kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] A1200 Blizzard Disable cpu cache
Witam

W mojej A1200 z Blizzard 1230/50 muszę za każdym razem przy starcie zaznaczać w boot menu "ptaszkiem" opcję "Disable cpu cache", gdyż bez jej zaznaczenia WB 3.0 nie startuje (zawiesza się i jest cały czas czarny ekran, CF 4GB, 8 MB FAST). Oczywiście, z zaznaczoną opcją WB prawidłowo startuje i dalej nie ma żadnego problemu z jego funkcjonalnością. Jedyne co to baaardzzzo grzejąca się Motorola i koprocesor - ale ten temat jest mi znany i wiem, ze ten typ już tak ma.

Wobec tego kilka pytań:
1. Do czego służy ta opcja: Disable cpu cache?
2. Czy mój Blizzard po zaznaczeniu tej opcji działa poprawnie i z pełną wydajnością?
3. Czy jest rozwiązanie mojego problemu?
4. Ewentualnie proszę o propozycje jak rozwiązać temat chłodzenia tej karty zamocowanej w oryginalnej obudowie (nie zamykam obecnie klapki).

pozdrawiam
[#2] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@wracampo30latach, post #1

1. Wyłącza pamięć CACHE dzięki której procesor w sprzyjającychy warunkach pracuje szybciej bo krócej czeka na dane z pamięci.
2. Po wyłączeniu działa poprawnie ale już nie z "pełną wydajnością".
3. Wywalić w WBstartup lub z SS czy US jakieś g...o niekompatybilne z procesorami nowszymi niż 000.
4. Chłodzeniem się nie przejmuj, procesor 030 tak ma, zadbaj tylko aby założyć niskiego sima, wysoki będzie zachodził na procesor i po jakimś czasie ten go przegrzeje.
Procesor w BlizzardzieIV parzył w ręce, rozgrzewał płytę paździerzową biurka tak że była bardzo ciepła z drugiej strony, pracował od 5 do 12 godzin dziennie i nic mu się nie stało.
Na wszelki wypadek niektórzy wiercili otworki w klapce a inni ja zdejmowali.


Pozdrawiam
[#3] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@wracampo30latach, post #1

musialbys wkleic swoj startup-sequence zeby powiedziec co cie boli.
moim zdaniem SetPatch gryzie sie z inna latka ..
[#4] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@RadoslawF, post #2

Miałem kiedyś takiego Blizzarda i potwierdzam - potrafił biurko podgrzać :)

W Blizzardzie 1230 CPU "patrzy" w blat i bez stawiania Amigi na podstawkach - na wiatraczek miejsca nie ma :(

Chyba trzeba po prostu jakoś z tym żyć...
[#5] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@wracampo30latach, post #1

Nick masz kontrowersyjny i trollowaty :P

Workbench sam instalowałeś, czy ściągnęłeś jakiegoś gotowca dla 040 lub 060? ;)
[#6] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@Andrzej Drozd, post #5

Szanowny Kolego Andrzeju Drozd:
po pierwsze - nie grzecznie jest porównywać mnie do trolla- gdzie jest Admin!
po drugie - to, że mam taki nick to moja sprawa, a jeżeli tak bardzo o to pytasz, od małego miałem Amigę i upłynęło trochę czasu (nie brać mnie proszę za emeryta - bo tak nie jest) i uczę się wszystkiego ponownie od nowa (a raczej przypominam sobie) - zresztą ponownie z wielką fascynacją tym komputerem - czy widzisz w tym coś złego?
po trzecie, gdybym zainstalował "gotowca", to co w tym widzisz złego? Kto wie Szanowny Kolego, kto z nas pierwszy zainstalował swój pierwszy Workbench i na jakim sprzęcie.
po czwarte - na forum wg mnie należy żyć w zgodzie i się wspólnie szanować, bo już niewielu zostało użytkowników tego komputera, nieprawdaż?

dla pozostałych Forumowiczów:
starup-sequence z "gotowca" ClassicWB
[#7] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@wracampo30latach, post #6

Pierwszą Amigę wyprodukowano w 85 czyli 26 lat temu, w związku z tym pytanie, do czego wracasz po 30 latach ?


Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 22:19:38 przez RadoslawF
[#8] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@Kustosz, post #4

030 dziala na napieciu 5V dlatego wydziela duzo ciepla ..ale jego budowa ma rowniez spora tolerancje na temp. Co w zasadzie mu tak nie przeszkadza jak np 040/40 (bez radiatora i wentyla)
Po wlaczeniu komputera 68030 domyslnie jest ustawione w nocache noburst wiec nie wiem po co wylaczasz w bootmenu
[#9] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@HOŁDYS, post #8

Z tym domyślnym wyłączeniem "cache" to raczej nieprawda.
Jak w dawnych czasach chciałem pograć w oczka Beholdera to w boot menu wyłączałem kesz, przestawiałem grafikę na OCS i gry startowały z HD.
Miałem wtedy BlizzardaIV.
Nie pamiętam jak to było w 030 ale w nowszych procesorach boot menu nie dawało rady wyłączyć wszystkich keszy, zostawała komenda w shellu lub specjalny programik.


Pozdrawiam
[#10] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@RadoslawF, post #9

to uruchom amige bez sekwencji startowej i wpis polecenie
C:CPU
ciekawe co bedziesz mial :-]
jesli w jakies grze dosowej bylo uzyte setpatch (nawet stara wersja) od razu wlacza Cache cpu
[#11] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@HOŁDYS, post #10

Nie mam już karty z 030 więc nie sprawdzę.


Pozdrawiam
[#12] Re: A1200 Blizzard Disable cpu cache

@RadoslawF, post #11

ja tez nie mam .. ale mozna zawsze WIN UAE 030 odpalic ..
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem