kategoria: A1200
[#1] Awaria w A1200 - chip ram?
Sprawa wyglada nastepujaco: w wolnym czasie udalo mi sie w koncu skonfigurowac karte CF 4 Gb, wiec podpialem karte, plus rozszerzenie elsat e1204 4mb. Karta CF ruszyla, workbench sie pokazal, ale gorny pasek wskazal jedynie +- 1,770,000 chip ram 0 other ram. Zgodnie z kanonem postepowania ze sprzetem przeczyscilem styki, wetknalem elsata porzadnie w slot, a ze mial luzy to zrobilem papierowa (full professional ;p ) podkladke pod klapka. System wstal, pokazal dodatkowe prawie 4 mb ramu wiec sie ucieszylem. Nastepnie probowalem uruchomic jakies dyskietki z grami, za kazdym razem zaczynalo sie miganie diody power i 'software failure 8000 0004'. Znow sprawdzilem polaczenia, kabelki zasilania do stacji dyskietek i takie tam. Znow migotanie power, a teraz sie okazuje ze podczas startu pojawia sie zielony ekran. Startowanie z podpieta tylko plyta glowna tez nie pomoglo. Wyczytalem ze to objaw padnietego chip ramu. Pytanie - czy da sie to jeszcze jakos uratowac?
[#2] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #1

odlacz cf4gb zostaw fdd wywal elsata wlacz amige i sprawdz czy po chwili ukaze sie animacja dyskietki
[#3] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Blendor, post #2

Stacja wydaje z siebie tykniecie w momencie wlaczenia, poza tym power dalej mruga i mam zielony ekran, czasem zielony po czym zolty.
[#4] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #3

podociskaj kickstarta oraz inne układy które są na podstawce.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 18:38:31 przez bombermax
[#5] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@bombermax, post #4

jak wyzej nie dociskaj tylko wyciagnij i jeszcze raz wloz romy zapamietaj polozeniu romow z tego co pamietam w 1200 podtawki sa chyba wieksze

sprawdz zasilacz czy napiecia sa ok masz miernik?

sprawdz czy tasma od stacji dyskietek jest dobrze wlozona

ja swego czasu od uszkodzonej tasmy hdd mialem takie numery z a4000 ze myslalem ze juz po amidze rozkrecilem ja na czesci ente i dalej nie dzialala glupim przypadkiem wlozylem nowa tasme hdd i amiga odzyla a juz powoli myslalem ze kontroler albo nozki na plycie od hdd nie kontaktuja

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 18:42:48 przez Blendor

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 18:44:30 przez Blendor
[#6] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Blendor, post #5

Na poczatek wszystko docisnalem, podpialem stacje i klawiature. Byl moment ze pojawil sie szary ekran a dioda power przestala mrugac, nawet reagowalo na reset z klawiatury. Nastepnie wyjalem i wlozylem rom, jak lekko docisne to po wlaczeniu power robi sie czarny ekran, jak docisne tak jak bylo to dalej wraca na zielono i mruga power. Tasma od dysku jest dobrze wlozona, nie mam miernika.

EDIT: cos nowego - podpinam zasilacz do plyty, wlaczam i wylaczam kilka razy, jest ciagly zielony ekran. Odpinam i wtykam jeszcze raz, kilka wlaczen i za kazdym razem sekunda zielonego, przelacza sie na zolty. I tak sie zmienia wraz z przepinaniem zasilacza.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 19:07:24 przez Lucus
[#7] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #6

podstawa to pewnosc sprawnego zasilacza dopiero potem mozna dalej szukac
[#8] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Blendor, post #7

Dark grey - Hardware working and the registers are readable
Light grey - ROM verified
White - Initialization is alright. Ready to boot
These colours indicate a problem:
Red - ROM failure (may be not properly inserted due thermal cycling
Green - Chip ram faulty
Blue - Custom chips faulty
Yellow - CPU exception error before the "guru meditation" trapping software was enabled
[#9] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Blendor, post #8

Ten spis znam. Z innej strony - hipotetycznie - jesli jest to rzeczywiscie awaria chip ramu (zasilacz postaram sie jakos sprawdzic i wyciagnac wnioski) to czy da sie go wymienic?
Dzis juz nic nie zrobie, ale jesli ktos ma jeszcze jakies pomysly to z gory dzieki.
[#10] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #9

Odswiezam watek, sprawdzenie zasilacza dalo nastepujace wyniki: na srodkowym pinie jest -12V, czyli ok, natomiast zamiast 5V jest 16V, a zamiast 12V jest 24V. Nie mam zadnego zamiennika by sprawdzic czy to jedyny problem, czy ten zasilacz juz jest spisany na straty?
Moglbym odciac wtyczke i przylutowac ja zamiast molexa ze starego zasilacza atx. Zadziala?
[#11] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #10

jeśli sobie zrobisz jakiś włącznik takiego zasilacza to owszem.
[#12] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #10

Mi to wygląda jakbyś mierzył napięcia 5V i 12V pomiędzy -12V a nie masą (5+12 =17, 12+12 = 24). Sprawdź to jeszcze raz.

http://old.pinouts.ru/Power/amiga500power_pinout.shtml

Napięcia masz mierzyć względem pinu 4. Gdybyś miał 16V i 24V to by z Amigi poszedł dym.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:39:03 przez rafgc
[#13] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@rafgc, post #12

Teraz juz kompletnie nie kumam. Rozpis pinow z tego linka zupelnie nie zgadza sie z rozpisem jaki mam na zasilaczu (oryginalny od 1200 i jedyny jakiego uzywalem).

Z desperacji probuje juz mierzyc na wszystkie sposoby, ale jedyny "sensowny" rezultat to ten opisany w poprzednim poscie.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 11:14:54 przez Lucus
[#14] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #13

Bo to jest rozpiska gniazda w Amidze
[#15] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@rafgc, post #14

Cholera, slepy jestem ;/
Wiec wyglada to tak:mierzac wzgledem pinu 4: pin 1 10v, pin 3 24v, pin 5 -26v.
Dalej nic z tego nie rozumiem.
[#16] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #15

Podstawowe +5V i +12V można zmierzyć na pinach złącza zasilania stacji dysków. Dwa środkowe masy a zewnętrzne odpowiednio +5V i +12V.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 12:58:02 przez Esio
[#17] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #15

chyba pomyliles pin 3 z 4. (odbicie lustrzane)
zrob pomiary wzgledem prawdziwego pinu 4 i napisz co Ci wyszlo.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 13:04:59 przez Norbert
[#18] Re: Awaria w A1200 - chip ram?

@Lucus, post #15

Swego czasu mierzyłem napięcie -12V na sucho i zawsze dawały dziwne odczyty -16V -22V.
Jednak pod obciążeniem zasilacza wszystko było ok -12V.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem