kategorie: A1200, A600, Karty CF
[#1] Amiga 600/1200, CF i systemy plików.
Amiga z kartą CF spłatała mi ostatnio niemiłego figla rozwalając w pył partycje na dopiero co skonfigurowanym systemie. Zdarzyło się to kilka razy, czasem z mojej winy, a czasem praktycznie bez powodu, po resecie. Disksalv, QBTools okazały się bezradne, zmarnowałem tylko czas orając partycje blok po bloku, a nic nie wskórałem, tj. partycji nie udało się nimi postawić na nogi. Dalej już nie wnikałem w temat, bo nic, oprócz skonfigurowanych kilku programów tam nie było. Trochę postudiowałem fora: po pierwsze popełniłem błąd formatując partycje na FFS z opcją Directory Cache, która jak się doczytałem tu i tam nadaje się do dyskietek. Ostatecznie postanowiłem zrezygnować z FFS na rzecz customowego file systemu - padło na SFS.

[Jakby ktoś chciał podążyć w moje ślady, tutaj znajduje się dwuczęściowy tutorial, łopatologicznie wyjaśniający jak to zrobić (po angielsku).]

Poproszę o komentarz/uwagi z Waszych doświadczeń na ten temat, szczególnie w kwestiach:
- czy warto w ogóle zmieniać system plików?
- czy SFS jest dobrą propozycją?
- jakie inne systemy są godne polecenia?
- jakie "niespodzianki" niesie za sobą zmiana systemu plików na SFS (lub inne)?
- na co uważać i czego się wystrzegać?
- jaki program do naprawiania partycji jest najlepszy na Amigę (OS3.x)?
- na którym file systemie uzyska się najlepszy transfer, na standardowym kontrolerze A600/1200?



Konfig, na którym opisana wyżej historia się wydarzyła to A600 rev 1.5, KS3.1, ClassicWBLite(WB3.1), scsi.device 43.24, 2MB Chip 32MB Fast, 030, CF Kingston elite pro 16GB wpięty poprzez najzwyklejszą na świecie przejściówkę CF-IDE.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 13:50:58 przez mccnex
[#2] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #1

Nowsze file systemy miały być lepsze i szybsze, pytanie czy karta CF której używasz nie ogranicza ci transferu jak większość tanich kart ?
Jeśli tak daj zwykły FFS i nie kombinuj, kopię zawartości karty trzymaj na PC i w przypadku kolejnej awarii szybciej zainstalujesz/przekopiujesz niż naprawisz.


Pozdrawiam
[#3] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #1

Polecam PFS3 dziala i na 000 i na twojej 030
[#4] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@HOŁDYS, post #3

ile wyciaga Twoj CF na PFS3?
[#5] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #4

akurat ja mam u siebie dysk twardy cos w ok 1 MB /s (980 kb) i jedna partycje w PFS3
sama predkosc nie ma az tak znaczenia jak obsluga systemow plikow (blyskawiczny,delete,list itd)
odzyskanie przypadkowo skasowanego pliku to sekunda 10 ...
[#6] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@HOŁDYS, post #5

spoko, ja na 030 wyciagam cos ponad 1MB/s ... bez szalu, ale dziala stabilnie. jak sie rozpierniczy, to sprobuje pfs3.... OK
[#7] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #6

z karta CF w PIO5 i 060 mialem 8.5 MB /s ale musialem obnizyc maxtrans w hdtoolboxie na apollo 040/40 FAST ATA 2 GOLD i dysku 5200 rpm mialem transfer 10.5 MB/s na megaramie HD mialem 1020 kb/s.Zreszta w Amidze 500/600 pliki nie "waza" duzo i ten 1 MB/s spokojnie wystarczy.
[#8] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #1

No właśnie też miałem zacząć ten temat bo już do szału doprowadza mnie ten FFS. Non stop coś się musi wysypać, ile można to naprawiać.
Jest gdzieś jakiś tutorial odnośnie zmiany partycji i jak się to właściwie odbywa?
Drugie moje pytanie to jak podpiąć do PC taką CFkę żeby postawić system np pod WinUAE, ale żeby nie rozjechał mi windows partycji?
[#9] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@kwaku85, post #8

Lopatologiczny tutorial, ale nie na zmiane istniejacych partycji, lecz partycjonowanie dysku w SFS "od zera" znalazlem na youtube. Sklada sie z 2 czesci i jest po angielsku. Linkiem w tej chwili nie dysponuje, wiec bedziesz musial pobawic sie w wyszukiwanie. Mysle, ze znajdziesz bez problemu. Gosc mowi wolno i wyraznie i wszystko pokazuje na ekranie WB. Jak chcesz wiecej niz 4GB to nie obejdzie sie bez nowego scsi.device.

Co do kwestii nr 2 to mysle, ze bez problemu podepniesz uzywajac przejsciowki - jak z dyskami IDE dziala, to czemu mialoby nie zadzialac z CF...? Ja to robilem tak, ze stawialem system na WinUAE a potem przenosilem gotowca na dysk w Amidze za pomoca przejsciowki PCMCIA+CF lub plytki CDRW. Mniej zabawy w rozkrecanie, restartowanie i podlaczanie sie do PC.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 02:30:25 przez mccnex
[#10] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #9

Ja mam CFkę jako dysk i drugą w PCMCIA do przenoszenia danych z PC za pomocą FAT95, tylko myk polega na tym, że wszystkie próby podpinania dysku do PC kończyły się uszkodzeniem dysku Amigowego, czy to się już zmieniło?
Przy zmianie systemu plików ciężko będzie ratować system po awarii, trzeba by zrobić dyskietkę z WB z dodaną obsługą tego systemu wraz ze sterownikami np. do PCMCIA i FAT95. Nie mam pojęcia jak to upchnąć :)
[#11] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@kwaku85, post #10

Tak było w W98, do XP można już podłączać bez strachu, do nowszych pewnie też.


Pozdrawiam
[#12] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@RadoslawF, post #11

Dyskietkę z Workbenchem i upchaną obsługą PCMCIA i FAT95 zrobić jest bardzo łatwo z katalogu utilities wywal multiview i clock będzie miejsce na compactflash.device, cf0 oraz fat95. Tak spreparowana dyskietka pozwoli za pomocą kopii umieszczonej na drugiej karcie przywrócić system na karcie stosowanej jako hdd.
[#13] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@miro_78, post #12

To to ja mam zrobione, tylko jeszcze dorzuć tam obsługę nowego systemu plików :)
[#14] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@miro_78, post #12

wszystko mozna imploderem pociagnac lacznie z bibliotykami ..1.2 MB wchodzi na taka dyskietke 880 FFS
[#15] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@HOŁDYS, post #14

A możesz jaśniej :D
[#16] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@kwaku85, post #15

nie wiesz co to turboimploader ? trzeba tylko miec biblioteke explode.library
kompresuje wszystko (o ile liczna chunkow nie jest przekroczona) ..ja uzyskalem WB2.1 + xcopy,FileMaster,WorksFormat + obsluga CF i wiele innych przydatnych programow na jednej malej rzadkiej dyskietce....od taka kompresja w przelocie (cos jak kiedys moduly sie pakowalo PP)
[#17] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@HOŁDYS, post #16

Turboimploder to świetny program :D Większość dyskietek z programami miałem nim potraktowanych.
Jak na ówczesne czasy był czasami wybawieniem :)
[#18] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@Papier79, post #17

Turbo Imploder to przede wszystkim świetny soundtrack ;)
[#19] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@HOŁDYS, post #16

Kurczę, będę musiał postudiować o tym wynalazku, w życiu tego nie używałem :)
Teraz poradźcie mi jeszcze na który system plików wsiąść żeby nie było problemów. Partycji dużych nie mam, 2GB na cały dysk :) Chcę po prostu uniknąć takich imprez z DiskSALV itp
[#20] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@kwaku85, post #19

Ja uzywam SFS w A600. Dodatkowo jeszcze musze posilkowac sie nowym scsi.device, bo karta ma 16GB. Naprawde dosc intensywnie uzywalem tej Amigi przez jakies 2 tygodnie zanim wyjechalem na statek i bylo zero problemow. Oprocz standardowego kopiowania stuffu (gry,dema,programy) partycje byly optymalizowane ReOrg'iem. Jedyne co jeszcze mnie uwiera, to opisany juz transfer na poziomie 1MB/s zamiast spodziewanych 2MB/s. Holdys polecal wyzej PFS. Mysle, ze oba sa godne polecenia jako alternatywa dla FFS. Apropos dyskietki, to naprawde to wszystko tyle zajmuje, ze trzeba uzywac Implodera? Nie wydaje mi sie. Zalezy co tam bedziesz chcial upchnac. Ja do 600-tki mam taka przerobiona Install3.1 z cf.device, Cf0:, fat95 i HDInstTools zamiast Toolboxa, ktory "zle" widzi wieksze dyski/karty, jest nowe scsi.device + loadmodule, do tego w C: wrzucony Filemaster2.1 do zabawy plikami i CED do edycji np. s-s.

Z podpinaniem do PeCe daj sobie spokoj, zainstaluj system na *.hdf, a potem przenies wszystko za pomoca PCMCIA+CF. Jesli uzywasz Total Commandera pod Win (polecam!) to sa pod niego dostepne pluginy, potrafiace wchodzic do plikow amigowych adf/dms/hdf (jest tez obsluga np. LZX) na tej samej zasadzie co do standardowych archiwow ZIP, RAR itd. (czyli wchodzisz w nie jak w katalogi). W takim zestawie wymiana pliczkow pomiedzy Przyjaciolka a Blaszakiem odbywa sie szybko, nie przerywajac snu. Jedna uwaga - dla pewnosci w TotalCmd trzeba ustawic "widzenie plikow ukrytych/systemowych" - atrybuty czesto sa mylone i TCmd ukrywa pliki, ktorych potem nie kopiuje i na Amidze laduja niekompletne katalogi lub archiwa.

BTW, dokopales sie do tutorialu SFS na YT? Patrz pierwszy post w temacie, tekst kursywa ...


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 19:40:38 przez mccnex
[#21] Re: Amiga 600/1200, CF i systemy plików.

@mccnex, post #20

Szczerze to nie próbowałem jeszcze ładować na dyskietkę tego wszystkiego, ale wiem że już kiedyś z czymś walczyłem i było ciężko. Najchętniej to chciałbym dopaść dysk SCSI 2.5 cala i wpiąć go w BPPC. Łatwo, szybko i przyjemnie, a tam z partycjami już bym pokombinował.
Link na YT oglądnę, na razie siedzę na punkcie w zakichanej galerii i nie mam jak się ruszyć do 21. Jeszcze jakiś dzień kosmitów mi się trafił.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem