kategoria: CD32
[#1] Problem z laserem w CD32
Stary laser umarł więc kupiłem sobie nowy KSS-210A. Paczka przyszła uradowany zamontowałem, rozlutowałem zworę zabezpieczająca...........i 4 litery. Objawy dokładnie takie same jak przy poprzednim laserze. To znaczy płytka się kreci soczewka sobie stuka, coś poczyta i znowu sobie postuka. Tak cały czas. Szlag mnie z tym bierze. Kupiłem walnięty laser czy jeszcze coś może być uwalone?

Benedykt Dziubałtowski
[#2] Re: Problem z laserem w CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

Właśnie przerabiam ten sam problem, mój laser albo nie czyta płyt i " płytka się kreci soczewka sobie stuka, coś poczyta i znowu sobie postuka." albo czyta tylko oryginały i Audio.
Zdiagnozowałem u siebie tasiemkę, od PCB do CD ale na razie jeszcze jej nie zdobyłem ( szukam jeśli ktoś chce sprzedać ) więc głowy za to nie dam.
Z tego co piszesz to tasiemki nie wymieniłeś więc możliwe że masz ją tak jak i ja do wymiany.
[#3] Re: Problem z laserem w CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

http://www.impelshop.com/?item=704

Jesli to to, to mozesz zapytac bo oni to sprzedaja. Kiedys pisalem do nich i bardzo grzecznie i szczegolowo mi odpisywali.
Kiedys chcialem zmienic laser na taki od nich, ale okazalo sie ze po przeczyszczeniu stykow tasiemki alkocholem problem z odczytem zniknal.

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 21:53:48 przez Koyot1222

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 10:59:50 przez Benedykt Dziubałtowski
[#4] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #2

Nie wiem czy czegos brak to już wie tylko Benek miałem podobnie podociskalem tasmy i podokrecałem wszystkie śruby i laser śmiga elegancko bo zachciało mi sie pozbywac kurzu z wnetrza troche sie najadlem strachu pospałem i pełen zapaału spróbowałem ponownie na szczeście się udało
[#5] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #2

Mam taki problem z CDTV czyta tylko oryginały. Ale próbowałem z płytami CD-r Audio i znalazłem Philipsa Audio. Takie płytki czyta bez problemów. Inne Verbatimy Audio oraz Basf poległy.
[#6] Re: Problem z laserem w CD32

@Dark_luke, post #5

Testuje to tylko na oryginalnych płytkach audio. Enigma 4 i singiel gravity of love, obydwie nowe.


Benedykt Dziubałtowski
[#7] Re: Problem z laserem w CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

A czytaliście tę stronę:
http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/Page19902/CD32_Info/index/index.html

ja po zmianie lasera też miałem problem z dyskami z danymi ,a audio czytało bez problemu

zrobiłem regulację jak podano na tej stronie ,totalnie na czuja i dosłownie tylko poruszyłem jednym z potencjometrów (nie pamiętam który to był)i jak ręka odjął

teraz czyta wszystko jak leci nawet jakieś cdr no name.
[#8] Re: Problem z laserem w CD32

@damianx, post #7

Miałem kiedyś wybredne napędy. I jeśli chodzi o nagrywane płytki trzeba dopasować kolor nośnika. Najlepiej sprawowały się kolory żołte. Inne nie były czytane. Podobną sytuację mam z tym napędem Combo z mojej A1200. Płyty DVD czyta tylko "plusy".
ok, racja
[#9] Re: Problem z laserem w CD32

@damianx, post #7

damian dzięki za poradę, sprawdziłem te 4 śróbki ale nie pomaga
czy ktoś kto wymienił już laser może potwierdzić że jego zepsucie się zaczyna się od nieczytania niektórych płyt, a potem przestaje czytac kopie a potem przestaje krecic cd?
[#10] Re: Problem z laserem w CD32

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

Problem może być (uwaga..) we włączniku i zasilaniu lasera - laser dostaje za mały amperaż (czy jakoś tak). Też mam taki problem w swoich CD32 - kiedy działają tylko na standardowym zasilaczu nie czytają płytek. Gdy podepnę pod ProModula z dodatkowym zasilaczem - czytają aż miło. Promodule dostarcza dodatkowe zasilanie przez złącze krawędziowe omijając włącznik. Commodore nie popisało się z jakością tych włączników i teraz to wychodzi - albo się utleniają albo mechanicznie wyrabiają i zmniejszają przewodzenie.

Rozwiązaniem może być przeczyszczenie włącznika, wymiana lub ominięcie - przelutownie na stałe. Mi jak na razie brakuje czasu na poprawki, przelutawanie wydaje mi się barbarzyństwem dla takiego sprzętu, dlatego używam tylko w połączeniu z Promodulem.

Pozdr,
[#11] Re: Problem z laserem w CD32

@Reborn, post #10

Owszem jest w tym jakaś logika i nawet też tak myślałem w pewnym momencie że to wina za słabego zasilacza, ale...
Mam przystawkę sx32 i aby z niej korzystać przerobiłem zasilacz od A500 4.5A ( tzn wersję lekką , ale na obudowie napis 4.5A jest ) i podejrzewając za mały amperaż odłączyłem SX32 i włączyłem samo CD32 na mocniejszym zasilaczu.
Niestety to nie pomaga,
jutro wymieniam kondensatory na płycie jeszcze.... dam znać jeśli to pomoże.
[#12] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #11

Tylko mała uwaga - co do nazewnictwa zasilaczy od małych Amig:
tzw. lekki zasilacz to właśnie ten mocniejszy 4.5 A na 5 V. Nazwa wzięła się stąd, że jest on zauważalnie lżejszy od tzw. ciężkiego zasilacza 3.5 A na 5 V. A różnica wagi wynika z tego, że lekki to zasilacz impulsowy, podczas gdy ciężki to tradycyjny zasilacz z wielkim i ciężkim trafo.
[#13] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #11

Wymień laser, to łatwe i pomogło w jednej z moich Amig CD32.
[#14] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #11

Witam. Ja miałem przez jakiś czas Amigę CD32 i Promodule. I zauważyłem też ciekawostkę, że jak Promodule było podpięte, to napęd CD w CD32 nie czytał połowy płyt. Jak Promodule odpinałem to i problemy znikały. Do Promodule używałem dodatkowo osobnego zasilacza, ale to nie pomagało, czyli w takim razie to musiał być jakiś konflikt sprzętowy. Pozdrawiam.
[#15] Re: Problem z laserem w CD32

@gilban, post #14

Hej Gilban,

A używałeś Promodula z dodatkowym zasilaczem, czy bez (tylko zasilacz cd CD32, w Promodule jest taka możliwość)? Jeżeli bez dodatkowego zasilacza to może potwierdzić teorię, że moduł lasera jest bardzo wrażliwy na poziom dostarczanego natężenia prądu.

Z tego co pamiętam CD32 z Promodulem jest bardziej kapryśna na uruchamianie gier z CD, ale wyłącznie promodula (wyłącznik z tyłu, bez odpinania) w większość przypadków pomaga.

Pozdr,
[#16] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #11

Hej Blizzard,

Polecam jeszcze sprawdzić włącznik. Ja też próbowałem bez efektu kilku zasilaczy. Dopiero podłączenie dodatkowego zasilania przez ProModule pomogło na 3 różnych CD32.

Pozdr,
[#17] Re: Problem z laserem w CD32

@Reborn, post #15

Hej Reborn. A przeczytaj dokładnie jeszcze raz co napisałem. Napisałem że używałem dodatkowego zasilacza.
[#18] Re: Problem z laserem w CD32

@gilban, post #17

Hej Gilban,

Rzeczywiście, przepraszam - nie doczytałem.

Pozdr,
[#19] Re: Problem z laserem w CD32

@Reborn, post #18

Problem kalibracji lasera. Przerabiane z CDTV, wieloma nagrywarkami (2000 rok i szał na wypalanie).

Jeśli płyta kręci to znaczy że ze samym mechanizmem jest wszystko ok, natomiast jeśli po ruszeniu nie czyta CD, ciężko czyta czy też nawet nie ze wszystkimi płytami to jest to wina kalibracji (drgania podczas obrotu krążkiem z czasem luzują śrubki i dzieje się tak że laser dociera za wcześnie bądź za późno - częst jest to mylone ze zużyciem lasera - laser się zużywa kiedy "oczko" staje się "zamglone").

Śrubki te trzeba IDEALNIE [przy/od]kręcić bo inaczej wszystko pójdzie na marne.

Robota tylko dla cierpliwych (mowa o ludziach bez specjalistycznej aparatury)
[#20] Re: Problem z laserem w CD32

@Reborn, post #18

Reborn, zwarcie włącznika na krótko nie pomaga. Kondensatory też już nowe, czyli opcje winy zasilania raczej odpadają.
Ehh, pierwszy raz od powrotu do Amigi po 10 latach zaczynam tracić do niej cierpliwość :(
Benedykt, a jak u Ciebie wyregulowałeś laser?


Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 22:31:55 przez Blizzard
[#21] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #20

Hej Blizzard,

Rzeczywiście w Twoim przypadku musi to być inna przyczyna niż włącznik i zasilanie. To co pozostaje ogólnie to, według mojej wiedzy:
- Przeczyszczenie soczewki
- Regulacja (wiem, że już robiłeś; zabawa wymaga niebiańskiej cierpliwości)
http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/Page19902/CD32_Info/index/index.html
- wymiana napędu (swojego czasu AmigaKit miała nowe, moduł lasera można było również dostać na eBayu)

Pozdr,
[#22] Re: Problem z laserem w CD32

@Reborn, post #21

problem rozwiązany, miałem do wymiany tasiemkę i laser, stąd miałem dłuższy czas różne mieszające się objawy....
teraz jeszcze dopieszczam strojeniem śróbek, bo zdążyłem je rozregulować wcześniej
[#23] Re: Problem z laserem w CD32

@Blizzard, post #22

Odkopię trochę temat, jako że bawię się ostatnio więcej CD32 i zauważyłem parę dziwnych zachowań napędu (lasera).
Po pierwsze czasami, nie zawsze, płyta zaczyna mi się kręcić w złą stronę (normalnie kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i jest ok) i tak sobie kręci i kręci próbując coś tam odczytać. W tej sytuacji pomaga jedynie otwarcie klapki i ponowne jej zamknięcie albo reset, z tym że nie zawsze bo czasami trzeba tak kilka razy żeby zaczęło się kręcić w dobrą stronę i wtedy z reguły już jest ok. Bywa że gram w coś i nagle laser zgubi ścieżkę i znów zaczyna kręcić się w złą stronę czyli automatycznie zwis i reset.
Druga sprawa to podczas odtwarzania płyt audio konsola się wiesza, tzn. muzyka leci ale nie da się zmienić ścieżki ani nic innego nacisnąć. Mogę poruszać się po przyciskach ale to wszystko.

Czego może to być wina? Kwestia kalibracji lasera? A może czas go wymienić? Wiem że kiedyś podczas czyszczenia konsoli patrzyłem na laser i ma oznaczenie KSS-210B a chyba powinien być KSS-210A. Może to jest przyczyna?
Dodam tylko że używam kopii zapasowych gier a nie oryginałów.
[#24] Re: Problem z laserem w CD32

@nostrum666, post #23

W zasadzie wszystkie te objawy to oznaka słabnącego lasera. Jeśli chodzi o zawieszanie w czasie odtwarzania audio to przyczyną tego mogą też być kondensatory. Oczywiście należy je wymienić jeśli nie było to zrobione do tej pory. Laser na początek przeczyść. Jeśli to nic nie zmieni to możesz jeszcze nieco podkręcić jego moc potencjometrem obok lasera. Tylko nie przesadzaj z kręceniem bo można go spalić. No i trzecia opcja to jego wymiana. Jak byś potrzebował to mam jeszcze taki laser.
[#25] Re: Problem z laserem w CD32

@Marcin74, post #24

Laser już czyscilem więc to nie to. Jeżeli chodzi o kondensatory to rzekomo były wymieniane zanim nabyłem konsole ale z moich obserwacji wynika że chyba nie wszystkie były wymienione albo były wymienione nieudolnie, a to dlatego że po włączeniu zasilania prawy kanał daje przez chwile, niedługa chwilę, zniekształcony i lekko trzeszczący dzwiek. Rzecz ustępuje po paru sekundach. Muszę jeszcze zobaczyć kondensatory obok złącza rozszerzeń bo spotkałem się z informacjami na temat tego że były one fabrycznie lutowane na odwrót, może ktoś kto je wymieniał nie zwrócił na to uwagi i wlutowal tak jak były oryginalne.
W ostateczności, jeżeli nie masz nic przeciwko, podesłał bym Ci konsole na profesjonalną diagnozę ale w razie czego napiszę na PRIV.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 14:13:19 przez nostrum666
[#26] Re: Problem z laserem w CD32

@nostrum666, post #25

Nie ma problemu. W razie czego możesz podesłać Ami
[#27] Re: Problem z laserem w CD32

@Marcin74, post #26

Fajnie. Spróbuję jeszcze z mocą tego lasera i zobaczę. W razie czego będę w kontakcie.
[#28] Re: Problem z laserem w CD32

@nostrum666, post #27

No więc poregulowalem trochę tym pokrętłem na laserze, dosłownie kawałek przekręciłem i teraz wszystkie dyski kręcą się prawidłowo ale coś za coś. Niektóre sekwencje cdxl niestety zaczęły mi klatkowa c a niektóre gry zaczęły się wgrywać w żółwim tempie a potem migoczącą dioda i reset, ale to są wyjątki może że 2 albo 3 pozycje. Poprobuje jeszcze trochę to wyregulować ale już jutro. Póki co jest dużo lepiej niż było ale do ideału daleko.
[#29] Re: Problem z laserem w CD32

@nostrum666, post #28

Hej, a z jakimi płytami CD to Ci sprawia takie fikusy? Są to płyty tłoczone, CD-R, czy CD-RW? Bo u mnie jak płyta nie chodzi (na Amidze CD32 bądź PC) to ją delikatnie przecieram suchą chusteczką. I w 90% przypadkach to pomaga.

Przy czym tłoczone płyty nie sprawiają w praktyce żadnych problemów.


Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 20:27:44 przez Hexmage960
[#30] Re: Problem z laserem w CD32

@Hexmage960, post #29

Patrz post 23.


Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 20:28:32 przez nostrum666
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem