kategoria: A2000/A3000
[#1] SCSI w A3000
Heja!
Trzy pytania do bardziej obeznanych:
1. czy 2.1MB/s to prawidlowa/odpowiednia/raczej mizerna wartosc transferu HDD?
2. jest jakis tool do konfigurowania SCSI? Cos ala tego, co bylo w Cyberstromowym Boot Menu.
3. moje SCSI jest chyba niezaterminowane (kontroler-dysk-wolne zlacze). To w czyms przeszkadza?

Dzieki za wszelkie info! OK
[#2] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #1

Kup cd i bedziesz miał terminator na końcu. Ja w swojej A2k miałem podobne transfery. Choć na gvp z uruchomionym dma bylo szybciej. Z Scsi zeby wszystko śmigalo jest ogólnie duzo roboty:) to nie to co ide:)
[#3] Re: SCSI w A3000

@Skiba, post #2

Kup cd

I gdzie ja go wsadze? Moge kupic terminator, tylko czy jest sens i czy ma jakis wplyw na transfer?...

jest ogólnie duzo roboty

A to akurat no problem - lubie grzebac przy Amidze :)

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 21:10:44 przez _arti
[#4] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #3

Wiem że nie ma miejsca ale sa obudowy do zewnętrznych napędów scsi, jest na ebay'u.

Moge kupic terminator, tylko czy jest sens i czy ma jakis wplyw na transfer?...
kup terminator i zaloz go za dyskiem na tasmie (jesli masz tasmie np3x50)
terminator powinien byc, ma wplyw na prace całej magistrali scsi, na transfer raczej nie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 21:33:09 przez Skiba
[#5] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #3

kupiles sobie 3tysiaczke?:)
[#6] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #3

Nie miałem w rekach A3000, zasady terminacji obowiązują wszędzie tyle że podobno w A3000 nie zawsze.
Musisz zaterminować aktywną linię/taśmę, linie pusta bez urządzeń/napędów nie musisz terminować.
Nie musisz kupować drogiego terminatora zewnętrznego, napędy CD i HD terminujesz zworką taką samą jak ta do wybrania numeru (ID) urządzenia, czasem miejsce na terminację jest obok tego od wyboru numeru urządzenia, to już zależy od urządzenia i powinno być na obudowie opisane/narysowane.
Zworka do terminacji opisana jest jako "term enable" czy "term".
Terminujesz ostatnie urządzenie na taśmie, co w praktyce oznacza że wpinasz je na koniec taśmy, kolejne urządzenia wpinasz między kontroler a zaterminowany napęd i tylko dbasz aby miały różne numery (ID).
Urządzenie podpięte za napędem zaterminowanym nie powinno być widoczne, odnośnie A3000 czytałem różne dziwne historie że pracuje poprawnie nawet bez terminacji, osobiście nie sprawdzałem.

Uzyskana prędkość zależy od samego dysku jak i kontrolera, jeden z posiadanych przeze mnie 2GB dysków uzyskuje też tylko ponad 2MB/s, wolny dysk, dwa inne siedzące w A2000 - 030/25MHz w kontrolerze GVP wyciągają tylko 2,0MB/s. Prędkość komputera (wedle SysInfo) jest taka jak w A3000 a kontroler chyba lepszy.
Poszukaj kogoś w okolicy z SCSI z A1200 lub A4000 i sprawdź jaka prędkość wyjdzie u niego.

Najlepszy "Tool" do konfigurowania SCSI to jak dla mnie zestaw od Phase5 do ich kontrolerów, UnitControl i SCSI Config, powinno leżeć na Aminecie a na pewno leży na http://amiga.resource.cx


Pozdrawiam
[#7] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #1

strim kiedys pisal ze ze mial ok 2.5 MB/s w A3000D
[#8] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #3

Arti popatrz na dysk twardy SCSI - na zworki - powinno być tam ustawienie terminacji. Brak terminacji może powodować brak widoczności urządzenia, albo gubienie danych. Jednak SCSI II jest dość tolerancyjny. Przy UWSCSI byłyby kłopoty. Jeśli chodzi o transfer, to standartowy sterownik nie jest za szybki, zależy to od dysku. Wydaje mi się, że u mnie jest ponad 3MB/s. Jak odpalę swoją to podam jak jest u mnie.
[#9] Re: SCSI w A3000

@AS, post #8

@RadoslawF, @AS
Hm, sprawdze tez zwore jutro... ale w takim razie, skad te magiczne trsansfery? Slyszalem, ze da rade nawet i 8MB/s O_o

Poki co, przestawilem tryb na Synchronous i dostalem + 600KB do transferu. Zawsze cos...
[#10] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #9

ale w takim razie, skad te magiczne trsansfery? Slyszalem, ze da rade nawet i 8MB/s O_o

sprawdz sobie w wikipedi :)) 8 MB to teoria .. tak samo jak PIO2 8 MB/s :P
[#11] Re: SCSI w A3000

@HOŁDYS, post #10

10MB/s to teoria dla SCSI II czyli tego co ma większość Amig w których SCSI włożono.
8MB/s mało który dysk wyciągnie (mowa o starych dyskach 50pin), ja taki tylko jeden widziałem a i to musiał pracować synchronicznie czyli być jedynym na taśmie.
6MB/s wyciągniesz ze sporej ilości dysków 4 i 9GB, tyle że na dobrym kontrolerze.
Na mojej A1200 z Blizzardem 060 dyski mają wedle SysInfo 6,0MB/s i 4,6MB/s, pracując asynchronicznie bo jest ich na taśmie dwa plus CD.
Jakiś stary dysk IDE (1GB) ma w tej samej Amidze 1,3MB/s.


Pozdrawiam
[#12] Re: SCSI w A3000

@RadoslawF, post #11

Maksymalna _teoretyczna_ przepustowość zastosowanego w A3000 układu WD 33C93 to 5MB/s. Wbrew powszechnej opinii to NIE jest kontroler SCSI II. Wyniki, które osiąga Arti nie wydają mi się szczególnie złe jak na wbudowany interfejs SCSI tej Amigi...

Jak w ogóle ten interfejs działa, to nie ruszaj, bo sp*******. Każda rewizja płyty A3000 ma inaczej rozwiązaną terminację, bez dogłębnej znajomości różnic między nimi, działania SCSI, oraz odpowiednich rezystorów do terminacji szyny i (w zależności od rewizji płyty) lutownicy w ogóle do tematu nie podchodź.

Np. moja A3000 ma terminację szyny od strony kontrolera na płycie głównej, w postaci pustych socketów na rezystory. Inne rewizje mają je na stałe wlutowane, jeszcze inne mają je fabrycznie źle wlutowane... Kosmos.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że C= w swej światłości sprzedawało A3000 z prototypową wersją 33C93, co łatwo stwierdzić gdyż na obudowie tego układu widnieje napis "PROTO". Późniejsze wersje są znacznie mniej zabugowane i bardziej kompatybilne (zwłaszcza z nowszymi dyskami).


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 01:09:49 przez strim
[#13] Re: SCSI w A3000

@strim, post #12

Dobra, poslucham i nie bede tykal. W takim razie, czy jakikolwiek inny kontroler na Zorro bedzie chociaz ciut szybszy czy zostaja mi tylko karty turbo? Takie 4.5MB/s byloby OK.
[#14] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #13

Jakikolwiek kontroler Zorro III powinien dać radę. Kontrolera na Zorro II nie ma sensu wkładać do A3000.

Czyli de facto masz do wyboru:
- FastLane Z3
- A4091
- FastATA 4000 (jeśli jestes zainteresowany IDE zamiast SCSI)

Reszta to już kontrolery na kartach turbo, które bez problemu spełniają wymaganie 4.5MB/s ;).

Instalacja dwóch pierwszych wymaga Bustera z obsługą DMA - FastLane wymaga min. 9, a A4091 wymaga 11. Jeśli w swojej A3000 masz starszego to musiałbyś wymienić (sprawdź bo to jeden z częściej wymienianych układów, być może masz już nowszy). FastATA nie wykorzystuje DMA (ani nawet przerwania...), więc będzie działać nawet z Busterem 7, ale wydajność będzie niższa, zwłaszcza przy wolniejszym CPU (przy 040/25MHz ok 4.5MB/s).


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 09:25:52 przez strim
[#15] Re: SCSI w A3000

@strim, post #14

czytam to czytam i usmiech na twarzy mi sie maluje .. na mojej A1200 Apollo 040/40 + FAST ATA 2 Gold wyciagalem 10.5 MB/s - zestaw kanapka zdecydowanie tanszy niz A3000 artiego

zapytam dodatkowo STRIMa bo jest obeznany w sprzecie .. czy ostatnim modelem A3000 (z najnowsza plyta wolna od bugow) jest Amiga 3000UX ?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 09:30:54 przez HOŁDYS
[#16] Re: SCSI w A3000

@strim, post #14

Reszta to już kontrolery na kartach turbo, które bez problemu spełniają wymaganie 4.5MB/s .

Warto przy okazji napomknąć że nie wszystkie karty turbo wejdą fizycznie do A3000D niestety...
Np. taka WarpEngine 4040 nie wejdzie do A3000D.
Ale WarpEngine 3040 już tak.
Można co prawda wziąć piłę tarczową i miejsce w obudowie zrobić, ale chyba już bardziej elegancko będzie przerobić kartę turbo a obudowę Amigi zostawić w spokoju.
Zostaje też kwestia zrobienia modyfikacji INT2 żeby SCSI na kartach turbo działało.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 09:36:43 przez stachu100
[#17] Re: SCSI w A3000

@HOŁDYS, post #15

czy ostatnim modelem A3000 (z najnowsza plyta wolna od bugow) jest Amiga 3000UX ?


Ten model jest na tyle rzadko spotykany, że ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Ale z dostępnych materiałów w sieci wynika, że oba te modele były produkowane równolegle (A3000UX różniła się od A3000 jedynie obudową, systemem operacyjnym i dodatkowymi akcesoriami). Więc pewnie w A3000UX pojawiają się też różne rewizje płyty, w zależności od tego kiedy dany egzemplarz był wyprodukowany.
[#18] Re: SCSI w A3000

@HOŁDYS, post #15

Z tego wynika że na swojej A1200 zajmowałeś się prawie wyłącznie kopiowaniem gigabajtów danych pomiędzy dyskami.
A takie cudo jak karta graficzna ZORRO III nie była Ci potrzebna. Bo i po co.
Telewizor 14" dawał przecież radę.
A że oczy siadają - a co tam!
A wyobraź sobie że niektórzy (np ja) cenią sobie własne oczy znacznie wyżej niż 5 sekund zaoszczędzone przy uruchamianiu systemu.
[#19] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: SCSI w A3000
[#20] Re: SCSI w A3000

@_arti, post #9

Hm, sprawdze tez zwore jutro... ale w takim razie, skad te magiczne trsansfery? Slyszalem, ze da rade nawet i 8MB/s

Teoretycznie, na SCSI II i w sprzyjających warunkach. Ja na CSMKII nigdy nie przekroczyłem 4MB/s, a tam jest znacznie nowszy kontroler niż na płycie A3000. W GVP A530 mam 1,3MB/s przy procesorze 030/50.

Rodzi się pytanie, czy jest o co walczyć? Filmów HD nie będziesz przecież gromadził i oglądał na komputerze z 030/25.
[#21] Re: SCSI w A3000

@Daclaw, post #20

Rodzi się pytanie, czy jest o co walczyć? Filmów HD nie będziesz przecież gromadził i oglądał na komputerze z 030/25.


Fajnie, ze system startuje mi 9 sekund. Gdyby zlecialo jeszcze do 5-6, byloby idealnie
[#22] Re: SCSI w A3000

@Daclaw, post #20

U mnie na kontrolerze SCSI II w Blizzardzie PPC dysk IBM 2 GB 50 pin (nie pamiętam dokładnie modelu) wyciągał jakieś 6 MB/s. Na tej samej szynie miałem też CD ROM.
[#23] Re: SCSI w A3000

@HOŁDYS, post #15

Ja na swojej A4000D wyciągałem realnie ~30MB/s (CSPPC + SCSI-IDE + IDE-CF + CF x200). Później chciałem uzyskać maksymalny teoretyczny transfer i wymieniłem kartę na x300 co za skutkowało spadkiem transferu do ~23MB/s. Na FastAta 4000 MK III uzyskuję ~6MB/s i podobnie na FastAta 1200 MKI w A1200. Czy ktoś ma dane ile realnie wyciąga oryginalny kontroler NCR na płycie A4000T?
[#24] Re: SCSI w A3000

@flops, post #23

Czy ktoś ma dane ile realnie wyciąga oryginalny kontroler NCR na płycie A4000T?


Prawdopodobnie tyle samo co kontroler na BlizzardPPC i A4091 (ten sam układ) - 7-8MB/s w optymalnych warunkach.


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:32:06 przez strim
[#25] Re: SCSI w A3000

@strim, post #24

Dzięki za info, jak na czasy wyjścia A4000T to tragedii nie było, a w porównaniu do IDE to wprost splendor był
[#26] Re: SCSI w A3000

@flops, post #25

Jeśli już jesteśmy w temacie dysków SCSI, w mojej CDTV posiadam dysk który jest jak dla mnie tragedią. Czy jeśli podepnę dysk, który jest UltraWIDE 16bit przez przelotkę (sama kombinacja ma działać) to czy nie będzie problemu z tym, że np. Dysk jest 16bitowy a kontroler obsługuję tylko 8bit?
[#27] Re: SCSI w A3000

@Advesarius, post #26

Dochodzi też kwestia wielkości dysku. Jaki model?
[#28] Re: SCSI w A3000

@Advesarius, post #26

Jeśli Twój kontroler jest oparty na 33C93, to prawdopodobnie dysk UW nie będzie działać. Problem leży w kontrolerze, bo sam dysk (LVD/SE) z założenia jest wstecz kompatybilny.

Nie ma to bezpośredniego związku z rozmiarem dysku.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:56:52 przez strim
[#29] Re: SCSI w A3000

@strim, post #28

niestety, jest tam układ 33c93a :/

Myślałem choćby o 9GB FUJUSTSU ULTRA 160 MAJ3091MP
[#30] Re: SCSI w A3000

@Advesarius, post #29

Jeśli masz luzem taki dysk to próbuj. Jeśli masz nowszą niż 04 rewizję układu 33C93 to jest jakaś szansa.


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 17:08:33 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem