kategoria: Programy
[#1] Workbench 3.0 czy 3.1
Witam,
niedługo będę w posiadaniu kickstartu 3.1, chciałbym zainstalować workbencha 3, tylko czy wybrać 3.0, czy róznice w 3.1 dyskwalifikują wersję 3.0 ? Sprawa wynika z chęci posiadania oryginalnego systemu i o ile wersję 3.0 mogę kupić za przysłowiowe grosze o tyle wersja 3.1 ceni się jak windows xp...
[#2] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #1

Ja powiem od siebie, ze majac kickstart 3.1 mozesz LEGALNIE zainstalowac Workbench 3.1 z dowolnego nosnika. Oryginalne nosniki FDD beda mialy co najwyzej wartosc kolekcjonerska :). Co innego, gdy masz np kickstart 2.0 w jakiejs Ami, zmapujesz kick 3.1 i uruchomisz WB 3.1. Ale wtedy nosniki tez nie maja nic do rzeczy (nawet jak masz oryginalne).

Z Windowsem XP przytoczonym przez Ciebie jest identycznie. Majac oryginalna plyte, bez naklejki licencyjnej z kluczem bedzie to taki sam "pirat" jak z torrentow. Majac plyte wypalona na CD-R z XP, ale posiadajac owa naklejke instalacja Windowsa z takiego nosnika bedzie jak najbardziej... legalna.

Wiec nie przejmuj sie oryginalnoscia. Odpowiednikiem Twojej "naklejki" beda kostki z ROM 3.1. To one stanowia same w sobie licencje na OS 3.1, nie nosniki.
[#3] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@jw_amigowiec, post #2

Czy to pewne ? Zatem posiadając kick 1.3, 2.0.5 oraz 3.1 mogę dowolnie instalować systemy, z byle źródła ? Jeżeli tak, to przypomina to trochę sytuację z mac-a tam posiadając określonego mac-a masz domyślnie licencję na system jaki był przyporządkowany do kompa.
Fajnie, a czy istnieje polska lokalizacja wb2.1 / 3.1 ? Czy jest darmowa, czy gdzieś trzeba kupic ?
[#4] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #3

poszukaj WFMH LocalePL 3.2 sa darmowe
[#5] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@Skiba, post #4

Dziękuję za odpowiedź. Wieczorem zabieram się za instalację.
Swoją drogą, czy ktoś z Was pamięta swoje pierwsze kroki z amigą - ja się czuję jakbym odkrywał nieznane światy, ha, ha.
[#6] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #1

Niezależnie od tego, którą wersję WB ostatecznie zainstalujesz, zainteresuj się BetterWB - jest to zestaw aktualizacji i podstawowych programów (w stylu nowego Installera, czy LhA) dla WB 3.0 - 3.1. Nie wiem, jak tam z posiadanym przez Ciebie procesorem, ale na stronie BetterWB stoi, że "Works on any Amiga", więc problemów być nie powinno.
[#7] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@APC74, post #6

Dziękuję za podpowiedź - jak będę już w posiadaniu kick 3.1 to będę się bawił. Na razie mam WB2.1.
[#8] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #3

nie, nie jest pewne. jak nic w swiecie amigi. faktem jest ze dawno temu Amiga Inc. mniej lub bardziej publicznie stwierdzila ze nie interesuja sie systemami starszymi niz 3.1. sam 3.1 bez kickstartow jest na plycie 3.9 i o ile pamietam tez 3.5 To ze masz kostki nie znaczy ze masz jakies prawa do dyskietek, i odwrotnie. Wszytsko to dalej jest czyjas wlasnoscia i podlega stosownym prawom. JEsli chgcesz byc w 100% pewien tu musialbys kupic zestaw os 3.1 z dyskietkami i kickiem w np vesalii. tyle teoria. praktyka jest taka ze nikt ci glowy nie urwie jak sobie odtworzysz zniszczone dyskietki z internetu, co wiekszosc tradycyjnie traktuje tak ze nawet nie posiadajac dyskietek oryginalnych odtwarzaja sobie popsute :) a na allegro w sprzedazy sa nielegalne kopie kickstartow, robione m.i. przez forowiczow z ppa.
posumowywujac nic ci nie grozi za piracenie OS 3.x i starszych. OS 4,x niby jest w gestii hyperiony, ale z braku kasy tez ci nic nie zrobia. jestesmy taka nisza w niszy za nisza ze hulaj dusza piekla nie ma. jedynie wlasne sumienie :)
[#9] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #3

Mozesz, pod warunkiem ze masz fizycznie owe kostki... Najlepiej wlasnie w danym kompie. Jesli to 3 kicki wgrane do 1 kostki, to juz nie ;). Chyba, ze fizycznie je posiadasz i sa np w szafce... Moze "glupie", ale tak to wyglada faktycznie.
[#10] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@Valwit, post #8

Wiem, że nikt mi głowy nie urwie, po prostu wyrosłem z piratowania, jakoś lubię mieć legalne. Czyli będę szukał WB 3.1. A duża jest różnica między 3.1 i 3.5, bo 3.9 to chyba już inny system, co ?
[#11] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #10

3.1 bedzie Ci latał, 3.5 i 3.9 juz nie, chyba ze zamontujesz jakies turbo z prockiem 020
[#12] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@Skiba, post #11

Turbo do a500 - na razie nie dla psa kiełbasa, a590 trochę pociągnęło mnie po kasie
[#13] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #12

Zainstaluj WB 3.1 + polecane tutaj przez APC BetterWB. Dodatkowo polecam coś do wygladu np: MagicWB.
Do 3.5 i 3.9 trzeba mieć jakiegoś w miarę szybkiego procka najlepiej MC68030.
[#14] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@tom256, post #13

Nie lepiej po prostu ClassicWB? Tam jest doslownie wszystko, czego potrzeba i wymaga 68000 + 2MB RAM.
[#15] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@_arti, post #14

Przyznam że nie znam pakietu Classic WB.
[#16] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@_arti, post #14

Czy przypadkiem BetterWB nie jest lepiej wspierane niz ClassicWB ?
[#17] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@posylus, post #16

Znaczy, w jakim sensie? ClassicWB zaoszczedza po prostu sporo czasu. Wiekszosc potrzebnych bibliotek jest, datatypy tez, komplet najpotrzebniejszych programow. Wszystko gotowe.
[#18] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@_arti, post #17

Czy ClassicWB 68K ma prawo ruszyć na Amidze 500 z odpowiednią ilością RAMu i wstawionym Kickiem 3.0?
[#19] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@nikodem, post #18

Ostatnio ułatwiłem sobie życie kopiując ClassicWB do A2000, generalnie mam tam 8MB Fastu i 030/25MHz ale w ramach testu sprawdziłem na 000 z 4MB Fast i też działało dobrze.
Ale system ten nie jest do końca kompletny, brakuje CrossDOSa, czegoś do obsługi CD i jakiegoś terminala czy innego softu do obsługi kabelka NULmodem.


Pozdrawiam
[#20] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@RadoslawF, post #19

RadoslawF, to co innego mógłbyś polecić? Właśnie rozbudowywuje swoją A500, posiadam już Kontroler SCSI z dyskiem ~200MB i 8MB RAMu plus pełen 1MB na płycie, planuję zmianę Kickstarta z 1.3 na 3.0 lub 3.1 i chciałbym postawić na komputerze w tej konfiguracji jakiś kompletny system, najlepiej jak najprościej, tzn. bez mozolnego instalowania wszystkich potrzebnych rzeczy po kolei, stąd moja uwaga skupiona na np. ClassicWB 68k. Sądzisz że jest coś lepszego?
[#21] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@nikodem, post #20

Do Amigi z procesorem 000 nie dawał bym systemu pisanego na szybsze maszyny czyli 3.x.
Z tym ClassicWB przepraszam ale wprowadziłem w błąd, chciałem go zainstalować, installer poprosił o oryginalne dyskietki i odpuściłem, dyskietki wprawdzie mam, nawet oryginalne ale mało prawdopodobne aby dały się poprawnie wczytać.
Po obejrzeniu uznałem że zamiast instalować mogę przekopiować i zmodyfikować SS ale odpuściłem.
W sieci nie znalazłem nic ciekawego, przegrzebałem swoje zasoby i znalazłem płytkę CD o tytule Domo2 która miała katalogi z systemami 1.3, 2.1 i 3.0, wsadziłem HD do A4000, przekopiowałem zawartość katalogu 2.1 i uruchomiłem na A2000. Do pełni szczęścia brakowało mi tylko trzech wymienionych wcześniej pozycji.
Katalog z systemem 2.1 to jakieś 3MB chcesz to spakuje i wyślę emailem, pytanie czy masz na czym to przekopiować na dysk SCSI ? Jak nie masz to niestety ale czeka cię zabawa z dyskietkami.


Pozdrawiam
[#22] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@RadoslawF, post #21

Mam kontroler SCSI do PC, Windows zobaczy partycje amigowe?
[#23] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@nikodem, post #22

windows moze nie zobaczy ale pod WinUAE da rade da rade rowniez pod linuxem zamontowac taka partycje w Amiga Fast File System
[#24] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@HOŁDYS, post #23

Windows na pewno nie zobaczy, UAE powinno zobaczyć.
Jeśli masz windowsa starszego niż XP to w dodatku może zaorać już istniejące partycje niezgodne z windowsowymi.


Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 20:20:45 przez RadoslawF
[#25] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@HOŁDYS, post #23

O, skoro linux to widzi to po prostu odpalę sobie jakieś Live CD w celu przerzucenia tam danych. To rozwiązuje tą kwestie, ale nadal nie wiem co wrzucić.
[#26] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@nikodem, post #25

O ile oczywiście w jądro będzie wkompilowana obsługa FFS lub będzie dostępny taki moduł do uruchomienia.
[#27] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@rafgc, post #26

Ehhh, zapomniałem że to Amiga i bez kombinowania się nie obędzie. Może to i lepiej, bo planuje zestawić sobie prostego PC z linuxem do obsługi Amigi ;)
[#28] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@nikodem, post #27

Albo znasz dobrze linuxa albo prosisz się o większe kłopoty niż masz teraz.


Pozdrawiam
[#29] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@RadoslawF, post #28

Montowałem NTFSy pod slackiem jak jeszcze kernel tego nie obsługiwał inaczej niż przez --force, ale ogólnie to mam mało z linuxem w pracy czy w domu do czynienia ;).
[#30] Re: Workbench 3.0 czy 3.1

@nikodem, post #18

classic WB dla 68k uruchomi się nawet na 1MB CHIP, tylko pamięci wiele do pracy nie zostanie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem