kategorie: A1200, Mediator, Sprzęt
[#1] Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.
Pytanie do uzytkownikow Mediatora. W opisie plyty 'in inglisz' jest, co nastepuje:

SDRAM/SGRAM of PCI gfx card as a DMA buffer
Mediator PCI 1200 TX uses part of the graphic card memory for Amiga system needs. Thus, the entire system gains in effectiveness as graphic card's SDRAM/SGRAM memory modules are about 10x faster than FastRAM memory in Amiga turbo cards. With very short access time in SDRAM/SGRAM, several PCI busmaster cards may use this memory simultaneously. The PCI cards may then rush at the data transfer rate of up to 132MB/s without any CPU load whatsoever.


Czy to oznacza innymi slowy, ze np. przy 256MB karcie gfx mozna sobie jakims patchem, programem czy czymkolwiek skonfigurowac jej czesc, powiedzmy 128MB jako pamiec systemowa?

Prosilbym o jakies proste i zrozumiale wyjasnienie tej kwesti. Sprawa ciekawa, a szczegolnie atrakcyjnie byloby miec pamiec 10x faster than FastRAM
[#2] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@mccnex, post #1

Czy to oznacza innymi slowy, ze np. przy 256MB karcie gfx mozna sobie jakims patchem, programem czy czymkolwiek skonfigurowac jej czesc, powiedzmy 128MB jako pamiec systemowa?


Tak.

Sprawa ciekawa, a szczegolnie atrakcyjnie byloby miec pamiec 10x faster than FastRAM


To jest akurat wierutna bzdura. Bo o ile sama pamięć na karcie graficznej jest szybka, to przepustowość między Mediatorem 1200TX a kartą turbo (gdzie jest CPU, który przecież musi mieć dostęp do tej pamięci) wynosi max ok. 12MB/s. Czyli znacznie mniej, niż jakakolwiek pamięć Fast na karcie turbo.

W opisie, który cytujesz chodzi raczej o fakt, że pamięć na kartach graficznych wykorzystywana jest jako bufor dla operacji DMA (bo Mediator 1200 nie ma technicznych możliwości wykonania transferu DMA z karty PCI do Fastu na karcie turbo).

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 07:42:38 przez strim
[#3] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@mccnex, post #1

Nie musisz posiadać żadnych paczy i programów.Biblioteka pci library od wersji 9.7,to umożliwia a konfigurację możesz zrobić dołączonym programem medconfig.Inna sprawa,że ma,to sens w przypadku radeonów,bo karty voodoo za dużo pamięci nie posiadają zwłaszcza trójka a trzeba też zarezerwować jej trochę na bufor DMA.Jeśli chodzi o szybkość,to nie sprawdzałem,ale na pewno jest,tak jak pisze Strim,szyna Amigi będzie tu wąskim gardłem.
[#4] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Grisza, post #3

Miło byłoby jakbyś sprawdził, nie wszyscy mają BPPC. :) Rozumiem że ta wersja pci.library pracuje tylko z TX ? Bo jesli klasyczne najstarsze mediatory tez byłyby obsługiwane to wtedy warto podłączyć drugą karte graficzną aby mieć te 200 MB (nawet wolnej) pamięci :)
[#5] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@strim, post #2

dzieki za odpowiedz(i)
nasuwaja sie mi 2 pytanka - warto postawic wiec na Radeona czy Voodoo?
albo - voodoo jako glowna grafika, a radeon jako dodatkowa, dzialajaca jako swoiste "rozszerzenie pamieci"? to mozliwe?

pytam bo mam w planach rozbudowe swojej flagowej maszyny o Medka w wersji TX z 6 slotami PCI.
[#6] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@mccnex, post #5

Nigdy nie testowałem takiej konfiguracji, ale wydaje się to możliwe. Radeona warto posiadać choćby z uwagi na DVI...
[#7] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@strim, post #6

I jak , ktos uzywa radeona w klasyku jako rozszerzenia ram ? Jak to działa w praktyce ?
[#8] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@twardy, post #7

Ta pamięć jest bardzo wolna (około 10 MB/s dla A1200) i ma sens tylko jako szybki bufor do mp3, niedługich filmików, ewentualnie pamięć wirtualna (pod warunkiem, że się dalej jedzie na kontrolerze z płyty głównej).
[#9] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@BULI, post #8

czyli raczej gra nie warta swieczki ? to by bylo tak, ze w pierwszej kolejnosci wykorzystywana bylaby pamiec z Blizzarda, a po jej zapelnieniu z radeona i wtedy nastepowaloby spowolnienie, tak?
[#10] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@mccnex, post #5

Tu masz test porównawczy te dwie karty Radka i Voooo .
link
Do puki nie zrobią sterowników 3D do radeona to Voodoo bedzie jak na razie najlepsze do Amigi .
Chociaż sam mam Radka w Medku a Voodoo leży w szafie.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:04:00 przez Jacol
[#11] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@twardy, post #9

Mniej więcej tak.
Ta pamięć z Radka ma bardzo niski priorytet więc system bierze się za nią praktycznie na końcu.

Ta pamięć mogła by być użyteczna jako bufor pamięci wirtualnej do gierek typu Quake2, Heretic2 czy Freespace (który nawet obsługuje pamięć wirtualną).

Radek działa minimalnie szybciej w 2d od Voodoo3 (pod Medkiem w A1200).
[#12] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@twardy, post #7

U mnie w praktyce nie działa :/ , mam Mediatora 4xPCI - pierwszą wersje z nowymi MACHami (MMCD). Przy zapełnianiu RAMu na maksa, gdy tylko kończy się FAST z Blizzarda i wchodzi na pamiec Radeona nastepuje zamrożenie Amigi. Sprawdzalem dwie karty Radeon 128MB oraz 256MB z Blizzardem1260. Winą może być stara wersja Mediatora (chociaż wg Elbox działa na wszystkich).
[#13] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #12

Ja mam starą wersję Mediatora z MACHami MM (nowymi) i u mnie działa poprawnie na Voodoo i Radeonie.
[#14] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #12

U mnie też nigdy to nie działało, na Apollo 1260. Natomiast na Apollo 1240 działało...
[#15] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@BULI, post #13

To Ciekawe co piszecie bo wskazuje to na jakiś problem z 060, ja obecnie działam na Apollo 040@33.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 09:35:15 przez BULI
[#16] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@BULI, post #15

Ja pamiętam jak miałem Mediatora w A4000D i 68060 to działało ok. Był to najnowszy Mediator 4000Di (2-3 lat temu).
[#17] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@alt_, post #14

Czy udało się komuś uruchomić dodatkową pamięć Radeona w A1200 z procesorem 68060 ?
Jeśli tak która wersja Mediatora?
[#18] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #17

Mam medka tx z 6 slotami pci zasilany przez zlacze atx natomiast radeon wg wyciecia 3.3V, turbo apollo 1260. Grafika nie w kazdym slocie dziala a do pracy z sb 128 nie da sie zmusic, pamiec jest widoczna w systemie. V3 dziala w kazdym slocie nawet z sb128, jedyny minus to, ze karta sie grzeje.przepraszam za brak polskich znakow, pisze z tel.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 22:30:11 przez dez3
[#19] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@dez3, post #18

Wiadomo Mediator TX jest już przygotowany na karty 3.3V, ale pytanie brzmiało czy działa komuś dodatkowy FastRAM z Radeona razem z procesorem 68060 na A1200? Czy próbowałeś użyć tego dodatkowego FastRAM? (np. zapełniając cały RamDisk)

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 22:37:34 przez Pawelek
[#20] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #19

Jak zapelnialem ram dysk nie bylo problemu. Kolega pong777 mial problem tylko to byl przerabiany radek..
[#21] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #17

Mam medka TX z Apollo 1260 64MB Fast, wszystkie sloty w medku TX mam zajęte, lecz jak wyjełem kontroler SCSI Adaptec i w jego miesjce włozyłem radeona to miałem dodatkowe 96MB Fastu które w pełni działało, tzn. tak jak piszesz zapełniłem do maxa ram dysk i wszystko OK.
Przez jakiś czas miałem zwykłego medka LT4, tam akurat pamięć z radeona była widoczna, lecz podczas zapełniania ram dysku, ledwo przekroczona została granica pamięci Apollo to Amiga zamarzała, lub wszystko zwolniło bardzo mocno tak że trzeba było wykonać reset, gdyż nie dało się już nic zrobić.

@Dez3 SB128 działa z Radeonem lecz najlepiej model CT1371
[#22] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #17

dubel

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 22:44:18 przez superbonio
[#23] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@superbonio, post #21

Dzieki Superbonio za info! Az musze to spr i upolowac taka karte!
[#24] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@superbonio, post #21

hmm, ciężko ustalić przyczyne, na starym mediatorze dodatkowa pamięć działa tylko z 68040, na nowych już ze wszystkimi kartami, ale w nowych Mediatorach TX jest też nowszy kod w układach MACH.
U mnie działa dobrze SB128 CT4750 (1274, 5880) razem z Radeonem. Elbox powinien zbadać temat bo albo potrzebne są jakieś poprawki w pci.library dla 68060 albo po prostu stare mediatory potrzebują aktualizacji firmware...

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 22:53:08 przez Pawelek
[#25] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #24

Z blizzard 1230IV tez dziala, moge spr B1240 ale piszesz, ze z 040 dziala wiec nie ma sensu.
[#26] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@dez3, post #25

Ja nie sprawdzałem u siebie z 040, ale kolega wyżej w wątku pisał że na apollo040 chodzi a na apollo060 nie działa
[#27] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #26

Mi apollo 1260 dziala z medkiem i radkiem.
[#28] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@dez3, post #27

Powinna być aktualizacja firmware dla starych Mediatorów do kupienia. Ten nowszy firmware w TX podobno przyspiesza operacje graficzne.
[#29] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@Pawelek, post #28

Więc jest tak. Puki maiłem 040 to mój Mediaror 1200 (stary model) z MACHAMI MMCD nie miał problemów z obsługą pamięci Radeona czy Voodoo jako pamięci systemowej.

Od kiedy przesiadłem się na 060 (zarówno Apolllo jak i BlizzardPPC) dodawana przez mediator pamięć nie działa poprawnie, jak tylko system dotknie tej pamięci następuje zamrożenie sytemu.

Co do update MACHÓW przez Elbox wiem, że można się z nimi dogadać i w rozliczeniu za starego Medka dostać taniej nowego, na nic więcej nie ma co liczyć.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 08:21:37 przez BULI
[#30] Re: Mediator i pamiec karty gfx uzywana przez system.

@BULI, post #29

U mnie ten sam objaw, więc musi być jakiś bug w obsłudze 68060 w sterowniku pci albo w firmware...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem