kategoria: A1200
[#1] Zasilanie napędu cd amiga 1200
Witam mam takie pytanie , chce podpiąc do amigi napęd cd . Amiga 1200 wszystko standardowe , jedynie co to upchnąłem w srodku dysk 3,5 cala i teraz planuje podpiąć cd rom by posciągac i pozrzucac pare rzeczy na dyskietki i teraz takie pytanie , bo obawiam sie ze standardowy zasilacz sobie juz z tym nie poradzi chyba nie jest w ogole oryginalny jego parametry 12v 1A 5v 4A. Wpadłem na pomysł że cd rom zasile zwykłym komputerowym zasilaczem atx (tylko cd rom reszte orginalnym zasilaczem amigowym) i teraz moje pytanie, można tak zrobić ? nie spale nic ?
[#2] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Pitero, post #1

Jeśli to jest standardowy CD-ROM 3.5", to możesz się spodziewać resetu przy rozkręcaniu płyty, CD od laptopa powinien działać na tym zasilaczu. Można tak zrobić, zasilałem kiedyś CD-ROM drugim zasilaczem od Amigi i wszystko działało.
[#3] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@rafgc, post #2

Ten reset nie jest obowiązkowy ale oryginalny zasilacz długo nie wytrzyma HD i CD, zanim dorobiłem się towerki miałem w desktopie HD 3,5cala i wyprowadzone gniazdo do następnego napędu.
Podłączane tam były okazyjnie drugi HD lub normalny CD, wykończyłem tak dwa zasilacze i przeszedłem na zasilacz z PCta.


Pozdrawiam
[#4] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Pitero, post #1

Po kiego grzyba dwa zasilacze? Wystarczy jeden od PC i odpowiednio podpiąc napięcia.
[#5] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Arbuz, post #4

i działą i śmiga wszystko bardzo łądnie , faktycznie to chyba bedzie lepssze rozwiązanie jeden zasilacz do wszystkiego ale narazie jest wszystko okej , kiedys poszukam , pogrzebe i zrobie jeden zasilacz

Dziekuje bardzo i pozdrawiam :)

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 16:29:12 przez Pitero
[#6] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@RadoslawF, post #3

Ja pisałem o RESECIE komputera, który wystąpi przy rozkrecaniu płyty w napędzie, duży pobór prądu, spadek napięcia - Reset i tak w kółko przy standardowym zasilaczu (zależy jeszcze od napędu, ale tak czy siak jest to przeciążanie zasilacza).
[#7] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@rafgc, post #6

Nie zawsze taki reset występuje, zależy od tego z którym napięciem zasilacze nie wyrabia.


Pozdrawiam
[#8] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@RadoslawF, post #7

Mówię o własnym doświadczeniu kiedy próbowałem zasilić A600 z dyskiem 3.5" oraz CD-ROMem, w momencie rozkręcania płyty dochodziło do resetu, nie powinno się używać standardowego zasilacza nawet jeśli wszystko wygląda w porządku, to tak jakby ruszać samochodem z przyśpieszeniem 100km/s.
[#9] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@rafgc, post #8

Ja mam doświadczenia z działającym zestawem A1200 + dysk 3,5cala + zwykły napęd optyczny.
Fakt ze to było w ubiegłym stuleciu wiec napęd był na pewno wolniejszy niż dzisiejsze, a to też mogło mieć wpływ.


Pozdrawiam
[#10] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@RadoslawF, post #9

Tak, to jest loteria, zależy od zasilacza i od napędu CD, silnik pobiera najwięcej prądu gdy zaczyna ruszać, jeśli w tym momencie dojdzie do zbyt dużego spadku napięcia, to komputer się zawiesi albo zresetuje.
[#11] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Pitero, post #5

Weź jakiś stary AT - wystarczy, a i chyba łatwiej przerobić na amigowy.
[#12] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Pitero, post #1

Nie wiem jak przy standardowym CD-ROMie, ale w mojej poprzedniej A1200 zamontowany CD-ROM Slim i dysk 2.5" na standardowym zasilaczu nie robil resetów przy rozkrecaniu sie plyty CD.

Tak przy okazji zapytam, czy ktos slyszal lub tez wlasnorecznie przerabial taki standardowy zasilacz Amigi na mocniejszy, ale wciaz pasywny i mieszczacy sie w standardowej, amigowej obudowie tegoz zasilacza? Moze jest jakis konkretny PCtowy model ktory tam sie miesci?
[#13] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Duracel, post #12

Ja myślę o włożeniu do A1200 zasilacza picoPSU - zasilacz jest wielkości wtyczki od zasilacza ATX, więc bez problemu wejdzie do A1200. Plusem jest to, że kable wyprowadzone z zasilacza będą miały kilka cm, więc spadki napięcia będą symboliczne. Na zewnątrz zostanie zasilacz 12 V do zasilenia picoPSU... chociaż niewykluczone że i jego wcisnę w desktopa. PicoPSU ma moc kilka razy wyższą od zasilacza A1200: są dostępne modele od 80 W wzwyż.

I na koniec - przy kupnie picoPSU należy szeroko obejść naszych rodzimych "byznesmenów", bo ci skórę zedrą i jeszcze posolą. Na ebay można kupić te zasilacze 3x (!) taniej. Oczywiście nowe, z dostawą do Polski. Np. tu http://www.ebay.com/itm/12V-120W-DC-DC-PC-MINI-Pico-PSU-ITX-ATX-Power-Supply-/260954701250?pt=PCA_UPS&hash=item3cc21cbdc2

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 08:32:36 przez wali7
[#14] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@wali7, post #13

Sprawdzilem na Alledrogo. Faktycznie przegiecie, za niespelna 300zl to mozna trafic cala A1200.
[#15] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@Duracel, post #12

CD-slim a CD 3.5" to całkiem inna historia.
[#16] Re: Zasilanie napędu cd amiga 1200

@rafgc, post #15

CD 3,5"?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem