kategoria: A600
[#1] A600 i diody FDD i HDD
Witam, kontynuując temat niedoróbek w mojej A600. Poprzedni właściciel coś zamieszał chyba z diodami, bo nie działają one (poza POWER) właściwie. Mianowicie po włączeniu kompa dioda (jak mniemam) od FDD świeci się cały czas, podczas pracy CF (jako HDD) rozświetla się jaśniej. Natomiast dioda środkowa od FDD nie świeci się w ogóle. Przypuszczam, że coś jest źle przylutowane na płytce z diodami, ale niestety nie znalazłem do tej pory żadnego zdjęcia jak to wygląda oryginalnie. Zdjęcie płytki w stanie obecnym znajduje się TUTAJ.
[#2] Re: A600 i diody FDD i HDD

@ITU, post #1

Tutaj chyba też sobie poradziłem, kable przylutowane są dobrze, ale nadmiar cyny chlapnięty na płytkę powodował zwarcie na diodzie od flopa. Po usunięciu cyny dioda zaczęła pracować podczas pracy FDD. Dioda od HDD cały czas lekko się żarzy a podczas odczytu z CF błyska jaśniej, ale to już chyba będzie kwestia przejściówki IDE-CF, bo po odłączeniu adaptera CF dioda nie świeci się w ogóle.
[#3] Re: A600 i diody FDD i HDD

@ITU, post #2

http://eab.abime.net/showthread.php?t=35893
chyba o to chodzi :)

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 17:23:19 przez Mir3k
[#4] Re: A600 i diody FDD i HDD

@ITU, post #2

jesli masz mozliwosc przetestuj amige z dyskiem twardym
przejsciowka CF powinna obslugiwac sygnal LED i powinno to pisac na plytce
[#5] Re: A600 i diody FDD i HDD

@ITU, post #1

Jakie parametry powinny mieć diody LED w Amidze 600, tj. Power, HDD i FDD? Pytam, bo mam w planie wymienić pomarańczowy HDD na czerwony, tak dla sportu. Jakby ktoś bardziej zorientowany był łaskaw napisać lub nawet wkleić jakiś przykład ze sklepu elektronicznego to będę bardzo wdzięczny! OK
[#6] Re: A600 i diody FDD i HDD

@mccnex, post #5

O ile się orientuje (sam mam zamiar wymienić ledy w 1200) to ledy w Ami są 'napędzane' napięciem 5V i kupując np. takiego: RED musisz przylutować do niego rezystor 120 Ohm.
Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi.
[#7] Re: A600 i diody FDD i HDD

@AmiClassic, post #6

te kwestie akurat ostatnio rozwiazalem samodzielnie :) pani w sklepie z elektronika w Szczecinie powiedziala (jestem w temacie zielony) ze LED-y jakie ma to sa albo na 3 albo na 12V. oczywiscie standardowy wymiar. wybralem 3V - czerwona - wlutowalem zamiast pomaranczowej w A600 i podzialalo. ciesze sie pieknym czerwonym kolorkiem jak amiska czyta lub zapisuje dysk: o, tutaj. Winien'em (nie wiem ja kto ując poprawnie) dokończyć swój wątek rozwiązaniem problemu, co też niniejszym (aczkolwiek z opóżnieniem) czynię. Czysta wymiana, żadnych rezystorów.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 02:49:03 przez mccnex
[#8] Re: A600 i diody FDD i HDD

@mccnex, post #7

Ja wyczytałem tu, że trzeba rezystory stosować w zależności od napięcia leda, ale jak widać na Twoim zdjęciu działa i bez. :)
[#9] Re: A600 i diody FDD i HDD

@mccnex, post #7

Generalna zasada jest taka że diody świecące zasila się prądem a nie napięciem, 3V to taka umowna wartość stosowana przez tych co się nie znają, w rzeczywistości np dioda czerwona potrafi świecić już przy 1.8V, przeważnie rezystor dobiera się tak aby prąd płynący przez diody wynosił około 10mA, przy 5V można stosować rezystory ~330Ohm. Twoja dioda działa, bo nie pracuje ciągle, podłącz ją na stałe do 5V to zobaczymy ile pożyje. Dioda na 12V ma rezystor w środku.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 13:12:54 przez rafgc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem