2,5 cala 40 GB i USB Subway chodzi na standardowym ciezkim zasilaczu i jest ok żadnych przypadkowych zwiech,choc karta bardzo sie nagrzewa,ale ten typ,tak ma.Mam otwarta klapke i karte przypieta opaska zaciskową,żeby nie wypadla i obciążała złącza procesora.
[#33] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Grisza, post #32

temperatura pracy 68030 przy czestotliwosci 50 mhz to 70 stopni celsjusza ..dopuszczalna temp pracy 110 stopni ..stad z powodzeniem wielu forumowiczow PPA taktowalo ten model MC68030 /66 mhz
Cod do poboru pradu ..030 jest na 5 V a 060 3.3 V ..wiec ciagnie mniej pradu w desktopie od starszego brata

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 11:41:50 przez HOŁDYS
[#34] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@HOŁDYS, post #33

Cod do poboru pradu ..030 jest na 5 V a 060 3.3 V ..wiec ciagnie mniej pradu w desktopie od starszego brata V*A Holdys, po nizszym napieciu zasilania nie mozesz napisac ze mniej ciungniue, nie da sie.
[#35] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #11

Co do Doomopodobnych. Na 030/50 ile klatek wyciąga Doom?

U mnie Adoom na blizardzie 040 i 16 mb pamieci chodzi w granicach 15-16 klatek na pelnym ekranie 320x200 lub 320x256. Gra klatkuje i wgrywa sie wolno jesli jest malo buforow pamieci przypisanych do napedu, wystarczy dorzucic troche komenda addbuffers i gra chodzi o wiele plynniej a wgrywa sie spooorooo szybciej.

Coprawda mam amige w towerce ale nadmierne nagrzewanie sie proca 040 i jego niekompatybilnosci to chyba jakis mit. Nie zdazylo mi sie zebym odpalil cos dedykowanego wyzej niz 020 na tej karcie i nie odpalalo sie z winy procesora. Czasem "No f$#@ way!" z winy zbyt malej ilosci fastu owszem, z winy proca, nie. Na procku zamontowany mam malenki wiatraczek ale karta do czerwonosci sie nie nagrzewa. Mam slabiutki 200 watowy pc zasilacz, do ami podlaczony jest flop, cdrom, hd, ZII, GFX i karta turbo, zadnych problemow ze zwiechami nie zauwazylem, nawet kiedys jak pracowalem na niej po kilka godzin dziennie.
Bywaly zwiechy jak instalwoalem nakladki upiekszajace, jakies eksperymentalne programiki, dorzucalem biblioteki na chybil trafil, wszystko po pewnym czasie zaczynalo sie gryzc. Reinstalacja za kazdym razem w 100% rozwiazywala ten problem. Wiec to raczej nie wina 040.
[#36] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Koyot1222, post #35

Niestety obudowa desktop zmienia sytuacje diametralnie,mam obie,wiec próbowałem w towerce tworzy sie cug,jak mówia kominiarze,a poza tym wiatrak w zasilaczu bardzo dużo daje,no i choćby mały radiator z wentylatorkiem,to juz całkiem inna sprawa.
[#37] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@HOŁDYS, post #30

Hołdys dobrze pisze - mimo, że silnik jest ten sam, niektóre poziomy w Doomie II nawet mocno zwalniały na 060/50MHz, więc na 030 było by ciężko grać. Choć znam hardkora, który w Dooma 2 grał w malutkim okienku na 030/28MHz :)
[#38] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@gorzyga, post #37

na doomattacku przy 4 mb pamięci ^^
[#39] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@gorzyga, post #37

Choć znam hardkora, który w Dooma 2 grał w malutkim okienku na 030/28MHz

Ja na M-Tecu 030/28 i 881/28 i 8MB skończyłem sharewareowego Quake na pierwszym porcie zamieszczonym bodajże w ACS. :)
[#40] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@waldiamiga, post #39

Szacunek ! :D
[#41] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Koyot1222, post #35

u mnie (desktop a1200 040/40 32mb fast + fast ata + cf) doomattack śmiga na pełnym oknie tak jak zapamiętałem go gdy widziałem te grę pierwszy raz w życiu w połowie lat 90tych na 486dx2/66 8mb ram. Co do kompatybilności zgadzam się z Tobą - z moich obserwacji to w zasadzie wszystko co da się uruchomić z poziomu systemu (nawet nie próbowałem gier ndos z dyskietek) większych problemów nie sprawia.
Zasilacz lekki od a500 - chociaż w sumie na moim sprzęcie oprócz samej a1200, apollo i faty, ma do zasilanie jeszcze fdd której nie używam, kartę cf, kartę sieciową na pcmcia oraz myszkę i ew. joystick.
Generalnie jeśli chodzi o porównanie 030 do 040 to jest inna klasa. Odczucia po zamontowaniu 040 w stosunku do 030 miałem bardzo podobne jak gdy instalowałem 030 w stosunku do gołej a1200.
[#42] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #1

pracowac stabilnie w klasycznej, desktopowej obudowie, bez ciaglego przegrzewania sie i zwiech.

Każda może. Czasem trzeba jedynie dobrać/dociąć odpowiedni radiator i w przemyślany sposób umieścić wraz z wiatraczkiem. Problemy w desktopie to mit ukuty lata temu przez jedno zdanie w MA i przyjęty jako dogmat, podobnie jak wszystko, co tam pisano.

nie wywolywac zbyt wielu konfliktow ze starszymi grami/demami.

To kolejny mit. Rzecz dotyczy głównie bardzo starych produkcji z czasów A500 z kikckstartem 1.x. Ale, po pierwsze, wcale nie jest ich tak dużo. Po drugie - czy na pewno jest po czym płakać?
[#43] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Daclaw, post #42

No dobrze, więc narazie skończyło się na Blizzardzie IV 1230/50 16FAST (pozdrowienia dla Atarensa :) ) OS 3.9 znacznie przyśpieszył, MP3 "zasuwa", ADOOM także. Obrzejrzałem kilka scenowych produkcji i też było ok.
W związku z powyższym mam kilka dodatkowych pytań do Was.

1. Co z dem i gier byście mi polecili sprawdzić w takiej konfiguracji?
2. Ile optymalnie pamięci można tam dosadzić aby było najwydajniej i czy jest jakaś duża, realnie wyczuwana różnica np. pomiędzy 16 MB a więcej?
3. Czy szukanie kooprocesora ma sens i ile wzrośnie wydajność w użytkowaniu systemu, grach, demach?
4. Gdzie szukać najlepiej zoptymalizowanej pod tę konfiguracje wersji ADOOMa i w jakim trybie graficznym z menu przy uruchamianiu go najlepiej odpalić aby mieć go na całym ekranie (jest ze 30 możliwości pod kątem palety barw i rozdzielczości) biorąc pod uwagę że system chodzi na gołych kościach AGA i podpiety jest pod LCD 16:9.
5. Czy jest sens podkrecać tego 1230 biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z desktopem i ile można realnie na tym zyskać. Oraz czy robi się to programowo czy coś się grzebie w karcie.

Z góry dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi
[#44] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #43

I jeszcze pytanie odnośnie pamięci. Jakie są kryteria co do SIMMów do tej karty. Rozumiem że maksimum to 192 RAM, a czy są jakieś inne ograniczenia (prędkość, dwustronne/jednostronne etc.)?
[#45] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #43

1. Dem jest cała masa, poprostu odpalaj. Z gier polecam np Gloom Deluxe, Breathless, Xtreme Racing............

2. Bez różnicy ile pamięci jeśli chodzi o wydajność karty, poprostu musi być choć 1MB fastu na niej i działa z pełną prędkością, różnica pomiędzy 16MB a więcej....... dla 030 16MB powinno w zupełności wystarczyć

3. Aż tak bardzo nie ma potrzeby instalowania FPU, niektóre dema i gry (przede wszystkim 3D) rzeczywiście pójdą z deczko szybciej, niektóre programy wymagają nawet FPU. Ale nie odczujesz zbytnio braku kooprocesora.

4. Poprostu najnowsza wersja ADooma, plik WAD z doom1 czy doom2. Odpalić najlepiej w 320*240 LO-RES PAL i gra na cały ekran ( co prawda dół ekranu jakby lekko obcięty ale jest ok)

5. Nie ma sensu podkręcać 030/50, i tak już dosyć się grzeje a jeszcze w desktopie. Karta wyciąga prawie 10mips, podkręcenie dało by z parę mips-ów więcej (o ile pamięć simm też pójdzie na podkęconej karcie a nie wszystkie simmy pójdą) ale osobiście bym nie podkręcał. Poprostu oscylatorem można podkręcić.
[wyróżniony] [#46] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #44

Maksimum dla tej karty to 128MB (choć miałem jednego simma 128MB który nie poszedł mi z blizzardem IV a z PPC działał)

Po dokupieniu kontrolera SCSI można rozszerzyć o kolejne 128MB, poprostu kontroler posiada dodatkowe miejsce na simma.

Czyli łącznie można mieć 256MB, 2*128MB (w konfiguracji Blizzard IV z zamontowanym modułem scsi)


Odnośnie szybkości simmów, mogą to być 60-70ns, jednostronne czy dwustronne (przy dwustronnych trzeba zwrócić uwagę czy nie są zbyt grube bo może się okazać że poprostu taki simm nie wejdzie do karty a jak juz wejdzie to czy nie będzie dotykał samej karty a wiadomo całość się dosyć grzeje, zdecydowanie lepiej jednostronny)

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 09:32:02 przez atarens
[#47] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@atarens, post #46

1. Ok, ale które są szczególnie polecenia i których nie powinienem ominąć? :)
Co do pamięci, to mam trochę szrotu jeszcze w domu muszę poszukać i potestować które by pasowały.
[#48] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #47

Dobierz do tej karty niskiego sima tak aby nie zachodził na procesor.
Procesor mocno się nagrzewa i potrafi wykończyć - przegrzać sima.
Dobrze by było gdyby był to EDO i pracował w szybszym trybie (trzeba przełączyć zworkę na karcie).


Pozdrawiam
[wyróżniony] [#49] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@RadoslawF, post #48

Dobrze by było gdyby był to EDO i pracował w szybszym trybie (trzeba przełączyć zworkę na karcie).


Czy Ty widziałeś kiedyś Blizzarda 1230 Mk-IV ? On nie obsługuje trybu EDO. Oczywiście, można włożyć SIMM EDO, ale sama funkcjonalność EDO będzie ignorowana.

Jedna zworka służy do wyboru szybkości pamięci 60/70ns. A druga do włączania/wyłączania MAPROM. Z resztą, to nawet napisano na PCB karty (pod SIMMem).

Btw. w tym Blizzku jest całkiem sporo miejsca między socketem SIMM, a CPU... więc SIMM musiałby być kolosalnie wysoki, żeby zachodzić na procesor :P.

Instrukcja po niemiecku i angielsku w jednym pliku.


Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 12:57:47 przez strim
[#50] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #43

1. Polecam całą demoscenę z lat 1995-2000, choć nowsze dema pewnie będą trochę wolno działać, część z nich wymaga koprocesora, 040 i więcej ramu. Zupełnymi klasykami pięknie działającymi na Blizzardzie 1230 są:

Bomb! - Shaft7 : http://www.pouet.net/prod.php?which=1132

Essence - Thuglife : http://www.pouet.net/prod.php?which=2990

2. W tej karcie warto mieć 32mb fastu, część dem nie odpali się na 16mb, a część będziesz musiał zmusić do pracy przy tej ilości pamięci (uruchamianie bez systemu itp, itd).

3. Nie odczujesz za bardzo obecności koprocesora, jednak część gier i dem go wymaga. Mając go wraz z odpowiednimi bibliotekami matematycznymi np. programy do renderingu 3D będą działać wydajniej, trochę oprogramowania posiada wersję dedykowaną na FPU.

4. U mnie najszybciej działał DoomAttack, najlepiej go odpalić w trybie 320x200 w NTSC (60Hz), o ile Twój monitor "łyknie" taki tryb. Amiga (a w zasadzie chipset) uruchomiony w 60HZ działa nieco szybciej, jest mniej linii obrazu na pełnym ekranie, no i obraz mniej mruga - polecam :)

5. Tak jak ktoś pisał poprzednio - podkręcanie nie ma sensu, z resztą te karty nie są na nie specjalnie podatne.
[#51] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@strim, post #49

Generalnie PFMy nie wyrabiają przy ustawieniu 60ns a EDO owszem i dlatego takie polecam.
Przegrzałem w opisywany sposób sima 8MB a było to w czasie kiedy karta z kooprocesorem kosztował mnie 10 milionów, sim 8MB 8 milionów a w sklepie buli zdziwieni bo wszystkim pozostałym kupującym wystarczało 4MB.


Pozdrawiam
[#52] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@RadoslawF, post #51

PFMy


Chyba FPMy. Poza tym, przecież istnieją SIMMy EDO 70ns, które pewnie będą miały problemy z pracą na 60ns. Jedno z drugim nie ma bezpośredniego związku .


Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 20:02:03 przez strim
[#53] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@strim, post #52

Owszem FPMy, tzw. palcówka przy szybkim pisaniu.
Istnieją Simy EDO 70ns i dlatego napisałem "generalnie".


Pozdrawiam
[#54] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@RadoslawF, post #53

Dzięki za informacje. A jeszcze mi powiedzcie jak to jest z tą zworką do mapowania romu. Bo ten rysunek na płytce jest dla mnie jakiś nie do końca zrozumiały. Czy mapowanie jest włączone przy założonej zworce czy przy zdjętej. Różnicy żadnej nie widzę, bo działa i tak i tak. Myślałem, że zauważę po użytej pamięci ale też nie widzę różnicy więc jak to z tą zworką jest?
[#55] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #54

Przy założonej działa,a w drugi położeniu wybierasz szybkość pamięci.
[#56] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@strim, post #52

Ogólnie z pamięciami jest różnie, pamiętam, że w moim Blizzardzie 1230 wszystkie działały na ustawieniu 60ns, tylko jeden moduł simm, który miał na kościach 60ns działał tylko dobrze w ustawieniu 70ns :) Blizzard PPC jest bardziej wybredny...
[#57] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #54

Blizzarda IV miałem sporo lat temu, zdaje się że mapowania działało przy założonej.
Najszybciej sprawdzisz komendą avail, pokazuje ona ilość pamięci a mapowanie zabiera 0,5MB.
Jak masz starszego kicka określanego popularnie jako 3.0 to możesz sobie Blizkickiem z aminetu podstawić nowszego z pliku.
Mapowanie przyśpiesza wszelkie odwołania do kickstartu, ale dla użytkownika w czasie normalnej pracy przyspieszenie będzie niezauważalne.


Pozdrawiam
[#58] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@RadoslawF, post #57

Nie, no mam 3.1, specjalnie pod OS 3.9 kupowałem. Czyli w tym wypadku jak rozumiem nawet jeżeli zworka jest założona i jest mapowanie to mimo wszystko jakaś iluzoryczna zaleta jest (brak ów odwołań do kickstartu) i nie sprawia to żadnych konfliktów w samym systemie?
[#59] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Duracel, post #58

Nie sprawia żadnych konfliktów, w dawnych czasach kiedy ludzie mieli po 4MB Fastu niektórym było szkoda tego pół mega na mapowanie, od kiedy pamięć staniała większość mapuje ciesząc się nawet z jednoprocentowego przyrostu prędkości.


Pozdrawiam
[#60] Re: Jaka karta Turbo do A1200 (desktop)?

@Grisza, post #55

Jest odwrotnie: przy założonej zworce mapowanie ROM-u jest wyłączone. Zresztą opis jest na samym PCB Blizzarda 1230 MK IV.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem