kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] LCD - prawidłowe ustawienie obrazu
Zrobiłem sobie kolejne już (chyba 5) podejście do kwestii Amiga vs. monitor LCD. Niestety, po raz kolejny - nieudane. Czy jest jakiś tool oprócz CGXMode, który umiałby dobrać odpowiednie tryby? W czym problem?
Mimo, że parametry ustawianego przeze mnie obrazu w 100% pokrywają się z możliwościami monitora, nie mogę utrafić tak, by JAKIKOLWIEK tryb powyżej 640x480 mieścił się na ekranie. Albo są jakieś zakłócenia, albo jest rozciągnięty w pionie, albo w poziomie i nie da sie tego przeskalować albo też wygląda tak, jakby wyświetlał się co drugą linię.

Załączam przykład w 1024x720 - parametry bardzo dalekie od maksymalnych dla mojego monitora. Obraz rozciągnięty w pionie + jakieś zakłócenia. Co ciekawe, tryby poniżej 800x600 są ostre i skalują się idealnie do rozmiarów ekranu (co akurat jest bezsensu o ile rozdzielczość nie jest panoramiczna... no ale przynajmniej nie ma śmieci i wszystko widać). Monitor to Samsung F2380 (31-75Khz, 56-75Hz).




Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 16:50:49 przez _arti
[#2] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #1

Nie ma rozdzielczości 1024x720.

Jest rozdzielczość 1024x768.

Dla tego tak masz. Ustaw taką rozdzielczość jaką obsługuje monitor, łącznie z pozostałymi parametrami.

Tu masz instrukcję (link) do monitora, a w niej masz ustawione, z jakimi rozdzielczościami on współpracuje. Monitor jest Lux, z matrycą s-PVA - do PC, Mac'a idealny, ale do Amigi lepszy chyba by był monitor kineskopowy. Tak mi się wydaje. Ewentualnie LCD ale w w formacie 4:3.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:50:48 przez gilban
[#3] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #1

a nie zpomniales przypadkiem ze monitory lcd powyzej 15 cali czyli 17 i 19 nie maja formatu 4/3 ?
i rozdzialka 1024 768 czy 800 600 jest dla nich lekko obca? to w kwesti monitorow nie panoramicznych ty widze masz panorame i chcesz miec idealny obraz na rozdzialce 1024 720 ? przeciez to nie moze pasic

kombinuj z ustawieniami rozdzielczosci nietypowych 1280 960 , 1152 864 czyli szerokich


GLIBAN lcd w formacie 4/3 to tylko monitory lcd 15 cali wszystko powyzej niestety jest 5/4 a tu rozdzialka 1024 768 jest juz calkowicie obca:)

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:53:29 przez Blendor

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:53:54 przez Blendor
[#4] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@Blendor, post #3

@Blendor. Tak, ale monitory lcd, nawet te duże, małe rozdzielczości takie jak: 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024 bez problemu obsługują, tylko wtedy obraz jest zniekształcony. I ten model (podałem link do instrukcji we wcześniejszym poście, również. Obsługują choćby po to, bios komputera (PC) pracuje często w rozdzielczościach formatu 4:3, lub jak potrzebujemy podpiąć projektor dodatkowo i ekrany sklonować, to obraz ustawi się na monitorze w formacie 4:3. Zauważ, że większość projektorów pracuje w formacie 4:3.

Co do Amigi polecał bym dlatego kupić używany monitor kineskopowy, lub LCD 4:3. To wszystko. Wtedy nie będzie miał tylu kłopotów, ponieważ producenci ówczesnych kart graficznych nie myśleli jeszcze o monitorach lcd i to na dodatek panoramicznych.
[#5] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@gilban, post #2

Ustawiam takie, na jakie mi karta pozwala Probowalem juz wszelkich wariantow. Poki co udalo mi sie ustawic idealnie wszystkie od 320x240 do 800x600. Pozniej jest zonk, i dopiero 1152x900 i 1280x800 jest w miare OK. 1024 w jakimkolwiek wariancie to kompletna kaszana :/

EDIT: dodam jeszcze, ze tryby 8bit generalnie sa mniej problematyczne i o wiele latwiej idzie je dopasowac. 16bit - masakra przy 1024. 24bit nawet nie probuje... juz zaczynam myslec, ze moze karta jest walnieta i zamiast 4MB sa 2. Nie wiem...




Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 19:25:07 przez _arti
[#6] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #5

i tak się zostanie. I nic tu nie wymyślisz. Więc zakręć się za kineskopem i to będzie najlepsze rozwiązanie. Może być jakiś z nowszych z płaskim ekranem, ale żeby to był kineskop.
[#7] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@gilban, post #6

Mam kineskopy, to nie problem - nawet 4... tylko to dodatkowe pudlo na biurku Nie ma szans by ustawic jakikolwiek wariant 1024px w 16bitach?
[#8] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #7

1024x768 tylko - bo tylko z taką współpracuje monitor. I nic tu nie wymyślisz i tyle. Sam widziałeś - przy innych monitor głupieje i cuda i dziwy pokazuje. A dla monitora ilość bitów nie ma znaczenia, jedynie dla karty graficznej, która przy pewnej (dużej rozdzielczości) nie jest więcej wyciągnąć. Dla niego jest ważne aby zgadzały się rozdzielczość, oraz odchylenia: pionowe i poziome. Jak jeden z tych parametrów jest zły, to albo nic nie zobaczysz, albo jakieś zakłamania obrazu będziesz miał (jak miałeś i tyle). Widzę że na siłę próbujesz zrobić z malucha, Mercedesa i Ci to nie wychodzi.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 19:41:45 przez gilban
[#9] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@gilban, post #8

No ale tej tez nie idzie ustawic w 16 bitach...
[#10] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #9

A swoją drogą, co to jest za grafika i ile ma ramu na pokładzie ?
[#11] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@gilban, post #10

Retina Z3, podobno 4MB.
[#12] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #7

Retina ma kiepski PixelClock a panele LCD maja większe wymagania przy tej samej rozdzielczości od monitorów kineskopowych.
Jeśli chcesz to podeśle ustawienia Retiny dla CGXa ale dla monitora kineskopowego, będziesz musiał je poprawić, 1024x768x16 jest i działa wyższe rozdzielczości już nie bardzo.


Pozdrawiam
[#13] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #11

16 bit w 1024 768 powinno chodzic az milo do 1152 i nieco wyzszej powinno hulac w 16 bitach
[#14] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@Blendor, post #13

@RadoslawF,
Jak mozesz, to podeslij.

@Blendor
Tez wlasnie mnie to dziwi. Wszedzie jest napisane, ze ta karta hula nawet w 1240x1024x16 bez interlace'u a u mnie, na kineskopie, ledwo wyciagala 1024x768 w 50Hz...


Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 20:04:30 przez _arti
[#15] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #14

A wszystkie banki pamięci masz obsadzone? Nie może tak być, że część kości pamięci padła i dlatego karta nie wyrabia ?

Tu jest opis karty: tekst pod linkiem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 20:13:35 przez gilban
[#16] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #14

Nie zawsze to napisane na portalach opisujących Amigowy sprzęt jest prawdą, 1280x1024x24 to CV64/3D ledwo co wyciągało na kineskopie, na LCD już nie nie dała rady.
Retina Z3, 4 megowa w 16 bitach wyciąga jeszcze 1024x768 ale przy 1150 punktach daje się ustawić coś koło 750 linii, przy 1280p daje się ustawić 680 lini.
W 24 bitach jest jeszcze gorzej, problemy zaczynają się od 800x588, potem mam 1024x640.
A to wszystko przez własna głupotę bo zamiast CV64/3D wymyśliłem sobie wstawić kartę zrobioną specjalnie pod zorro 3, no i wstawiłem.


Pozdrawiam
[#17] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@gilban, post #15

Znam to na pamiec. Tak, wszystkie banki mam obsadzone. Co ciekawe - jest kilka programikow, ktore wyswietlaja ilosc pamieci Retiny, np. na belce WB. Wszystkie sie u mnie wieszaja...
[#18] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #17

Pod CGXem raczej nie ma takich programów, a te spod Picasso mogą się wieszać pod CGXem.


Pozdrawiam
[#19] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@RadoslawF, post #16

Dlatego z tego co wiem najlepszą kartą pod sloty Zorro była karta Picasso IV. Ona też działała w pełni na Zorro IV i była najszybsza i najwydajniejsza wśród Amigowych kart graficznych pod Zorro.
[#20] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@gilban, post #19

najlepsza ale i dzisiaj droga , handlarzyny forumowo-allegrowe zrobily swoje
dosc tania i fajna jest CV64
[#21] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@_arti, post #1

Ja mam CV64 i pamiętam, że też miałem problem z ustawieniem parametrów obrazu by mieścił się na ekranie. Sporo czasu spędziłem w ustawianiu pixel clock, synchronizacji poziomej i pionowej i chyba jeszcze kilku rzeczy. Mam jednak monitor 19 cali 4:3 stąd może łatwiej było odnaleźć ustawienia spełniające wymagania monitora. Ustawiłem kilka trybów by się mieściły i tylko z nich korzystam. Głównie 800x600 w różnych rozdzielczościach. Z pamięcią też nie było problemu. Addcybermemory i masz. Nie potrafiłem tylko znaleźć sposobu by sprawdzić jej prędkość. :)
[#22] Re: LCD - prawidłowe ustawienie obrazu

@Rafał A-3000, post #21

_arti, udało się wywalczyć dobre wyświetlanie?

Ja też trochę musiałem się pobawić u siebie z BVision i monitorem LCD 16:9. Najlepszy rezultat udało mi się uzyskać ustawiając monitor na wyświetlanie 4:3 i eksperymantalne dobieranie parametrów tak, aby monitor odpowiednio je rozpoznawał - tzn. rozdzielczość i odświeżanie pulpitu było takie samo, jak to, które widnieje w informacji o sygnale w menu monitora. Ogólnie radzę się trzymać trybów wyświetlania VESA KLIK Dodatkowo, udało mi się uzyskać 1600x1200 w 24 bitach w 30Hz - na kineskopie była by masakra (mryganie), ale na LCD obraz jest bardzo ładny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem