kategoria: A600
[#1] jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600
witam - właśnie kupiłem używaną AMIGĘ 600, wraz ze wszystkimi potrzebnymi gadzetami, jednak mam do niej tylko kilka gier (oryginalnych nawet), zaś jest też kilka oryginalnych gierek ale z adnotacją że to na AMIGĘ 500. w komplecie są też jakieś dyskietki oryginalne (workbench ver 2.05 i extras 2.05 oraz fonts 2.05 - też nie wiem co to takiego...) oraz jedna dyskietka zatytułowana: EM. 1.3 V 2.0 - podejrzewam że to skrót od EMULATOR. z uwagi na fakt iż jestem osobom która w życiu nie miała wczesniej komputera typu AMIGA - a ten jest po prostu prezentem dla mojego chrzesniaka - na gwiazdkę - chciałbym nie wyjść na "cieniaka" przed dzieciakiem i stąd moje pytanie jak w tytule postu. potrafię uruchomić na tej AMIDZE 600 te gry które są do AMIGI 600 ale nie wiem jak bez uszkodzenia sprzętu, czy systemu uruchomić na tej AMIDZE 600 te kilka gierek z AMIGI 500 jakie mam w zestawie (np. mam arkanoida i lotusa 1 na A500 oraz jakiś słownik polsko - angielski z A500 i nie wiem jak go uruchomic na A600)? prosze o pilna, klarowna i jasną pomoc KROK PO KROKU. proszę też o info jak potem spowrotem wrócić na granie w te gry przeznaczone na A600... (czy trzeba coś instalować znowu aby grały te właściwe, czy też po wyłączeniu AMIGI wszystko samo wróci do normy i będzie znów dobrze). dla większości z was to pewnie pytania banalne, ale ja jako laik w temacie mam kłopot, a czas leci..., gwiazdka już tuż tuż... prosze o jasną radę punkt po punkcie - jak trzeba to podam swój adres email lub ne gg. pozdrawiam - reality1

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 16:46:25 przez reality1
[#2] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600
[wyróżniony] [#3] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@reality1, post #1

Gry dla Amigi 500 uruchamiają się bez problemu na Amidze 600. Wystarczy włożyć dyskietkę i poczekać chwilę na załadowanie. Trochę inaczej jeśli miałbyś w tej Amidze zainstalowany twardy dysk, wtedy instalacja może być problematyczna ze względu na małą ilość pamięci.

"Emulator 1.3" to pewnie Kickstart 1.3, czyli ROM Amigi, gdzie zawarte są podstawowe biblioteki systemowe. Nie jest to żaden emulator, po prostu ładuje starszy Kickstart z dyskietki. Amiga 600 ma zamontowany fabrycznie Kickstart 2.0 i w dawnych czasach niektóre gry wymagały wersji 1.3, dlatego ładowało się go w ten sposób. Żeby go uruchomić też wystarczy, że włożysz dyskietkę z "emulatorem 1.3", a potem (po automatycznym resecie) dyskietkę z grą. Potem, aby wrócić do Kickstartu 2.0 wystarczy wyłączyć Amigę na chwilę - pamięć zostanie wyczyszczona i wszystko wróci do stanu fabrycznego.

Jak widzisz nie ma tu kombinacji, Amiga - jeśli traktuje się ją jak konsolę do gier - nie wymaga wielkiej wiedzy od użytkownika - wkładasz dyskietkę i czekasz, tak samo jak we współczesnych konsolach wkładasz płytę.

Polecam Ci jednak zainteresować się bliżej czymś więcej niż tylko uruchamianie gier. Amiga jest tego warta i potrafi się odwdzięczyć :) Jeśli nie korzystałeś do tej pory z innych komputerów niż pecety to możesz być naprawdę zaskoczony.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 18:57:20 przez monohrs
[wyróżniony] [#4] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@reality1, post #1

Zazwyczaj w przypadku emulowania ks.1.3 na A600 wystarczało włożyć dyskietkę z emulatorem a potem po wgraniu się jej dyskietkę z A500.

Po wyłączeniu zasilania A600 powróci oryginalny kickstart (ROM).
[#5] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@LeszczAmiga, post #4

ok-bardzo dziękuje za szybką i szczerą odpowiedz od obu użytkowników. BAAARDZO DZIĘKUJE! zatem powinienem zrobić tak: włączam A600, ładuję dyskietkę z em. 1,3 i nic nie robie. jak się ten em. 1,3 załaduje (choć nie wiem jaki mi da znak że jest gotowy... - coś będzie napisane?), to wyjmuję dyskietkę z em. 1,3 i nie wyłączając komputerka - wkładam grę przeznaczoną na A500 i ona się ładuje. gram sobie w tą grę, a jak chce już znów korzystać z gier na A600 to po prostu wyłączam na chwilę komputer (choć nie wiem na jak długo... - wystarczy parę sekund?) i po ponownym włączeniu już znów będę miał wszystko fabrycznie jak było - czyli stan do gier na A600. czy dobrze to wszystko opisałem? czy mam ABSOLUTNĄ GWARANCJĘ - że się nic nie pochrzani po włączeniu tego em. 1,3? i jeszcze jedno pytanie z początku mojego pierwszego postu bo zostało bez odpowiedzi: co to są za dyskietki które mam tu w zestawie: AMIGA EXTRAS 2.05, AMIGA WORKBENCH 2,05, AMIGA FONTS 2,05 ?

PS.: dziękuje chłopaki - życie ratujecie - wyszedłbym na cieniaka przed dzieciakiem...

JAK MI POTWIERDZICIE TO CO NAPISAŁEM I OTRZYMAM ZAPEWNIENIE ŻE SIĘ NI NIE STANIE ORAZ INFO CO TO ZA DYSKIETKI TRZY O KTÓRE PYTAM - TO SIĘ ODWAŻE TEN SPRZĘT ODPALIC! może być wesoło - wróci wspomnień czar... amigi nigdy nie miałem, niałem za to atari 130xe ze stacją ca2001 na dyskietki 5,25 - to był sprzęt - AMIGA to było takie marzenie młodych lat...

a jesli chodzi o sprzedaż sprzętu (A600), to nie chcę za niego żadnego PLAYSTATION - te nowoczesne gierki są nic nie warte - to nie to samo co AMIGA czy ATARI... to były komputery i gry z duszą..., a PLAYSTATION to zabawka dla dzisiejszego pokolenia nowobogackich z kompleksami...

swoją A600 (która chcę sprezentować chcrześniakowi - choć zaczynam mieć wątpliwości skoro tak ten sprzęt chwalicie) kupiłem niedawno - stan ideał, kompletna w pudełeczku firmowym, komputerek, kabeliki i wzmacniacz w fabrycznych foliach, klasyczne QUICKJOY TOP STAR x2 dotego, myszka chyba wogóle nigdy nie była użyta bo ma jeszcze folijkę nalepiona pod spodem, kilka oryginalnych gierek i dyskietek systemowych - sam byłem w szoku - ja bym tego nigdy nie sprzedawał - to już zabytek - choć w idealnym stanie!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 19:40:43 przez reality1
[wyróżniony] [#6] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@reality1, post #5

jak się ten em. 1,3 załaduje (choć nie wiem jaki mi da znak że jest gotowy... - coś będzie napisane?)


Po załadowaniu komputer się zresetuje, po prostu zwróć uwagę, gdy stacja dysków przestanie odczytywać wyjmij dyskietkę. Na ekranie powinna pojawić się "rączka" z dyskietką tak jak w linku poniżej:

http://www.64bitjungle.com/wp-content/uploads/2008/12/amiga-kickstart-13.png

Wtedy wkładasz dyskietkę z grą :)

Zwróć uwagę, że bez "emulatora 1.3" komputer zgłasza się tak jak tutaj:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a0/Amiga_kickstart2_boot_screen.png

wyłączam na chwilę komputer (choć nie wiem na jak długo... - wystarczy parę sekund?


Tak, najlepiej kilkanaście sekund.

czy mam ABSOLUTNĄ GWARANCJĘ - że się nic nie pochrzani po włączeniu tego em. 1,3?


"Emulator 1.3" to po prostu program, więc na pewno nic sie nie zepsuje. Nawet jeśli byłbym jakiś kłopot z dyskietką to najwyżej Amiga się zawiesi i będziesz musiał ją wyłączyć na te kilkanaście sekund. Nic więcej nie grozi.

co to są za dyskietki które mam tu w zestawie: AMIGA EXTRAS 2.05, AMIGA WOKBENCH 2,05, AMIGA FONTS 2,05 ?


Tą są dyskietki systemu operacyjnego Amigi - AmigaOS w wersji 2.05. Taki system fabrycznie był dołączany do Amigi 600. Jeśli włożysz dyskietkę Workbench uruchomisz pulpit (desktop) systemu, czyli właśnie Workbencha.

Dyskietka Extras zawiera dodatkowe programy, a Font - czcionki - wszystko do użycia w środowisku Workbencha, czyli najpierw musisz załadować dyskietkę oznaczoną jako Workbench. Tylko bez twardego dysku praca będzie strasznie niewygodna, ale uruchomić się uruchomi.



Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 19:42:11 przez monohrs
[wyróżniony] [#7] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@reality1, post #5

Jeśli nie masz dysku twardego (a nie napisałeś) i masz włączoną blokadę zapisu na dyskietce, to jeśli coś się pochrzani, to po wyłączeniu i ponownym włączeniu komputera wszystko wróci do pierwotnego stanu. Bez obaw! :)
[#8] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@monohrs, post #6

Panie MONOHRS - jest pan wielki! dziękuje za pomoc - szykuje się zatem dłuuuga noc i powrót do... przeszłości w wielkim stylu! tak mnie nakręciło że zaraz to wszystko rozpakuje i zacznę działac! JESZCZE RAZ - WIELKIE DZIĘKI!

w sumie to oprócz grafiki - AMIGA bije ATARI o głowę muzyka (podglądałem niektóe gierki na youtubie) - w niektórych gierkach (np LOTUS II) jest super muza... nonono - jestem pod wrażeniem...

a jesli chodzi o sprzedaż sprzętu (A600), to nie chcę za niego żadnego PLAYSTATION - te nowoczesne gierki są nic nie warte - to nie to samo co AMIGA czy ATARI... to były komputery i gry z duszą..., a PLAYSTATION to zabawka dla dzisiejszego pokolenia nowobogackich z kompleksami (mam PS2 i korzystam z niego tylko na imprezach do karaoke, gry mnie nie biorą - no może poza COLLINEM i innymi wyścigami...)...

swoją A600 (która chcę sprezentować chcrześniakowi - choć zaczynam mieć wątpliwości skoro tak ten sprzęt chwalicie) kupiłem niedawno za grosze - stan ideał, kompletna bez najmniejszej ryski, bialutka, w pudełeczku firmowym, komputerek, kabeliki i wzmacniacz w fabrycznych foliach, klasyczne QUICKJOY TOP STAR x2 do tego, myszka chyba w ogóle nigdy nie była użyta bo ma jeszcze folijkę nalepiona pod spodem, jakaś dodatkowa stacja dysków jak widzę luzem - taka podłużna... kilka oryginalnych gierek i dyskietek systemowych - sam byłem w szoku - ja bym tego nigdy nie sprzedawał - to już zabytek - choć w idealnym stanie! fajnie mieć coś takiego dla potomnych...

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 19:51:11 przez reality1
[#9] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@jaa2, post #7

nie mam dysku twardego - bynakmniej zewnętrznego, bo w środku nie wiem czy coś jest, ale raczej jest to idealnie fabryczny sprzęt bo śrubki sa nietknięte! dziękuje za pomoc!
[#10] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@reality1, post #8

dziękuje za pomoc


Do usług :) Zawsze staram się pomóc.

te nowoczesne gierki są nic nie warte


Zdarzają się wyjątki, od niedawna pojawiają się gry "w starym stylu", ale stare gry na pewno mają niepowtarzalny klimat. Sam mam Amigę 1200 i Commodore 64, a planuję powiększyć kolekcję :)

stan ideał (...) chyba w ogóle nigdy nie była użyta


No to zazdroszczę, też bym nie sprzedał takiego egzemplarza :)

Życzę powodzenia ze swoją Amigą :)
[#11] Re: jak bez uszkodzenia sprzętu zagrać w gry z A500 na A600

@monohrs, post #10

o widze że też pan lubi pamiątki z PRL-u - szeroko rozumiane oczywiście! tylko pochwalić. ja niestety byłem kiedyś głupi i swoją ATARYNKE sprzedałem sąsiadom, którzy ją potem na wieś wydali... teraz żałuje. mam co prawdna kompletne ATARI 800 xl ale z magnetofonem - szukam dobrej stacji i choć kilku oryginalnych gierek na ten zabytek, ale nkt nie sprzedaje... A AMIGĘ - chyba rzeczywiście sobie zostawie - fajny sprzęt - i wiele potrafi jak słyszę. jutro pochwalę się czy ruszyłem z tym em. 1,3. JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ZA POMOC WSZYSTKIM OBECNYM! POZDRAWIAM - reality1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem