kategoria: A1200
[#31] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #30

a ustawiles w opcjach hdtoolboxa uaehf.device?
[#32] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #30

W dziale poświęconym UAE też nie wiedzą ?


Pozdrawiam
[#33] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #30

Może to głupie pytanie ale czy na pewno wybierasz odpowiednie urządzenie kiedy dodajesz dysk w konfiguracji WinUAE?

Kolejne głupie pytanie: czy próbowałeś innych kontrolerów? Nie jestem pewien ale chyba moja Amiga widzi kartę CF jako dysk SCSI...
[#34] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nathanel, post #33

chyba wyraznie napisalem do Pana Autora ustaw w tooltype hdtolboxa i zapisz formulke ktora wymienilem 2 posty wyzej
[#35] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Blendor, post #34

Wszystkie uwagi wziąłem pod uwagę, po kliknięciu Save Changes to Drive pojawia mi się okno
":Multi Flash 1.00"
Block zero attempt but drive has one ot more mounted PC partitions. Erase the drive or unmount all PC partitions first.
[#36] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #35

dodatkowo po kliknięciu OK w oknie przejściu do usstawienia partycji i znów kliknięciu Save Changes to Drive pojawia się okienko Error 28 on write !
[#37] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #36

Wyczerpałem już chyba wszystkie możliwości, może ktoś ma jakiś pomysł ???
[#38] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #37

Dzielenie na partycje za pomocą WinUAE karty CF w czytnikach kart pod Windowsem to same problemy.
Najlepiej podłącz kartę CF przez adapter CF-IDE do kontrolera IDE w PC. W ten sposób twoja karta CF będzie "widziana" przez Windows jako dysk twardy a nie jakiś "Multi Reader" czy coś podobnego.
Tak podłączona karta jest normalnie widoczna w BIOS-ie PC jako fizyczny HDD IDE i należy odpowiednio ustawić mu zworką atrybut master/slave.
Ja podzieliłem tak kiedyś kartę CF na partycje amigowe przez czytnik kart pod USB. Po resecie peceta WinUAE przestał "widzieć" taką kartę, bo Windows nie wykrywał karty jako dysk - nie trawi przecież partycji Amigi.
Aby można było wykonywać operację na dyskach pod WinUAE, należy go uruchamiać z opcją -disableharddrivesafetycheck

Wszystkie uwagi wziąłem pod uwagę, po kliknięciu Save Changes to Drive pojawia mi się okno
":Multi Flash 1.00"
Block zero attempt but drive has one ot more mounted PC partitions. Erase the drive or unmount all PC partitions first.


No właśnie. WinUAE próbuje wykonać operacje na zamontowanym dysku WYMIENNYM, który najpierw należy odmontować od systemu.
Jak podłączyłem do PC kartę CF przez czytnik USB, HDToolBox widział kartę jako "Multi Flash Card Reader"
Po podłączeniu przez adapter CF->IDE karta (Kingston 4 GB z "kwiatkiem") była widoczna jako "CF Card 4 GB".


Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 22:49:14 przez Nightmare777
[#39] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nightmare777, post #38

Ja nie miałem problemów z dzieleniem karty na partycje.
Mam chiński czytnik kart na USB, podłączony jeszcze pod chińskiego hub-a USB i WinUAE normalnie widzi moją kartę: testowane z Sandisk 2GB i 4GB.

Pytanie: jaka karta CF?

Miałem problem z nowszą kartą CF Kingstona... nie dało rady jej uruchomić pod WinUAE ani pod Amigą...
[#40] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Tom Rain, post #39

Kolega grzegorzlan może jeszcze spróbować usunąć partycję PC z karty np. za pomocą programu do partycjonowania pod Windę (np. dobry i darmowy Partition Wizard Home Edition 7.1). Potem można spróbować założyć partycje amigowe HDToolBoxem pod WinUAE.
[#41] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nightmare777, post #40

Problem został już rozwiązany,
System został zainstalowany na microdrive, i odpala się pod WinUAE, teraz zastanawiam się czy jest możliwość podłączenia całości pod PCMCIA pod amiga i odpalenie w ten sposób systemu.
[#42] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #41

Bezpośrednio nie da się uruchomić systemu z karty CF w slocie PCMCIA. Można kombinować inicjując start Amigi z dyskietki i przypisać katalogi systemowe do karty CF. Moim zdaniem nie warto.
Najlepiej podłączyć przez adapter IDE - CF do złącza dysku wewnątrz Amigi.
PCMCIA najlepiej się sprawdza przy wymianie plików z PC.
[#43] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nightmare777, post #42

"Bezpośrednio nie da się uruchomić systemu z karty CF w slocie PCMCIA."
Z karty sformatowanej w FAT na pewno nie ale jakby ją na FFS przeformatować ?
Wiem że sensu w blokowaniu PCMCIA i zostawienie wolnego IDE raczej nie mam ale tak z ciekawości da się czy nie ?


Pozdrawiam
[#44] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@RadoslawF, post #43

Nie i jeszcze raz nie. Taką możliwość miały karty SRAM pod PCMCIA, które są wolne, miały małą pojemność (coś max. 4 MB) i na dzień dzisiejszy ciężko je dostać. Żeby system wystartował z karty CF pod PCMCIA nawet sformatowanej na FFS, musi mieć do niej sterownik. Niestety w ROM Amigi go nie ma - kiedy A1200 wchodziła na rynekw 1992 roku, kart CF jeszcze nie było (pojawiły się w 1994r). Dlatego rozwiązaniem jest boot z dyskietki, załadowanie sterownika FAT95 i odpowiednie przypisania do katalogów karty CF.
PCMCIA zastosowane w Amidze jest 16-bitowe i zgodne z magistralą ISA (dlatego tak wolno działa). Młodsza wersja PCIMCIA jest 32-bitowa (tzw. CardBus) i zgodna z magistralą PCI. Karty PCMCIA tego typu nie będą działać w Amidze.
[#45] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nightmare777, post #44

Skoro kartę CF sformatujemy w FFS to "sterownik FAT95" raczej nie będzie niezbędny.
A skoro karta nie będzie służyć do przenoszenia danych to formatowanie jej w FAT nie jest konieczne.
Ma ktoś pod ręką przelotkę PCMCIA-CF i ma ochotę sprawdzić czy Amiga sama zobaczy partycje FFS na karcie CF i będzie w stanie z nich wystartować ?


Pozdrawiam
[#46] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@RadoslawF, post #45

A ten dalej swoje...
Możesz owszem sformatować kartę na FFS, tylko do jej poprawnego działania będziesz potrzebował ją zamontować i stworzyć mountlistę.
Amiga sama nie wystartuje z karty CF - czy tak trudno to zrozumieć? Brak sterownika w ROMie!
Tak samo nie da się wystartować Amigi z płyty CD (z wyjątkiem ACDTV czy CD32, które są do tego przystosowane).
Zresztą ten problem był już poruszany na PPA:
1. Jak sformatować CF/PCMCIA na FFS/SFS?
2. Amiga 600 i start systemu z karty PCMCIA (CC0: na liście boot menu)

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 23:34:33 przez Nightmare777
[#47] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nightmare777, post #46

Wielkie dzięki za linki, mniejsze za wprowadzanie w błąd, w kicku nie brak sterownika bo CC0: widać w bootmenu tylko brak compactflash.device.
Liczyłem że karta CF jako nośnik będzie dla systemu niewidzialna.


Pozdrawiam
[#48] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@RadoslawF, post #47

CC0: to sterownik kart SRAM lub DRAM sformatowanych jako dysk. Umożliwia start Amigi z odpowiednio przygotowanej takiej karty. Z kartami CF w adapterze CF-PCMCIA na pewno nie ma nic wspólnego.
CC0: jest w ROM wraz z plikiem .device , który zawiera informację o urządzeniu - karcie SRAM/DRAM.
Spróbuj kartę CF w adapterze PCMCIA ustawić programem PrepCard jako pamięć lub dysk. Nie zdziwię się jak w tym momencie Amiga wywali błąd, wyświetli guru lub się zresetuje.
Nadal twierdzisz, że wprowadziłem cię w błąd?
[#49] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@Nightmare777, post #48

W poście 44 twierdziłeś że potrzebny jest sterownik FAT95, co w przypadku kiedy chcemy aby CF udawała dysk twardy sformatowany w FFS nie jest to prawdą.
Potrzebny jest nie sterownik a "dewajs", konkretnie compactflash.device.


Pozdrawiam
[#50] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@RadoslawF, post #49

Bardzo mi się podoba ta dyskusja, już za parę dni będę posiadaczem elektronicznej dyskietki i wpakuję system na microdrive podłączony do portu PCMCIA, następnie ten sam napęd podłączę poprzez przejściówkę CF-IDE do płyty głównej i sprawdzę jak działa, kolejny etap to podłączenie dysku 6,4GB. Jedno tylko pytanie, czy są potrzebne jakieś szczególne zabiegi przy dysku 6,4GB, wiem że powinienem w zasadzie stworzyć dla uproszczenia np. dwie partycje po 3,2GB, czy to wystarczy, czy jednak jest potrzebny jakiś dodatkowy sterownik?
[#51] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@grzegorzlan, post #50

Aby wykorzystać powierzchnię powyżej 4GB potrzebujesz nowszego SCSI.device niż ten w ROMie.
Do partycji większej niż 2GB potrzebujesz nowszego FFSa lub innego filesystemu.
Niektórym problem większych dysków załatwia automatem WB3,5 lub 3,9, inni muszą to załatwiać sami.

Zrób partycję systemową tak od 50 do 150MB, większa nie będzie potrzebna.
Dwie kolejne mniejsze niż 2GB i suma trzech ma nie przekraczać 4GB.
Formatujesz i korzystasz.

Chcesz wykorzystać resztę dysku dołóż nowe SCSI.device, zrób kolejną partycję i sformatuj ją programem Format64.

Jak coś zrobisz źle to Amiga farmatując dysk powyżej 4GB sformatuje ci początek dysku i stracisz dwie pierwsze partycje, chcesz eksperymentować rób to przed zgraniem danych na HD.

Można sobie ułatwić życie, partycje zrobić i sformatować na PC pod emulatorem, tylko zadbaj aby konfiguracja Amigi emulowanej odpowiadała tej prawdziwej bo może się okazać że Amiga tych partycji nie zobaczy.


Pozdrawiam
[#52] Re: A1200 / Szczecin / potrzebuję małej pomocy

@RadoslawF, post #49

No cóż, nie miałem na myśli tego, że do karty sformatowanej pod FFS jest potrzebny FAT95. Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem - mój błąd.
Bynajmniej do karty sformatowanej pod FFS potrzebujemy zdefiniowanego urządzenia CF0:, no i device, o którym wspomniałeś.
Można by było jeszcze spróbować zmodyfikować Kickstart - wpakować CF0: i compactflash.device do ROM-u (lub zmapować go, jeśli mamy kartę turbo). Udało się to komuś?
Choć gdyby nawet udało się wystartować system z CF na PCMCIA to pozostaje problem z kartami rozszerzeń i turbo, które kolidują z PCMCIA (rozszerzenia 8MB i tańsze karty z 68030).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem