kategoria: A600
[#1] Uszkodzona A600
Witam

Proszę o pomoc.

Poszło zwarcie na pinach RGB - nie wiem dokładnie których.
Objawy podobne, jak tutaj ktoś opisał:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1237170.html

Komputer się włącza, rozjaśnia się obraz skokowo jak zwykle, ale staje na najjaśniejszym.
Czasem przeskoczy na fioletowy po dłuższym czasie, i w końcu pojawią się napisy i animacja z dyskietką. Tylko ta animacja czasem działa płynnie, a czasem bardzo skokowo.

Reaguje na włożenie dyskietki, chwilę poczyta i wraca do bootscreenu.

I tu teraz moje pytanie:
Jak sądzicie, co mogło pójść? I czy koszt naprawy nie przekroczy kosztu "nowej" płyty głównej?
Żal wyrzucać płytę, chciałbym żeby coś jeszcze z niej było.

Niestety już wcześniej miała problemy, z portami mysz/joy o czym kiedyś pisałem na forum i ostatnio nie działał reset z klawiatury (o dziwo ostatnio nie występowały, teraz reset działa) a to raczej oznacza problemy z wiadomymi układami.

Czekam na odpowiedzi!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 20:13:30 przez hardstyle4ever

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 20:14:48 przez hardstyle4ever
[#2] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #1

Moim zdaniem - lepiej kupić nową A600, albo samą płytę główną, niż bawić się w reanimowanie. Skoro to nie pierwszy problem, skoro już rozmaite mało fajne cuda się działy... Snadź płyta już swoje przeżyła i nie ma co nad nią łez ronić. Tym bardziej, że sprawna A600 majątku nie kosztuje, prawdaż.

Pozdrawiam
Des
Ps. Komuś, kto lubi i potrafi samodzielnie dłubać, taka uszkodzona Sześćseta może coś dać. Ale jeśli masz oddawać do naprawy... Zdecydowanie nie warto.
[#3] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #1

Witam,
A jakiego rodzaju odpowiedzi potrzebujesz?
Jesteś elektronikiem potrafiącym wylutować element SMD jeżeli zajdzie taka potrzeba?
[#4] Re: Uszkodzona A600

@stachu100, post #3

Chciałbym wiedzieć które elementy mogły zostać uszkodzone, niestety - nie wiedząc nawet które piny zwarłem - jest to trochę wróżenie z fusów.

Elektronikiem nie jestem, chociaż lutownicę nieraz w życiu trzymałem i niewielką wiedzę mam. Moje zainteresowania starymi komputerami/konsolami mnie poniekąd do tego zmuszają ;)
Tak więc jeżeli ktoś chciałby mi pomóc - będzie to raczej prowadzenie mnie za rękę.
Elementy SMD w Amidze nie są jeszcze tak małe, z nimi dam sobie radę.
[#5] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #4

ja nie rozumiem wpisu - startuje normalnie bialy ekran ... ewidentnie Amiga nie przechodzi testu startu

co do uszkodzenia sam tego metoda chalupnicza nie naprawisz ..
[#6] Re: Uszkodzona A600

@HOŁDYS, post #5

Cóż, nie napisałem, że startuje normalnie. Chodziło mi o to, że obraz się stopniowo rozjaśnia przy starcie aż do całkiem białego - tak jak jest normalnie, tylko na końcu nie przeskakuje od razu do bootscreenu. Myślałem, że wszystko jasno wyjaśniłem :) No i masz rację, nie przechodzi.

No chyba pozostaje mi tylko polować na nową płytę, szkoda tylko że na allegro tak zdzierają...
[#7] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #6

szkoda tylko że na allegro tak zdzierają...

no****e na tym allegro masz racje
[#8] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #6

jeśli jesteś zainteresowany, mam taka płytę, ale muszę sprawdzić czy jest w 100% sprawna. Była, to na pewno, leżała w suchym miejscu ale nauczyłem się dmuchać na zimne.
[#9] Re: Uszkodzona A600

@bombermax, post #8

Jasne, czekam na info. ;]
[#10] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #1

Mialem jedna A-600 ktora zachowywala sie w podobny sposob. Po wymianie condensatorow ponownie zaczela dzialac bez problemow. Cena takowych kondensatorow do grosze. Najpierw sproboj je wymienic a potem decyduj na kupno nowej. Pozdrawiam.
[#11] Re: Uszkodzona A600

@Drupi77, post #10

Ja w ogóle jestem zdania, że ta płyta cały czas miała wadę, tylko problem ujawnia się nie za każdym razem, a czasowo zeszło się to ze zrobieniem zwarcia na RGB. Moim zdaniem, jeśli zwarcie takowe popełniłeś to można się spodziewać po tym dwóch objawów:

1. zupełny brak obrazu, lub zły obraz(kolory itp.)
2. brak uszkodzenia

Amiga najprawdopodobniej padła by po zwarciu sygnału synchronizacji, ale wtedy miałbyś trupa

Mam też taką płytę z podobnym objawem, zajmę się nią przy czasie, pewnie kondensatory.
Spójrz po tym kątem i daj komuś powymieniać. Lub sam to zrób.
[#12] Re: Uszkodzona A600

@hardstyle4ever, post #1

Jeśli w miarę operujesz lutownicą, to możesz wlutować kondensatory do montażu przewlekanego - ich nóżki odpowiednio skrócić i wygiąć pod kątem prostym. Stary kondensator elektrolityczny SMD najlepiej usunąć ruszając go delikatnie na boki - po chwili nóżki pękają, a nam pozostaje tylko oczyszczenie padów, co jest dziecinnie proste. Tylko nie rób tego czasem transformatorówką, bo pady się odkleją! Najlepsza do tego celu jest oporówka z regulacją temperatury albo stacja lutownicza.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem