kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Fast ATA2 awaria :(
Zrobiłem chyba błąd przy składaniu i stało się - poszedł dymek i "czarny ekran".

Ze wstępnych oględzin Fast ATY zauważyłem spaloną tasiemkę łączącą "wypaliła się czwarta żyła od strony żyły czerwonej" dwa układy na GAYLE i ROMy . Wypaliła się też ścieżka na płytce pod GAYLE -
"zeszła farba" na długości od 1 do 1,5 cm. Na większej płytce nie znalazłem nic coby się spaliło, jedynie osmolona została nóżka od spodu płytki.

Po odłączeniu płytki od płyty głównej Amigi - komputer sprawny "uruchamia się". :)

Mam zamiar jechać do Krakowa do Elboxu i oddać do naprawy, tylko nie wiem ile będę musiał czekać aż mi ja naprawią? Czy naprawa się opłaca i czy nie lepiej kupić nową Fast Atę?
[#2] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #1

lepiej nowa kup:) jak mozna odwrotnie wsadzic

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 22:53:01 przez Blendor
[#3] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #1

Sprawdź czy te ścieżki co się spaliły nie są od zasilania.
Mi się kiedyś FATA spaliła właśnie w taki sposób że upaliło ścieżki zasilania.
Po naprawie kawałkiem drutu FATA działała, później ją sprzedałem i kupujący nie zgłaszał reklamacji.

Niestety zawsze jest ryzyko przy odpalaniu takiej naprawianej FATY.

Pozdrawiam
[#4] Re: Fast ATA2 awaria :(

@Blendor, post #2

Nie wsadziłem odwrotnie bo nie idzie tego zrobić. Przy zakładaniu musiałem nie zauważyć jednego kabelka który znalazł się pod płytka "a tych kabelków było tam trochę" i docisnąłem a jedna nóżka od spodu płytki musiała się wbić w kabelek bo mam w niej dziurkę wypaloną. Tak więc moja wina, troszkę nieuwagi i potem są tego efekty.

Przyjrzałem się jeszcze raz płytkom i ta większa raczej powinna być dobra "przejrzałem dokładnie i nic nie widzę w niej uszkodzonego". Natomiast ta mała jak wcześniej napisałem, może nie jest wypalona ścieżka, tylko jedynie farba odeszła i ją odkryła.

Zajmę się tą tasiemką łączącą obie płytki - może jak wymienię to Fast ATA będzie sprawna
[#5] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #1

Elbox może się podjąc naprawy, ale:
-niekoniecznie się podejmą naprawy
-skasują wg. taryfikatora napraw
-termin oczekiwania dość spory

Piszę z autopsji,

Termin poruszany dość często - szukaj w archiwum.
[#6] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #4

Sugeruję przekazanie jednemu z naszych forumowych elektroników, sam też byłbym w stanie podjąć się naprawy. Zrekonstruuję ścieżki i, jeżeli nie poległy MACHy, przywrócę karcie życie.
[#7] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #1

jak masz starą wersje to za dopłatą była / może jeszcze jest możliwość wymiany na nową.
[#8] Re: Fast ATA2 awaria :(

@altcomputing, post #6

Wczoraj udało mi się zmienić tasiemkę łączącą dwie płytki ze sobą i użycie lutownicy na złączu resetu "był luźny". Podłączyłem do Amigi, uruchomiłem bez instalacji sterowników i wykrywa mi dwa urządzenia na PRIMARY PORT a SECONDARY jest nieaktywne.
Nic jak na razie się nie grzeje i dymu nie widać. Potem sprawdzę ze sterownikami i zobaczę czy drugi port jest sprawny.
[#9] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #8

Mogły paść drabinki rezystorowe,bo one są na drodze sygnału do machów.
[#10] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #8

wykrywa mi dwa urządzenia na PRIMARY PORT a SECONDARY jest nieaktywne.

Tak właśnie powinno być. Bez sterownika aktywny jest tylko port Primary. Port Secondary działa dopiero po odpaleniu sterownika ata3.driver.
[#11] Re: Fast ATA2 awaria :(

@Andrzej Drozd, post #10

Ja to wiem ;P

A teraz do sedna sprawy. Zainstalowałem sterowniki i wszystko działa jak należy, nic się nie pali ;) a komp chodzi już 6 godzin z małymi przerwami na reset i montowanie reszty podzespołów.

Zrobiłem fotki wcześniej, daje tylko tak dla informacji. Mam też pytanie z tym związane, czym zabezpieczyć tą odkrytą ścieżkę?
[#12] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #11

zabezpiecz lakierem do paznokci albo roztworem kalafonii albo po prostu taśmą izolacyjną

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 21:21:02 przez rafgc
[#13] Re: Fast ATA2 awaria :(

@rafgc, post #12

Hmm.. zrobiłem lakierem bezbarwnym do paznokci, roztworu z kalafonii w domu nie mam ;P a taśma izolacyjna bardzo brzydko się prezentuje.

Mam też problem z instalacją sterowników, w sumie to aktualizacja do nowszej wersji.
Mam sterowniki oznaczone 3.04 a chcę zainstalować 3.10 - ale niestety po instalacji i resecie Amigi system nie uruchamia się (czarny ekran). Ze sterownikami 3.04 działa poprawnie.
[#14] Re: Fast ATA2 awaria :(

@(V)(I)mothe(P), post #13

Już sobie poradziłem z problemem. Nie wiem czemu miałem sterowniki do cd na scsi a nie na atapi.(czyli błąd przy instalacji). Po zmianie wszystko wróciło do normy i sterowniki zaktualizowane do wersji 3.10 made by Elbox. Po starcie Amigi pojawia się menu i mogę sobie sprawdzić ustawienia
(po wcześniejszym przyciśnięciu przy stracie lewego klawisza myszki).

Jak już problemy wyskoczą to na całego - tym razem to mam problem z HDD (pojemność 4 GB). Czy była by taka możliwość że przy awarii fast aty mogło coś się stać z twardym dyskiem - niezłe mi rzęzi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem