kategoria: Mediator
[#1] Mój sprzęt i Mediator
No właśnie - zdaje się, że moja ACA 1230 nie chce "gadać" z Mediatorem. Zakupiłem od forumowicza Mediatora, wczoraj przyszedł razem z budą E-box/ATX+przejściówka ATX/AT do Mediatora.
Dzisiaj przerzuciłem wszystko do nowej budy, z pewnymi problemami (z infinitiva musiałem wymontować interfejs klawiatury) ale poskładałem. Sam Mediator + 1230 - krzaki na ekranie nawet po wciśnięciu LPM i PPM czy na ekranie z dyskietką. Próbowałem wszystkich możliwych konfiguracji zworek na Mediatorze. Po płożeniu S3 Virge nic się nie zmieniło. Po wyjęciu ACA 1230 Mediator pojawił się w "Board Diagnostic" (jakby dwa urządzenia) ale system 3.9 z braku pamięci się nie uruchomił.
Może ktoś testował już taką konfigurację i wie co "zaczarować"? A może z innymi turbiaczami też są takie problemy?
Koniec końców zrobiłem Frankensteina - Obudowa E-box, zasilacz i interfejs klawiatury z Infinitiva, wyłącznik zamontowany z tyłu obudowy, ZII i Picasso. :)
[#2] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #1

Po pierwsze. Zarejestruj swój egzemplarz mediatora w Elboxie.
Po drugie Poproś ich o instrukcję i ustaw odpowiednio zworki.


Piszesz o krzakach na ekranie. Ale nie piszesz z jakiego złącza korzystasz. Jeśli z karty graficznej przed instalacją sterowników to nic nie zobaczysz.

Mediator + 030 to kiepski pomysł. Dla gfx absolutne minimum to 040 a najlepiej 060+PPC.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #1

Jeśli chodzi o medka,to na pewno działa z Blizzem 1230,Apollo 1240 i Blizzem PPC,bo te miałem i wszystko działało.Te krzaki,jak sądze na AGAcie,bo karta gfx nie odpali bez sterów i będzie ciemnica.ACA,to nowa konstrukcja i może cóś być nie tak.Jeśli chodzi o zworkę mem win,to chyba na pewno musi być na 8 MB,jak używa górnych rejestrów pamięci.Chociaż dla MTeca 1230 może być 0 i 4MB.CONFIG zwarty dla wszystkich Apollaków MTeców Elboxów i starych Blizzów.Otwarta dla wszystkich Blizzów i pustego slotu rozszerzenia.Może skontaktuj się z Elboxem na pewno coś więcej się dowiesz.
[#4] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Zarejestruję, płytkę ze sterownikami dostałem od poprzedniego właściciela. Sądzę jednak, że akurat to niewiele da - próbowałem wszystkich kombinacji zworek (tak dużo ich nie ma).
Krzaki na ekranie mam nawet po odłączeniu dysków na ekranie z dyskietką (w PAL). Do karty graficznej nic nie podłączałem bo i po co bez sterowników?
[#5] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Grisza, post #3

A, jeszcze jedno:
1230 z PicassoII działa bardzo ładnie w 800x600 16bit lub 1024x768x8bit - zdecydowanie lepiej od gołej AGA.
Znalazłem też kilka wpisów na zachodnich forach, że ACA nie chce działać z Mediatorem, zresztą chyba niewiele osób ma takie egzotyczne połączenie. Może na wiosnę wezmę cały złom na amiparty i wtedy potestuje się wszystko. :)
[#6] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #5

Witam
A próbowałeś startować z ACA z wyłączoną pamięcią ( jeśli jest taka opcja )? Możesz podać adresy od jakich zaczynają się bloki pamięci na karcie ACA?
Pozdrawiam
Bogumił
[#7] Re: Mój sprzęt i Mediator

@bogumil, post #6

To znaczy mogę przełożyć zworkę na ACA na kick 3.0 - wtedy pamięć jest widoczna dopiero po uruchomieniu ACATune. A co do adresów to jeśli powiesz mi gdzie tego szukać to oczywiście znajdę. Jednak w board diagnostics ACA nie jest widziana jak inne turbiacze.
[#8] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #7

Gdy użyjesz programu ShowConfig z systemu dostaniesz informacje o sprzęcie.
Będzie tam m.in. informacja o typie, ilości pamięci i adresach.
Jeśli podasz je dla ACA z wszystkimi możliwymi konfiguracjami pamięci oraz osobno z Mediatorem, wtedy może coś będzie widać, co z czym się gryzie.
Pozdrawiam
Bogumił
[#9] Re: Mój sprzęt i Mediator

@bogumil, post #8

No właśnie nie wygląda, żeby coś się w pamięci gryzło - FAST z ACA jest na adresach $8000000-$BEFFFFF
Mediator pracuje na $EA0000 (128K) i okno dla grafiki na $200000 (4M). Zaczynam podejrzewać coś innego - gdzieś wyczytałem, że Mediator wymaga Turbo z MMU, a niestety ACA 1230/42 to kastrat bez MMU (lub raczej z niesprawnym MMU), bo niektóre programy, np. showconfig pokazują, że mam procesor z MMU ale próba skorzystania z niego kończy się zwisem (np. w whdload).
[#10] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #9

Sam Mediator nie wymaga MMU, ale w jego ustawieniach należy wówczas wyłączyć opcję MMU. Do pliku ENVARC:Mediator/MMU należy wetknąć wartość NO.
[#11] Re: Mój sprzęt i Mediator

@strim, post #10

To znaczy, że problem leży gdzie indziej skoro krzaki mam natychmiast po uruchomieniu Ami z Mediatorem.
[#12] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #11

Zastanawiam się... może to wina tej przejściówki A1200-Mediator-Turbo? Masz jakieś inne turbo albo rozszerzenie Fast aby sprawdzić?
[#13] Re: Mój sprzęt i Mediator

@strim, post #12

No właśnie nie mam. Może znajdzie się ktoś w okolicy żeby pomóc a jak nie to poczekam do amiparty - przyniosę dwa Virge, sieciówkę na RTL8139 to się potestuje. Ktoś na pewno będzie miał jakiegoś Blizza albo Apollo.
[#14] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #13

Spróbuj napisać do Jensa Schoefelda, może twórca bedzie coś wiedział o swoim produkcie.
Przeszukałem fora i stronki o ACA od wersji 28/42/56, nigdzie nie napisano że ta karta ma niepełnosprawne MMU.

Spróbuj posłuzyć się tym opisem [url=]http://www.whdload.de/docs/pl/mmu.html[/url] z WHDLoad. Tam można włączyć i wyłączyć MMU. Więc sprawdzisz czy działa.

Może ktoś ma jakiś test MMU, bo z tego co czytałem to MMU nie tylko zajmuje się pamiecią wirtualną.
A najbardziej mi brakuje jednak FPU. Dobrze jakby Jens pomyślał o jakimś turbiaczu z "pełnym" prockiem, albo jakąś kombinacją ze Spartanem ala NatAmi....Byłbym na pewno klientem...OK




Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 12:09:53 przez Wojox
[#15] Re: Mój sprzęt i Mediator

@Jenot, post #9

Jeśli na karcie masz 68ec030 ( a takie chyba były wszystkie ACA1230 28/42 z wyjątkiem 56MHz ) to faktycznie nie masz MMU. Mnie zastanawia co innego. Piszesz, że Mediator potrzebuje 4MB od adresu $200000 ( czyli ZORROII ), a w recenzji Benedykta na obrazku jest adres grafiki od $80000000 ( czyli poza ZORROIII ). Tu właśnie byłoby potrzebne MMU.
A co jest gdy startujesz ACA ze standardową pamięcią 1MB ( jaki jest adres tej pamięci )?
[#16] Re: Mój sprzęt i Mediator

@bogumil, post #15

a w recenzji Benedykta na obrazku jest adres grafiki od $80000000 ( czyli poza ZORROIII ). Tu właśnie byłoby potrzebne MMU


Nie. Adresy w przestrzeni PCI w Mediatorze nie mapują się bezpośrednio na adresy w przestrzeni adresowej Amigi. Mediator 1200 ma własną przestrzeń adresową, do której można się dostawać poprzez "okno" o rozmiarze 4MB lub 8MB w Amigowej przestrzeni ZII.

Wynik tego polecenia na obrazu Benedyktowym będzie taki sam, niezależnie od tego, czy Mediator wykorzystuje MMU czy nie.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 13:32:18 przez strim
[#17] Re: Mój sprzęt i Mediator

@strim, post #16

Wynik tego polecenia na obrazu Benedyktowym będzie taki sam, niezależnie od tego, czy Mediator wykorzystuje MMU czy nie.

To co napisales jest prawda, ja jednak uzupelnie Twoja wypowiedz o pewien szczegol na ktory wypowiedzial sie kiedys ELBOX:

"W przypadku, gdy pci.library pracuje w trybie NO_MMU, poczâtek pamiëci karty
graficznej znajduje sië pod adresem $200000.

W przypadku, gdy pci.library pracuje w trybie MMU, lokacja pamiëci poszczególnych
kart PCI jest zgodna z wyôwietlanymi przez program PciInfo. Pamiëę bufora
liniowego karty graficznej jest wyôwietlana jako drugi obszar MemSpace."

Z tego wynika ze jesli sie pracuje w trybie NO MMU i PCIInfo wyswietla adres $80000000 to i tak pamiec karty graficznej jest od $200000

O ile komus moze sie to przydac.
[#18] Re: Mój sprzęt i Mediator

@strim, post #16

To może sprawdzić adresy konfiguracyjne:
ACA,
sloty ZII,
Mediator ( tu już wiemy $EA0000 (128K) )?
[#19] Re: Mój sprzęt i Mediator

@bogumil, post #18

To tak: generalnie niewiele mogę zrobić jeśli krzaki na ekranie mam już zaraz po boocie, nawet na ekranie z dyskietką czy po wciśnięciu dwóch klawiszy myszy. W ponidziałek będzie u mnie Lukas z Blizzem 1260 i sprawdzimy co jest grane. Skontaktował się ze mną sprzedawca Mediatora bo zaczynałem mieć brzydkie podejrzenia, jak się okazało bezpodstawnie. Cały czas stawiam więc na żarcie się Medka z ACA. Jeśli to się potwierdzi i wyeliminuję jakieś ukryte uszkodzenie płyty głównej to mam jeszcze możliwość wymiany ACA na Apollo 1230/50 MkII 32MB. Może to coś da.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem